REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt ustawy umożliwiający pracę zarobkową bez utraty świadczeń - w najbliższych tygodniach

Myślę, że poznamy projekt ustawy umożliwiający pracę zarobkową bez utraty świadczeń w najbliższych tygodniach - poinformował w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Zasiłki w 2023 - lista

Kto, jaki i w jakiej kwocie będzie mógł uzyskać zasiłek w 2023 roku? Poniżej przedstawiam listę stawek pomocy społecznej w nowym roku.

Pokonać bezdomność - program na 2023

Na świecie, w tym i w Polsce trwa kryzys bezdomności. Jak pokonać bezdomność? Jak pomóc ludziom, którzy często pomoc tą odrzucają? Jakie działania podjął rząd na 2023 rok? Co jest celem programu pomoc osobom bezdomnym?

„Posiłek w szkole i w domu” z wyższym kryterium dochodowym

Wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania wsparcia w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

REKLAMA

Usługi e-zdrowia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Jak korzystać z usług e-zdrowia? Co daje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i aplikacja mojeIKP? Jak pomóc bliskiej osobie?

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej w 2023 r.

Ile wynosi kryterium dochodowym w pomocy społecznej? Czy na 2023 rok przypada weryfikacja tej kwoty? Jak często waloryzuje się próg dochodowy?

Świadczenie pielęgnacyjne nie dla każdego – RPO interweniuje

Czy opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mieli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w pełnej wysokości, nawet jeżeli pobierają emeryturę czy rentę? Co z opiekunami, którzy są uprawnieni do świadczeń emerytalno-rentowych ale dysponują innym niż EWK symbolem świadczenia?

„Powrót do zdrowia – powrót do pracy” po kryzysie psychicznym

Doświadczyłeś kryzysu psychicznego i nie możesz wrócić do dotychczasowej pracy? Praca, którą wykonywałeś jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i zastanawiasz się jakie zawody możesz obecnie wykonywać? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nowe zatrudnienie.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej – MRiPS pracuje nad projektem

Resort rodziny pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który zakłada m.in. uregulowanie kwestii mieszkań treningowych i wspomaganych, wprowadzenie tzw. usług sąsiedzkich i usług wsparcia krótkoterminowego w DPS-ach – wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac rządu

ZUS w Dzierżoniowie – rozwiązania na miarę XXII wieku

Nowoczesny, rozbudowany, w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami taki jest budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzierżoniowie. Po kilkunastomiesięcznej przerwie ZUS wraca do swojej stałej siedziby przy ulicy Andresa 6A. Oficjalne otwarcie już w najbliższy poniedziałek 28 listopada.

Zasiłek celowy

Zasiłek celowy jest jednym ze świadczeń z pomocy społecznej, które przyznaje się w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej.

Czy będą zmiany w przyznawania świadczeń opiekuńczych?

Ewentualne zmiany przyznawania świadczeń opiekuńczych będą możliwe po zreformowaniu systemu orzecznictwa o niepełnosprawności – odpowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na zapytania skierowane do resortu przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej skarg od niepełnosprawnych. Największy problem to przestrzeganie godzin pracy

Od początku roku do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawców trafiło ponad 50 skarg od osób niepełnosprawnych. Dotyczyły one w większości braku przestrzegania przepisów prawa pracy, które dają osobom niepełnosprawnym pewne przywileje np. krótszy czas pracy czy dostosowanie stanowiska pracy.

Minister Maląg wręczyła odznaczenia zasłużonym dla rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej

Szefowa MRiPS Marlena Maląg wręczyła w poniedziałek odznaczenia Primus in Agendo za osiągnięcia w zakresie rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej. Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji – napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

ZUS liderem dostępności

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, odebrała z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy wyróżnienie dla ZUS jako instytucji konsekwentnie prowadzącej politykę dostępności architektonicznej.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku

Co warto wiedzieć o zasiłku pielęgnacyjnym w 2023 roku? Ile wynosi świadczenie i kto może je uzyskać?

PIP - zatrudnianie niepełnosprawnych nagrodzone

Na Zamku Królewskim w Warszawie 6 października 2022 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVII edycję konkursu dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnianie niepełnosprawnych – Lodołamacze. Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wręczyła nagrody okolicznościowe laureatom w kategorii Zakład Pracy Chronionej.

Aktywizacja wykluczonych społecznie w 2023 r.

Co to jest zatrudnienie socjalne? Jakie funkcjonują podmioty ekonomii społecznej? Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie, szczególnie na rynku pracy? Czy jest: „Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2022-2025. Edycja 2023"?

Opiekun tymczasowy małoletniego obywatela Ukrainy - procedura nadzoru

Procedura nadzoru nad realizacją praw i obowiązków opiekunów tymczasowych sprawujących opiekę nad małoletnimi obywatelami Ukrainy.

Wszystkie gospodarstwa domowe z gwarantowaną ceną prądu [Tarcza Solidarnościowa]

Tarcza Solidarnościowa. Wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czy trudno uzyskać orzeczenie dla niepełnosprawnego uchodźcy z Ukrainy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie otrzymało jak dotąd informacji od obywateli Ukrainy lub zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności o trudnościach związanych z uzyskaniem orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność - przekazał resort.

