REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc społeczna, Ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywa dla niewydolnego NFZ

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że o swoje zdrowie dbać warto. Jednak większość z nas miała również okazję korzystać z usług NFZ, które do najprzyjemniejszych nie należą, a to może zniechęcić do dbania o zdrowie. Alternatywą dla NFZ jest ubezpieczenie zdrowotne. Co warto wiedzieć na temat ubezpieczeń zdrowotnych?

Dom pomocy społecznej dla alkoholików

Dom pomocy społecznej dla alkoholików to nowe rozwiązanie wprowadzone nowelizacją ustawy o pomocy społecznej. Potrzebujący będą do nich kierowani na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia do 18.

Jak skutecznie ubezpieczyć towar podczas transportu?

Wybór operatora logistycznego powinien uwzględniać także ubezpieczenie towaru. Przedstawiamy jak wykonać całą operację na konkretnych przykładach.

Nieuczciwy ubezpieczyciel - pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Problem z wyegzekwowaniem odszkodowania od ubezpieczyciela to chleb powszedni w obecnych czasach. Jakie instytucje, organizacje czy urzędy pomogą nam dochodzić swych praw?

REKLAMA

Ewidencja księgowa kosztów w instytucji pomocy społecznej

Każda instytucja pomocy społecznej jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.  Nie może zlecić prowadzenia księgowości innym wyspecjalizowanym jednostkom, np. biurom rachunkowym. Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor) dzieli ewidencję księgową na ewidencję syntetyczną i analityczną.

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej po nowemu

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej powinny być w całości przekazywane na utrzymanie  ośrodka. Samorządy będą miały możliwość ustalenia kosztu utrzymania domu pomocy społecznej na nieco niższym poziomie niż to wynika z przepisów.

Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy

Zakres pomocy w oferowanej w ramach polisy Assistance jest bardzo zróżnicowany. Oferty dwóch konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych potrafią się diametralnie różnić. Oto pytania jakie warto zadać agentowi ubezpieczeniowemu w kontekście zakresu polisy Assistance.

Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania. Jeśli w wypadku przy pracy wskazana jest odpowiedzialność pracodawcy, poszkodowany może dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, tj. pracodawcy.

REKLAMA

Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego auta ma swoje plusy i minusy. Poniżej wyjaśniamy najczęściej nasuwające się wątpliwości w kwestii dodania współwłaściciela pojazdy do dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Sprowadzenie auta z USA generuje spore koszty, jednak ze względu na specyfikę tamtejszego rynku, wiele osób decyduje się na sprowadzenia auta z USA. Ile kosztuje zarejestrowanie takiego auta?

Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z Unii Europejskiej?

Osoby które nie mają zaufania do handlarzy używanymi autami decydują się często na sprowadzenie auta we własnym zakresie. Warto wiedzieć, ile kosztuje zarejestrowanie sprowadzonego auta.

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC, nie ma już możliwości wpadnięcia w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Poniżej podpowiadamy, kiedy polisa automatycznie się przedłuża, a kiedy wygasa.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Uszkodzenie felgi czy opony to jedne z mniej poważnych konsekwencji wjechania w wyrwę w drodze. Często dochodzi do uszkodzenia układu kierowniczego, zawieszenia i karoserii auta. Podpowiadamy jak uzyskać odszkodowanie po wjechaniu w wyrwę w jezdni.

Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego

Skorzystanie z oferty kredytu gotówkowego bądź hipotecznego oprócz obciążenia miesięcznego budżetu domowego ratami kredytowymi niesie ze sobą dodatkowe ryzyko braku możliwości spłaty zadłużenia w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Banki posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia na życie, które sprzedają razem z kredytem. Czy jednak oferta przygotowana przez bank jest korzystna dla klienta?

Yamaha daje prezenty do zakupu Worldcrossera i Xentera

Sezon motocyklowy każe na siebie czekać wyjątkowo długo w tym roku, jednak polscy importerzy nie śpią. Czy kuszenie motocyklistów gratisowymi ofertami przy zakupie motocykli lub skuterów to dobry sposób na przyciągnięcie klientów? Yamaha oferuje darmowe akcesoria do Worldcrossera i Xentera.

Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

Każdy kierowca powinien mieć przy sobie druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ułatwia on po stłuczce zebranie wszelkich niezbędnych informacji o jej uczestnikach. Niekiedy zdarza się, że sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, a poszkodowanemu kierowcy nie udaje się spisać numeru rejestracyjnego pojazdu, który spowodował uszkodzenia auta. Czy jest wtedy szansa uzyskać odszkodowanie? Więcej informacji o tych dwóch zagadnieniach poniżej.

Jak analizować umowę leasingu?

Definicja umowy leasingowej i podstawowe prawa i obowiązki leasingobiorcy są opisane w Kodeksie cywilnym. Podstawowym obowiązkiem finansującego jest nabycie rzeczy, czyli w naszym przypadku samochodu, od oznaczonego zbywcy i przekazanie jej do używania albo używania i pobierania profitów w określonym czasie. Z kolei główne „zadanie” korzystającego – firmy użytkującej auta - stanowi zapłata wynagrodzenia.

Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest objęte klauzulą wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela powszechnie spotykaną w ogólnych warunkach umów ubezpieczenia auto casco. W takich okolicznościach pierwszorzędne znaczenie ma ustalenie przyczyny wypadku. Może się bowiem okazać, że kierowca uczestniczący w zdarzeniu drogowym, który był w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu nie przyczynił się do przebiegu wydarzeń. Od kogo wtedy dochodzić odszkodowania?

Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie

Eksperci z Floty Auto Biznes wspólnie z przedstawicielem kancelarii prawnej przeanalizowali warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku przygniecenia tego samochodu przez drzewo. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Pożar samochodu a odszkodowanie

Specjaliści z Floty Auto Biznes poprosili przedstawiciela kancelarii prawnej o analizę warunków uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku pożaru tego samochodu. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Zderzenie ze zwierzęciem a odszkodowanie

Towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji zdarzeń drogowych. Chcąc wikłać się w spór, warto posiadać stosowną wiedzę. Dlatego poprosiliśmy przedstawiciela kancelarii R. Olszewski i J. Tokarski i Wspólnicy, by przeanalizował warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w razie zajścia wybranych wypadków losowych. Poniżej radzimy, co należy zrobić w przypadku zderzenia ze zwierzęciem.

Klasy alarmów samochodowych

Jakie są rodzaje i klasy alarmów samochodowych? PIMot podzielił dostępne na rynku urządzenia ze względu na ich skuteczność i poziom trudności obejścia.

Odmowa wypłaty zapomogi z ZFŚS

Wypłata zapomogi z ZFŚS uzależniona jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zapomogę przedstawienia zaświadczenia o zarobkach z innego zakładu pracy. Czy w razie nieprzedłożenia wymaganych danych może odmówić przyznania świadczenia socjalnego?

Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Mając dobre ubezpieczenie nieruchomości właściciel mieszkania lub domu może spać spokojnie wiedząc, że jego majątek jest właściwie zabezpieczony i że w razie różnych nieprzewidzianych zdarzeń może liczyć na wypłatę odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ale co to oznacza „dobre” ubezpieczenie i na co szczególnie zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia?

Wsparcie dla większej liczby uprawnionych do pomocy z OPS

Podniesienie kryterium dochodowego spowodowało zwiększenie liczby wypłacanych przez gminy zasiłków okresowych i celowych. Zwiększy się zatem liczba osób uprawnionych do pomocy z OPS.

Gminy dłużej będą opłacały składki

Wraz z 1 stycznia 2013 r. wydłużony zostaje czas trwania obowiązku opłacania przez gminy składek emerytalnych i rentowych za osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne. Maksymalny okres opłacanie składek wynosi 25 lat. Związane jest to z podwyższeniem wieku emerytalnego.

Komentarz do wyroku ETS dla firm leasingowych

Zarówno firmy leasingowe jak i ich klienci ponieśli duże wydatki na prowadzenie sporów, doradztwo podatkowe i księgowe. Wszystko przez zamieszanie z naliczaniem podatku VAT od usług ubezpieczeniowych towarzyszących usłudze leasingu. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości rozstrzygnął wieloletni spór.

Wszystko o kontrolach drogowych

Kontrole drogowe w 2013 roku to bardzo popularne zjawisko. Polscy kierowcy mogą być kontrolowani m.in. przez Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, Strażników Straży Miejskiej i oczywiście przez Policjantów z drogówki. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody kontroli i sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji kontroli.

Merkantylny ubytek wartości, a odszkodowanie

Merkantylny ubytek wartości, czyli określenie, które pojawia się zazwyczaj w przypadku tzw. amortyzacji części zamiennych. Konkretnie chodzi o zaniżenie wypłaty odszkodowania za powstałą szkodę komunikacyjną ze względu na zwrot kosztów za części używane, a nie nowe. Czy takie postępowanie ubezpieczycieli jest słuszne?

Becikowe 2013 - jakie dokumenty?

Od 2013 roku becikowe uzależnione jest od dochodu. Na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Należy do niego dołączyć dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny.

Prywatny wypadek autem służbowym? Co z odszkodowaniem?

Umowa pomiędzy właścicielem floty, a jej użytkownikiem szczegółowo określa zasady użytkowania pojazdów służbowych. Co się dzieje w sytuacji, kiedy następuje złamanie regulaminu korzystania z auta służbowego, a dodatkowo ma miejsce kolizja drogowa lub wypadek z udziałem auta służbowego? Kto w takich sytuacjach może liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej, także w święta

Kolizje zdarzają się bez względu na to, czy jest dzień świąteczny, czy pracujący. Czy mając stłuczkę w dzień świąteczny możemy zgłosić szkodę komunikacyjną w święto? Okazuje się, że tak, ale nie jest to regułą dla wszystkich Towarzystw ubezpieczeniowych.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta na nieodśnieżonej drodze?

Właścicielowi auta uszkodzonego w wyniku złego stanu nawierzchni należy się odszkodowanie. A jak z punktu widzenia prawa wygląda sytuacja w przypadku zdarzenia drogowego na nieodśnieżonej drodze?

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest przez wielu kierowców kojarzone jako narzucony przez prawo obowiązek wydawania swoich pieniędzy. Jakie konsekwencje grożą za brak ubezpieczenia OC? O to kilka rzeczy o których warto wiedzieć.

Ubezpieczyciel wstrzymał wypłatę odszkodowania? Podpowiadamy co należy zrobić

Jedną z najpopularniejszych nieuczciwych praktyk stosowanych przez ubezpieczycieli jest wstrzymanie wypłaty odszkodowania. Najczęściej pojawiającymi się problemami są sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówił wypłacenia odszkodowania lub zwleka z zamknięciem sprawy. Jakie działania w takiej sytuacji może podjąć poszkodowany?

Fundusz alimentacyjny 2013

Podpowiadamy jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie 2012/2013. Przysługują one osobom, które nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji.

Zwrot świadczeń z pomocy społecznej

Pomoc społeczna ma na celu wsparcie osób i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, których nie są one w stanie pokonać we własnym zakresie. Starając się o świadczenia z pomocy społecznej należy mieć jednak na uwadze, że niektóre z nich mogą podlegać zwrotowi.

Jakie korzyści wynikają z leasingu auta?

Z badania przeprowadzonego przez Homo Homini na zlecenie BZ WBK Leasing Ponad wynika, że ponad połowa (54%) leasingobiorców z sektora MŚP decyduje się na leasing ze względu na dodatkowe korzyści wynikające z tej formy finansowania floty. Najczęściej w pakiecie z finansowaniem samochodu firmowego wybierane są ubezpieczenia i karty paliwowe.

Zasiłek pogrzebowy 2013

Zasiłek pogrzebowy w 2013 r. przysługuje w wysokości 4000 zł osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Nie dotyczy to tylko członków rodziny zmarłego.

Fleet manager –profesjonalista zarządzający flotą

Firmy dysponujące flotą kilkudziesięciu pojazdów powinny zatrudniać profesjonalistów, którzy we właściwy sposób potrafią zarządzać flotą. Taka osoba wie jak efektywnie i ekonomicznie wykorzystać auta służbowe. Zatrudnienie Fleet managera może przynieść firmie duże oszczędności.

Dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego w wypadku

Uległeś wypadkowi z winy drugiej osoby i nie wiesz jak teraz powinieneś postępować? Bardzo wielu poszkodowanych nie jest świadoma, jakie prawa im przysługują oraz o jakie roszczenia mogą się ubiegać. Niewiedza ta działa oczywiście na naszą niekorzyść.

Kryterium dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej w 2012 r.

Z dniem 1 października 2012 r. kryterium dochodowe ulega zmianie. Wyższa będzie wysokość zasiłku stałego.

Wyższe kryteria dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej

Z dniem 1 października 2012 r. zmianie ulega kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej. Wyższe będą też kwoty zasiłków.

Wypadek a kolizja

Wielu kierowców nie wie, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Rozróżnienie to ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe przepisy

Od 7 lipca 2012 r. zmianie uległ między innymi wzór kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej osób starających się o pomoc

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Jeżeli starsza osoba jest samotna i nie może funkcjonować samodzielnie lub jeśli rodzina nie jest w stanie zapewnić dostatecznej opieki osobie starszej, wówczas może ubiegać się ona uzyskanie miejsca w domu pomocy społecznej.

Świętokrzyskie otrzyma 20 mln zł od Szwajcarii na pomoc społeczną

20 mln zł na wsparcie placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów pomocy społecznej otrzyma woj. świętokrzyskie z funduszu szwajcarskiego. Współpraca w tym zakresie będzie realizowana przez najbliższe trzy lata - zapowiedziała w wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

Czy brak ważnych badań technicznych może doprowadzić do niewypłacenia odszkodowania po kolizji? Pozytywny wynik badań techniczny stanowi domniemanie, że dany pojazd jest zdatny do poruszania się po drodze (z uwagi na swój stan techniczny nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego). Czy jednak brak badań technicznych zawsze wskazuje na zły stan samochodu i uniemożliwia wypłatę odszkodowania (AC lub NNW)? Nie do końca.

Pomoc społeczna 2013/2014

Pod koniec 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o pomocy społecznej, dające pracownikom socjalnym możliwość korzystania z porad superwizorów.

Centralny Wykaz Ubezpieczonych pomoże przy rejestracji pacjentów

Zgodnie z projektem, od października tego roku placówki służby zdrowia będą mogły, na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, uzyskać elektroniczne potwierdzenie prawa pacjenta do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

REKLAMA