REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomoc społeczna 2025 - kryteria dochodowe. Rząd proponuje podwyżkę. O ile?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r., przedłożoną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

1000 zł od 1 lipca 2024 r. dla tej grupy pracowników. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził zmiany w ustawie dotyczącej dodatków dla pracowników sektora opieki społecznej. Zgodnie z nowymi przepisami, rząd będzie mógł wprowadzać programy umożliwiające wypłatę dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz opieki nad dziećmi do lat trzech, począwszy od 1 lipca 2024 roku.

1010 zł dla osoby samotnie gospodarującej, 823 zł dla osoby w rodzinie. Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej

Taka jest propozycja przyjęta przez Radę Ministrów. Wzrost kryteriów dochodowych oznaczałby też podwyżkę maksymalnej kwoty zasiłku stałego.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada przyznanie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatek ma być wypłacony od 1 lipca 2024 r.

1000 złotych brutto podwyżki. Oto, kto ją dostanie

Wiceszefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Aleksandra Gajewska, ogłosiła, że pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, systemów opieki zastępczej, wsparcia dla rodzin oraz instytucji opiekujących się dziećmi do trzeciego roku życia otrzymają co miesiąc podwyżkę wynagrodzenia brutto o tysiąc złotych.

1000 zł zamiast 719 zł – to dobra wiadomość! Świadczenie wzrosło, choć nikt się tego nie spodziewał. Podwyżka powinna być dopiero w 2025 r.

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie środków do życia, mogą otrzymać zasiłek stały. Jego wysokość jest powiązana z wysokością kryterium dochodowego. Jednak w 2024 r. maksymalna wysokość zasiłku niespodziewanie wzrosła, mimo że nie przeprowadzono weryfikacji kryterium.

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Będzie można dofinansować wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie możliwe będzie przyjmowanie programów rządowych, które dofinansują samorządom wynagrodzenia m.in. pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej.

18,4 mln dla jednostek pomocy społecznej, 15,8 mln zł dla teatrów i muzeów, a to nie wszystko - podwyżki już są uchwalone. Jednak to za mało i żądania nie ustają.

Co dalej z podwyżkami? Warszawska kultura i pomoc społeczna mogą liczyć na podwyżki. Jednak nie takich kwot oczekiwano i związki zawodowe nadal przedstawiają swoją żądania.

Podwyżki dla pracowników pomocy społecznej mają zostać przyjęte jeszcze w I kwartale 2024 r.

Podwyżki dla pracowników pomocy społecznej mają zostać przyjęte jeszcze w pierwszym kwartale 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji ustawy.

Rząd planuje nowelizację ustawy o pomocy społecznej. W tle podwyżki wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej

Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Zmiany mają na celu umożliwienie wprowadzenia rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń określonych pracowników pomocy społecznej.

Co z podwyżkami dla pracowników pomocy społecznej w 2024 r.? Opracowano projekt ustawowego podniesienia płac pracowników pomocy społecznej w formie dodatków do pensji

Jak się okazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawowego podniesienia płac pracowników pomocy społecznej w formie dodatków do pensji. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej liczy na to że zostanie on zrealizowany. Jest apel do Premiera.

Korzystanie z pomocy społecznej może przydarzyć się każdemu [SONDAŻ]

CBOS przedstawił wyniki badania "Pomoc społeczna - doświadczenia i opinie". Postrzeganie i oceny systemu pomocy społecznej CBOS bada od lat 90. W tym roku więcej miejsca poświęcono korzystaniu z tej pomocy. 

Dodatek mieszkaniowy 380 zł od 2024 r. dostanie więcej osób. Komu przeleją na czynsz, kto dostanie pieniądze do ręki

Dzięki wzrostowi o ponad 12 proc. progów dochodowych, zwiększy się grono osób, które mogą starać się o dodatek mieszkaniowy od marca 2024 r. Ponieważ świadczenie to przyznawane jest na sześć miesięcy z prawem do aplikowania o wsparcie wiele razy, o dodatek mieszkaniowy ba początku przyszłego roku będą mogły wnioskować także osoby, które w 2023 dodatek utraciły ze względu na wzrost dochodów.

Zasiłki z pomocy społecznej w 2024 roku - zasiłek stały. Co się zmienia? Nie mniej niż 100 zł miesięcznie - maksymalnie 1000 zł co miesiąc

Od 1 stycznia 2024 roku zmienią się na korzyść kwoty zasiłku stałego z pomocy społecznej wypłacanego przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wyniesie ten zasiłek? Wyższe będą także kryteria dochodowe.

