Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowania powypadkowe - komunikacyjne

Odszkodowania powypadkowe - komunikacyjne.
Odszkodowania powypadkowe - komunikacyjne.
ShutterStock
Odszkodowania powypadkowe przysługują poszkodowanym wskutek wypadku komunikacyjnego. Co zrobić, gdy zostaliśmy poszkodowani? Kiedy przysługuje odszkodowanie? Od kogo możemy je uzyskać? Jak obliczyć jego wysokość? Czym odszkodowanie różni się od zadośćuczynienia? Czy przysługuje zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Kiedy należy się odszkodowanie powypadkowe?

Każdego dnia media informują nas o kolejnych wypadkach komunikacyjnych, do których doszło na polskich drogach. Co zrobić w sytuacji, kiedy to my zostaliśmy poszkodowani na skutek wypadku? Kiedy i jakie świadczenia nam przysługują?

W pierwszej kolejności warto podkreślić, iż wypadek nie musi zostać zgłoszony policji, aby móc dochodzić roszczeń od sprawcy zdarzenia. Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, ponieśli koszty leczenia (m. in. prywatnej opieki medycznej bądź zakupu leków) oraz utracili dochody ze względu na czasową niezdolność do pracy mogą liczyć na odszkodowanie komunikacyjne. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu powinno obejmować wszelkie wynikłe z tego tytułu koszty, niemniej jednak należy pamiętać, iż muszą to być koszty faktycznie poniesione przez poszkodowanego, co należy wykazać w postępowaniu likwidacyjnym prowadzonym przez ubezpieczyciela bądź w postępowaniu sądowym. Aczkolwiek gdy poszkodowanego nie stać na kosztowne leczenie, może on zażądać od sprawcy szkody, aby wyłożył z góry potrzebną sumę celem sfinansowania leczenia, któremu poszkodowany będzie poddany dopiero w przyszłości. Co więcej odszkodowanie komunikacyjne wypłacane poszkodowanemu, który na skutek wypadku stał się inwalidą, obejmuje także koszt przystosowania do wykonywania innego zawodu, rentę z tytułu obniżonego wynagrodzenia oraz rentę z tytułu zwiększonych potrzeb.

Dochodzenie odszkodowań powypadkowych, w tym odszkodowań komunikacyjnych, obejmuje także żądanie naprawienia szkody powstałej w mieniu poszkodowanego, np. w związku z uszkodzeniem pojazdu należącego do poszkodowanego. W ramach odszkodowania po wypadku samochodowym możemy także wnosić o rekompensatę pieniężną obejmującą utratę wartości rynkowej samochodu powypadkowego oraz o odszkodowanie za brak samochodu zastępczego.

Więcej o odszkodowaniach możesz przeczytać na: https://radkiewicz.net.pl/odszkodowania/

Od kogo można żądać odszkodowania?

Odszkodowania powypadkowego możemy żądać zarówno bezpośrednio od sprawcy szkody, jak również od ubezpieczyciela – w przypadku ubezpieczeń OC od ubezpieczyciela sprawcy szkody (tzw. odszkodowanie z OC sprawcy kolizji), zaś w przypadku ubezpieczeń na życie bądź NNW od ubezpieczyciela, z którym mamy podpisaną umowę ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak obliczyć wysokość odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Wysokość odszkodowania komunikacyjnego zależeć będzie od rzeczywistej szkody poniesionej przez poszkodowanego. Na wysokość odszkodowania będą wpływać takie elementy składowe jak:

 1. koszt naprawy pojazdu;
 2. utracona wartość pojazdu ustalona jako różnica między wartością pojazdu przed wypadkiem oraz po wypadku;
 3. koszt najmu samochodu zastępczego;
 4. koszt konsultacji lekarskich i zabiegów medycznych;
 5. koszt zakupu leków;
 6. koszt zmiany zawodu, np. szkoleń.

Wszystkie wyżej wymienione koszty po zsumowaniu stanowią odszkodowanie po wypadku, na jakie liczyć może osoba poszkodowana.

W zakresie odszkodowania z tytułu uszkodzenia pojazdu warto dodać, iż nie jest konieczne wykazywanie wysokości rzeczywiście poniesionych kosztów naprawy. Z doświadczenia radcy prawnego Kamila Radkiewicza z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, posiadającego na swym koncie liczne sukcesy w dochodzeniu odszkodowań powypadkowych, wynika, że z reguły wystarczającym dowodem dla sądu jest wycena szkody dokonana przez rzeczoznawcę.

Odszkodowanie a zadośćuczynienie - różnice

Oprócz odszkodowania powypadkowego, które obejmuje zwrot poniesionych kosztów, poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie w przeciwieństwie do odszkodowania rekompensuje nam poniesione straty moralne oraz doznaną krzywdę, np. cierpienie i ból związane z koniecznością pobytu w szpitalu i poddawania się wielu operacjom chirurgicznym celem powrotu do zdrowia.

Wysokość zadośćuczynienia

Wysokość zadośćuczynienia zależeć będzie przede wszystkim od doznanej krzywdy. W dodatku, również aktualne warunki ekonomiczne oraz stopa życiowa społeczeństwa także mają wpływ na wysokość przyznanego zadośćuczynienia. Nie znajdziemy żadnych taryfikatorów określających wysokość maksymalnego zadośćuczynienia w zależności od okoliczności. Także zasądzenie zadośćuczynienia w podobnej sprawie do naszej nie stanowi podstawy do skutecznego żądania zasądzenia analogicznego zadośćuczynienia na naszą rzecz. Orzeczenia w innych sprawach mogą co najwyżej stanowić dla nas wskazówkę, na co możemy liczyć w naszej sprawie. Na wysokość zadośćuczynienia będą miały wpływ m. in.:

 1. czas trwania i stopień intensywności cierpień fizycznych i psychicznych;
 2. nieodwracalność skutków urazu (inwalidztwo, oszpecenie);
 3. rokowania na przyszłość;
 4. rodzaj wykonywanej pracy;
 5. wiek;
 6. postawa sprawcy.

Tytułem przykładu Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 9 lutego 2016 r. (sygn. akt I ACa 850/15) uznał za zasadne przyznanie osobie poszkodowanej zadośćuczynienia w wysokości 135.000,00 zł tytułem doznanego przez nią uszczerbku na zdrowiu powodującego konieczność poddania się kilkumiesięcznemu leczeniu.

Większe rozbieżności znajdziemy w orzecznictwie, gdy wskutek wypadku dochodzi do  trwałego inwalidztwa. Zasądzane przez sądy zadośćuczynienie wynosi wówczas od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Tytułem przykładu Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 3 czerwca 2019 r. (sygn. akt I C 117/11) zasądził w takich okolicznościach tytułem zadośćuczynienia kwotę 1.500.000,00 zł.

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

W przypadku śmierci poszkodowanego także osoby bliskie poszkodowanego mogą wystąpić z żądaniem zadośćuczynienia przeciwko sprawcy szkody. Wątpliwości w tym zakresie rozwiała bowiem uchwała składu siedmiu sędziów z dnia 27 marca 2018 r. (sygn. akt III CZP 60/17), zgodnie z którą zadośćuczynienie przysługuje także osobom bliskim osoby poszkodowanej w wypadku. Tytułem przykładu Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził w dniu 18 stycznia 2016 r. (sygn. akt VI ACa 1405/14) tytułem zadośćuczynienia 200.000 zł dla ojca oraz 300.000 zł dla matki dziecka, które doznało ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Co więcej, na co zwraca uwagę radca prawny Kamil Radkiewicz z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni, w takich okolicznościach osoby bliskie mogą żądać także: zwrotu poniesionych przez nich kosztów leczenia, zwrotu kosztów pogrzebu oraz odszkodowania za znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Osobie, wobec której na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny, przysługuje także roszczenie o rentę.

Jak i gdzie dochodzić roszczeń?

Dochodzenie odszkodowania powypadkowego oraz zadośćuczynienia za wypadek komunikacyjny zależeć będzie od tego, wobec kogo roszczenie jest kierowane. Jeżeli żądamy zapłaty odszkodowania powypadkowego bezpośrednio od sprawcy szkody, powinniśmy skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Jeżeli roszczenie kierowane jest jednak do ubezpieczyciela sprawcy szkody, to należy najpierw zgłosić szkodę ubezpieczycielowi celem przeprowadzenia przez niego postępowania likwidacyjnego. Jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania bądź wypłaci znacznie zaniżone odszkodowanie np. OC, wówczas aby uzyskać odszkodowanie bądź dopłatę do odszkodowania, należy skierować sprawę do sądu. Co ciekawe na nieprawidłowości stawek stosowanych przez ubezpieczycieli np. za roboczogodzinę prac blacharskich, lakierniczych i mechanicznych zwracał wielokrotnie uwagę Rzecznik Finansowy (dawniej: Rzecznik Ubezpieczonych). Z analizy przez niego przeprowadzonej wynika, iż w procesach likwidacji szkód komunikacyjnych nie można zauważyć jakichkolwiek obiektywnych kryteriów określania stawek za roboczogodzinę prac blacharskich i lakierniczych, a stosowane przez ubezpieczycieli stawki są znacznie niższe od stawek rynkowych. Analiza Rzecznika Finansowego potwierdza, iż niejednokrotnie w pełni zasadne jest dochodzenie od ubezpieczyciela na drodze sądowej wyższego odszkodowania od pierwotnie przyznanego przez ubezpieczyciela w postępowaniu likwidacyjnym.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Udział w marszu 4 czerwca. Co myślą Polacy? SONDAŻ

  54 proc. ankietowanych wątpi w to, że marsz organizowany 4 czerwca przez opozycję będzie sukcesem - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie "Super Expressu”. Przeciwnego zdania jest 46 proc. badanych.

  Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla pijanych kierowców

  Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Wiadomo, kiedy będą wypłaty 800 plus

  800 plus. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

  Rodzicu, pamiętaj o złożeniu wniosku na nowe 500+

  Pierwsze 600 mln zł zostało przelanych na konta rodziców. 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500+. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin wypłat, co ułatwia planowanie domowego budżetu. 

  Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

  Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

  800+ od 2024 roku - ruszyły konsultacje projektu ustawy. Kto dostanie wyższe świadczenie wychowawcze?

  1 czerwca 2023 r. w przedszkolu w Żabiej Woli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie konsultacji dotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie.

  „Dyrektywa plastikowa” od 1 lipca 2024 r. Zniknie wiele produktów jednorazowych!

  Polska wdraża „dyrektywę plastikową”. Z półek zniknie wiele produktów jednorazowych. Zmiany od 1 lipca 2024 roku.

  Umył psa w myjni samochodowej. Stanie przed sądem

  Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 45-letni oświęcimianin, który umył psa w myjni samochodowej przy użyciu znajdujących się tam detergentów i lancy z wodą pod ciśnieniem – podała w środę oświęcimska policja. Zatrzymany stanie przed sądem.

  500 plus 2023 - wniosek, terminy, wypłata. Kiedy złożyć wniosek i jakich błędów nie można popełnić?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że gdy rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja 2023 r., otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 roku. Błędów we wnioskach jest mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

  Dzień Dziecka. Roduś nauczy dzieci chronić dane osobowe

  Z Rodusiem chronimy dane osobowe – to tytuł e-lekcji, na którą uczniów klas 1–3 zaprosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych. Wydarzenie odbędzie się w Dzień Dziecka.

  1 czerwca - XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

  W Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

  Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

  Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

  Zachowek po zmianach w 2023 r.

  Czym jest zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.

  Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

  O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

  Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

  Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

  Dzień Dziecka 2023. 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

  Dzień Dziecka coraz bliżej, a to doskonała okazja na prezent w postaci wspólnie spędzonego czasu. Oto 10 propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

  Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

  Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

  Stan klęski żywiołowej

  Stan klęski żywiołowej – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.

  Stan wyjątkowy

  Stan wyjątkowy – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

  Stan wojenny

  Stan wojenny – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa, agresji zbrojnej lub zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony.

  Fiskus sprawdza podatników w social mediach

  Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

  II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

  Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

  4200 złotych płacy minimalnej pułapką dla przedsiębiorców?

  Przedsiębiorcy nie dyskutują z koniecznością podnoszenia płac pracownikom, ale mają realne obawy, że kolejny skok może być dla wielu branż trudny do udźwignięcia. Czy pracodawcy będą stawiać na automatyzację?

  Granica z Białorusią. Rosyjskie i białoruskie naczepy nie przejadą

  Ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi zostanie całkowicie zawieszony od 1 czerwca. Obecna decyzja dotyczy w praktyce zarejestrowanych w tych państwach naczep – ruch ciężarówek został zawieszony jeszcze w lutym. 

  Fundacja rodzinna

  Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?