REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Panele słoneczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Teraz instalacje fotowoltaiczne z nakazami wyłączenia w każdy weekend. Czy warto wciąż inwestować w panele słoneczne

W oba dni świąteczne Wielkanocy 30 i 31 marca PSE nakazały wyłączyć instalacje fotowoltaiczne, wskutek czego na zmarnowanie poszło 13 000 MWh energii, za to do atmosfery trafiło 5 tys. ton dwutlenku węgla z elektrowni opalanych węglem. Ten absurd staje się standardem i stawia pod znakiem zapytania sens inwestowania także w małe instalacje fotowoltaiczne. Co prawda ich na razie wyłączenie nie dotyczą, ale to kwestia czasu.

Ile prądu wytwarza panel słoneczny (fotowoltaiczny)? Co może zasilić panel o mocy 110, 160, 220 i 400 W?

Ile energii może wytworzyć jeden panel słoneczny? Do czego, oprócz klasycznej instalacji fotowoltaicznej, można wykorzystać moduły PV? Panele fotowoltaiczne nie muszą stanowić części większej instalacji. Sprawdź, jak możesz je wykorzystać!

Panele słoneczne: Jak znajdować i usuwać usterki?

Wraz ze skokowym wzrostem liczby elektrowni solarnych, w ciągu najbliższych lat zwiększać będą się również wyzwania związane z ich konserwacją i naprawami.

Szybkie naprawy usterek paneli fotowoltaicznych. Jak to działa?

Roczny koszt eksploatacji farmy słonecznej o mocy 1 MW wynosił jeszcze dwa lata temu ok. 50-70 tys. złotych. Przy obecnych cenach bezpieczniej jest założyć tę górną wartość, choć i taki scenariusz może się okazać zbyt optymistyczny.

REKLAMA

Zatrudnienie kobiet w sektorze zielonej energii

Według analizy przeprowadzonej przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej we wszystkich sektorach związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE) kobiety stanowią 32% zatrudnionych, z czego w podsektorze związanym z fotowoltaiką ten odsetek stanowi 40%. 

Jak ograniczyć koszt serwisowania paneli słonecznych?

Według wstępnych prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej, wartość inwestycji na rynku fotowoltaiki w roku 2022 r. osiągnąć może nawet 19 mld zł.

Zakładasz fotowoltaikę? Sprawdź, czego wymaga prawo

W Polsce liczba mikroinstalacji o mocy do 50 kW przekroczyła w 2022 roku milion. Korzystają z nich przede wszystkim gospodarstwa domowe i rolne oraz małe przedsiębiorstwa. Popularyzacji takich inwestycji sprzyjają przepisy, które w wielu przypadkach nie wymagają od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

REKLAMA