REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Planujesz wakacyjną wyprawę samochodem po Europie? Nieważne, czy jedziesz dobrze znaną trasą, czy dopiero odkrywasz nowe miejsca – różne kraje mają różne zasady, a te potrafią się szybko zmieniać i mogą zaskoczyć nawet doświadczonych kierowców. Żeby zminimalizować stres, ryzyko mandatu czy wypadku, warto zajrzeć do praktycznego przewodnika przygotowanego przez Goodyear na temat europejskich zasad ruchu drogowego. Dowiesz się z niego między innymi, jakie naklejki ekologiczne wymagane są we Francji i jak nie narazić się na mandat na niemieckiej autostradzie czy w strefach ZTL we Włoszech.
W tym sezonie zimowym zmienią się regulacje dotyczące stosowania opon zimowych z symbolem M+S m.in. we Francji, Niemczech i Szwecji. Przed planowaną podróżą warto też sprawdzić, w których państwach opony zimowe są obowiązkowe, a gdzie jedynie zalecane, aby bezpiecznie dotrzeć do celu i uniknąć ewentualnych mandatów. Goodyear opracował przewodnik po aktualnych przepisach dotyczących opon zimowych w wybranych krajach Europy.
Bolonia wprowadza ograniczenie prędkości do 30 km/h. Władze miasta ustawiają tablice wykonujące pomiary prędkości i wzmagają kontrole drogowe. Mandaty będą wlepiane już przy przekroczeniu ograniczenia o 6 km/h.
Minister cyfryzacji chce, aby za 4 lata można było zarejestrować samochód przez internet. Od czego zależy ta zmiana? I czy zapowiedź stanowi tak naprawdę dobry sygnał dla kierowców? Sprawdźmy, jak brzmi odpowiedź na obydwa pytania.
REKLAMA
Znak T-10 przedstawiający ciuchcię to wcale nie zaszłość z początków XX wieku ani informacja o zabytkowej parowozowni. To kluczowy komunikat dla kierowcy także dziś. Komunikat, który ostrzega o zagrożeniu i zasadniczo zmienia zasady ruchu drogowego.
Pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka to przykład typowej sytuacji drogowej w Polsce. Typowej i takiej, na której potrzeby powstały aż dwa znaki drogowe. Jakie konkretnie zasady wprowadzają oznaczenia B-31 i D-5? Sprawdziliśmy to.
Jazda rowerem po jezdni nie jest ani opcją, ani przywilejem. Przepisy jasno wskazują kiedy rowerzysta może zdecydować się na taki krok. Dlatego nie róbmy z niego świętej krowy. Wymagajmy, aby stosował się do prawa o ruchu drogowym. Tyle!
REKLAMA
Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.
Linia przerywana, a do tego dwa czerwone iksy i zielona strzałka. Czy kierujący widząc takie zestawienie znaków drogowych, może wyprzedzić inny pojazd? To bardzo dobre pytanie. Odpowiedź nie jest taka oczywista.
Znak zakaz zatrzymywania ze strzałką wskazuje na bardzo konkretną informację. Kierowca, który się do niej nie dostosuje, ryzykuje mandatem.
Rower i mandaty. Wyższe temperatury sprzyjają zmianie środka lokomocji. Wraz z wiosną na drogach pojawia się zauważalnie więcej rowerzystów. Oprócz kompleksowego przeglądu roweru przed sezonem, warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, dotyczące cyklistów i sprawdzić, za co podczas jazdy na dwóch kółkach może grozić mandat.
REKLAMA