reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Jak emeryt może odzyskać utraconą legitymację emeryta

Jak emeryt może odzyskać utraconą legitymację emeryta

Może się zdarzyć, że emeryt stracił swoją legitymację emeryta. W takim przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje duplikat legitymacji.

Wniosek o wydanie duplikatu legitymacji emeryta, emeryt składa w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednostką ZUS właściwą do rozpatrzenia wniosku emeryta jest ta jednostka, która wypłaca emerytowi jego świadczenie emerytalne. Wniosek może złożyć emeryt lub jego pełnomocnik.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien bez zbędnej zwłoki wystawić duplikat legitymacji.

Zobacz również: Zawieszenia prawa do emerytury

Do wniosku o wydanie legitymacji, w przypadku utraty legitymacji emeryt musi dołączyć oświadczenie uprawnionego o utracie legitymacji wraz z zobowiązaniem do zwrotu utraconej legitymacji w przypadku jej odzyskania.

Legitymacja emeryta przekazywana jest zgodnie z wnioskiem emeryta, pod wskazany we wniosku adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania - pobytu, adres do korespondencji lub do rąk przedstawiciela ustawowego.

Legitymacja emeryta potwierdza jego status, jako świadczeniobiorcy oraz potwierdza fakt, podlegania przez emeryta ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Legitymacja emeryta ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej. Legitymacja jest wydawana przez jednostkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwą w sprawach wydawania decyzji dotyczącej świadczenia emerytalnego, wraz z decyzją o przyznaniu emerytury. Emeryt, który ma ustalone prawo do więcej niż jednego świadczenia, otrzyma tylko jedną legitymacje.

Zobacz również serwis: Emerytura

Legitymacja emeryta zawiera następujące informacje:

1) numer legitymacji;

2) imię emeryta;

3) nazwisko emeryta;

4) numer PESEL;

5) numer i symbol świadczenia;

6) określenie terminu ważności legitymacji;

7) informację wskazującą na warunki ważnego posługiwania się dokumentem;

8) oznaczenie organu rentowego, który wydał legitymację, imię, nazwisko i podpis jego kierownika;

9) miejsce i datę wystawienia.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 12 sierpnia 2004r. w sprawie wzoru legitymacji emeryta-rencisty oraz trybu jej wydawania, wymiany lub zwrotu (Dz. U. Nr 203, poz. 2082)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama