reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Gminy dłużej będą opłacały składki

Gminy dłużej będą opłacały składki

Wraz z 1 stycznia 2013 r. wydłużony zostaje czas trwania obowiązku opłacania przez gminy składek emerytalnych i rentowych za osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne. Maksymalny okres opłacanie składek wynosi 25 lat. Związane jest to z podwyższeniem wieku emerytalnego.

Obowiązek opłacania składek przez organy samorządu

Zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązek przekazywania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pobierających świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy skierowany jest do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oblicza się od podstawy odpowiadającej wysokości odpowiednio świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego, przysługujących na podstawie specjalnych przepisów o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia z zastrzeżeniem art. 87 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Takie działanie ma na celu zapewnienie w przyszłości osobie pobierającej świadczenie pielęgnacyjne co najmniej minimalną emeryturę, chociaż od 1 stycznia 2013 roku również ten przepis uległ zmianie.

Zobacz serwis: Emerytury

Zmiana warunków podwyższenia emerytury

Na mocy przepisów obowiązujących do końca grudnia 2012 roku, podwyższenie emerytury przysługującej osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 do wysokości najniższego świadczenia było możliwe tylko, gdy udowodniła ona okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. 11 maja 2012 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sytuacja mężczyzn nie uległa zmianie, natomiast jeśli chodzi o kobiety, podlega ona stopniowemu podwyższeniu. Długość ich stażu uzależniona jest przede wszystkim od tego, kiedy osiągną one powszechny wiek emerytalny, wyliczony zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy emerytalnej. Dla kobiet, które wiek ten osiągną najpóźniej 31 grudnia 2013 roku staż wynosi 20 lat. Potem odpowiednio dla kobiet, które osiągną go w latach 2014-2015 będzie wynosił on 21 lat, 22 lata dla tych, które osiągną wiek w 2016-2017, 23 lata – 2018-2019, 24 lata – 2020-2021 i 25 lat dla kobiet, które wiek emerytalny osiągną po 31 grudnia 2021 roku.

Dłuższy obowiązek opłacania składek

Stopniowe wydłużanie stażu ubezpieczeniowego, warunkującego podwyższanie emerytury do kwoty najniższego świadczenia niesie ze sobą wydłużenie maksymalnego okresu, w którym składki za kobiety pobierające świadczenie pielęgnacyjne opłaca organ samorządu terytorialnego. Obecnie okres ten zawiera się w przedziale od 20 do 25 lat, zależnie od momentu ukończenia 67 roku życia przez uprawnione kobiety.

Ustawa nie zmieniła natomiast sytuacji mężczyzn. Samorząd nadal będzie uiszczał składkę emerytalną i rentową od podstawy odpowiadającej wysokości tego świadczenia, wynoszącego 520 zł.

Samorząd zawsze zwolniony jest z obowiązku opłacania składek, jeśli uprawniony do pomocy podlega ubezpieczeniom z innego tytułu.

Wójt, burmistrz czy prezydent miasta mają uprawnienie zwrócenia się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o udzielenie informacji o przebiegu ubezpieczenia oraz za jaki okres za tę osobę powinien opłacać składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co jest zgodne z art. 6 ust. 2c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zobacz serwis: Renty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11. maja 2012r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r., poz. 637)

Ustawa z dnia 13. października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama