REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Work-life balance w Kodeksie pracy

Od początku sierpnia zaczną obowiązywać znaczące zmiany, wprowadzone do Kodeksu pracy. Po latach obowiązywania telepracy, w przepisach pojawi się definicja pracy zdalnej. Ponadto pracodawcy będą mogli badać stan trzeźwości pracowników. Dyrektywy unijne wymuszają na polskim ustawodawcy wprowadzenie jeszcze jednej zmiany, związanej z tzw. work-life balance. Ministerstwo Rodziny przygotowało ostateczną wersję noweli Kodeksu pracy, która wdraża regulacje związane z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Ponad 40 proc. firm budowlanych narzeka na niedobór pracowników

Według szacunków Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa po wybuchu wojny w Ukrainie z polskich budów ubyło od 90 do 100 tys., czyli 20–30 proc. zatrudnianych tam Ukraińców. Największy problem dotyczy mniejszych firm, będących podwykonawcami generalnych wykonawców. Wobec obecnego hamowania rynku na razie firmy dadzą sobie radę z brakiem pracowników, jednak spodziewane inwestycje infrastrukturalne w latach 2024–2026 mogą znów rozgrzać rynek.

Zatrudnienie w Polsce znalazło 358 tys. obywateli Ukrainy

Do tej pory zatrudnienie w Polsce znalazło już 358 tys. obywateli Ukrainy; Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim oraz wielkopolskim - poinformowało w środę na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

50 etatów czeka na kandydatów do pracy w Służbie Celno-Skarbowej

Rozpoczął się nabór do Służby Celno-Skarbowej na Podkarpaciu. Na kandydatów czeka 50 etatów – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

REKLAMA

Praca w Warszawie - sytuacja na rynku

Praca w Warszawie przyciąga do stolicy mieszkańców całej Polski. Także osoby z zagranicy chętnie przyjeżdżają do Warszawy i zostają tu na dłużej ze względu na perspektywy zawodowe. Jaka praca w Warszawie jest dostępna dla mieszkańców i przyjezdnych?

Rewolucja w prawie pracy – ogromne zmiany jednak od 2023 r.

Wydłużenie urlopów rodzicielskich, dodatkowe urlopy opiekuńcze, udogodnienia dla pracowników mających dzieci – to niektóre ze zmian jakie miały zostać z początkiem sierpnia wprowadzone do kodeksu pracy.

Payroll czyli outsourcing kadrowo-płacowy

Obsługa kadrowo-płacowa, to konieczny element każdej firmy. Wbrew pozorom, nie jest to praca schematyczna i powtarzalna. Liczba i tempo wprowadzanych zmian prawnych w tym obszarze oraz konieczność ich wnikliwej analizy sprawiają, że coraz więcej firm woli zlecić wszystkie te zadania wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym.

„Wczasy pod gruszą” i 14 dni odpoczynku vs. zapewnienie ciągłości funkcjonowania organizacji

Okres wakacyjny to kumulacja urlopów. Wielu pracodawców zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe w postaci tzw. „wczasów pod gruszą”. Oczywiście jest kilka warunków, które pracownik musi spełnić, aby takie świadczenie otrzymać, ale najczęściej przewijającym się w rozmowach z moimi klientami jest 14 dniowy ciągły urlop, który pracownik musi wykorzystać. I tutaj często zaczynają się „schody”. Dlaczego?

REKLAMA

Dzisiejsi inżynierowie nie dadzą sobie rady za 10 lat

Tego lata, co trzecia firma będzie szukać nowych pracowników, podaje ManpowerGroup. Najłatwiej o pracę będzie tym, z fachem w ręku. Dziś inżynierowie na brak ofert narzekać nie mogą, zwłaszcza w przemyśle. Jednak za mniej niż dekadę umiejętności w zakresie automatyki, robotyki i mechatroniki na rynku pracy już nie wystarczą.

Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość

Czterodniowy tydzień pracy wcześniej czy później wymusi postęp technologiczny, więc już dziś warto zrobić w tej sprawie pilotaż - przekonują politycy PO, komentując pomysł Donalda Tuska. Pracy zdalnej też nikt sobie nie wyobrażał, dopóki pandemia jej nie wymusiła - dodają.

Poprawki do nowelizacji dotyczącej uznawania kwalifikacji zawodowych?

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu nie zaproponowała żadnych poprawek do nowelizacji ustaw o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych zmierzających do dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej.

Upadłość pracodawcy – co musi wiedzieć pracownik. Zaległe wynagrodzenie, FGŚP, wypowiedzenie umowy o pracę

W przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, pracownicy stają się jego wierzycielami. Są zaspokajani w pierwszej kolejności z masy upadłości, szczególnie w zakresie zaległych pensji. Nie muszą zgłaszać swoich roszczeń syndykowi. Należności wynikające ze stosunku pracy są umieszczane na liście wierzytelności z urzędu. Sąd upadłościowy uznaje je m.in. na podstawie listy płac i obecności. Jednak pracownik może nie mieć pewności, czy dokumenty były prowadzone w prawidłowy sposób i czy sąd w ogóle nimi dysponuje. W celu weryfikacji, czy upadły ujął wierzytelności w prawidłowej wysokości, zatrudniony ma prawo sam wystąpić z roszczeniem. Jeśli pracodawca jest niewypłacalny, to należność zostanie uregulowana ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W określonych przypadkach pracownikowi przysługuje też odszkodowanie oraz odprawa.

Pierwsze objawy spowolnienia gospodarczego

Są widoczne pierwsze symptomy spowolnienia gospodarczego, ale presja cenowa nadal pozostaje wysoka. Na hamowanie produkcji wskazuje silne załamanie zamówień w PMI. Przed nami techniczna recesja w drugiej połowie roku - ocenili analitycy ING w środowym komentarzu do danych GUS.

Korzyści: praca po osiągnięciu wieku emerytalnego

Teraz opłaca się dłużej pracować, bo im później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości; dodatkowo po osiągnięciu wieku emerytalnego nie musimy płacić podatku od przychodów z pracy zarobkowej - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wraca do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone poprawki. W debacie wątpliwości posłów wzbudziły przepisy dotyczące badań klinicznych oraz rezygnacja z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.

Wakacyjna praca sezonowa w Polsce – okazja dla cudzoziemców i uchodźców, pozwolenia

Wakacje to czas migracji zarobkowych – okazja by połączyć przyjemne z pożytecznym, zarobić i odwiedzić nowe kierunki geograficzne, do których coraz częściej zalicza się Polska. Z roku na rok coraz więcej obcokrajowców wybiera nasz kraj jako destynację swoich wakacyjnych wojaży zarobkowych. O tym, z czego to wynika, rozmawiamy z Anną Rogińską, specjalizującą się w łączeniu pracowników spoza Polski z pracodawcami na rodzimym rynku pracy.

Niektóre firmy żyją jakby pandemii nie było, a inne już sugerują dystans i noszenie maseczek

Ostatnie dwa tygodnie to drastyczny wzrost ilości skarg dotyczącej sytuacji epidemicznej w Polsce – przyznają przedstawiciele stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Wiadomości dotyczą ukrywania potencjalnych zakażeń COVID-19, ale i sugerowanie pracownikom, by nie poddawali się testom, a gdy czują się źle po prostu braki pracę zdalną lub zwolnienie lekarskie.

Zawód księgowego będzie ewoluował w kierunku doradcy biznesowego

Proste czynności jak wprowadzanie danych z faktur do ewidencji księgowej zostaną zautomatyzowane. W wyniku tego procesu na rynku pracy będą potrzebni księgowi, którzy dostosują się do zmian technologicznych, a przy tym będą posiadali kompetencje doradcze. Tymczasem absolwenci szkół często nie mają wystarczających kwalifikacji w tych obszarach. Badanie Symfonii i warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce pokazało, że aż 70 proc. pracodawców nisko ocenia przygotowanie młodych księgowych w zakresie cyfryzacji podatków, a 75 proc. twierdzi, że absolwenci szkół średnich nie są w żadnym stopniu gotowi do pełnienia ról zawodowych związanych z doradztwem i konsultingiem.

Istnieje wiele barier utrudniających zatrudnienie Ukraińców

Nieznajomość języka, niemożność znalezienia opieki do dzieci i wykonywania ciężkich prac to główne przeszkody w zatrudnianiu przybyłych do Polski Ukrainek w przemyśle. Problemem jest także fakt, że większość uchodźczyń ma wyższe wykształcenie, a zapotrzebowanie na rynku jest na proste prace. Duża część Ukrainek sama nie wie też, jak długo zostanie w Polsce, co utrudnia im zakotwiczenie się na rynku pracy.

