REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gminy dłużej będą opłacały składki

Paulina Soliwoda
Gminy nadal będą płaciły składki emerytalne i rentowe. /Fot. Fotolia
Gminy nadal będą płaciły składki emerytalne i rentowe. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z 1 stycznia 2013 r. wydłużony zostaje czas trwania obowiązku opłacania przez gminy składek emerytalnych i rentowych za osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne. Maksymalny okres opłacanie składek wynosi 25 lat. Związane jest to z podwyższeniem wieku emerytalnego.

Obowiązek opłacania składek przez organy samorządu

Zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązek przekazywania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pobierających świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy skierowany jest do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oblicza się od podstawy odpowiadającej wysokości odpowiednio świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego, przysługujących na podstawie specjalnych przepisów o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia z zastrzeżeniem art. 87 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Takie działanie ma na celu zapewnienie w przyszłości osobie pobierającej świadczenie pielęgnacyjne co najmniej minimalną emeryturę, chociaż od 1 stycznia 2013 roku również ten przepis uległ zmianie.

REKLAMA

Zobacz serwis: Emerytury

Zmiana warunków podwyższenia emerytury

Na mocy przepisów obowiązujących do końca grudnia 2012 roku, podwyższenie emerytury przysługującej osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 do wysokości najniższego świadczenia było możliwe tylko, gdy udowodniła ona okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. 11 maja 2012 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sytuacja mężczyzn nie uległa zmianie, natomiast jeśli chodzi o kobiety, podlega ona stopniowemu podwyższeniu. Długość ich stażu uzależniona jest przede wszystkim od tego, kiedy osiągną one powszechny wiek emerytalny, wyliczony zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy emerytalnej. Dla kobiet, które wiek ten osiągną najpóźniej 31 grudnia 2013 roku staż wynosi 20 lat. Potem odpowiednio dla kobiet, które osiągną go w latach 2014-2015 będzie wynosił on 21 lat, 22 lata dla tych, które osiągną wiek w 2016-2017, 23 lata – 2018-2019, 24 lata – 2020-2021 i 25 lat dla kobiet, które wiek emerytalny osiągną po 31 grudnia 2021 roku.

Dłuższy obowiązek opłacania składek

REKLAMA

Stopniowe wydłużanie stażu ubezpieczeniowego, warunkującego podwyższanie emerytury do kwoty najniższego świadczenia niesie ze sobą wydłużenie maksymalnego okresu, w którym składki za kobiety pobierające świadczenie pielęgnacyjne opłaca organ samorządu terytorialnego. Obecnie okres ten zawiera się w przedziale od 20 do 25 lat, zależnie od momentu ukończenia 67 roku życia przez uprawnione kobiety.

Ustawa nie zmieniła natomiast sytuacji mężczyzn. Samorząd nadal będzie uiszczał składkę emerytalną i rentową od podstawy odpowiadającej wysokości tego świadczenia, wynoszącego 520 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorząd zawsze zwolniony jest z obowiązku opłacania składek, jeśli uprawniony do pomocy podlega ubezpieczeniom z innego tytułu.

Wójt, burmistrz czy prezydent miasta mają uprawnienie zwrócenia się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o udzielenie informacji o przebiegu ubezpieczenia oraz za jaki okres za tę osobę powinien opłacać składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co jest zgodne z art. 6 ust. 2c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zobacz serwis: Renty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11. maja 2012r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r., poz. 637)

Ustawa z dnia 13. października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA