REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Ubezpieczenie OC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brexit: ubezpieczenie OC czy zielona karta?

Jak będą wyglądać wyjazdy do Wielkiej Brytanii po Brexicie? Kierowcy wystarczy ubezpieczenie OC czy będzie musiał mieć zieloną kartę?

Ile kosztuje jazda bez OC? Czasami ponad milion złotych!

Jazda bez OC jest nadal częstym błędem popełnianym przez kierowców. A ta grozi karą i często... milionowymi długami!

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku przy pracy w Wielkiej Brytanii?

Wypadek przy pracy jest zdarzeniem, które może w każdej chwili przytrafić się każdemu. Jego rezultat może być oczywiście skrajnie różny; od niegroźnego skaleczenia po śmierć. Kwestie rekompensaty przyznawanej ofiarom wypadków regulują przepisy prawne poszczególnych krajów, w których do takowych zdarzeń doszło. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące uzyskania odszkodowania za wypadek podczas pracy na terytorium Wielkiej Brytanii.

Brak OC a kolizja. Jakie konsekwencje czekają na kierowców?

Brak OC a kolizja, czyli dziś opowiemy o tym co się stanie, gdy brak obowiązkowej polisy zostanie ujawniony podczas zdarzenia drogowego.

REKLAMA

Odszkodowania powypadkowe - komunikacyjne

Odszkodowania powypadkowe przysługują poszkodowanym wskutek wypadku komunikacyjnego. Co zrobić, gdy zostaliśmy poszkodowani? Kiedy przysługuje odszkodowanie? Od kogo możemy je uzyskać? Jak obliczyć jego wysokość? Czym odszkodowanie różni się od zadośćuczynienia? Czy przysługuje zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Wycofanie z ruchu a OC - ile można zaoszczędzić?

Kierowcy mogą zdecydować się na czasowe wycofanie z ruchu pojazdu. Co to oznacza pod kątem obowiązkowego ubezpieczenia OC? Sprawdźmy.

Gefion - to jeszcze nie koniec problemów?

Wielu polskich kierowców nadal posiada polisy OC z firmy Gefion. Niedawne wydarzenia nieco skomplikowały sytuację takich właścicieli pojazdów. O czym muszą pamiętać osoby z OC w Gefionie?

Odszkodowania dla lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji

20 października 2020 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania będzie przysługiwał tylko mieszkańcom. Przepisy uniemożliwią też przejmowanie budynków z lokatorami czy reprywatyzację "na kuratora".

REKLAMA

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce: co z odszkodowaniem?

Może się zdarzyć, że staniecie się poszkodowanymi w wyniku kolizji. Co jednak, gdy ta jest spowodowana przez obcokrajowca? Odpowiadamy.

Kara za brak OC 2021 r. Ile zapłacą kierowcy?

Ceny rosną. I dotyczy to nie tylko produktów spożywczych, ale nawet... kar za brak polisy OC. Ile będą musieli zapłacić zapominalscy kierowcy w roku 2021? To postanowiliśmy sprawdzić.

Co grozi za złamanie lojalki?

Umowa lojalnościowa czyli umowa o zakazie konkurencji ma na celu ochronę interesów pracodawcy. Może być podpisana na czas trwania umowy o pracę lub także na określony czas po rozwiązaniu stosunku pracy. Co grozi za złamanie lojalki przez pracownika?

Nieważne prawo jazdy a kolizja. Jakie są konsekwencje?

Terminowe prawo jazdy wiąże się z pewnymi problemami. A jeden z poważniejszych powstaje w sytuacji, w której kierowca stanie się sprawcą kolizji, ale akurat ważność jego prawka wygasła. Co to może oznaczać?

Błędów księgowych czasem nie można uniknąć, ale można się ubezpieczyć od ich skutków

Nieustanne zmiany podatkowe powodują sporo zamieszania w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych będących podatnikami podatku VAT lub zobowiązanych do raportowania schematów podatkowych. Przepisy podatkowe potrafią budzić wątpliwości i wiążą się z rosnącą liczbą obowiązków po stronie podatnika, z którymi wiąże się ryzyko jego błędu.

Jeździsz rowerem lub hulajnogą? Ochroni Cię OC!

PZU wpadło na ciekawy pomysł. Będzie oferować kierowcom wykupującym polisę OC komunikacyjnego opcję chroniącą ich również podczas korzystania z środków transportu osobistego.

Służbowe auta często uczestniczą w kolizjach i wypadkach?

Ze względu na ich dużą liczbę samochody służbowe często biorą udział w stłuczkach i poważniejszych wypadkach. Eksperci Ubea.pl prezentują ciekawe informacje na ten temat.

Za dzikie zwierzęta odpowiada Skarb Państwa

Kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za atak dzika? Do takiego zdarzenia doszło na terenie naszej gminy. Poszkodowany wystąpił do naszego urzędu o odszkodowanie.

Wywłaszczenie gruntu za odszkodowaniem a VAT

Gmina oddaje grunt pod budowę drogi publicznej. Mamy otrzymać odszkodowanie i wystawić fakturę. Czy ustalona kwota odszkodowania to kwota brutto?

Drzewo sąsiada zacienia, zagraża budynkowi, zaśmieca - co zgodnie z prawem można zrobić?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Karambol - jak działa ubezpieczenie OC?

Szkody związane z karambolem mogą sięgnąć nawet kilkaset tysięcy złotych. Na jakich zasadach ubezpieczyciele odpowiadają za takie zniszczenia?

Jak stosować ograniczenie odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego na podstawie ustawy o COVID-19

Nasi pracownicy w związku z rozwiązaniem umów o pracę we wrześniu 2020 r. uzyskają prawo do odprawy emerytalnej z Kodeksu pracy, odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych i odprawy dodatkowej z postanowień wewnątrzzakładowych. Czy ograniczenie wysokości odpraw (art. 15gd ustawy o COVID-19) dotyczy każdej z nich odrębnie czy wszystkich łącznie wypłaconych w tym samym terminie płatności?

Świadczenie pieniężne dla Sybiraków minimum 2400 zł (dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-1956)

Będzie nowe świadczenie pieniężne - dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939–1956. To tzw. świadczenie pieniężne dla Sybiraków. Aby osoba represjonowana mogła je otrzymać, musi złożyć wniosek do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minimalna kwota świadczenia to 2400 zł. Od czego zależy jego wysokość? Czy jest to dodatek jednorazowy?

Nowe świadczenie pieniężne dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-1956

Będzie nowe jednorazowe świadczenie pieniężne dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-1956. Senat przyjął projekt ustawy bez poprawek. Podobną rekompensatę osoby zesłane lub deportowane do Niemiec otrzymały od państwa niemieckiego. Polacy zesłani do ZSRR otrzymają świadczenie odszkodowawcze od Polski. Ma to symboliczne znaczenie.

Pieszy bez odblasków straci odszkodowanie?

Zgodnie z przepisami, piesi w pewnych sytuacjach powinni posiadać odblaski. Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciel może uwzględnić brak elementów odblaskowych.

Odszkodowanie dla właściciela mieszkania za utracone korzyści a podatek

Od kilku lat właściciel mieszkania nie może z niego korzystać, ponieważ pomimo prawomocnego wyroku eksmisyjnego nadal zamieszkują w nim poprzedni właściciele. Gmina przyznała mu z tego tytułu odszkodowanie za utracone korzyści oraz zwrot kosztów eksploatacyjnych za utrzymanie mieszkania. Właściciel nieruchomości wystąpił do organów podatkowych z zapytaniem o obciążenia podatkowe związane z tymi świadczeniami.

Szkody po burzach, ulewach, powodziach - co robić, by nie stracić prawa do odszkodowania

Tego lata bardzo często IMGW ostrzega o burzach i ulewnych deszczach w różnych regionach kraju. Wskutek letnich żywiołów rośnie liczba szkód zgłaszanych ubezpieczycielom, zwłaszcza zniszczeń powstałych wskutek zalania i przepięć. Zdaniem zakładów ubezpieczeń klienci przeważnie nie wiedzą, że tuż po szkodzie mogą sami zacząć ratować majątek i nie narażą się w ten sposób na utratę odszkodowania.

OC za granicą. Do jakiej sumy chroni?

Koronawirus zmienił nawyki. Przykład? Teraz częściej na wakacje chcemy jeździć samochodem - także w przypadku wyjazdów zagranicznych. A w tej perspektywie zasadnicze staje się pytanie: do jakiej sumy chroni OC za granicą?

Ceny ubezpieczeń OC menedżerów pójdą w górę

Składki ubezpieczeń OC menedżerów (D&O) rosną na innych rynkach w dwucyfrowym tempie. W Stanach Zjednoczonych wzrosty przekroczyły już 40%. Fala podwyżek dotarła już do Polski.

Tarcza antykryzysowa 4.0 – kolejne zmiany w PIT i CIT

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła nowe zmiany na gruncie podatków dochodowych (PIT, CIT). Nowe regulacje dotyczą kar umownych i odszkodowań związanych z koronawirusem oraz ulgi na złe długi.

Sprawca zapłaci za wypadek zamiast ubezpieczyciela?

Mimo posiadania ubezpieczenia OC, sprawca wypadku nie jest całkowicie chroniony przed pozwem ze strony poszkodowanego. Wyjaśniamy kiedy taki pozew może zostać złożony.

Firmy turystyczne pozywają państwo za lockdown

Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej żądają od Skarbu Państwa wypłaty odszkodowań za straty poniesione w czasie lockdown. Jeśli pieniędzy nie dostaną, zapowiadają pozew zbiorowy.

Zakaz konkurencji czyli umowa lojalnościowa

Zakaz konkurencji stosuje się w prawie pracy, by zabezpieczyć interesy pracodawcy. Może obejmować okres trwania stosunku pracy bądź jeszcze po ustaniu umowy. W przypadku złamania umowy lojalnościowej Kodeks pracy przewiduje odszkodowanie dla pracodawcy. Gdzie należy zawrzeć postanowienia o zakazie konkurencji - w umowie o pracę, czy w odrębnym dokumencie?

Przegląd samochodu po terminie. Jakie są konsekwencje?

Zdarza się, że kierowca przegapi termin badania technicznego. I choć na pierwszy rzut oka przewinienie wydaje się błahe, jego konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Przegląd samochodu po terminie oznacza problemy z policją i ubezpieczycielem.

Obowiązkowe OC drona może nie wystarczyć na pokrycie szkód

Rośnie wykorzystanie dronów, także w biznesie. Czy jednak wszyscy przedsiębiorcy są odpowiednio zabezpieczeni przed finansowymi skutkami wypadków z udziałem tych urządzeń? Obowiązkowe OC zakłada limit odszkodowania jedynie na poziomie ok. 16 tys. zł.

Kiedy można skrócić okres wypowiedzenia?

Kodeks pracy w art. 36 przewiduje możliwość skrócenia 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę.. Tak długi okres wypowiedzenia dotyczy pracownika zatrudnionego co najmniej 3 lata. Kiedy więc pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia?

Tarcza antykryzysowa 4.0 - będzie można odliczyć więcej darowizn

Tarcza antykryzysowa 4.0 zawiera nowe ułatwienia podatkowe. Więcej darowizn będzie można odliczyć od podstawy obliczania podatku dochodowego. Będzie to dotyczyć m.in. darowizn przekazanych na rzecz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, czy domów pomocy społecznej. Od podatku będzie można odliczyć także darowizny rzeczowe w formie komputerów (zdatnych do użytku i nie starszych niż 3 lata), przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r., m.in. placówkom oświatowym.

Spóźnione opłacenie OC – czy to duży problem?

W najbliższych miesiącach więcej osób będzie się zapewne spóźniało z płatnościami za ubezpieczenia OC i AC. Jakie konsekwencje grożą za takie postępowanie?

Odszkodowanie za wywłaszczenie wspólników spółek – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Pozbawienie praw wspólników spółki, której mienie przeszło na Skarb Państwa z powodu jej nieprzerejestrowania do KRS jest niezgodne z Konstytucją. Wspólnicy, którym zostały wygaszone uprawnienia do majątku pozostałego po likwidacji spółki mogą żądać odszkodowania za szkodę wyrządzoną im przez wydanie aktu normatywnego uznanego za niekonstytucyjny.

Zwrot zapłaconej pokrzywdzonemu nawiązki od ubezpieczyciela z OC

Byłeś sprawcą wypadku komunikacyjnego i w sprawie karnej został wobec Ciebie orzeczony środek kompensacyjny w postaci zapłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonego? Możesz na drodze cywilnej dochodzić zwrotu zapłaconego pokrzywdzonemu świadczenia od ubezpieczyciela z Twojego OC.

Tarcza Antykryzysowa 4.0 - zmiany w prawie pracy

Projekt Tarczy Antykryzysowej 4.0 zakłada zmiany w prawie pracy. To odpowiedź na apele pracodawców. Przewiduje się m.in. doprecyzowanie przepisów dotyczących pracy zdalnej, czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września, możliwość jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji, ograniczenia wysokości odpraw i odszkodowań przy ustaniu stosunku pracy, zawieszenie niektórych obowiązków dotyczących ZFŚS.

Świadczenia socjalne gwarantowane w Kodeksie pracy

W trakcie trwa stosunku pracy lub po jego zakończeniu, pracownikowi przysługuje szereg opisanych w Kodeksie pracy świadczeń, odszkodowań czy rekompensat. Można je podzielić na cztery podstawowe grupy: z tytułu utraty pracy, rentowe, emerytalne oraz pośmiertne.

Renta po śmierci osoby bliskiej

Jeżeli przyczyną śmierci bliskiego był wypadek drogowy lub błąd popełniony przez personel medyczny bądź jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku przy pracy lub innego zdarzenia, które doprowadziło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, prawdopodobnie będziemy mogli żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty odszkodowawczej. Kto jest uprawniony do renty odszkodowawczej? Jak ustalić wysokość takiej renty?

Quasi stan nadzwyczajny będzie dla państwa odszkodowawczo droższy niż stan nadzwyczajny

Obecne władze państwowe konsekwentnie odmawiają wprowadzenia w Polsce jednego ze stanów nadzwyczajnych, w tym narzucającego się w zaistniałych okolicznościach, stanu klęski żywiołowej. Ostatnio, koronnym argumentem przemawiającym rzekomo przeciwko ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej jest wiążąca się z nim konieczność naprawienia szkód, które w prywatnych majątkach spowodują wprowadzone wraz ze stanem klęski żywiołowej ograniczenia. Przedstawiciele władz tłumaczą, że taniej dla budżetu Państwa będzie utrzymywać quasi stan nadzwyczajny, wprowadzając – na podstawie ustawy z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz specjalnej ustawy „koronawirusowej” z 2 marca 2020 r. – takie same ograniczenia, które zostałyby wprowadzone w ramach stanu klęski żywiołowej, jednak nie ogłaszając formalnie stanu nadzwyczajnego. Czy na pewno – tłumaczy adw. Tomasz Ludwik Krawczyk, partner w kancelarii GKR Legal.

Mobbing - co należy dziś o nim wiedzieć?

Definicja mobbingu znajduje się w art. 94 Kodeksu pracy. Co w rzeczywistości oznacza mobbing? Jak go rozpoznać? Jak mobbingowany może bronić swoich praw i uzyskać odszkodowanie?

OC bez prawa jazdy - czy to możliwe?

Wiele osób uważa, że posiadanie prawa jazdy jest wymagane do zakupu obowiązkowego OC. W praktyce sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Czy wiesz, że kobiety płacą... wyższe OC?!

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać pejoratywnego znaczenia hasła "Kobieta za kierownicą". Czy jednak ma ono znaczenie dla rynku ubezpieczeniowego? Okazuje się, że tak!

Rozliczenie podatkowo-składkowe należności wypłaconych po ustaniu zatrudnienia i terminy ich dokonania

Do obowiązków pracodawcy związanych z ustaniem zatrudnienia pracownika należy wypłacenie mu ostatniego wynagrodzenia za pracę oraz innych przysługujących tej osobie świadczeń pieniężnych. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują jednak wprost, jaki jest termin na rozliczenie się z pracownikiem w tych okolicznościach. Należy przyjąć, i jest to pogląd dominujący w doktrynie, że trzeba to zrobić w dniu, w którym ustaje zatrudnienie.

Czy wypłaty z programu dobrowolnych odejść z pracy są zwolnione z PIT

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kwoty pieniężne otrzymane w ramach programu dobrowolnych odejść z pracy nie są zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych ( PIT).

Najdroższe OC? Lexus, BMW i Infiniti w czołówce!

Różnice w średnich cenach polis OC są naprawdę duże. Jak wyliczyli specjaliści Yanosika, rozbieżność między najdroższym Lexusem i najtańszym Fiatem sięga aż 421 złotych.

Większy przebieg oznacza droższe ubezpieczenia OC i AC?

Ubezpieczyciele zawsze pytają kierowców o spodziewany roczny przebieg. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak kwestia przebiegu rzutuje na koszt ubezpieczenia OC i AC.

Czy biuro rachunkowe prowadzące tylko pkpir i ryczałt musi mieć OC

Prowadzę biuro rachunkowe. Świadczymy usługi w zakresie ewidencjonowania przychodów i kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz ewidencje ryczałtowe. Sporządzamy zeznania roczne, deklaracje VAT, listy płac i rachunki dla umów cywilno-prawnych wraz z dokumentami składanymi w ZUS. Czy mam obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej?

REKLAMA