Rozwój programu "Praca dla więźniów"

Lasy Państwowe są dziś drugim co do wielkości kontrahentem więziennictwa w Polsce. To sprzyja rozwojowi programu "Praca dla więźniów" – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas wtorkowego podpisania porozumienia między Aresztem Śledczym Warszawa Grochów a Nadleśnictwem Drewnica.

Porzucenie pracy przez pracownika – konsekwencje

Jakie konsekwencje ma porzucenie pracy przez pracownika? W jaki sposób pracownik może porzucić pracę? Z czym powinien się liczyć?

Zawieszenie wykonywania działalności a pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego

Czy istnieje możliwość jednoczesnego pobierania świadczenia pielęgnacyjnego i osiągania dochodów z tytułu wykonywania pracy? Czy też może na czas pobierania takiego świadczenia, z powodu opieki nad osobą niepełnosprawną należy zrezygnować z pracy czy nawet zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą? Wojewódzki Sąd Administracyjny 2 czerwca 2022 r., w sprawie o sygn. II SA/Łd 190/22 wydał wyrok w tej materii.

Polacy nie chcą krótszego tygodnia pracy

Mimo że na całym świecie większość firm dąży do skrócenia tygodnia roboczego, polscy pracownicy nie są zwolennikami tego rozwiązania. Z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że tylko ¼ Polaków (25,71 proc.) chciałaby zredukować liczbę dni pracy, pod warunkiem zachowania takiego samego wynagrodzenia i zwiększenia liczby godzin spędzanych w firmie w ciągu doby.

Koniec z niepłaceniem aplikantom za pracę

Resort sprawiedliwości chce wiedzieć, czy patroni nie wykorzystują zależnego położenia aplikanta - pisze "Rzeczpospolita".

„The Great Resignation” po polsku

Wyniki badania „The Great Unknown. Zarządzanie ludźmi w dobie pandemii, nowych modeli pracy oraz Great Resignation”

Ulga dla pracujących seniorów (PIT-0) - jakie warunki?

Ulga dla pracujących seniorów, zwana popularnie PIT-0 dotyczy zarówno tych seniorów, którzy mają jak i tych, którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Kiedy można skorzystać z urlopu szkoleniowego?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Podpowiadamy, jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego oraz kto może z niego skorzystać.

Urlop wychowawczy a własna działalność

Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

Spadek liczby ofert pracy

W czerwcu spadła liczba ofert pracy. Zdaniem analityków, może to zwiastować nadchodzącą recesję.

Czterodniowy tydzień pracy - najwcześniej za dziesięć lat?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy powinno być stopniowe i rozłożone przynajmniej na dekadę - wskazał wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

28 proc. popiera pomysł 4-dniowego dnia pracy, 19 proc. - 7-godzinny dzień pracy

28 proc. badanych popiera pomysł Donalda Tuska ws. 4-dniowego dnia pracy, 19 proc. - pomysł partii Razem 7-godzinnego dnia pracy. 26 proc. uważa, że wymiar pracy powinien pozostać bez zmian, a 27 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Jak i dlaczego warto monitorować pracę zdalną?

Pracodawcy często wskazują, że główną obawą podczas wprowadzania pracy home office jest brak całościowej kontroli nad projektami i pracownikami, którzy owe projekty realizują. Okazuje się bowiem, że według nich monitoring powinien być nieodzownym elementem pracy zdalnej – zwłaszcza, jeśli praca ta bazuje na newralgicznych danych lub na współpracach outsourcingowych.

Kogo chcą zatrudniać pracodawcy? Specjaliści IT najbardziej poszukiwani

Najbardziej poszukiwani przez pracodawców w I półroczu 2022 r. byli specjaliści ds. IT , do których kierowano blisko co czwartą ofertę - wynika z raportu serwisu Pracuj.pl. Pracowników poszukiwały najczęściej przedsiębiorstwa specjalizujące się w finansach i bankowości - stwierdzono.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Nowe przepisy o urlopach rodzicielskich dopiero w przyszłym roku

Możliwy termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wdrażającej dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywę rodzicielską przesunął się na 1 stycznia 2023 roku - informuje serwis Prawo.pl. Na przestrzeni 10 lat koszt nowych rozwiązań ma wynieść prawie 14,9 mld zł.

Strategia Produktywności 2030

Strategia Produktywności została przygotowana w MRiT. Dokument określa horyzontalne działania w ramach polityki gospodarczej do 2030 roku.

Zapewnienie kadry na kierunkach informatycznych to wyzwanie

Zapewnienie kadry na informatyce ze względu na poszerzającą się lukę pokoleniową jest coraz większym wyzwaniem. Przyczynia się do tego duża różnica między zarobkami naukowców i osób pracujących w firmach - ocenił prof. Jarosław Arabas z Politechniki Warszawskiej.

Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce i odprowadza składki

W Polsce pracuje i odprowadza składki ponad milion cudzoziemców – powiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, powołując się na dane ZUS. Wskazała, że "ręce do pracy są potrzebne, cudzoziemcy uzupełniają rynek pracy, nie zabierając pracy Polakom".

Wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wzrosło o 13 proc.

Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wyniosło w tym roku 13 654 zł brutto, o 13 proc. więcej niż rok temu - wynika z raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal. Największe podwyżki były w branży IT - średnio o 34 proc.

Czterodniowy tydzień pracy - szkodliwy pomysł?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest pomysłem szkodliwym i infantylnym - ocenił dla PAP prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak, odnosząc się do sobotniej zapowiedzi szefa PO Donalda Tuska.

4-dniowy tydzień pracy?

Nie można odrzucić wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wcześniej trzeba jednak przeanalizować warunki jego wdrożenia, tak aby nie podwyższył kosztów pracy i był bezpieczny dla gospodarki - ocenia doradca zarządu Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina.

Urlop wypoczynkowy – ile dni, urlop proporcjonalny, wynagrodzenie za urlop, świadczenie urlopowe 2022. Najważniejsze informacje dla pracownika i pracodawcy

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Wybierając się na wypoczynek, warto poznać swoje uprawnienia w tym zakresie. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas urlopu? Jakie dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego można dostać? Czym jest świadczenie urlopowe? Ile wynosi świadczenie urlopowe w 2022 roku?

Produkcja przemysłowa: co trzecia firma chce zatrudniać nowych pracowników

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37% firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie.

Umowa o pracę na okres próbny – zmiany od 1 sierpnia 2022 r.

Od 1 sierpnia 2022 r. wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących umowy o pracę na okres próbny. Modyfikacjom podlegają najistotniejsze postanowienia stanowiące o czasie trwania umowy, możliwości jej przedłużenia oraz ponownego zawarcia. Zmiany w kodeksie pracy przewidziane przez ustawodawcę podyktowane są obowiązkiem harmonizacji przepisów krajowych z postanowieniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. Mają one na celu zapewnienie minimalnych praw wszystkim pracownikom w UE, wprowadzenie bardziej przejrzystych norm zatrudnienia oraz poprawę warunków pracy. Zmiany będą obejmować m.in. przepisy dotyczące umowy o pracę na czas określony oraz umowy na okres próbny.

Stopa bezrobocia na rekordowo niskim poziomie

Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Potrzebujemy rąk do pracy, a niedobory na rynku uzupełniają obywatele Ukrainy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała, że od 24 lutego pracę w Polsce podjęło 300 tys. Ukraińców.

Spory zbiorowe pracy – trwają prace nad nowelizacją ustawy

Spory zbiorowe pracy są przedmiotem opracowywania nowych regulacji przez MRiPS. Dotyczą m.in. określenia czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Badanie stanu trzeźwości w pracy - co się zmieni?

Badanie stanu trzeźwości w pracy przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Nie może on natomiast przeprowadzić kontroli samodzielnie. Jednak ma to ulec zmianie, bowiem trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi. Jak ma wyglądać kontrola trzeźwości pracowników?

Praca podczas upałów - jakie są obowiązki pracodawców?

Praca podczas upałów jest nie lada wyzwaniem! Wielu zastanawia się czy trzeba pracować jeżeli temperatura powietrza przekracza 30ºC, a jeśli tak, to w jakich warunkach i co musi zapewnić pracodawca. Czy powinien skrócić czas pracy, zapewnić dodatkową przerwę, klimatyzację w pomieszczeniach oraz napoje i posiłki? Wszystko zależy od rodzaju oraz charakteru pracy i jej warunków.

Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy

Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.

Pracownicy skarżą się na upały

Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”

REKLAMA