Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu gmina. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące gmina.
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
Aktualizacja: 30.03.2012
Samorządowe kolegia odwoławcze zajmują się odwołaniami od decyzji i postanowień wydawanymi przez urząd gminy czy miasta. Jak odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego? »
Aktualizacja: 06.03.2012
Decyzja o warunkach zabudowy to swego rodzaju instrument kontroli państwa, dotyczący planowanych inwestycji budowlanych. Głównym celem tej procedury jest utrzymanie ładu przestrzennego, tam gdzie nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania. Wymóg uzyskania takiej decyzji będzie istniał zawsze wtedy, gdy przekształceniu ma ulec dotychczasowe zagospodarowanie terenu. »
Aktualizacja: 03.08.2011
Skarga to środek kontroli organów administracji publicznej. Skargę piszemy, jeżeli chcemy interweniować w konkretnej sprawie. »
Jak przebiega procedura wydawania zaświadczeń
Aktualizacja: 03.08.2011
Zaświadczenie to dokument potwierdzający określony fakt lub stan prawny. Zaświadczenie nie jest aktem administracyjnym, stanowi samoistną formę załatwienia sprawy poprzez podjęcie czynności faktycznych. »
Zameldowanie w drodze decyzji administracyjnej
Aktualizacja: 01.08.2011
Co do zasady organ gminy prowadzący ewidencję ludności jest obowiązany na podstawie zgłoszenia dokonać zameldowania przez zarejestrowanie danych dotyczących osoby i miejsca jej pobytu. W sytuacji, gdy zgłoszone dane budzą wątpliwości, o dokonaniu zameldowania organ rozstrzyga w drodze decyzji. »
Jak przebiega wymeldowanie w drodze decyzji administracyjnej
Aktualizacja: 01.08.2011
Jeżeli opuszczasz miejsce pobytu stałego lub czasowego na ponad dwa miesiące, masz obowiązek wymeldować się, a następnie zameldować się w miejscu, do którego sięudajesz. »
Pozwolenie na wprowadzanie ścieków do wód lub do gleby
Aktualizacja: 14.01.2011
Wprowadzanie ścieków do wód i gleb jest jednym z kilku wymienionych w Ustawie szczególnym korzystaniem z wód wykraczającym poza korzystanie powszechne lub zwykłe, co oznacza, że wymagane jest posiadanie pozwolenia wodnoprawnego. »
Aktualizacja: 14.01.2011
W przypadku pozwolenia na rozbiórkę, roboty (zabezpieczające i rozbiórkowe) można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie takich robót nie zwalnia nas od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego. »