REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okres wypowiedzenia, Rozwiązanie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia  - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę? 

Pracownicy-rodzice - ochrona przed zwolnieniem

Już od 26 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać duże zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany długo wyczekiwane, szczególnie dla pracowników, którzy są rodzicami i którzy zyskają dodatkowe uprawnienia. Czy istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, który jest rodzicem i korzysta z uprawnień rodzicielskich, np. jest na urlopie macierzyńskim? Kiedy pracodawca nie może czynić przygotowań do rozwiązania umowy i nie może rozwiązać umowy rozwiązać? Poniżej szczegóły.

Rozwiązanie umowy o pracę. Kiedy trzeba wypłacić wynagrodzenie?

Kiedy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za pracę w przypadku rozwiązania umowy o pracę? W terminie wypłaty wynagrodzenia u danego pracodawcy, czy z dniem rozwiązania umowy o pracę? Na to pytanie odpowiedziała 10 marca 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy.

Czy można skrócić miesięczny okres wypowiedzenia

Pracownikowi przysługuje miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca w stanie upadłości chce go skrócić do 2 tygodni. Czy ma do tego prawo?

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę – jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron umowy o pracę skierowane do drugiej strony, którego celem jest rozwiązanie umowy pracy po upływie okresu wypowiedzenia.

Zwolnienie grupowe

Zwolnienie grupowe – rozwiązanie stosunków pracy z pewną znaczną grupą pracowników z przyczyn niedotyczących pracowników, którego skutkiem jest powstanie po stronie pracowników określonych szczególnych uprawnień.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika - jakie są sposoby?

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jeżeli praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika a pracodawca nie przeniesie pracownika do innej pracy? Jak to zrobić? Co powinno zawierać orzeczenie lekarskie? Czy pracodawca lub pracownik mogą się od niego odwołać?

Co oznacza wygaśnięcie stosunku pracy i kiedy ma miejsce?

Czy każdy może rozwiązać umowę i w jaki sposób powinien to zrobić? Jakie są sposoby rozwiązania umowy? Czy rozwiązanie umowy jest tym samym co wygaśniecie stosunku pracy?

REKLAMA

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.

Czy można zwolnić osobę w wieku przedemerytalnym z powodu likwidacji stanowiska pracy?

Czy możliwe jest żądanie przywrócenia do pracy pracownika szczególnie chronionego (ze względu na wiek przedemerytalny) mimo likwidacji stanowiska pracy? Czy takie żądanie wraz z domaganiem się wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy będzie nadużyciem prawa? Lepiej domagać się odszkodowania czy przywrócenia?

Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy pracownik musi podawać przyczynę rozwiązania a jeśli tak to jaka ta przyczyna musi być? Czy pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownika jeżeli ten bezzasadnie i niezgodnie z prawem (np. w formie ustnej) rozwiąże umowę?

Czy podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę można złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?

Okres wypowiedzenia — ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jak ustalić jego datę początkową i końcową?

Świadczenia z ZFŚS w okresie wypowiedzenia

Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę należą się pracownikowi świadczenia z ZFŚS? Odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - rozwiązanie umowy

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego - wyrok SN

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego przysługuje, gdy wszystkie przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika - wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2021 r., sygn. akt III PSKP 22/21.

Jak złożyć wypowiedzenie?

Jak zgodnie z przepisami prawa pracy można złożyć wypowiedzenie? Czy wymówienie musi mieć formę pisemną? Kiedy je złożyć? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia?

Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia? Czy przysługują mu te same prawa, co pracodawcy? Czy obowiązują go sztywne terminy? Czy coś traci w wypadku skrócenia okresu wypowiedzenia?

Zwolnienie dyscyplinarne - powody, przykłady

Zwolnienie dyscyplinarne czyli tzw. dyscyplinarka powoduje natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę. Jakie mogą być powody takiego zwolnienia? Oto przykłady.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę - sposoby

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę - jakie sposoby przewiduje Kodeks pracy? Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę? Kiedy może zwolnić dyscyplinarnie?

Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja

Umowa o pracę na zastępstwo. Z jakim dniem można rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo? Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika?

Zwolnienie od pracy podczas wypowiedzenia a wynagrodzenie

Wynagrodzenie za zwolnienie od pracy podczas wypowiedzenia - jak prawidłowo ustalić jego wysokość? Co w przypadku znacznych wahań wysokości wynagrodzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę a termin wypłaty wynagrodzenia

Rozwiązanie umowy o pracę a termin wypłaty wynagrodzenia. Pracodawcy mają wątpliwości kiedy powinni wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pracę w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Czy w zwykłym terminie wypłaty wynagrodzenia u danego pracodawcy? A może z dniem rozwiązania umowy o pracę? Wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy wypłacić?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Kiedy należy go wypłacić? W jakim dokładnie terminie?

Czy nadchodzi fala odejść pracowników?

Fala odejść pracowników zbliża się wielkimi krokami. Zaangażowanie osób zatrudnionych spada, nastroje również. Aż 41% pracowników chce odejść z pracy. Jak ich zatrzymać?

Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - netto

Zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r. - ile wynosi netto? Kiedy przysługuje?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

Zwolnienie pracownika a naruszenie dóbr osobistych

Zwolnienie pracownika - pracodawco, uważaj, aby nie naruszyć jego dóbr osobistych! Sprawdź, czego należy unikać przy zwolnieniu.

Wypowiedzenie umowy o pracę – co trzeba wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje po złożeniu oświadczenia przez pracownika lub pracodawcę – oczywiście przy zachowaniu określonych wymogów formalnych związanych z okresem wypowiedzenia. Co musi zawierać wypowiedzenie? W jakiej formie należy je przygotować? Jaka jest długość okresów wypowiedzenia? Co należy wiedzieć o świadectwie pracy?

Koszt zwolnienia pracownika w Polsce i na świecie

Koszt zwolnienia pracownika w Polsce i na świecie - porównanie. Jak można rozwiązać umowę o pracę? Jakie prawa ma pracownik po zwolnieniu? Na jakich zasadach odbywa się zwolnienie grupowe? Co z odszkodowaniem i wynagrodzeniem za okres wypowiedzenia?

Jak rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na kilka sposobów. Jak można rozwiązać umowę zgodnie z Kodeksem pracy? Jest 5 sposobów. Stosunek pracy rozwiązuje się: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta. Może dojść również do wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy oraz 3-miesięcznej nieobecności w pracy z powodu aresztowania.

Czym jest okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia to czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy do rozwiązania umowy. Kodeks pracy wskazuje, ile trwa okres wypowiedzenia dla umowy na czas próbny, umowy na czas określony i umowy na czas nieokreślony. Może być podany w dniach, tygodniach i miesiącach. Jak liczyć ten czas? Czy można go skrócić? Czy trzeba pracować w czasie okresu wypowiedzenia?

Dni wolne na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia

Kodeks pracy daje prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Takie uprawnienie przysługuje w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ile dni wolnych można uzyskać?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2021 - jak liczyć?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. wynosi tyle samo co wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony i zależy od długości umowy. Jak liczyć okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy? Ile wyniesie w przypadku umowy zawartej na 1 rok?

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować bez błędów

Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracodawcę lub pracownika. Należy je sporządzić na piśmie. W przypadku pracowników pracujących na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Zwolnienia grupowe - kiedy, odprawa

Kiedy następuje zwolnienie grupowe? Otóż zwolnienie grupowe obejmuje wypowiedzenie umowy co najmniej 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników, 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia więcej niż 100, ale mniej niż 300 pracowników oraz 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia minimum 300 pracowników. W przypadku zwolnień grupowych pracownikom należy się odprawa. Jaka jest jej wysokość?

Likwidacja stanowiska pracy - 4 pułapki dla pracodawcy

Likwidacja stanowiska pracy nie jest tak bezpiecznym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy jak się wydaje. Na pracodawcę czyhają 4 pułapki: pozorność likwidacji stanowiska pracy, pozorność w zakresie przyczyny likwidacji stanowiska pracy, likwidacja stanowiska pracy jedynie jako zamiar pracodawcy oraz brak wskazania kryterium doboru pracownika.

Niższe odprawy w Tarczy 4.0

Niższe odprawy w razie rozwiązania umowy o pracę przewiduje art. 15gd specustawy dodany ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Przepis ten obowiązuje od 24 czerwca 2020 r. Ile wynoszą aktualnie odprawy?

Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownik przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długiej nieobecności w pracy tylko przez 3 miesiące. Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie w kolejnych miesiącach?

Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku

Tak zwana Tarcza 4.0 wprowadziła górny limit świadczeń wypłacanych pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Jest to kwota 26 tys. zł brutto. Limit ten dotyczy tylko świadczeń przewidzianych w przepisach prawa (np. odpraw w przypadku zwolnień grupowych). Limit nie dotyczy natomiast odpraw i odszkodowań przyznawanych na podstawie umów zawieranych przez pracodawców z pracownikami. Limit ten ma obowiązywać jedynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.

Dodatek solidarnościowy - 1400 złotych dla osób, które straciły pracę po 15 marca

Wniosek o dodatek solidarnościowy już na portalu PUE ZUS. O pieniądze mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Wysokość dodatku wynosi 1400 zł i można go dostać maksymalnie 3 razy.

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. - ile dni, kiedy, gdzie

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. przysługuje jak dotychczas w wymiarze 20 lub 26 dni. Tarcza 4.0 wchodzi w życie, więc o terminie wykorzystania urlopu zaległego podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii może jednostronnie zdecydować pracodawca. Dotychczas Kodeks pracy nakazywał wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września roku następnego. Kiedy i gdzie wyjechać na wakacje w 2020 r.?

Zakaz konkurencji czyli umowa lojalnościowa

Zakaz konkurencji stosuje się w prawie pracy, by zabezpieczyć interesy pracodawcy. Może obejmować okres trwania stosunku pracy bądź jeszcze po ustaniu umowy. W przypadku złamania umowy lojalnościowej Kodeks pracy przewiduje odszkodowanie dla pracodawcy. Gdzie należy zawrzeć postanowienia o zakazie konkurencji - w umowie o pracę, czy w odrębnym dokumencie?

Kiedy można skrócić okres wypowiedzenia?

Kodeks pracy w art. 36 przewiduje możliwość skrócenia 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę.. Tak długi okres wypowiedzenia dotyczy pracownika zatrudnionego co najmniej 3 lata. Kiedy więc pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia?

Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy?

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy

Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Kiedy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Wiele osób pyta czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w terminie jednostronnie wskazanym przez pracodawcę. Kiedy w czasie pandemii koronawirusa można wysłać pracownika na przymusowy urlop?

REKLAMA