Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku
Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku
Shutterstock
Co warto wiedzieć o zasiłku pielęgnacyjnym w 2023 roku? Ile wynosi świadczenie i kto może je uzyskać?

Zasiłek pielęgnacyjny – kto otrzymuje?

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie to przysługuje:

 • niepełnosprawnemu dziecku;
 • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Ten rodzaj świadczenia nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Osobie niepełnosprawnej powyżej 16. roku życia i na osobie, która ukończyła 75 lat zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku – podwyżka?

Czy kwota zasiłku pielęgnacyjnego zostanie podwyższona? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów osób niepełnosprawnych. Warto pamiętać, iż w przeciwieństwie do świadczenia pielęgnacyjnego kwota zasiłku pielęgnacyjnego nie podlega corocznej waloryzacji.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Stanowi o tym art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Próg wsparcia dochodowego rodzin bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Ostatecznego rozstrzygnięcia o zakresie ewentualnych zmian kwot określonych świadczeń w ramach danej weryfikacji dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Co istotne, weryfikacja nie oznacza obowiązkowej zmiany wysokości świadczenia. W 2021 r., Rada Ministrów podjęła decyzję o utrzymaniu na dotychczasowym poziomie kwot kryteriów dochodowych i świadczeń rodzinnych.

Kolejna weryfikacja przypada na 2024 rok. Wówczas Rada Ministrów podejmie decyzję o wysokości świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku pielęgnacyjnego.

Na problem niewystarczającej wysokość świadczeń rodzinnych, pielęgnacyjnych, alimentów oraz zasiłków pobieranych przez osoby w trudnej sytuacji zwracał uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

„Utrzymanie na kolejne trzy lata zasiłku na poziomie z 2019 r. nie tylko powoduje brak zabezpieczenia socjalnego osób z niepełnosprawnością, ale dodatkowo pogłębia istniejące zróżnicowanie wysokości zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego - 256,44 zł.” – podkreśla RPO w piśmie z 15 września 2022 r. do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.

Zasiłek pielęgnacyjny – ile wynosi?

Ważne! Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Jak złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny przez Internet?

Jeśli chcemy złożyć wniosek online, to można to zrobić za pośrednictwem portalu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/). Wnioskować o wsparcie można też w tradycyjnej papierowej formie w urzędzie gminy lub miasta.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Das87
  2022-11-12 09:32:33
  Wysokość zasiłku to kpina i jałmużna,.Wstyd dla ekipy rządzącej
  3
 • Anna
  2023-02-14 11:32:01
  w 2023 r dodatek pielęgnacyjny to 294,34 a zasiłek pielęgnacyjny nadal 215,84 .Dlaczego tak jest ?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Fred
  2023-01-30 10:43:18
  czy to 215 złotych ma zabezpieczyć O.n. to przecież jest kpina co za to kupić 2 opakowania maści czy dołożyć do ogrzewania mieszkania
  0
 • Adam
  2023-02-04 21:04:19
  Żona od roku chora na raka piersi. Hepa-merz 3000x30 , obecna cena 170zl (na miesiąc) ciekawe ilu chorych nie kupuje. A minister zdrowia (małe litery nie przypadkowe) chwali się dobrymi planami w swoim resorcie. Ich oszczędności to strata dla wszystkich pacjentów. Te i podobne lekarstwa na receptę 100% płatne , powinny być pod pełną kontrolą państwa. Zawyżają ceny wszyscy po kolei . A zasiłek w obecnej sytuacji powinien być jak najbardziej dużo wyższy. Niech może jakiś mędrzec powie po co wprowadzono zasiłek i świadczenie. Wszyscy chorzy ipowinni być tak samo traktowani.
  0
 • Simon
  2023-01-07 21:06:27
  Ja to traktuje tak, jakbym odbierał część swojej pensji zabieranej w podatkach. Więc, oddawać moją kasę faszyści.
  2
 • Kasia
  2023-05-22 10:39:34
  zasiłek pielęgnacyjny 215,84. Mam chore dziecko z wadą genetyczną i chorym sercem, musiałam zrezygnować z pracy bo w zeszłym roku spędziłam z nim ponad 250 dni w różnych insytucjach opieki zdrowotnej. Zasiłku opiekuńczego te ok 2100zł nie otrzymaliśmy bo dziecko zbyt zdrowe jak na takie wsparcie i może chodzić do żlobka więc poszło na 4 dni i z zapaleniem płuc i innymi infekcjami walczymy do dziś czyli już prawie pół roku. Za żłobek oczywiście cały czas płacimy ( te 800 zł bo państwowy) bo przeciesz liczymy, że kiedyś do niego wróci bo do pracy trzeba iść, a jak sie zrezygnuje to raczej zerowe szanse na dostanie się na nowo. Stałe leki miesięcnie to koszt ok 300zł, a inne to już nawet nie liczę. Kwota zasiłków to kpina, a wsparcie państwa dla chorych dzieci NIE MA! Mówi się tyle o wsparciu dla rodzin, ale nawet diagnostykę częśiowo musiałam finansować z własnej kieszeni bo NFZ nie ma tego w koszyku świadczeń. Funduszu na choroby rzadkie obiecanego przez prezydenta też nie ma i znając życie i podejscie obecnej ekipy rządzacej nie będzie. Wstdziliby się patrzeć innym w oczy!
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • inwalida
  2023-04-10 14:01:51
  na wszystkim nas rąbią, uruchomili program PFRON SPRAWNY DOJAZD ale tylko dla osób na wózkach. Oczywiście jak najbardziej należy się i szersza pomoc dla tych ludzi oco apeluję, natomiast nasze władze nie dali szansy inwalidom bez wózków na dopłaty do pojazdów. Krótko mówiąc zabrali. Nadmieniam że poprzednie władze SLD ORAZ PLATFORMY robiły program dla wszystkich inwalidów z uszkodzonym narządem ruchu. Władza obecna pokazała że coś robi ale to bardzo wąska grupa ludzi więc nie muszą dużo srodków wydać ale pokazac że program działa. Pporostu następne mamienie ludzi szkoda słów. Na bzdurne fundacje mają kase i to nie małą.
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Numer telefonu jak drugi PESEL, ale nie lubimy płacić za usługi [BADANIE]

Co drugi Polak uważa numer telefonu za swój drugi PESEL. W parze z powszechnością usług telekomunikacyjnych idzie jednak niechęć do płacenia za te usługi.

Nowy projekt zakłada zaprzestanie wygaszania emerytur pomostowych

Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. 

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego dwa razy w roku? Odpowiedź MRiPS

Przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia nie przewidują dwukrotnej podwyżki w ciągu roku. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich powinno to ulec zmianie. Ministerstwo rodziny nie prowadzi prac nad zmianą tych zasad.

Jak przygotować dziecko na bezpieczne wakacje?

Przed nami sezon kolonii i obozów letnich. Czas, kiedy wysyłamy swoje pociechy na dłuższe wyjazdy z rówieśnikami i pod opieką wyszkolonych wychowawców. Często zdarza się, że rodzice nie zdają sobie sprawy, jakie prawa przysługują ich dzieciom, a także jak wygląda kontrola obozów pod względem prawnym. 

Emerytury pomostowe. Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność"

Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem jest historyczne. Niedługo pojawi się projekt ustawy o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych. Pracownicy pracujący w szczególnie ciężkich warunkach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Podróż pociągiem. Zmieniają się prawa i obowiązki pasażerów w UE

Nowe zasady wypłacania odszkodowań za opóźniony pociąg i sprzedaży wspólnych biletów przez przewoźników, polepszenie sytuacji podróżnych z niepełnosprawnościami, zmiany w zasadach oferowania usługi przewozu rowerów – to tylko niektóre istotne zmiany, które wprowadza nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

Oszuści podszywają się pod ZUS. Na co uważać?

ZUS ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Jarosław Kaczyński: droga do emerytur stażowych została otwarta

Rozmowy strony rządowej z NSZZ "Solidarność" przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 roku, bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński w Hucie Stalowa Wola w środę.

Kiedy po wyrejestrowaniu z ZUS ustaje prawo do świadczeń?

Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem? 

