REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Trybunał Konstytucyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jazda bez prawa jazdy - nowelizacja przepisów z poparciem Sejmu

Posłowie głosowali w piątek za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą kilka nowości. Jedną z najważniejszych jest brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w czasie prowadzenia auta.

Podatek od elektrowni wiatrowych - niekonstytucyjna zmiana definicji "budowli" i "elektrowni wiatrowej"

Dokonana latem 2018 r. zmiana przepisów odnosząca się do elektrowni wiatrowych, wprowadzona z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r., która wpłynęła na wysokość uzyskiwanych przez gminy dochodów z podatku od nieruchomości, była niekonstytucyjna - orzekł 22 lipca 2020 r. Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z wyrokiem TK przepis ma utracić moc obowiązującą po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw.

Odpowiedzialność opiekunów za przebywanie dziecka na drodze - ważny wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania dziecka do lat 7 na drodze. Zdaniem TK przepis ten jest zgodny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji. Trybunał zaznaczył jednak, że dopatrywanie się w zaskarżonym przepisie zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką rodziców, dziadków czy nauczycieli nie jest właściwą wykładnią.

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

REKLAMA

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Ulga meldunkowa w Trybunale Konstytucyjnym

Rzecznik Praw Obywatelskich weźmie udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej instytucji ulgi meldunkowej (sygn. akt SK 64/20). Zdaniem RPO nieobowiązujące już przepisy ustawy o PIT dot. ulgi meldunkowej są niezgodne z Konstytucją. Uznanie niekonstytucyjności tych przepisów jest obecnie jedynym sposobem ochrony podatników, wobec których postępowania podatkowe, czy karno-skarbowe zostały zakończone niekorzystnie.

Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje konstytucyjność przepisów o uldze meldunkowej

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że nieobowiązujące już regulacje w sprawie ulgi meldunkowej są niezgodne z Konstytucją i przystąpił do postępowania w Trybunale Konstytucyjnym, zainicjowanego skargą konstytucyjną jednej z ofiar ulgi meldunkowej. Po wielu latach sporów, kwestia konstytucyjności przepisów o uldze meldunkowej ma wreszcie szanse na rozstrzygnięcie.

Ustawa o emeryturach rocznika 1953

Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza możliwość obliczenia wysokości emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

REKLAMA

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jednakowa dla wszystkich

Senat podjął prace nad korzystnym dla opiekunów osób niepełnosprawnych wyrokiem TK z 21 października 2014 r. (K 38/13). TK uznał, że różnicowanie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w zależności od tego kiedy niepełnosprawność powstała jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości.

Emerytura rocznika 1953 - senat przyjął nowelizację bez poprawek

Problem emerytur rocznika 1953 został rozwiązany. Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS bez poprawek. Emeryci otrzymają zwrot różnicy między pobieraną niższą emeryturą, a tą którą powinni mieć wypłacaną (wyższą). Nowe przepisy przewidują również ponowne przeliczenie renty rodzinnej.

Przesłanki wznowienia postępowania podatkowego

W przepisach Ordynacji podatkowej określone zostały przesłanki wznowienia postępowania podatkowego. Wznowienie postępowania jest jednym z nadzwyczajnych trybów postępowania podatkowego, mogących skutkować wzruszaniem decyzji ostatecznych. Celem wznowienia postępowania jest ponowne rozpatrzenie sprawy, zmierzające do usunięcia ciężkich wad postępowania podatkowego, ujawnionych po wydaniu decyzji.

Gdzie sprawdzić prawo jazdy? Teraz bez wychodzenia z domu!

Czekasz na nowe prawo jazdy lub dopiero co zdałeś egzamin i dokument otrzymasz po raz pierwszy? Teraz cierpliwość możesz wspierać... internetem. Bo to w sieci sprawdzić status swojego prawa jazdy.

Jak wymienić prawo jazdy? Instrukcja krok po kroku.

Wymienić prawo jazdy musi ten kierowca, który zmienił miejsce zamieszkania lub nazwisko. Wymiana jest obligatoryjna także wtedy, gdy skończyła się ważność poprzedniego dokumentu lub jednej z kategorii. Oto jak to zrobić.

Przełom w sprawie emerytur rocznika 1953

Problem emerytur osób z rocznika 1953 w końcu zostanie rozwiązany. Emeryci otrzymają zwrot różnicy pomiędzy pobieraną emeryturą, a emeryturą jaką powinni otrzymywać. Renty rodzinne ulegną ponownemu przeliczeniu, a postępowania w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury zostaną zawieszone lub umorzone.

Zwolnienia w administracji publicznej - Tarcza antykryzysowa 2.0 zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Jeden ze związków zawodowych zdecydował się zaskarżyć przepisy tarczy 2.0 do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o rozwiązania pozwalające szukać oszczędności w urzędach.

Utrata członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej - wyrok TK K 3/19

TK stwierdził, że niezwłoczna derogacja art. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze mogłoby pociągnąć za sobą dalsze niepożądane skutki w działalności spółdzielni mieszkaniowych. Dlatego Trybunał zdecydował, że art. 4 traci moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyłączenie spółek leczniczych ze zwolnienia z CIT zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wyłączenie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez spółki z o.o. ze zwolnienia od obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) jest zgodne z konstytucją.

Prawo jazdy kat. B: DMC do 4,25 tony, ale tylko dla… elektryków!

W chwili obecnej osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może prowadzić pojazdy o DMC wynoszącym maksymalnie 3,5 tony. Już wkrótce może się to zmienić. A wszystko za sprawą nowelizacji przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury.

Czy przepisy o zawieszaniu biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych są zgodne z Konstytucją RP?

W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy, które służą do wszczynania postępowań karnoskarbowych w celu zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego są niezgodne z Konstytucją. RPO przyłączył się do kolejnej skargi konstytucyjnej obywatela dotkniętego tymi przepisami Ordynacji podatkowej. Jeszcze w 2014 r. Rzecznik zaskarżył je do Trybunału Konstytucyjnego, wnosząc o stwierdzenie ich niekonstytucyjności, bp przepisy te powodują niepewność obywateli, którzy nie wiedzą, czy ich zobowiązania podatkowe wygasły.

Dealer zarejestruje auto? To nie koniec zmian dla kierowców!

Tym razem prawo ma zostać uzupełnione o szereg ułatwień. Przykład? Ustawodawca chce zrezygnować z obowiązku posiadania prawa jazdy, wykasować kartę pojazdu i nalepki kontrolne, a do tego wprowadzić możliwość zachowania starych numerów rejestracyjnych po zakupie używanego auta.

Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką - TK

Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką jest zgodne z Konstytucją RP. Nie narusza zasady równej ochrony własności i innych praw majątkowych - wyrok TK z dnia 20 maja 2020 r. (P 2/18).

Od 2020 roku ważne zmiany w sprawie janosikowego

Wydany w 2019 roku wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z Konstytucją RP przepisy o rozliczaniu gmin z części wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej oraz o tzw. janosikowym, wymusił zmianę przepisów. Nowe regulacje obowiązują od stycznia 2020 roku.

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż Sąd Najwyższy przekroczył swoje kompetencje

Trybunał Konstytucyjny 21 kwietnia 2020 r, wydał orzeczenie w sprawie sporu kompetencyjnego, TK uznał, iż Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do dokonywania za pomocą uchwały wykładni przepisów prowadzących do zmiany w ustroju sądownictwa i nie ma prawa nad powołaniami sędziów przez prezydenta.

Od 22 kwietnia wydziały komunikacji wracają do pracy!

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. mówi jasno: nie można ograniczać wykonywania zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom. A do tych zaliczona została np. rejestracja samochodu.

Ważność dokumentów a koronawirus? Nowelizacja w drodze!

Jest cała seria dokumentów, które dotyczą kierowców i wymagają okresowego przedłużania. Chodzi o prawo jazdy, świadectwo kierowcy czy np. legitymację instruktora nauki jazdy. Co gdy ich ważność kończy się w czasie pandemii koronawirusa? Ministerstwo Infrastruktury ma na to pewien pomysł.

Prawo jazdy: termin ważności wydłużony ze względu na epidemię koronawirusa

Terminy ważności praw jazdy zostaną wydłużone ze względu na epidemię koronawirusa. Takie rozwiązania przewidują przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania do pakietu uzupełniającego tarczę antykryzysową.

TK wstrzymuje stosowanie uchwały SN

Trybunał Konstytucyjny wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez Sąd Najwyższy uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał Prezydent na wniosek KRS. Trybunał wstrzymał również stosowanie uchwały składu połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r.

Wniosek Prezydenta do TK dotyczący możliwości badania niezależności KRS

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie możliwości badania niezależności KRS. Wniosek został skierowany w trybie kontroli następczej i obejmuje przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu postępowania karnego i ustawy o Sądzie Najwyższym.

Wypożyczanie sprzętu narciarskiego a zastaw dowodu osobistego

Wypożyczając sprzęt narciarski lub snowboardowy, można być poproszonym o pozostawienie w zastaw dowodu osobistego lub innego dokumentu z danymi osobowymi. Czy wypożyczalnie mają do tego prawo?

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - uwagi RPO do projektu ustawy

Problem emerytur kobiet z rocznika 1953 nadal nie został rozwiązany. Powstał projekt ustawy, do którego RPO wniósł kilka uwag.

Świadczenie pielęgnacyjne dla dorosłej osoby niepełnosprawnej - korzystne orzeczenia kolegiów

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych starający się o świadczenia pielęgnacyjne coraz częściej uzyskują korzystne orzeczenia samorządowych kolegiów. Chociaż upłynęło już pięc lat, to wyrok Trybunału Konstytucyjnego wciąż nie został wykonany.

Wyrok oparty na podrobionym dokumencie - konstytucyjny termin na wznowienie sprawy cywilnej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż trzymiesięczny termin na wznowienie postępowania cywilnego w sytuacji, gdy wyrok został oparty na dokumencie podrobionym jest zgodny z Konstytucją. Zdaniem TK regulacja ta nie jest nadmiernie restrykcyjna.

Jak zostać egzaminatorem? To nie takie proste…

Egzaminator nauki jazdy musi świetnie znać przepisy i powinien umieć je interpretować. Jak jednak uzyskać uprawnienia do prowadzenia egzaminów państwowych na prawo jazdy? Już odpowiadamy.

Jazda bez prawa jazdy 2020 r. Co musisz wiedzieć?

Kierowca musi posiadać przy sobie coraz mniejszą ilość dokumentów. Na razie nie może jednak zostawić w domu prawa jazdy. Co grozi za brak dokumentu? I jakie konsekwencje czekają na osoby, które prowadzą auto bez uprawnień?

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - apel RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z apelem do Marszałka Sejmu o pilne zajęcie się sprawą emerytur kobiet z rocznika 1953. Projekt ustawy dotyczącej tego problemu miał zostać rozpatrzony na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wyborami.

Prawa autorskie - zryczałtowane odszkodowanie zgodne z Konstytucją RP

Każdy, czyje autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, nadal może żądać od sprawcy naruszenia zryczałtowanego odszkodowania w postaci sumy pieniężnej odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia należnego za zgodę na korzystanie z utworu. Takie rozwiązanie, gwarantowane przez art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wyrokiem z dnia 5 listopada 2019 r., o sygn. akt: P 14/19 Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z Konstytucją.

Kasowanie punktów karnych 2020. Jest jeszcze taka możliwość?

Zasadnicze pytanie brzmi: w roku 2020 możliwe jest kasowanie punktów karnych czy już nie? Rozstrzygniemy tą kwestię.

