REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Masz orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności? Sprawdź, co dokładnie Ci się należy w lipcu 2025 roku. Jakie świadczenia przysługują osobie z lekkim stopniem niepełnosprawności? Czy możesz liczyć na dofinansowanie do pracy, turnus rehabilitacyjny lub pomoc z MOPS? Jak uzyskać orzeczenie w 2025 roku i co się zmieniło? Wyjaśniamy krok po kroku, jakie ulgi i uprawnienia daje lekki stopień – od dopłat PFRON i elastycznego czasu pracy po zasiłki okresowe i warunki uzyskania karty parkingowej. Zobacz, czy spełniasz kryteria i nie przegap żadnej formy wsparcia!
Gminy przyznają kilka rodzajów świadczeń pieniężnych dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. W zależności od posiadanego stopnia niepełnosprawności pomoc może się różnić. W 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co ma wpływ na możliwości otrzymania oraz wysokość zasiłku stałego i okresowego. Nie zmieniła się wysokość zasiłku pielęgnacyjnego.
Do redakcji infor.pl przychodzą stale listy osób, które uważają, że WZON obniżył im liczbę punktów do poziomu wykluczającego przyznanie świadczenia wspierającego przez ZUS. Np. osoba niewidoma otrzymała 61 punkty, a sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna 43 punkty. Z listów wynika, że trudno jest także uzyskanie samego stopnia niepełnosprawności (zwłaszcza znacznego) w PZON (tu WZON rozpatruje odwołania). Urazy kręgosłupa to za mało. Tak przynajmniej opisuje nasz czytelnik.
Masz orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności? Zobacz, z jakich przywilejów możesz skorzystać już dziś. Począwszy od 620 zł miesięcznego dofinansowania PFRON dla Twojego pracodawcy, przez ponad 1500 zł dopłaty do turnusu rehabilitacyjnego, aż po wsparcie z MOPS i – w wyjątkowych przypadkach – kartę parkingową. Nie pozwól, aby brak wiedzy kosztował Cię realne pieniądze i utrudniał życie zawodowe.
REKLAMA
To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.
Osoby z niepełnosprawnościami w pracy mogą korzystać z wielu uprawnień. Część z nich zależy od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Jakie to przywileje? Oto zestawienie aktualne na 2025 rok!
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.
Legitymowanie się określonym stopniem niepełnosprawności może niekiedy decydować o możliwości uzyskania konkretnego wsparcia w ośrodkach pomocy społecznej. Jakie zasiłki wypłaca MOPS i ile wynoszą w 2025 r.? Kto może je otrzymać?
REKLAMA
Co oznacza orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim? Stopień lekki [III grupa inwalidzka]: jakie przywileje w 2025 r.? W 2025 r. urzędy, PFORN, rząd i samorządy przygotowały sporo profitów dla osób z tych stopniem.
Czy osoba niepełnosprawna w stopniu lekkim może pracować w nadgodzinach? To pytanie, które często zadają sobie pracownicy i pracodawcy. Podpowiadamy jakie normy obowiązują w 2025 roku.
REKLAMA