Rząd przyjął nowelę ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. Projekt zakłada m.in. zapewnienie członkom zespołu ubezpieczenia od porwania i okupu w czasie, kiedy realizują oni swoje zadania.

Boże Ciało 2023: Ołtarze, procesje i dywany kwietne. Co to za święto?

Boże Ciało to jedno z czerwcowych świąt ruchomych i bardzo ważny dzień w Kościele katolickim. W tym roku wypada 8 czerwca, czyli już jutro. Jaką tradycję ma Boże Ciało? Czy jest dniem wolnym od pracy?

System kaucyjny od 2025 r. Jakie opakowania obejmie?

Rząd przyjął nowe przepisy, które wprowadzą system kaucyjny od 1 stycznia 2025 r. Nowe rozwiązania mają zwiększyć poziom recyklingu odpadów opakowaniowych.

Ważny dla frankowiczów i banków wyrok TSUE coraz bliżej

Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno frankowicze, jak i, znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

Wyrok TSUE: upadek reformy sądownictwa tuż przed wyborami

Reforma sądownictwa była flagowym projektem rządu, który miał być sukcesem, a skończył się klęską. Na horyzoncie utrata miliardów euro. Rząd udaje, że nie przegrał. Szanse na obronę nowej wizji sądownictwa stały się jednak znikome.

Czy Sąd Najwyższy może kontrolować korzystanie z prawa łaski przez Prezydenta RP?

Wyrok Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. o uchyleniu umorzenia sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA jest zdumiewające; zapadło w absolutnej kontrze do stanu prawnego. Stosowanie aktu łaski to uprawnienie osobiste prezydenta; żaden sąd nie ma prawa kontrolowania wykonania prerogatywy - powiedziała PAP minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Boże Ciało 2023: Czy trzeba iść do kościoła i na procesję? Czy to święto nakazane?

Boże Ciało 2023. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało, wypada w tym roku 8 czerwca. Czy tego dnia uczestnictwo we mszy świętej jest dla katolików obowiązkowe? Sprawdzamy, czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła.

Choroby cywilizacyjne zabijają Polaków. Co obniża jakość i długość życia?

Niezdrowy styl życia jest jednym z głównych czynników, przyczyniających się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Obniżają one jakość i skracają długość życia, będąc głównym powodem przedwczesnych zgonów. O tym, jak im zapobiegać dyskutowali uczestnicy 7. edycji wydarzenia z cyklu „Healthcare Policy Summit”, które poświęcone zostało chorobom cywilizacyjnym.

Ponad 400 pokrzywdzonych przez rzeszowską piramidą finansową. Będą pierwsze wyroki?

Piramida finansowa. Jeszcze w tym miesiącu Sąd Okręgowy w Rzeszowie ma zająć się sprawą piramidy finansowej spółek z grupy Madmag. Według prawników, to właściwy moment na podjęcie czynności przez osoby pokrzywdzone, których jest ponad 400. Wartość szkody opiewa na kwotę przeszło 20 mln zł. 

TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z 2019 roku narusza prawo UE

W dniu 5 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w wyroku, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii Europejskiej. W ten sposób TSUE uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 roku. Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej - dodał.

Zasiłek chorobowy dla pracownika po 50. roku życia

Zasiłek chorobowy dla pracownika po 50. roku życia – od którego dnia może go otrzymać? Pracownik 50+ zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Od 15. dnia niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy. 

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. 14-dniowy termin złożenia wniosku do TK zostanie dochowany

14-dniowy termin złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich zostanie dochowany - zapewniał w poniedziałek w TVP 1 prezydencki minister Andrzej Dera.

Jak wymieniać złotówki na inne waluty podczas wakacji? Wakacyjny poradnik

Gdzie wymienić złotówki na inną walutę, żeby później nie żałować? Oto porady na wakacje!

Udział w marszu 4 czerwca. Co myślą Polacy? SONDAŻ

54 proc. ankietowanych wątpi w to, że marsz organizowany 4 czerwca przez opozycję będzie sukcesem - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie "Super Expressu”. Przeciwnego zdania jest 46 proc. badanych.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla pijanych kierowców

Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wiadomo, kiedy będą wypłaty 800 plus

800 plus. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.