REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2021, Program 500+ (Rodzina 500 plus)

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

500 plus a opieka naprzemienna - co z uchwałą NSA?

Czy warunkiem przyznania 500+ rodzicowi jest orzeczenie sądu rodzinnego o opiece naprzemiennej, czy też wystarczające jest ustalenie faktycznego sprawowania opieki nad dzieckiem w porównywalnych i powtarzających się okresach? NSA odmówił podjęcia uchwały.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej obowiązuje

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej zaczęła obowiązywać w czwartek 4 listopada 2021 r.

500 plus - od kiedy wniosek do ZUS?

ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Od kiedy rodzice złożą wnioski na nowych zasadach?

W ZUS przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus"

Trwają przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS. Co zmieni się od przyszłego roku?

REKLAMA

Sygnalista w firmie - projekt ustawy, obowiązki pracodawcy

Sygnalista w firmie będzie miał szczególną ochronę. Od kiedy przepisy o sygnalistach będą obowiązywały pracodawców zatrudniających od 50 pracowników? Jakie obowiązki nakłada na pracodawcę projekt ustawy?

Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana

Zmiany w 500 plus już w 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

500 plus z podwyżką? Polacy podzieleni [BADANIE]

500 plus z podwyżką? Najwięcej zwolenników tego rozwiązania jest wśród samych beneficjentów świadczenia.

500 plus - ZUS przyjmie wniosek online

Wniosek o "500 plus" złożymy tylko online, a obsługą programu zajmie się ZUS. Zmiany będą wprowadzane stopniowo.

REKLAMA

Pierwsza dama z ubezpieczeniem społecznym od listopada 2021 r.

Pierwsza dama będzie objęta ubezpieczeniem społecznym od 1 listopada 2021 r. To duża zmiana, gdyż małżonek Prezydenta RP dotychczas miał status podobny do bezrobotnego. Co z małżonkami byłych Prezydentów RP?

Podwyżka 500 plus? Powodem inflacja

Podwyżka 500 plus? Wśród respondentów pobierających świadczenie 500 plus 70 proc. opowiada się za jego wzrostem. Najczęściej twierdzą, że powinien on być większy o około 20 proc., a głównym powodem podwyżki jest inflacja – wynika z najnowszego badania.

Dotychczasowe usługi i urządzenia ZSL mogą być wykorzystywane tylko do końca października

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w komunikacie z 6 października 2021 r., że termin wykorzystywania dotychczasowych usług i urządzeń ZSL, dedykowanych systemowi SENT, został wydłużony do 31 października 2021 r. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemów e-TOLL i SENT.

Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym - Sejm uchwalił ustawę

Stan wyjątkowy - rekompensaty dla firm. 17 września 2021 r. Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.

Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

Sygnalista w firmie - nowa dyrektywa od 17 grudnia 2021 r.

Sygnalista w firmie. Przepisy nowej dyrektywy unijnej, które od 17 grudnia br. otoczą sygnalistów większą ochroną, wiążą się z obowiązkami dla firm, ale przyniosą im również korzyści, bo przyczynią się do ujawniania nieprawidłowości - powiedział PAP Paweł Ellerik z LexDigital.

Program „Rodzina 500+” ze zmianami

Program „Rodzina 500+” czekają ważne zmiany. Dotyczą one formy składania wniosku, wypłaty świadczeń i obsługi programu.

Otwarte dane publiczne – nowa ustawa już podpisana

Otwarte dane publiczne. 19 sierpnia 2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Zdaniem rządu, zawarte w tej ustawie rozwiązania wzmocnią rynek oparty na danych oraz pozwolą w większym stopniu wykorzystać potencjał informacji sektora publicznego z korzyścią dla innowacyjności gospodarki i jakości życia społeczeństwa. Przepisy ustawy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Tylko przepis dotyczący udostępniania danych dynamicznych w celu ponownego wykorzystania wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Nowe przepisy dla firm inwestycyjnych

Nowe przepisy dla firm inwestycyjnych. 10 sierpnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących wymagań dla firm inwestycyjnych.

Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Pranie pieniędzy – ważne zmiany dla biur rachunkowych od 31 lipca 2021 r.

Pranie pieniędzy. Od 31 lipca 2021 r. na wszystkich biurach rachunkowych, a nie tylko zajmujących się usługowym prowadzeniem pełnej księgowości, będą ciążyć obowiązki w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Sprawdź jakie wynikają z tego obowiązki.

Od 2022 r. 500+ od ZUS

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS zacznie stopniowo przejmować od gmin obsługę sztandarowego rządowego programu, czyli 500+.

