REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc społeczna, Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W roku szkolnym 2014/2015 3 tys. nauczycieli bez pracy

Z powodu niżu demograficznego zwiększa się bezrobocie wśród nauczycieli. Szacuje się, że od nowego roku szkolnego bez pracy może być ponad 3 tys. nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje, jak wykorzystać ich potencjał – mogą oni np. pracować z dorosłymi, którzy mają problemy wychowawcze ze swoimi dziećmi, lub też mogą zajmować się dziećmi w świetlicach środowiskowych.

Ceny podręczników - najnowsze dane UOKiK

Ceny podręczników szkolnych są różne. Czy niektórzy wydawcy specjalnie zawyżają ceny? Czy robią to zgodnie z prawem? Wyjaśnia UOKiK.

Asystenci nauczyciela w szkołach

Od września br. zgodnie ze znowelizowaną ustawą o systemie oświaty, dyrektorzy szkół podstawowych w celu wsparcia nauczycieli klas I-III będą mogli zatrudniać asystentów nauczycieli.

Pełnienie obowiązków dyrektora szkoły przed konkursem

Komu powierza się pełnienie obowiązków dyrektora szkoły do czasu jego wyboru w drodze konkursu? Czy obowiązki dyrektora można czasowo powierzyć jakiemukolwiek nauczycielowi danej szkoły?

REKLAMA

Rozpoczęły się ustne poprawki matury

Aż 60 tysięcy uczniów przystąpi do poprawki matury z matematyki, 6 tysięcy z języka angielskiego i 5 tysięcy z języka polskiego. Dziś rozpoczęły się ustne egzaminy poprawkowe matury.

Rządowy podręcznik - uwagi do części trzeciej

Trwają konsultacje dotyczące trzeciej części rządowego podręcznika. Zgłoszono znacznie mniej uwag niż w przypadku części drugiej.

Posiłki w szkołach i świetlicach dla dzieci z najuboższych rodzin

Dzieci z najuboższych rodzin mogą liczyć na posiłki w szkołach i świetlicach. Dożywianie finansowane jest przez gminy i budżet państwa.

Posiłki w szkołach i świetlicach od nowego roku szkolnego

W ramach organizowanego przez gminy programu dożywiania, uczniowie z rodzin potrzebujących mogą liczyć na wsparcie. Od nowego roku szkolnego będą mieli zapewnione ciepłe posiłki w szkołach i świetlicach.

REKLAMA

Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015

Dofinansowanie na zakup podręczników kształcenia ogólnego, specjalnego oraz zawodowego - wyprawka szkolna 2014/2015 - przyznawane jest wyłącznie na wniosek. W jakim terminie i gdzie należy złożyć wniosek o przyznanie wyprawki szkolnej? Poniżej przedstawiamy wzór odpowiedniego wniosku.

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015 określona została przez Radę Ministrów w uchwale z dnia 29 lipca 2014 r. W roku szkolnym 2014/2015 wysokość dofinansowania w postaci wyprawki szkolnej może wynosić od 175 do 770 zł.

Jak kupić podręczniki szkolne przez Internet?

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2014/ 2015 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominają o podstawowych zasadach, które mogą ułatwić dokonanie zakupu podręczników. Jak zatem tanio kupić podręczniki szkolne? Czy warto zamówić je przez Internet? Rząd proponuje inne rozwiązania – „Darmowy podręcznik” oraz „Wyprawkę szkolną”.

Kto może skorzystać z dofinansowania w postaci wyprawki szkolnej 2014?

„Wyprawka szkolna“ jest rządowym programem pomocy uczniom. Polega na dofinansowaniu zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym – także zakupu materiałów edukacyjnych. Kto może skorzystać z finansowego wsparcia w 2014 r.?

„Przygotowania na szóstkę? – o raporcie NIK-u o szkołach dla sześciolatków

Wrzesień rozpoczyna dla jednych wesoły dla innych mniej radosny okres obowiązku szkolnego. W 2014 roku kadra nauczycielska i dyrektorzy będą musieli pochylić się z właściwą troską nad nowym rocznikiem. Do szkoły pierwszy raz pójdą sześciolatki, dzieci urodzone w 2008 roku.

Darmowy podręcznik to trafne wsparcie dla rodziców

Wysokie koszty utrzymania obiektów oświatowych w stosunku do liczby uczniów, a także wydatki związane z zatrudnieniem nauczycieli są dla budżetów gmin znaczącym obciążeniem. Widać to zwłaszcza w małych jednostkach. Niewątpliwie alternatywą dla nieubłaganej demografii i konieczności likwidowania placówek jest – jak pokazuje to przykład gminy Niwiska – przekazywanie szkół stowarzyszeniom rodziców.

Czas pracy a szkolenie

Jeżeli szkolenie będzie miało miejsce w czasie, kiedy nauczyciel nie realizuje pensum dydaktycznego, to będzie się ono odbywało w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Zgodnie bowiem z art. 42 Karty Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Nauczyciele mają czas pracy częściowo normowany.

Klasyfikacja 1% dotacji na podręczniki w 2014 roku

W jakich rozdziałach należy klasyfikować wydatki w wysokości 1% wykorzystanej dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe? Wyjaśnienia udzieliło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dotacje na zakup podręczników - dyrektorzy szkół mogą składać informacje

Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego od 8 lipca 2014 r. mogą składać do swoich organów prowadzących informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji na zakup podręczników do nauki języka obcego nowożytnego lub materiałów edukacyjnych do nauki tego języka oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych dla uczniów klasy I szkoły podstawowej.

Ochrona stosunku pracy nauczycielek w okresie ciąży

Pracownice ciężarne zatrudnione w szkołach i placówkach oświatowych podlegają niemal bezwzględnej ochronie zarówno przed wypowiedzeniem definitywnym, jak i zmieniającym. Regulacja Kodeksu pracy i ubezpieczeń społecznych ma na celu zapewnienie nauczycielkom stabilizacji zatrudnienia w okresie macierzyństwa.

Program Aktywizacji i Integracji

Powiatowy Urząd Pracy realizuje program aktywizacji zawodowej i integracji społecznej dla osób bezrobotnych. Celem programu jest wsparcie osób bezrobotnych.

Możliwość zaliczenia wyposażenia placu zabaw do środków trwałych

W przypadku gdy obiekty pomocnicze obsługują więcej niż jeden budynek lub nie obsługują żadnego budynku, należy je zaliczać do właściwych rodzajów środków trwałych, zgodnie z ich przeznaczeniem. W związku z tym, jeżeli plac zabaw obsługuje jeden budynek – stanowi on obiekt pomocniczy i jego wartość powiększa wartość budynku. Zasada ta nie dotyczy oczywiście urządzeń ruchomych zlokalizowanych na placu zabaw.

Karta Dużej Rodziny – wniosek

Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać od 16 czerwca 2014 roku (poniedziałku). Karta Dużej Rodziny jest imiennym dokumentem o zasięgu ogólnokrajowym, który uprawnia do korzystania ze zniżek i ulg. Jak powinien wyglądać wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny – od 16 czerwca 2014 r.

Karta Dużej Rodziny, czyli ogólnopolski program umożliwiający rodzinom wielodzietnym korzystanie z różnorodnych zniżek, wystartuje 16 czerwca 2014 roku. Od połowy czerwca można składać wnioski o bezpłatne wydanie Karty Dużej Rodziny.

Darmowy podręcznik 2014/2015

Darmowy podręcznik dla wszystkich pierwszoklasistów w roku szkolnym 2014/2015 to główne założenie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Projekt zmian, zakładający wprowadzenie darmowych podręczników dla wszystkich uczniów podstawówek i gimnazjów, przygotowało Ministerstwo Edukacji.