Pierwsza grupa pracowników otrzyma dodatek w kwocie 500 zł, druga - 800 zł, a trzecia - 1000 zł netto. Dla kogo podwyżki od 1 stycznia 2024?

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział podwyżki dla jednej z grup pracowników. Okazuje się, że projekt jest już przygotowany. Dla kogo podwyżki? 

Dofinansowanie dla osób wykonujących zawody pomocowe. Pierwszy etap reformy systemu pomocy społecznej

Dofinansowanie wynagrodzeń osób wykonujących zawody pomocowe w systemie pomocy społecznej to cel ustawy, której projekt przygotowuje resort rodziny i polityki społecznej. Kolejnym etapem reformy systemu pomocy społecznej ma być ustawa o zawodach pomocowych. Takie są plany ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Usługi sąsiedzkie. 1 listopada ruszy nowa forma świadczenia pomocy społecznej

1 listopada ruszy nowa forma świadczenia pomocy społecznej – usługi sąsiedzkie. "Będzie to ważne wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które nie potrzebują jeszcze specjalistycznej pomocy, ale trudno im np. zrobić większe zakupy" – wskazuje szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Usługi sąsiedzkie już od 1 listopada 2023 r. Kto może skorzystać z pomocy sąsiadów organizowanej przez gminy

Usługi sąsiedzkie uzupełniły katalog świadczeń z pomocy społecznej. Przepisy, które wprowadzają usługi sąsiedzkie wchodzą w życie 1 listopada. Na czym polegają usługi sąsiedzkie: kto może z nich skorzystać, kto może je świadczyć? Jaką będzie rola organów gmin? Wyjaśniamy.

Usługi wsparcia krótkoterminowego

Usługi wsparcia krótkoterminowego w domach pomocy społecznej to rozwiązanie, które ma wspierać rodziny i opiekunów osób zależnych. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z takiej pomocy?

Zmiany w pomocy społecznej już od 1 listopada 2023 r.

Znowelizowana ustawa o pomocy społecznej wchodzi w życie już 1 listopada 2023 r. Co się zmieni? Sprawdź czy zmiany dotyczą Ciebie!

Usługi sąsiedzkie już od 1 listopada! Na ten cel przeznaczono prawie 30 mln zł

Usługi sąsiedzkie to nowa forma usług społecznych. Wprowadza je nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wchodzi w życie 1 listopada 2023 r. To wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które potrzebują pomocy np. przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania. Na ten cel przeznaczono blisko 30 mln zł.

Prawie 365 mln zł kosztowały w 2022 r. świadczenia z pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy. GUS podał dane

Świadczenia pomocy społecznej przyznano w 2022 r. 1111 tys. obywateli Ukrainy. Łączna kwota przeznaczona na te świadczenia wyniosła 364,8 mln zł. Stanowiło to blisko 8% ogólnej kwoty wypłaconej w kraju zarówno dla obywateli Polski i obywateli Ukrainy.

Coraz mniej osób korzysta z pomocy społecznej? GUS opublikował dane

W 2022 r. odnotowano dalszy spadek liczby osób korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej. Odsetek beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w ogólnej liczbie ludności wyniósł 3,4 proc. Liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej wynosiła 1302,3 tys. - wynika z danych opublikowanych w czwartek na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny to jedno z podstawowych pojęć w pomocy społecznej. Czym jest taka umowa? Kto ją zawiera? Jakie mogą być skutki odmowy zawarcia kontraktu socjalnego?

Usługi sąsiedzkie

Usługi sąsiedzkie to nowa forma świadczenia usług opiekuńczych z pomocy społecznej. Od kiedy mogą być świadczone, przez kogo i na jakich zasadach?

Czy w 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku stałego?

Sposób ustalania wysokość zasiłku stałego określają przepisy ustawy o pomocy społecznej. Jakie zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.? 

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Usługi sąsiedzkie to nowy rodzaj świadczeń z pomocy społecznej. Katalog świadczeń poszerzyła nowelizacja ustawy o pomocy społecznej uchwalona pod koniec lipca 2023 r. Na czym polegają usługi sąsiedzkie? Kiedy przepisy o usługach sąsiedzkich wchodzą w życie? Wyjaśniamy.

Nowe obowiązki dla kierowników i dyrektorów DPS. Zmiany w pomocy społecznej czekają tylko na podpis prezydenta

Obowiązek prowadzenia rejestru zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych już niedługo. Za rejestr odpowiedzialni będą kierownicy i dyrektorzy DPS. Sprawdź co się zmienia! 

Zasiłek stały z podwyżką od 2024 r.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej zakłada podwyżkę minimalnej oraz maksymalnej kwoty zasiłku stałego. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2024 r. 

Zasiłek okresowy

W określonych przypadkach osoby potrzebujące pomocy mogą ubiegać się o zasiłek okresowy. Ile wynosi świadczenie i na jak długo jest przyznawane?

Zasiłek stały

Zasiłek stały jest jednym ze świadczeń z pomocy społecznej. Kto może się ubiegać o taki rodzaj wsparcia?

760 zł podwyżki dla pracowników Ośrodka Pomocy Rodzinie

760 zł podwyżki dla pracowników Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pieniądze na kontach pracowników znajdą się już niedługo!

Świadczenie wspierające. Sejm odesłał projekt do komisji

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podczas drugiego czytania w Sejmie, poprawki do projektu zgłosili m.in. przedstawiciele PiS, KO i Lewicy. 

Babciowe 1500 zł. Jak je oceniają Polacy?

22 marca lider PO Donald Tusk przedstawił kolejną propozycję programową KO, czyli tzw. babciowe. Miałoby to być miesięczne świadczenie dla matek, które wracają do pracy po urodzenia dziecka. Co myślą o nim Polacy? Ile rodaków popiera ten pomysł?

Korekta dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. w jednostkach pomocy społecznej

Dnia 31 marca 2023 r. mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie, kto powinien otrzymać to świadczenie, ale także prawidłowe obliczenie jego wysokości, a w przypadku błędnego naliczenia - dokonanie poprawnej korekty.

Ile wynosi zasiłek stały w 2023 r.?

Jaka jest maksymalna kwota zasiłku stałego w 2023 r.? Komu przysługuje świadczenie?

Zasiłki w 2023 - lista

Kto, jaki i w jakiej kwocie będzie mógł uzyskać zasiłek w 2023 roku? Poniżej przedstawiam listę stawek pomocy społecznej w nowym roku.

Pokonać bezdomność - program na 2023

Na świecie, w tym i w Polsce trwa kryzys bezdomności. Jak pokonać bezdomność? Jak pomóc ludziom, którzy często pomoc tą odrzucają? Jakie działania podjął rząd na 2023 rok? Co jest celem programu pomoc osobom bezdomnym?

„Posiłek w szkole i w domu” z wyższym kryterium dochodowym

Wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania wsparcia w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej w 2023 r.

Ile wynosi kryterium dochodowym w pomocy społecznej? Czy na 2023 rok przypada weryfikacja tej kwoty? Jak często waloryzuje się próg dochodowy?

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej – MRiPS pracuje nad projektem

Resort rodziny pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który zakłada m.in. uregulowanie kwestii mieszkań treningowych i wspomaganych, wprowadzenie tzw. usług sąsiedzkich i usług wsparcia krótkoterminowego w DPS-ach – wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac rządu

Zasiłek celowy

Zasiłek celowy jest jednym ze świadczeń z pomocy społecznej, które przyznaje się w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej.

Minister Maląg wręczyła odznaczenia zasłużonym dla rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej

Szefowa MRiPS Marlena Maląg wręczyła w poniedziałek odznaczenia Primus in Agendo za osiągnięcia w zakresie rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej. Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji – napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Opiekun tymczasowy małoletniego obywatela Ukrainy - procedura nadzoru

Procedura nadzoru nad realizacją praw i obowiązków opiekunów tymczasowych sprawujących opiekę nad małoletnimi obywatelami Ukrainy.

Pracownik socjalny może otrzymać nagrodę ministra za nowatorskie rozwiązania stosowane przy integrowaniu osób starszych

Pracownik socjalny stosujący nowatorskie rozwiązania przy integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku, umożliwiające ich uczestnictwo w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym, może otrzymać nagrodę ministra.

Co to jest ekonomia społeczna?

Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie? Czy obecnie na rynku pracy są instrumenty, które działają na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej? Jakie będą zadania przedsiębiorstw społecznych? Ekonomia społeczna – nowe instytucje i zasady pomocy już w 2022 r.

Zmiany w pracy pracowników socjalnych

Pracownik socjalny ma za zadanie współdziałać w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To ważny i potrzebny zawód, podobnie jak sama instytucja pomocy społecznej. W najbliższym czasie zajdą zmiany w nauczaniu i wykonywaniu zawodu pracownika socjalnego.

Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej

Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?

REKLAMA