Zamówienia publiczne w 2021 roku - nowe przepisy, problemy wykonawców i zamawiających

Zamówienia publiczne. Powszechny dostęp do szczepień i stopniowe luzowanie obostrzeń to w końcu czas na odbudowanie gospodarki. Będzie miało to bezpośredni wpływ na wzrost procesów zakupowych, również w sektorze zamówień publicznych. Trudny okres pandemii, szczególnie w pierwszych jej miesiącach, spowolnił lub całkowicie sparaliżował niektóre branże. Zmiany w Prawie zamówień publicznych (Pzp), które weszły w życie od 1 stycznia 2021 r. miały usprawnić procesy zakupowe. Czy zamawiający i wykonawcy są gotowi na zmierzenie się z nową rzeczywistością wynikającą z nowelizacji ustawy?

500 plus – czerwiec 2021 r.

Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

Nowelizacja ustawy o AML – nowe obowiązki dla rynku walut wirtualnych

Nowelizacja ustawy o AML. Wirtualne waluty to ekspresowo rozwijająca się branża z dziedziny nowoczesnych technologii. Jednak zarówno wydobycie, sprzedaż, wymiana i spekulacja walutami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców jako inwestycja czy środek płatniczy. Walutę wirtualną często wykorzystuje się również do realizacji nieuczciwych celów i w ramach działań niezgodnych z prawem. W związku z tym pojawiają się kolejne regulacje prawne – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – dotyczące AML/CFT. 15 maja 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy o AML. Co warto o niej wiedzieć?

Kontrola pracy zdalnej nawet bez zgody pracownika

Kontrola pracy zdalnej będzie mogła odbyć się nawet bez zgody pracownika - tak mówią nowe przepisy. Co na to eksperci?

Dłuższy urlop i wyższa emerytura działaczy antykomunistycznych

Działacze opozycji antykomunistycznej otrzymali dodatkowy urlop wypoczynkowy i wyższą emeryturę. Nowelizacja ustawy weszła w życie.

500+ od 2022 r. z ważnymi zmianami dla rodziców

Program 500+ w 2022 r. czekają ważne zmiany. Formalności związane ze świadczeniami będzie załatwiać ZUS. Co to będzie oznaczało w praktyce?

Praca zdalna jako polecenie pracodawcy

Praca zdalna a polecenie pracodawcy - przepisy nowego Kodeksu pracy przyznają pracodawcy możliwość wysłania pracownika na pracę zdalną. Kiedy?

Ekwiwalent pieniężny - praca zdalna

Ekwiwalent pieniężny - praca zdalna w projekcie zmian w Kodeksie pracy przewiduje zapłatę za koszty energii i dostęp do sieci.

500 plus bez corocznego składania wniosku [PROJEKT]

500 plus bez konieczności corocznego składania wniosku od 2023 r. to jedna ze zmian, jaką zawiera projekt resortu rodziny. Co jeszcze ma się zmienić?

Wnioski o świadczenia 500 plus tylko elektronicznie?

Wnioski o świadczenia 500 plus mają być składane tylko elektronicznie. Tak wynika z zapowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Polski Ład: gospodarka, biznes, budownictwo

Polski Ład: gospodarka, biznes, budownictwo. Nowa Polityka Przemysłowa Polski i polityka eksportowa, Tarcza Prawna i ustawa o fundacji rodzinnej, reforma planowania przestrzennego i instytucji rynku pracy, praca zdalna i cyfryzacja procedur inwestycyjno-budowlanych - to najważniejsze inicjatywy, związane z rozwojem polskiej gospodarki, za które w ramach Polskiego Ładu odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

500 plus nadal bez kryterium dochodu

Świadczenie 500 plus przysługuje bez kryterium dochodowego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, iż to się nie zmieni.

Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

Opłata reprograficzna nie od smartfonów

Opłata reprograficzna. W projekcie ustawy, który przedstawiliśmy i który trafi do Sejmu, opłaty reprograficznej od smartfonów nie ma; to kwestia wyboru - wyjaśnił Jarosław Sellin - wiceszef Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Chcemy poszerzyć opłatę o komputery, tablety, dyski twarde; tak, aby osiągnąć efekt, czyli fundusz wsparcia artystów - dodał.

Wniosek o 500+ do końca kwietnia 2021 r. z ciągłością wypłat

Wniosek o świadczenie 500+ warto złożyć do końca kwietnia 2021 r., aby zachować ciągłość wypłat. Jak to zrobić?

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym od 1 maja 2021 r.

Zmiany w kks. Ministerstwo Finansów informuje, że 1 maja 2021 r. zaczną obowiązywać zmiany, które uproszczą i przyśpieszą postępowania mandatowe. Sprawca, który zgodzi się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe uniknie postępowania sądowego. Podwyższone grzywny będą stosowane tylko za najpoważniejsze wykroczenia skarbowe np. związane z przemytem.

Pakiet akcyzowy od maja 2021 r. - co się zmieni?

Zmiany w akcyzie. Ministerstwo Finansów informuje, że w 1 maja 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym (tzw. Pakiet akcyzowy), która ma uszczelnić system polskiej akcyzy i pomóc wyeliminować nieprawidłowości dotyczące opodatkowania wyrobów akcyzowych, w tym m.in. samochodów osobowych.

Nowe przepisy prawa pracy - aż 4 razy częściej

Nowe przepisy prawa pracy pojawiają się 4 razy częściej niż przed pandemią. Jak pandemia dokonała rewolucji w HR? Jakie wyzwania stoją przed działem kadr i płac?

500 plus – koordynacja świadczeń bez ponagleń

W przypadku świadczeń 500 plus realizowanych w związku z unijną koordynacją rodzice nie wniosą ponagleń. Projekt zmian przygotował resort rodziny.

Emerytury stażowe - dlaczego powinny być wprowadzone?

Emerytury stażowe jako inicjatywa OPZZ przewidują możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to przypadku opłacania składki emerytalnej przez 35 lat (kobiety) i przez 40 lat (mężczyźni). Dlaczego powinny być wprowadzone?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - projekt

Praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie pracy. Jaką definicję pracy zdalnej zakłada projekt? Co należy zawrzeć w porozumieniu lub regulaminie pracy? Jakie koszty pracy zdalnej leżą po stronie pracodawcy? Czy pracodawca może kontrolować pracę zdalną? Kto odpowiada za bhp?

Wyrok rozwodowy a 500+

Wyrok rozwodowy do uzyskania 500+ jest wymagany przez niektóre gminy, chociaż okoliczności sprawy nie uzasadniają takiego żądania.

Wypłaty 500 plus w 2021 r.

Wypłaty świadczeń 500 plus w 2021 r. uzależnione są od terminu złożenia wniosku. W jakim terminie najkorzystniej jest zawnioskować o wsparcie?

Fundacja rodzinna od 2022 roku - przepisy, opodatkowanie

Fundacja rodzinna. Rozpoczęły się konsultacje zewnętrzne projektu ustawy o fundacjach rodzinnych, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Instytucja fundacji rodzinnej ma ochronić firmę przed wstrząsem związanym ze zmianą właściciela i ułatwić powierzenie jej zarządzania spadkobiercom, zgodnie z wolą fundatora. Ustawa o fundacjach rodzinnych ma wejść w życie na początku 2022 roku.

500 plus w 2021 r. - wniosek papierowy od kwietnia

Papierowy wniosek o świadczenie 500 plus w 2021 r. złożymy już w kwietniu. Gdzie składa się wnioski? Jakie dane zawierają?

Sygnalista czyli donosiciel?

Sygnalista to nie donosiciel. Ważne jest budowanie tej świadomości wśród pracowników. Pracodawca nie powinien więc ograniczać się do wprowadzenia nowego rozwiązania i procedur. Jakie są skutki zgłoszenia nieprawidłowości?

Skrzynki do e-doręczeń - 1 GB dla każdego

Skrzynki do e-doręczeń. Trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji dotyczącego dostępności oraz pojemności skrzynek do e-doręczeń, które mają służyć elektronizacji kontaktów administracji z obywatelami. Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie gwarantowanych dostępności oraz pojemności skrzynek doręczeń, który udostępniono 2 marca 2021 r. na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego. Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zwartego w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Resort cyfryzacji dał 10 dni na przesłanie uwag do projektu.

WIS 2021 - co się zmieniło? Termin ważności WIS

WIS 2021. Od 1 stycznia 2021 r. zmianie uległy przepisy dotyczące Wiążących Informacji Stawkowych (WIS). Nowe przepisy określiły termin ważności tych Informacji. WIS-y wydawane od 1 stycznia 2021 r. są ważne przez okres 5 lat od dnia ich wydania. Wszystkie WIS (jak również decyzje o zmianie WIS) wydane do 31 grudnia 2020 r. pozostają ważne (przez okres 5 lat licząc od 1 stycznia 2021 r.) do 1 stycznia 2026 r. (przy założeniu że nie nastąpi zmiana przepisów ustawy o VAT lub rozporządzenia wydanego na jej podstawie odnoszących się do towaru albo usługi będących przedmiotem WIS). Bez zmian pozostaje zasada, że WIS wygasa z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie VAT odnoszących się do towaru albo usługi będących jej przedmiotem, w wyniku której WIS staje się niezgodna z tymi przepisami.

REKLAMA