Osoba starsza za kierownicą samochodu – do jakiego wieku?

Osoby starsze za kierownicą samochodu mogą stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, ale i dla samych siebie. Czy istnieją przepisy prawne wskazujące granicę wieku, do którego można prowadzić auto? Czy kierowca senior ma obowiązek przechodzenia stosownych badań?

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - co z projektem ustawy?

Projekt ustawy o emeryturach kobiet z rocznika 1953 został odsunięty z porządku obrad posiedzenia Sejmu. Oznacza to, że kobiety przez kolejne miesiące otrzymają niższe świadczenie. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera o zmianę decyzji.

Termin początkowy wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy - TK

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o terminie początkowym wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy zawsze prawo do świadczenia rentowego powstaje od miesiąca złożenia wniosku o rentę?

Minął termin ważności prawa jazdy. Co to oznacza?

Minął termin ważności prawa jazdy? Każdy kierowca w takim przypadku powinien się spieszyć. Brak reakcji na czas naraża na 500-zotowy mandat. Jak wygląda procedura wymiany? Jest prosta i… droga!

Prowadzenie dziecka za rękę po chodniku wykroczeniem?

Sąd Rejonowy w Sokółce skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o art. 89 Kodeksu wykroczeń. Zdaniem sądu z konstrukcji tego przepisu wynika, iż nawet prowadzenie dziecka chodnikiem za rękę jest wykroczeniem.

Kserokopie dowodów osobistych – legalne czy nie?

W pierwszym tygodniu lipca Polskę obiegła informacja o tym, że kopiowanie dowodów osobistych stanie się nielegalne. Ma to związek z wchodzącą w życie ustawą o dokumentach publicznych. Czy faktycznie, jak donosi prasa, za kserowanie dowodu osobistego przez pracodawcę ma grozić kara dwóch lat pozbawienia wolności?

Międzynarodowe prawo jazdy - kiedy będzie potrzebne?

W wielu państwach Polacy mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym przez nasz kraj. Wyjaśniamy, kiedy taki dokument nie wystarczy i będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy.

Senacki projekt w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953

Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia senacki projekt dotyczący wykonania wyroku TK w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Emerytury te mają zostać ponownie przeliczone.

Ponowne przeliczenie emerytur w związku z wyrokiem TK - projekt ustawy

Senat pracuje nad projektem ustawy o ponownym przeliczeniu emerytur przez ZUS. Dotyczy to sytuacji przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie obniżenia pełnej emerytury o kwoty pobrane w ramach wcześniejszej. O takim mechanizmie osoby uprawnione dowiedziały się już po podjęciu decyzji, w trakcie pobierania wcześniejszej emerytury. To tzw. zaskakiwanie obywateli nie powinno mieć miejsca. Poniżej znajduje się rozmowa na ten temat z senatorem Markiem Borowskim.

Wcześniejsza emerytura rocznika 1953 - problem z ponownym przeliczeniem

Emerytury kobiet z rocznika 1953 miały ulec ponownemu przeliczeniu. ZUS wznawiając postępowanie, odmawiał zmiany decyzji co do wysokości emerytur. Czy jest możliwa realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia  6 marca 2019 r. w sprawie emerytury?

Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B1?

Pudełkowate i trzęsące się samochody są świetnie znane z polskich dróg. Do ich prowadzenia wystarczy ukończyć 16 lat i zdać na prawo jazdy kategorii B1. Czy dokument daje jeszcze jakieś uprawnienia?

Obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy ma zniknąć

Ministerstwo Infrastruktury chce znieść obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nowe przepisy mają również ułatwić rejestrację pojazdu.

Czym można jeździć: prawo jazdy kategorii D1, D

Aby móc stać się kierowcą autobusu, należy ukończyć specjalny kurs i zdać egzamin państwowy na kategorię D lub D1. Co konkretnie dają te uprawnienia i jakie wymogi stawiają przed prowadzącym?

REKLAMA