ZUS dla osób z niepełnosprawnościami

Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu. I właśnie dla tych osób ZUS organizuje we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami instytucji partnerskich.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych pracowników szkoły

Jednym ze świadczeń przysługujących niepełnosprawnym pracownikom szkoły jest dodatkowy urlop wypoczynkowy. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Pracownik socjalny może otrzymać nagrodę ministra za nowatorskie rozwiązania stosowane przy integrowaniu osób starszych

Pracownik socjalny stosujący nowatorskie rozwiązania przy integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku, umożliwiające ich uczestnictwo w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym, może otrzymać nagrodę ministra.

Co to jest ekonomia społeczna?

Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie? Czy obecnie na rynku pracy są instrumenty, które działają na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej? Jakie będą zadania przedsiębiorstw społecznych? Ekonomia społeczna – nowe instytucje i zasady pomocy już w 2022 r.

Zmiany w pracy pracowników socjalnych

Pracownik socjalny ma za zadanie współdziałać w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To ważny i potrzebny zawód, podobnie jak sama instytucja pomocy społecznej. W najbliższym czasie zajdą zmiany w nauczaniu i wykonywaniu zawodu pracownika socjalnego.

Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła 13 maja 2022 r. projekt rozporządzenia dotyczący nowych zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Trwają prace nad aktem, ponieważ za jakiś czas mają wrócić badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą.

Zespół ds. asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, powołanego przez szefa Kancelarii Prezydenta RP, odbyło się w środę. Zespół zajmie się przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącej tej grupy obywateli.

Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej

Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".

Praca daje osobie z niepełnosprawnością niezależność

Chcemy wypracować nowe instrumenty, wspierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy, bo praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie niepełnosprawnej niezależność - mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Rehabilitacja 25 plus - ruszył nabór wniosków

Rehabilitacja 25 plus to dofinansowanie przeznaczone dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które w roku 2016 lub później zakończyły uczęszczanie do placówek pobytu dziennego. Jakie są warunki jego uzyskania, a także kto i od kiedy może składać wnioski?

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w 2022 r. przeznaczono 37 mld zł na wsparcie osób z niepełnosprawnością. Jednym z działań kierowanych do osób niepełnosprawnych jest zwiększenie zatrudnienia.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Ile wynosi czas pracy osoby niepełnosprawnej? Czy czas pracy zależy od stopnia niepełnosprawności? Sprawdź informację Państwowej Inspekcji Pracy.

Jaka stawka ryczałtu dla usługi opieki nad osobami starszymi

Jaką stawką ryczałtu objęta jest usługa opieki nad osobami starszymi, bez zakwaterowania, świadczona przez jednoosobową działalność PKWIu 88.10.12, świadczona w domach?

Urlop rehabilitacyjny 2022 r.

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

Ustawa o dostępności niektórych towarów i usług - projekt

Terminale płatnicze, automaty biletowe, transmisje audiowizualne – takie innowacje współczesnej gospodarki mogą być dla różnych osób bardziej lub mniej przystępne. Unijna dyrektywa 2019/882 ma być wkrótce implementowana poprzez ustawę. Produkty i usługi elektroniczne mają stać się bardziej dostępne przede wszystkim dla niepełnosprawnych.

Dofinansowanie PFRON na pracownika niepełnosprawnego 2022

Zatrudnienie niepełnosprawnego wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania dla pracodawców zatrudniających pracownika z niepełnosprawnością w 2022 roku?

Specustawa - jakie prawa dla ukraińskich uchodźców?

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została 9 marca 2022 r. uchwalona w Sejmie. Jakie prawa będą mieli Ukraińcy w Polsce? Jakie będą warunki ich zatrudnienia?

Dochód na gruncie ustawy o pomocy społecznej to nie dochód podatkowy

Dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej to nie to samo co dochód w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych. Na potrzeby spraw z zakresu pomocy społecznej ustawodawca traktuje to pojęcie znacznie szerzej i definiuje odrębnie. W praktyce staje się to źródłem wielu problemów.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - jaka pomoc?

Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów rusza po raz trzeci. Do wielu ośrodków wsparcia w Polsce zostanie przekazana pomoc żywnościowa.

Skarga na uchwałę gminy - 940 metrów do przystanku nie pozwala skarżyć gminy przed NSA

Skarga na uchwałę gminy. Osoba niepełnosprawna może skarżyć uchwały Rady Miasta na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, jeżeli wykaże naruszenie swojego interesu prawnego. Z reguły osoby skarżące gminy potrafią wykazać jedynie naruszenie interesu faktycznego. Takim naruszeniem jest odległość 940 metrów do przystanku, które musi przejść osoba niepełnosprawna. Naruszenie to nie daje jednak prawa do sądu.

Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?

Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.

Uhonorowanie pomocy społecznej - wypłata nagród z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Z tej okazji 21 listopada każdego roku, poza uroczystymi obchodami, przyznawane są nagrody.

Dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły niepublicznej w obowiązku gminy

Gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnemu uczniowi transport i opiekę w czasie przewozu do placówki oświatowej. Świadczona przez gminę usługa jest nieodpłatna i nie ma tu znaczenia publiczny charakter placówki. Zatem bezpłatny dowóz musi być zapewniony także do szkoły niepublicznej. Wybór placówki należy wyłącznie do opiekunów dziecka. Ani niepubliczny charakter placówki, ani, w przypadku ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, również odległość od miejsca zamieszkania, nie mają znaczenia - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Uwagi RPO do projektu strategii rozwoju usług społecznych

Błędy w projekcie strategii rozwoju usług społecznych wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Zasiłek okresowy w 2022 r.

Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

REKLAMA