REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Turystyka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej oszczędzania i zwracania uwagi na ceny. Jaki był sezon wakacyjny na Pomorzu Zachodnim?

Wstępne podsumowania sezonu wakacyjnego przez przedsiębiorców Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie pozwalają wysnuć tezę, że to nie były ani najlepsze, ani najgorsze wakacje dla branży. 

Praca wakacyjna: Przewodnik

Praca jako przewodnik wycieczek to zawód, który pozwala połączyć pasję do historii z zarobkiem. Czy wyobrażaliście sobie, że zwiedzanie starówki może być także pracą wakacyjną? 

Czy turyści z zagranicy doceniają Bałtyk bardziej niż Polacy?

Zdaniem Północnej Izby Gospodarczej zniechęcanie turystów, by przyjeżdżali nad polskie morze, bo „jest drogo” i „są paragony grozy” jest działaniem, które sprawia, że przedsiębiorcy tracą klientów. 

Wakacje 2023 - paragony grozy i drogie noclegi. Branża turystyczna: "Polska nie jest i nie będzie już tania"

Polska branża turystyczna traci cierpliwość. Z jednej strony nagłówki: „Drożyzna”, „paragony grozy”, z drugiej - zalewające Internet zachwyty nad rajskimi plażami w Albanii, Grecji i Bułgarii. Ten hejt na wakacje w Polsce stał się trudny do zniesienia dla rodzimej branży turystycznej, która tłumaczy: Polska nie jest już tania, ale w dobrej cenie proponuje różnorodność, wysoki standard i bezpieczeństwo. 

REKLAMA

Obłożenie hoteli nad morzem na razie nie zachwyca przedsiębiorców

Sezon wakacyjny trwa już od kilkunastu dni. Hotelarze zwracają uwagę, że zainteresowanie turystów jest, ale… mogłoby być większe. I to znacznie.

Jak Polacy planują wakacje?

Jak Polacy planują wakacje? Polacy przed wakacjami porównują, kalkulują i czytają opinie innych. Bez względu na to, czy wyjadą rodzinnie z dziećmi, czy tylko we dwójkę – najliczniej wyruszą nad morze i raczej na tydzień niż na dwa. 

W Tatrach zimowa Wielkanoc. Co na to zakopiańscy hotelarze

Wielkanoc w Tatrach zapowiada się mroźna i śnieżna. Hotelarze spod Tatr mają niewiele rezerwacji. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych jest od 40 do 50 proc. miejsc noclegowych. 

Podatek turystyczny w Europie 2023 - stawki. Ile zapłacisz na urlopie?

W Szwajcarii podatek turystyczny jest trzy razy większy niż we Francji? W wielu regionach Hiszpanii w ogóle nie jest pobierana taksa klimatyczna a w Dubrowniku płacisz podwójnie niż w pozostałej części Chorwacji. Wynika to jasno z raportu sporządzonego przez firmę Interhome specjalizującej się w wynajmie domów wakacyjnych. Raport przygotowano, aby poinformować klientów, którzy planują swój wakacyjny pobyt samodzielnie o wysokości podatku turystycznego, który trzeba zapłacić w najchętniej rezerwowanych wakacyjnych destynacjach.

REKLAMA

Warszawa najlepszą destynacją turystyczną i biznesową. Potrzebna bogata, łatwo dostępna baza noclegowa

Warszawa zwyciężyła w rankingu European Best Destination 2023 oraz znalazło się na szóstej pozycji w globalnym zestawieniu najlepszych miejsc do podróży biznesowych. Wyzwaniem staje się teraz zapewnienie odwiedzającym Warszawę odpowiedniej liczby komfortowych miejsc noclegowych.

Branża turystyczna niezadowolona po feriach

Branża turystyczna po feriach. Są powody do niepokoju – rodzima branża turystyczna podsumowuje zakończone właśnie ferie i ponad połowa właścicieli obiektów nie jest zadowolona z ruchu turystycznego. Jeszcze więcej – 57% z nich uważa, że nie jest to sytuacja przejściowa. Dlatego znaczący odsetek gospodarzy planuje zmiany w swojej ofercie, a co piąty bierze pod uwagę rezygnację z działalności – wynika z ankiety przeprowadzonej przez platformy Noclegi.pl i Nocowanie.pl.

Zarzut wprowadzania konsumentów w błąd dla spółki Wakacje.pl

Zarzut wprowadzania konsumentów w błąd poprzez nieprawidłowe prezentowanie cen Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił spółce Wakacje.pl z Gdańska. Spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Turystyka i hotelarze znów mogą mieć w ferie mniej klientów

Ferie w toku. Branża turystyczna i hotelarska liczą, że zimowe wyjazdy pozwolą nadrobić zaległości i ustabilizować sytuację finansową, która i tak już wygląda nieco lepiej niż w czasie pandemii. Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wynika, że obie branże w ciągu ostatniego roku zmniejszyły poziom zaległych zobowiązań wobec banków i dostawców.

Turystyka sektorem wrażliwym na kryzysy

Turystyka. Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, że turystyka jest sektorem wrażliwym na kryzysy - powiedział w środę 30 listopada wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy podczas otwarcia w Polsce regionalnego biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej dla Europy Wschodniej i w krajów bałtyckich.

Najbardziej świąteczne miasta w Polsce i w Europie

Rozpoczął się sezon przedświąteczny i miasta na całym świecie przekształcają się w świąteczne krainy czarów. Szczególnie miasta w Polsce i w całej Europie należą do jednych z najbardziej imponujących. Gdzie warto pojechać, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój?

Weekend za pół ceny w 2022 r.

Polska Zobacz Więcej - Weekend za pół ceny jest ogólnopolską akcją promocyjną, do której przedsiębiorcy z branży turystycznej zgłaszają swoje oferty, a turyści korzystają z nich w obniżonych cenach.

Wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry - Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił ustawę o szczególnym wsparciu przedsiębiorców znad Odry. Na jednorazowe świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika mogą liczyć firmy, które w sierpniu 2022 roku zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

Domy i mieszkania wakacyjne coraz droższe

Ceny nieruchomości wypoczynkowych ponownie poszły w górę. W 2022 roku najbardziej zaskoczyła Wiślinka, mniej popularna miejscowość nadmorska, w której średnia cena za mieszkanie na sprzedaż wzrosła aż o 45%. Skoczyła też przeciętna stawka za domy – w tej kategorii najwyższy wzrost, bo aż o 74%, odnotowany został w Dziwnówku.

Jak sprawdzić organizatora turystyki?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina jak sprawdzić organizatora turystyki. Dlaczego ważne jest, aby biuro podróży działało legalnie?

Trudna sytuacja nadodrzańskich przedsiębiorców

Północna Izba Gospodarcza informuje o dramatycznej sytuacji przedsiębiorców prowadzących biznes nad Odrą. Ilość klientów wypożyczalni sprzętu sportowego czy agroturystyki z dnia na dzień spadła niemal do zera.

W tym roku na urlop wyjedzie 59% Polaków [BADANIE]

W tym roku na wakacje pojechało lub pojedzie około 59% Polaków — to mniej niż przed wybuchem pandemii. Około 63% osób, które zadeklarowały wyjazd na urlop, spędzi go w Polsce, prawie 23% — w innym kraju Europy, a ponad 8% — zarówno w Polsce, jak i innym państwie europejskim. Szczyt sezonu przypadnie na sierpień — podróż w tym okresie zadeklarowało prawie 48% wczasowiczów.

Wakacje 2022 - krótsze pobyty i z własnym wyżywieniem. Jak oszczędzić na wakacjach?

Jak oszczędzić na wakacjach? Wyjeżdżamy równie często, co w zeszłym roku, ale na krócej. Oszczędzamy też na wyżywieniu, stąd na przykład wiele pytań do właścicieli obiektów o wyposażenie pokojów czy apartamentów w sprzęt kuchenny – wynika z danych platformy Noclegi.pl zebranych na półmetku wakacji. Za wcześnie na ostateczne wnioski dotyczące sezonu, bo decyzję o wyjeździe zostawiamy na ostatnią chwilę, więc sierpień wciąż jest dla nas zagadką – mówią eksperci.

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem. Poradnik Ministerstwa Finansów

Wracając z urlopu, zamiast do pracy możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników! Sprawdź, jak się przed tym chronić.

Czy nadmorskie kurorty potrzebują zagranicznych turystów?

"Im więcej turystów z zagranicy, tym lepsza kondycja polskich przedsiębiorców w kurortach nadmorskich" - podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Wakacje w Turcji 2022. Ułatwienia dla Polaków, Rosjan, Niemców i Francuzów

W zeszłym roku, mimo pandemii, na wakacje w Turcji zdecydowało się prawie 4,7 mln Rosjan. Władze tureckie liczyły, że w 2022 roku będzie ich znacznie więcej, a turystyka wreszcie się ożywi po kryzysie spowodowanym COVID-19. Po wybuchu wojny pojawiły się obawy, że ograniczenia w płatnościach i podróżach, spowodowane sankcjami nałożonymi na Rosję, sprawią, że liczba turystów z tego kraju gwałtownie spadnie. Turcja znalazła jednak rozwiązania, dzięki którym będzie można obejść zakazy i umożliwić Rosjanom wypoczynek. Na spore ułatwienia mogą także liczyć Polacy, Niemcy i Francuzi.

Do Turcji bez paszportu - wystarczy dowód osobisty

Od 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy mogą podróżować do Turcji na podstawie dowodu osobistego, nie trzeba mieć już paszportu podczas wyjazdu turystycznego trwającego maksymalnie 90 dni - poinformowała ambasada Turcji w Polsce. MSZ potwierdziło PAP tę zmianę zasad wjazdu do Turcji.

Turystyczny Fundusz Pomocowy w związku z wojną na Ukrainie

Kto i na jakich zasadach może uzyskać zwrot wpłat za imprezy turystyczne, które nie odbędą się w związku z wojną w Ukrainie? Gdzie można złożyć odpowiedni wniosek?

Hotele bez dzieci. Rośnie popularność destynacji „children free”

Hotele bez dzieci. Destynacje „children free”. Są świetną propozycją nie tylko dla szukających spokoju seniorów, czy możliwości koncentracji twórców i biznesmenów, ale właśnie dla rodziców, którzy jak wszyscy inni zasługują na chwilę wytchnienia. W ostatnich latach na całym świecie rośnie popularność miejsc adresowanych do osób w wieku pow. 16 lat. Przybywa ich również w Polsce. Dostrzegając rynkową potrzebę, szereg z nich stworzyły firmy posiadające też hotele z ofertą familijną. Nie chodzi tu przecież o to, że ktoś nie akceptuje dzieci, a wręcz przeciwnie.

Wsparcie branży turystycznej. 153 mln zł pożyczek dla firm turystycznych w Polsce Wschodniej

Ze wsparcia branży turystycznej w Polsce Wschodniej skorzystało do tej pory ponad 800 firm; łączna kwota udzielonych pożyczek wyniosła 153 mln zł - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Turystyka i gastronomia najlepsze w cyfrowych doświadczeniach klientów

Turystyka i gastronomia liderami raportu oceniającego poziom obsługi klienta i dostarczanych mu, w cyfrowych kanałach, doświadczeń zakupowych. Spośród 11 uwzględnionych sektorów gospodarki, najwyższy wynik uzyskała branża turystyczno-gastronomiczna.

Branża noclegowa i turystyczna na plus, ale zaległości wciąż dużo

Kolejny okres wakacyjny z pandemią w tle pozostał już tylko wspomnieniem. Czy biznes efektywnie wykorzystał ten czas, aby nieco odrobić zaległości spowodowane lockdownami? Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK wynika, że zadłużenie firm oferujących zakwaterowanie przez cały okres pandemii symbolicznie spadało i wynosi 1,05 mld zł wobec 1,12 mld zł na starcie koronakryzysu. W przypadku turystyki, po ostatnich wakacjach widać niewielką poprawę, ale do poziomu zaległych zobowiązań z marca 2020 r. pozostało jeszcze 27 mln zł nadbagażu. W obu przypadkach wzrosła liczba firm z problemami w regulowaniu wzajemnych rozliczeń.

Boom w turystyce. Liczba turystów wzrosła w Polsce o 32,5 proc.

Liczba turystów krajowych wzrosła w lipcu br. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. o 33,2 proc., a zagranicznych o 26,0 proc. - poinformował w środę GUS. Dodano, że liczba turystów ogółem była większa o 32,5 proc.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

Jak wybrać lokal gastronomiczny w miejscowości turystycznej?

Lokale gastronomiczne w polskich miejscowościach turystycznych zostały skontrolowane przez Inspekcję Handlową. Czy stwierdzono nieprawidłowości?

Jak sprawdzić czy obiekt turystyczny działa i spełnia kryteria?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uruchomiło portal turystyka.gov.pl, który pozwala sprawdzić legalnie działające w Polsce obiekty turystyczne – poinformował wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin.

Wakacje 2021. Czy hotele z limitami osób odrobią straty?

Wbrew oczekiwaniom branży i klientów, hotele nie zostaną na wakacje całkowicie uwolnione od restrykcji wynikających z walki z koronawirusem. Na początek sezonu urlopowego i tuż po zakończeniu roku szkolnego, od 26 czerwca, mogą oferować 75 proc. dostępnych miejsc.

Plany wakacyjne Polaków [BADANIE]

Większość Polaków wyjedzie na urlop. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Gdzie chcemy spędzić wakacje?

Długi weekend. Które branże liczą na powrót turystów?

Co trzeci Polak deklaruje, że zamierza wyjechać na długi weekend czerwcowy. 96 proc. rodaków chce spędzić go w kraju. Czy to będzie dobre rozpoczęcie sezonu dla turystyki?

ESPON: ruszają programy wsparcia dla branży turystycznej

Eksperci europejskiego programu badawczego ESPON zachęcają regiony turystyczne - także z Polski - do korzystania z szeregu inicjatyw pomocowych. Jakie to programy i kto może z nich skorzystać?

Voucher turystyczny będzie można zrealizować przez dwa lata

Voucher turystyczny będzie można zrealizować przez dwa lata. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy, którą uchwalił Sejm.

Bon turystyczny - do kiedy można zgłosić się do programu?

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.

WTTC: w przyszłym roku turystyka może się poprawić

Utracone przez pandemię miejsca pracy w turystyce oraz wkład tego sektora w gospodarkę mogą zostać przywrócone w 2022 r. - tak wynika z raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC).

Ponad 600 mln wsparcia dla górskich firm

202 górskie gminy, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, otrzymają w sumie 672 mln zł wsparcia.

Wprowadzenie kar za zagraniczny wyjazd turystyczny

Kary za zagraniczny wyjazd turystyczny - czy zostaną wprowadzone w Polsce? Takie rozwiązania przewiduje Wielka Brytania gdzie każda próba wyjazdu za granicę z Anglii bez uzasadnionego powodu zagrożona będzie karą w wysokości 5 tys. funtów.

Turystyka liczy na odrobienie strat w wakacje

Branża turystyczna już dziś powinna zacząć szykować się na duży szturm. Polacy spędzą wakacyjne urlopy głównie w kraju. Czy wakacyjne urlopy zasypią finansową dziurę sektora hotelowego?

Szczepionka to szansa na to, żeby do hoteli zaczęli wracać goście

Szczepionka daje nadzieję, że znów chętniej będziemy podróżować. Rok 2021 to początek długiej drogi do nowej normalności dla branży hotelarskiej - mówi Joanna Ostrowska.

Rosną długi branży turystycznej przez zimowy lockdown [AUDIO]

Zimowy lockdown kolejny raz pokrzyżował wyjazdowe plany wielu Polaków. Już co trzecia osoba w związku z pandemią odłożyła lub zrezygnowała z wydatków na ten cel - wynika z „Barometru oszczędności” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Tarcza regionalna dla samorządów najbardziej dotkniętych restrykcjami w związku z COVID-19

"Tarcza regionalna" to nowe wsparcie zapowiedziane na konferencji prasowej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd zamierza przeznaczyć do 1 mld zł dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię i restrykcje z niej wynikające.

Dodatkowe postojowe dla hoteli, turystyki i sportu. Sprawdź jak otrzymać [AUDIO]

Postojowe dla hoteli, organizatorów turystyki i obiektów sportowych - przedsiębiorcy z tych branż mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe.

REKLAMA