Wyprawka szkolna 2014/2015, czyli dofinansowanie na zakup podręczników

Zgodnie z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej rządowy program pomocy uczniom "Wyprawka szkolna" będzie kontynuowany w roku szkolnym 2014/2015. Program "Wyprawka szkolna 2014" obejmie także uczniów słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową oraz z autyzmem.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku czekają kolejne zmiany. W związku z wprowadzeniem nowej formy świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zasiłku dla opiekuna – konieczne były zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Pierwsza zmiana weszła w życie 15 maja 2014 r. Kolejna zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2015 r.

Asystent nauczyciela 2014

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Karta Dużej Rodziny dla rodzin wielodzietnych

Karta Dużej Rodziny została przyjęta przez Radę Ministrów. Karta Dużej Rodziny przewiduje system zniżek dla rodzin wielodzietnych zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Szacuje się, że zniżki obejmą nawet 3,4 mln osób w rodzinach 3+.

Szkolnictwo zawodowe - plany rozwoju

Funkcjonowanie i rozwój szkolnictwa zawodowego było przedmiotem analiz podczas spotkania minister edukacji narodowej z dyrektorami szkół wyższych. Zachodzące w szkolnictwie zawodowym zmiany mają na celu jak najlepsze przygotowanie młodzieży do wymogów nowoczesnego rynku pracy.

Ustawa samorządowa 2015 a sektor pomocy społecznej

Ustawa samorządowa, która ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku jest akceptowana przez środowiska samorządowe. Czy sektor pomocy społecznej jest przygotowany na zmiany, jakie wynikają z proponowanych przepisów?

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku zmieni się diametralnie. 29 kwietnia Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 24 kwietnia o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Sejmowa batalia rodziców niepełnosprawnych dzieci przyniosła korzystne zmiany dla wszystkich uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Było o co walczyć – znacznie podniesiono wysokość zasiłku i ułatwiono postępowanie administracyjne w urzędach. Zmiany są już obowiązujące – weszły w życie z dniem 1 maja tego roku.

Koszty ponoszone przez szkoły wieczorowe i zaoczne, wchodzące w skład CKU

W jaki sposób klasyfikować koszty ponoszone przez szkoły wieczorowe i zaoczne, wchodzące w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego? Odpowiedzi udzieliła RIO w Katowicach.

Klasyfikacja zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych

W jaki sposób powinno się klasyfikować wpływy uzyskiwane z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z lat ubiegłych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Egzamin maturalny 2015

Rozpoczynający się 5 maja 2014 roku egzamin maturalny jest ostatnim przeprowadzanym na podstawie standardów wymagań egzaminacyjnych. Egzamin maturalny w 2015 roku będzie sprawdzał poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Wielkanocna przerwa w szkole

Wielkanocna przerwa świąteczna w szkołach przypada w dniach 17-22 kwietnia. Część uczniów z tytułu różnorodnych egzaminów (gimnazjalnych, maturalnych) wróci do szkoły znacznie później. Kto i dlaczego uprawniony jest do dodatkowej przerwy w nauce?

Zasiłki dla opiekunów z wyrównaniem

Nowe przepisy mają przywrócić wsparcie finansowe dla wszystkich osób, które utraciły zasiłki, w takiej wysokości, w jakiej pobierały je wcześniej – czyli 520 zł netto miesięcznie. Opiekunowie otrzymają również wyrównanie wraz z odsetkami za miesiące, w których nie pobierały świadczeń.

Świadczenia pielęgnacyjne wyższe od 1 maja 2014 r.

Świadczenia pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r. mają wzrosnąć z obecnych 820 zł do 1000 zł. To skutek uchwalonej przez Sejm ustawy podnoszącej wysokość świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci.

Organizacja zbiórki publicznej

Warunki organizowania publicznych zbiórek pieniędzy zostały określone w ustawie z dnia 15 marca 1933 r., a z jej treści wynika, że nie każdy i nie dowolnie może taką zbiórkę zorganizować. Co do zasady na dokonanie zbiórki publicznej należy uzyskać pozwolenie. Pozwolenie takie może być wydane m.in. na rzecz stowarzyszenia, którego cele statutowe odpowiadają celowi zbiórki.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji

Wniesienie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej powoduje wyznaczenie przez przewodniczącego komisji składu orzekającego, który na posiedzeniu niejawnym rozpatruje złożony przez rzecznika wniosek.

Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice, których zdaniem sześcioletnie dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe by rozpocząć naukę szkolną. Opinię w przedmiocie odroczenia obowiązku szkolnego może wydać zarówno prywatna jak i publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Badania okresowe

Badaniom okresowym podlega każdy pracownik. O zakresie i częstotliwości badań profilaktycznych decyduje lekarz przeprowadzający te badania, opierając się na wskazówkach metodycznych załączonych do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Lekarz prowadzący badania profilaktyczne może także wyznaczyć krótszy termin do przeprowadzenia kolejnego badania, niż zostało to określone we wskazówkach metodycznych.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna to propozycja nowego, obligatoryjnego przedmiotu szkolnego, wysunięta przez resort edukacji. Właściwy poziom i jakość nauczania młodzieży w zakresie edukacji seksualnej ciągle wzbudza wiele wątpliwości i nie dorównuje zachodzącym zmianom społecznym.

Program dożywiania w latach 2014-2020

Program dożywiania w latach 2014-2020 to rządowa inicjatywa pomocy, dzięki której gminy mają możliwość zapewnienia określonym kategoriom osób dożywiania, w formie bezpłatnych posiłków. Kto i na jakich zasadach może domagać się objęcia programem dożywiania w latach 2014-2020?

Obniżenie wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Obniżenie wieku szkolnego spowoduje, że od roku szkolnego 2014/2015 obowiązek szkolny obejmie dzieci sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku.

Badania wstępne

Zatrudnienie nowej osoby zawsze związane jest z obowiązkiem przeprowadzenia badań lekarskich przed dopuszczeniem jej do pracy. Obowiązek skierowania na te badania istnieje nawet wówczas, gdy dana osoba u poprzedniego pracodawcy wykonywała tę samą pracę w identycznym zakresie zadań i posiada ważne badania okresowe oraz wykonuje taką samą pracę obecnie u innego pracodawcy.

Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W wymienionych przypadkach strony z góry mogą ustalić termin zakończenia stosunku pracy poprzez wskazanie konkretnej daty lub zdarzenia, po zajściu którego nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Program Karta Dużej Rodziny

Program Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Z jego inicjatywą wystąpił Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Karta Dużej Rodziny wydawana będzie bezpłatnie i zagwarantuje dostęp do szerokiej oferty ulg, zniżek i innych preferencyjnych uprawnień.

Plusy i minusy przekazania szkoły

Zła sytuacja finansowa gminy, niskie subwencje oświatowe i mała liczba uczniów to najczęstsze powody zamykania wiejskich szkół. Decyzje takie, choć czasami nieuniknione, degradują wieś, a jej mieszkańców skazują na marginalizację i zagrożenie wykluczeniem społecznym.

Wypadki pracowników jednostki pomocy społecznej

Wypadek przy pracy jest zdefiniowany w art. 3 ustawy wypadkowej. Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika.

Program dożywiania na 2014 r.

Do końca 2013 roku obowiązywał program dożywiania przyjęty na lata 2006 -2013. Kolejny wieloletni program wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” został przyjęty uchwałą Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 r.

Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły

Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły powinno nastąpić co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji. Rodzic winien być faktycznie zawiadomiony o zamiarze likwidacji szkoły. Na nim również ciąży obowiązek udowodnienia, iż nie został zawiadomiony w przypisanym terminie.

REKLAMA