REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS ułatwi wypłatę świadczeń dla rodzin ofiar wypadku w Smoleńsku

Decyzją prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka ubezpieczyciel znacząco ułatwi wypłatę świadczeń dla rodzin ofiar wypadku w Smoleńsku.  

Znalezione rzeczy oddasz staroście

Projekt zmian kodeksu cywilnego przewiduje że osoba która odnalazła wartościowe rzeczy będzie zobowiązana oddać je staroście. Obecnie znaleźne wynosi 10 % od wartości rzeczy.

Należności wypadkowe – nie z FGŚP

W przypadku niewypłacalności pracodawcy poszkodowany w wypadku pracownik nie uzyska odszkodowań zasądzonych z tytułu tego wypadku z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Może liczyć jedynie na świadczenia z ZUS.(Wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 1/09)

Zwrot podatku za materiały budowlane

W życie wchodzi ustawa, która skróci terminy zwrotu podatku VAT za materiały budowlane z sześciu do czterech miesięcy. Wszyscy podatnicy, którzy złożą wnioski o zwrot części podatku VAT po 22 kwietnia szybciej odzyskają pieniądze.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Dwa miesiące temu zmarł mój brat, który w spisanym testamencie uczynił mnie jedynym spadkobiercą. Między innymi przekazał mi swoją firmę. Okazało się, że pozostawił w ZUS nieopłacone składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jeśli przyjmę spadek, będę musiał spłacić te zaległości?

Zmiany w prawie farmaceutycznym dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w prawie dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków, co ukróci internetowy handel lekami na receptę.

Ułatwienia w ZUS dla jednoosobowych firm

Od 1 marca 2010 r. osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i przekazuje do ZUS dokumenty w formie papierowej, może prosić pracownika ZUS o wypełnienie za nią dokumentu ZUS DRA. Z czasem taka pomoc ZUS skierowana do płatników składek ma być rozszerzana na inne dokumenty.

REKLAMA

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwiększa się grupa osób zwolnionych z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Szkolenia dotyczą m.in. zasad obejmowania ubezpieczeniami oraz problematyki opłacania i rozliczania składek.

MSWiA szykuje ustawę o ratownictwie narciarskim

Za akcje ratownicze na stokach narciarskich będą musieli płacić ich właściciele, a jazda na nartach pod wpływem alkoholu będzie karana grzywną. MSWiA szykuje stosowne zmiany w prawie.

Uprawnienia i obowiązki służb porządkowych podczas imprez masowych

Od 1 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie uprawnień i obowiązków służb porządkowych podczas imprez masowych. Członkowie służb porządkowych mogą mieć kajdanki i miotacze gazu.

Nowe zasady w przewozie drogowym

Kierowcy chcący wykonywać przewóz drogowy szybciej uzyskają uprawnienia. Od 3 kwietnia obowiązują łagodniejsze przepisy dotyczące wykonywania przewozu drogowego.

Renta rodzinna po zmarłym renciście

Kwota bazowa, przyjęta do ustalenia wcześniej przyznanej renty z tytułu niezdolności do pracy jest podstawą do obliczenia renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza

W polskim Sejmie trwają prace nad nowelizacją prawa budowlanego. Właściciele samowoli budowlanej wybudowanej na działkach nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania będą mogli ją zalegalizować.

Elektroniczne zapytania - nowa usługa ZUS

Na portalu internetowym e-Inspektorat.zus.pl dostępna jest nowa usługa elektronicznych zapytań w kwestiach emerytur pomostowych.

Bezpłatne konsultacje ekspertów ZUS

13 kwietnia br. każdy zainteresowany może uzyskać informacje i pomoc w rozwiązaniu swoich problemów z dziedziny zasiłków, ubezpieczeń i składek oraz emerytur. Eksperci Centrali ZUS będą udzielać bezpłatnych konsultacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Obejmują one m.in. wprowadzenie do programu Płatnik.

Jednolite standardy umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek ZUS

Sytuacja finansowa przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek na ubezpieczenie społeczne, będzie oceniana według jednolitych standardów - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej łącznie do 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Po tym okresie wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.

Nowe zasady kontroli banków tkanek


Kontrola banku tkanek i komórek rozpocznie się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenie zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia – przewiduje nowe rozporządzenie minister zdrowia.

Zmiany w ubezpieczeniu wypadkowym

Od 1 kwietnia 2010 r. określono w nowy sposób grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych grup działalności.

Nowy certyfikat ZUS do programu Płatnik

Od dzisiaj, 1 kwietnia, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego - powinni dokonać importu do programu Płatnik nowego certyfikatu ZUS.

Kontrola chorych na zwolnieniach lekarskich

Obowiązkiem przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest leczenie i rehabilitacja, poprzez które powinien wrócić do zdrowia.

Połowa Polaków krytykuje system ubezpieczeń emerytalnych

24 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu ubezpieczeń emerytalnych, a 50 proc. go krytykuje - wynika z sondażu CBOS. Z kolei pracę ZUS dobrze ocenia 22 proc. badanych, a źle 57 proc.

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Zasiłek chorobowy

Osoba, która miała wypadek udając się do pracy lub wracając z niej ma prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek dla bezrobotnych z zagranicy

Bezrobotny, który prowadził działalność gospodarczą za granicą ma prawo do zasiłku po powrocie do Polski.

Zakaz palenia: Senat łagodzi swoje stanowisko

Senat wniósł poprawki do ustawy o zakazie palenia papierosów. Objął nim również elektroniczne papierosy ale wycofał się z najostrzejszych propozycji.

Oszczędzanie na emeryturę - tak, ale w przyszłości

Polacy oszczędzanie na emeryturę odkładają na później. Aż 75 proc. społeczeństwa przyznaje, że poza odprowadzaniem obowiązkowej składki na ZUS i OFE, nie oszczędza dodatkowo na emeryturę - wynika z raportu „Emerytura po polsku”  firmy doradczej On Board PR Ecco Network opartego o badania zrealizowane przez PBS DGA.

Będą kary pieniężne dla rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi

Ten rodzic, który utrudnia drugiemu rodzicowi kontaktu z własnym dzieckiem będzie mógł zostać ukarany karą pieniężną.

Warunki przeprowadzenia dowodu na odległość

Od 23 marca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które reguluje sposób przeprowadzenia dowodów na odległość w postępowaniu cywilnym.

Wysyłanie elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych

Brak możliwości składania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych.

Emeryci i renciści zwolnieni z abonamentu radiowo – telewizyjnego

Emeryci i renciści, których świadczenie nie przekroczyło połowy wartości najniższego średniego wynagrodzenia, czyli 1551,48 zł brutto z są od 1 marca zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu radiowo – telewizyjnego.

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu usług

Ustawa wprowadzi do polskiego prawa postanowienia dyrektywy dotyczącej swobodnego przepływu usług. Dzięki niej zwiększa się jednak również uprawnienia konsumenta.

Protokół elektroniczny wkrótce pojawi się w sądach

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Gdy zmiany wejdą w życie w postępowaniu przed sądem pojawi się protokół elektroniczny.

Zgłaszanie i wyrejestrowywanie z ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, w tym także zleceniobiorca (osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy należy do płatnika składek – zleceniodawcy.

Zwolnienia z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zleceniobiorców

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców, a także osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, co do zasady stanowi przychód.

Minimalna emerytura dla każdego

Centrum im. Adama Smitha przygotowało dla rządu propozycje zmian w systemie emerytalnym, proponując upodobnienie go do systemu kanadyjskiego. Zgodnie z nim, każdy dostawałby emeryturę minimalną, a na resztę odkładał sam.

Działania Policji w sprawie ochrony własności intelektualnej

Straty jakie ponieśli pokrzywdzeni w 2009 r. sięgają aż 20 mln złotych. Byłyby one zdecydowanie większe gdyby policjanci pionów do zwalczania przestępczości gospodarczej nie zlikwidowali 607 miejsc nielegalnego kopiowania, sprzedawania i wypożyczania filmów, programów komputerowych, wydawnictw itp. Zlikwidowano także 958 miejsc, w których sprzedawano i produkowano podrobione towary o łącznej wartości 19 mln zł.

Zmiana zasad wydawania karty EKUZ

1 maja 2010 r. wchodzą w życie przepisy, zmieniające dotychczasowe regulacje obowiązujące w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia.

Sejm uchwalił zmiany w usługach turystycznych

19 marca Sejm przegłosował zmiany w ustawie o usługach turystycznych. Nowelizacja ma na celu zwiększenie poziomu ochrony turystów oraz zliberalizowania zasad działania biur podróży.

Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Pracownik otrzymuje z ZUS wcześniejszą emeryturę jako repatriant z azjatyckiej części byłego ZSRR. Przy ustalaniu świadczenia ZUS uwzględnił mu zagraniczne okresy zatrudnienia wynoszące łącznie 22 lata oraz okresy zatrudnienia w Polsce – 3 lata. Chcemy oddelegować pracownika do pracy w Czechach – otwieramy tam oddział firmy. Pracownik chce zamieszkać w Czechach na stałe, ponieważ tam mieszka jego rodzina. ZUS uwzględnił okresy zatrudnienia za granicą pod warunkiem, że pracownik będzie mieszkał w Polsce. Czy po wyjeździe z Polski pracownik straci prawo do emerytury?

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. zasad ustalania prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz emerytur pomostowych.

Celnicy będą mieli darmowe przejazdy koleją

Od 20 marca 2010 roku celnikowi wraz z małżonkiem i uczącymi się lub niepełnosprawnymi dziećmi przysługuje dodatkowe świadczenie w postaci dopłaty do wypoczynku.

Gminy będą mogły przeprowadzać wywiad w trakcie pobierania świadczenia

Gminy zyskają możliwość przeprowadzania wywiadu środowiskowego z osobą w trakcie pobierania przez nią świadczenia pielęgnacyjnego.

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Status członka rodziny nie zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osób pobierających stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostały skierowane przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy.

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który wykorzystał pełny okres pobierania zasiłku chorobowego i nadal jest niezdolny do pracy, lecz dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdrowia i powrót do pracy.

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia

Kobiecie w ciąży, z którą rozwiązano umowę o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA