REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 plus bez corocznego składania wniosku [PROJEKT]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
500 plus bez corocznego składania wniosku od 2023 r. (projekt)/Fot. Shutterstock
500 plus bez corocznego składania wniosku od 2023 r. (projekt)/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

500 plus bez konieczności corocznego składania wniosku od 2023 r. to jedna ze zmian, jaką zawiera projekt resortu rodziny. Co jeszcze ma się zmienić?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

500 plus - wnioski tylko elektronicznie

Jedną z proponowanych zmian jest wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków o świadczenie wychowawcze (tzw. 500 plus).

Ponadto wypłata świadczeń miałaby się odbywać jedynie w formie bezgotówkowej.

500 plus obsługiwany przez ZUS

Jednostką obsługującą program ma być Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Obecnie zajmują się tym jednostki samorządu terytorialnego (wójt, burmistrz, prezydent miasta). Jeżeli sprawa wymaga decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego, to instytucją właściwą jest wojewoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przejęcie obsługi przez ZUS ma się odbywać stopniowo.

Wypłata 500 plus przez ZUS w 2022 r.

ZUS będzie wypłacał od 1 stycznia 2022 r. przyznane przez siebie świadczenia wychowawcze. Sprawy dotyczące prawa do świadczeń za okresy przed 1 stycznia 2022 r. mają być realizowane do zakończenia postępowania przez dotychczasowe organy.

Obsługą spraw, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego do 31 maja 2022 r. będzie zajmował się wojewoda. Organy samorządowe będą wypłacały świadczenia do końca okresu, na jaki zostały przyznane.

Wnioski o 500 plus w 2022 r.

Od 1 lutego 2022 r. – zgodnie z projektem – ZUS ma przyjmować wnioski na kolejny okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r.

500 plus w ramach koordynacji - jakie zmiany?

Projekt zakłada, iż świadczenie będzie przysługiwało w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju.

500 plus bez corocznego składania wniosku od 2023 r.

Projektowane przepisy przewidują też odejście od konieczności składania wniosku co roku.

Odnawianie prawa do świadczenia na kolejny okres ma wynikać z przepisów prawa i odbywać się automatycznie.

Optymalizacja przyznawania świadczeń

Celem zmian jest optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia i redukcja kosztów jego obsługi. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekonuje też, że zmiany ograniczą ryzyko zarażenia COVID-19 m.in. poprzez eliminacje bezpośrednich kontaktów przy osobistym składaniu wniosku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA