REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła, Oświata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najważniejsze daty w roku szkolnym 2019/2020

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano kalendarz roku szkolnego 2019/2020. Znane już są terminy ferii zimowych, przerw świątecznych oraz zakończenia roku szkolnego.

Wiosenna przerwa świąteczna w 2020 r.

Rok szkolny 2019/2020 zacznie się już 2 września 2019 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego. Kiedy uczniowie mają wolne?

Ferie zimowe w 2020 r.

Znamy terminy ferii zimowych 2020 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało terminy ferii zimowych na rok szkolny 2019/2020.

Zimowa przerwa świąteczna w roku szkolnym 2019/2020

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczyna się 2 września 2019 r. i potrwa do 27 czerwca 2020 r. W trakcie roku szkolnego uczniów czeka kilka przerw, m.in. zimowa przerwa świąteczna.

REKLAMA

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Rok szkolny 2018/2019 zakończył się bardzo wcześnie, czyli 19 czerwca 2019 r. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Podsumowanie roku szkolnego 2018/2019

W środę 19 czerwca zakończy się rok szkolny 2018/2019. W tym roku szkolnym wydarzyło się naprawdę dużo, m.in. strajk nauczycieli, ostatni w historii egzamin gimnazjalny i pierwszy ósmoklasisty. Publikujemy podsumowanie roku szkolnego 2018/2019.

Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty - wyniki 2019 r.

Znamy wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty w 2019 r. Egzaminy przebiegały zgodnie z harmonogramem.

Zajęcia w szkołach w roku szkolnym 2018/2019 - do kiedy?

Znamy termin zakończenia zajęć w roku szkolnym 2018/2019. Czy w związku ze strajkiem nauczycieli mijający rok szkolny zostanie przedłużony? Kiedy uczniowie odbiorą świadectwa?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2019 r.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego podpisana. W tym roku uczniowie rozpoczną wakacje wcześniej. Rok szkolny 2018/2019 zakończy się w 19 czerwca.

Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej 2019 r. - jak wypełnić

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo ukończenia szkoły podstawowej? Publikujemy informację Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkołach już we wrześniu 2019 r.

Już niedługo wszyscy uczniowie do ukończenia 19. roku życia objęci zostaną profilaktyczną opieką zdrowotną w szkole. Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami sprawować będzie pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna.

Zakończenie roku szkolnego 19 czerwca 2019 r. - jest projekt rozporządzenia

Zakończenie roku szkolnego będzie możliwe 19 czerwca 2019 r., czyli w przeddzień uroczystości Bożego Ciała. Projekt rozporządzenia w umożliwiający przesunięcie zakończenia roku szkolnego z 21 na 19 czerwca został skierowany do konsultacji publicznych.

Najbardziej poszukiwane zawody szkolnictwa branżowego 2020 - dofinansowanie

Lista MEN dotycząca najbardziej poszukiwanych zawodów szkolnictwa branżowego budzi wiele kontrowersji. Nie uwzględnia takich zawodów tak zegarmistrz czy zdun. Jaka jest wysokość dofinansowania dla pracodawcy za szkolenie młodego pracownika deficytowej profesji?

Nauczyciele bez wynagrodzenia za czas strajku

Nauczyciele pozostaną bez wynagrodzenia za czas strajku. Aby dyrektorzy szkół mogli wypłacić im pieniądze, nauczyciele musieliby przepracować dodatkowe godziny.

Rusza matura 2019 r.

Mimo strajku nauczycieli egzaminy maturalne rozpoczęły się terminowo, czyli 6 maja 2019 r. W tym roku część pisemna egzaminu maturalnego będzie trwała do 23 maja 2019 r.

Strajk nauczycieli a klasyfikacja absolwentów 2019 r.

Wszyscy uczniowie przystąpią do matury 2019 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że we wszystkich szkołach zakończono klasyfikację absolwentów.

Staż urlopowy 2020 – szkoła zawodowa, liceum, technikum, studia

Na staż urlopowy składają się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia i nauki pracownika. W zależności od rodzaju szkoły (szkoła zawodowa, liceum, technikum, studia) na poczet stażu urlopowego zalicza się różną liczbę lat. Kiedy pracownik ma prawo do 20, a kiedy do 26 dni urlopu wypoczynkowego? Jak obliczyć liczbę dni przysługującego urlopu?

Ceny szkolnych obiadów ustala dyrektor w porozumieniu z wójtem

Wysokość opłat za posiłki nie ma charakteru komercyjnego, ponieważ do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. Poza kosztem tzw. wkładu do kotła, który ponoszą rodzice dzieci, pozostałe wydatki związane z zapewnieniem uczniom wyżywienia powinny być ponoszone przez organ prowadzący szkoły.

Strajk nauczycieli 2019 - stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia 2019 r. Mimo egzaminów gimnazjalnych nauczyciele strajkują dalej. Stanowisko w tej sprawie zajął Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Czy egzamin gimnazjalny w 2019 r. odbędzie się?

W środę 10 kwietnia 2019 r. o godz. 9 rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. Jednocześnie jest to trzeci dzień strajku nauczycieli. Czy egzaminy będą przeprowadzone w każdej szkole? Jak będą przebiegały?

Strajk nauczycieli - ile będzie kosztował?

To, ile będzie kosztował strajk nauczycieli, zależy od tego, jak długo potrwa i ile placówek weźmie w nim udział. Prof. Antoni Jeżowski, prezes Instytutu Badań w Oświacie przekonuje, iż z powodu strajków finansowo najwięcej stracą samorządy.

MEN: Strajk nie zwalnia dyrektora szkoły z obowiązku zapewnienia uczniom opieki

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, iż strajk nie jest powodem odwołania zajęć w szkole i przedszkolu. Dyrektor ma obowiązek zapewnić uczniom bezpieczne warunki pobytu na terenie placówki.

Jak rodzic może zapewnić sobie wolny dzień w przypadku strajku nauczycieli

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się od dłuższego czasu zapowiadany strajk nauczycieli. Z tego powodu może dojść do sytuacji, że w szkole nie będzie osoby, która zajmie się dziećmi. Pojawia się więc pytanie, co może zrobić rodzic, aby dziecko nie pozostało bez opieki w okresie trwania strajku. Możliwe są cztery rozwiązania.

Strajk nauczycieli 2019: Kiedy strajk jest niedopuszczalny

Strajk nauczycieli już 8 kwietnia 2019 r. Nauczyciele powstrzymają się wówczas od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego płac. Strona rządowa proponuje 9 proc. wzrost wynagrodzenia w oświacie od września 2019 r.

Strajk nauczycieli 2019 r.: Wynagrodzenia nauczycieli we wrześniu 2019 r. wzrosną o 9 proc.

Strajk nauczycieli już 8 kwietnia 2019 r. Cały czas prowadzone są rozmowy ZNP i FZZ z rządem. Strona rządowa proponuje 9 proc. wzrostu wynagrodzenia w oświacie od września 2019 r.

Strajk nauczycieli 2019 r.: Czy strajk się odbędzie?

Do strajku nauczycieli zostało kilka dni. Trwają rozmowy FZZ i ZNP z rządem. Czy strajk nauczycieli się odbędzie? Wszystko wskazuje na to, że strony dogadają się.

Strajk nauczycieli 2019 r. – co z dziećmi?

Strajk nauczycieli już się rozpoczął. ZNP i FZZ przystąpiły do strajku. Co z dziećmi jeśli przedszkole lub szkoła są zamknięte?

Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej

W 2013 r. w 12 ratach została nam przekazana dotacja oświatowa na prowadzenie szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkół publicznych. Zgodnie z uchwałą, rozliczenie dotacji następowało w okresach kwartalnych, do 15 dnia następnego miesiąca po zakończonym kwartale. Czy obecnie dochodzenie roszczeń o zwrot dotacji pobranej w nadmiernej wysokości jest możliwe? Czy zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa okres dochodzenia przedawnił się w 2018 r. (okres 5 lat od 2013 r.), czy zobowiązanie z przekazanej dotacji przedawni się dopiero z końcem 2019 r.?

Samorządy zapłacą za podwyżki nauczycieli

Samorządy dopłacą do podwyżek dla pracowników niepedagogicznych z własnych budżetów. MEN ostrzega władze lokalne popierające protest związkowców, że koszty spełnienia postulatów wynikających z pytania referendalnego będą ogromne.

Samorządy przeciwne wyższym wynagrodzeniom dla nauczycieli

Strajk nauczycieli już niedługo. Chodzi oczywiście o wyższe wynagrodzenia. Samorządy są jednak temu przeciwne. Dlaczego?

Kiedy dyrektor przedstawia radzie pedagogicznej wnioski z nadzoru pedagogicznego?

Dyrektor szkoły ma obowiązek przedstawiać radzie pedagogicznej wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Musi to robić nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym. Ale pełne wyniki i wnioski musi przedstawić tylko raz w roku - przed końcem roku szkolnego.

Strajk w szkole a zasiłek opiekuńczy

Czy rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku strajku w szkole? Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek?

Strajk nauczycieli w szkołach i przedszkolach już w kwietniu 2019 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że większość szkół oraz przedszkoli będzie pracowała tak jak zawsze. Strajk w szkołach oraz przedszkolach już w kwietniu 2019 r.

Dodatek funkcyjny za pełnienie funkcji opiekuna stażu dla dyrektora

Czy dyrektor lub wicedyrektor szkoły może sprawować funkcję opiekuna stażu i otrzymywać z tego tytułu dodatek funkcyjny?

Rząd zwiększa nakłady na oświatę

MEN podaje, że sukcesywnie zwiększa subwencję oświatową oraz zwiększa nakłady na oświatę. Pieniądze na oświatę to ostatnio przedmiot głośnej debaty publicznej.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami

Opieka zdrowotna nad uczniami w szkole ma objąć profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną - zakłada projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zmiany mają zapewnić jednakowy poziom opieki dla wszystkich uczniów, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.

Regionalne Kongresy Zawodowe już od 1 marca 2019 r.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym już niedługo. W związku z tym już 1 marca 2019 r. ruszają Regionalne Kongresy Zawodowe. Sprawdź termin!

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych - maj 2019 r.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych rusza już w maju 2019 r. Uczniowie będą mogli składać wnioski od 13 maja od godz. 8.00 do 20 maja do godz. 15.00.

Kształcenie zawodowe po 1 września 2019 r.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego opublikowane. Sprawdź co się zmieni już 1 września 2019 r.

Matura z matematyki 2019 r. - czy będzie obowiązkowa?

Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdziło, że egzamin maturalny z matematyki napiszą wszyscy uczniowie. Matematyki obecnie dzieci uczą się już od przedszkola.

Nowe plany sieci szkół od 1 września 2019 r.

Za nowe plany sieci szkół odpowiedzialne będą rady gmin oraz powiatów. Nowe plany mają obowiązywać od 1 września 2019 r.

Zmiany w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Dofinansowanie na stołówki szkolne 2019 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lutego 2019 r. w sprawie realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dotyczącego wspierania w latach 2019–2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów.

Praktyczne problemy związane ze stosowaniem specustawy mieszkaniowej

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących obowiązuje od kilku miesięcy. Rady gmin podejmują pierwsze uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a także w przedmiocie lokalnych standardów urbanistycznych. Na tym tle pojawiają się nowe dylematy dotyczące sposobu stosowania przepisów specustawy mieszkaniowej, a sygnalizowane w procesie legislacyjnym wątpliwości - pogłębiają się.

Organizacja stołówek w szkołach w 2019 r.

Już 5 lutego 2019 r. rząd zajmie się projektem rozporządzenia, które ma za zadanie umożliwić wykonanie zadań przewidzianych w rządowym programie "Posiłek w szkole i w domu".

Kryteria przyjęć do oddziału przedszkolnego 2019/2020

Nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych już niedługo. Zasady rekrutacji, kryteria przyjęć (z wyjątkiem tzw. kryteriów ustawowych) oraz harmonogram rekrutacji do oddziałów przedszkolnych zależy od samorządu.

Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej

Zgodnie z uchwałą rady miasta, z dniem 1 września 2018 r. włącza się gimnazjum do szkoły podstawowej. Z dniem 31 sierpnia 2018 r. gimnazjum kończy działalność. W kolejnej uchwale rady miasta jest mowa o tym, iż z dniem włączenia majątek gimnazjum, należności i zobowiązania oraz środki z ZFŚS, należności i zobowiązania ZFŚS przejmuje szkoła podstawowa.

Działania edukacyjno-wychowawcze w szkołach 2019 r.

Publikujemy informację Ministra Edukacji Narodowej dotyczącą działań edukacyjno-wychowawczych w szkołach 2019 r. Priorytetem jest bezpieczeństwo uczniów.

Bezpłatne żłobki w Warszawie od września 2019 r.

Darmowe żłobki w stolicy już we wrześniu 2019 r. Priorytetem Prezydenta Warszawy są również transport i kultura.

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży komputerów do szkół?

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych.

REKLAMA