REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz powyżej 50 lat i szukasz pracy? Tą informacją podczas rozmowy rekrutacyjnej, zmienisz „zasady gry”

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
świadczenie, dofinansowanie, wynagrodzenie, senior, pracodawca
Masz powyżej 50 lat i szukasz pracy? Tą informacją podczas rozmowy rekrutacyjnej, zmienisz „zasady gry”
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca 2025 r., osobom powyżej 50 roku życia (również tym, którzy osiągnęli już wiek emerytalny), które podejmą zatrudnienie – jako pośrednim beneficjentom świadczenia – przysługuje z powiatowego urzędu pracy dofinansowanie części ich wynagrodzenia, które może opiewać nawet na 2 333 zł brutto miesięcznie. Może to nie tylko zwiększyć szansę na znalezienie pracy przez seniorów (warto uświadamiać przyszłych pracodawców o takiej możliwości, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej), ale realnie wpłynąć na wysokość otrzymywanego przez nich wynagrodzenia za pracę.

rozwiń >

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie seniora – dla kogo to świadczenie?

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie osoby starszej – na podstawie art. 141 ustawy z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia – przysługuje pracodawcy lub przedsiębiorcy, który zatrudni:

REKLAMA

  1. bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia, ale nie ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub odpowiednio 65 lat – w przypadku mężczyzny oraz
  2. poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub odpowiednio 65 lat – w przypadku mężczyzny.

Ww. świadczenie można zatem uzyskać zarówno za zatrudnienie osoby, która nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego, jak i takiej, która przekroczyła już ww. wiek (a nawet – pobiera już emeryturę lub rentę).

REKLAMA

Osoba, która ukończyła 50 rok życia i podjęła zatrudnienie w ramach którego – jej pracodawca uzyskał dofinansowanie na jej wynagrodzenie – jest zatem wyłącznie pośrednim beneficjentem ww. świadczenia. W związku z tym, że finalnie pieniądze z dofinansowania uzyskanego przez pracodawcę (lub odpowiednio – przedsiębiorcę) trafiają do „rąk” zatrudnionego seniora (w ramach otrzymywanego przez niego wynagrodzenia za pracę) – należy mieć nadzieję, że takie wsparcie pracodawców (i przedsiębiorców) będzie skutkować tym, że zatrudniane przez nich osoby starsze, które spełniają kryteria do otrzymania dofinansowania za nawiązanie z nimi stosunku pracy – będą otrzymywać w związku z tym wyższe wynagrodzenia, a nie – będzie to wyłącznie „ulga” dla pracodawcy, który będzie musiał, na poczet wynagrodzenia seniora, wykładać mniejszą kwotę „z własnej kieszeni”.

Należy również podkreślić, że ustawodawca – celem ograniczenie ryzyka ewentualnych nadużyć w zakresie możliwości uzyskania przez przedsiębiorców dofinansowania z powiatowych urzędów pracy za zatrudnienie seniora – przewidział w przepisach wyłączenie, zgodnie z którym – ze wsparcia w zatrudnianiu seniorów nie może skorzystać pracodawca, u którego senior był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako poszukujący pracy.

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie seniora – w jakiej wysokości przysługuje świadczenie?

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie osoby starszej, jakie może uzyskać pracodawca lub przedsiębiorca, przysługuje w kwocie określonej w umowie zawartej pomiędzy tym pracodawcą lub przedsiębiorcą, a starostą, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy (czyli – w odniesieniu do umów zawartych od dnia 1 czerwca 2025 r. – w wysokości nie wyższej niż 2 333 zł brutto1), za każdego zatrudnionego bezrobotnego albo poszukującego pracy, który spełnia ww. kryteria co do wieku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie seniora – na jaki okres przysługuje świadczenie?

Dofinansowanie do wynagrodzenia seniora przysługuje na okres:

  1. 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia osoby, która ukończyła 50 rok życia, ale nie ukończyła 60 lat – w przypadku kobiety lub odpowiednio 65 lat – w przypadku mężczyzny i
  2. 1 miesiąca – w przypadku zatrudnienia osoby w wieku emerytalnym (tj. która ukończyła 60 lat – w przypadku kobiety lub odpowiednio 65 lat – w przypadku mężczyzny).

Dofinansowanie do wynagrodzenia osoby w wieku emerytalnym, może być jednak przyznane wielokrotnie, przysługując np. co drugi miesiąc pozostawania seniora w zatrudnieniu, nie więcej jednak niż za okres 6 miesięcy, ponieważ – umowa pomiędzy pracodawców (lub odpowiednio – przedsiębiorcą) zawarta w tym przedmiocie ze starostą – zawierana jest na maksymalny okres do 12 miesięcy.

Obowiązek pracodawcy w związku z otrzymaniem dofinansowania wynagrodzenia, a dla seniora – gwarancja zatrudnienia

W związku ze skorzystaniem z dofinansowania wynagrodzenia zatrudnionego seniora – na pracodawcy (lub odpowiednio – przedsiębiorcy), będącym beneficjentem świadczenia – ciąży obowiązek utrzymania seniora w zatrudnieniu przez ściśle określony czas. Jest to więc również swego rodzaju gwarancja zatrudnienia dla seniora, za nawiązanie stosunku pracy z którym, zostało pracodawcy (lub odpowiednio – przedsiębiorcy) przyznane świadczenie.

W przypadku:

  • osoby, która ukończyła 50 rok życia, ale nie ukończyła 60 lat – w przypadku kobiety lub odpowiednio 65 lat – w przypadku mężczyzny – pracodawca (lub przedsiębiorca) zobowiązany jest utrzymać ją w zatrudnieniu przez okres kolejnych 6 miesięcy (po zakończeniu pobierania dofinansowania), czyli – gwarancja zatrudnienia, może w tym przypadku obejmować okres maksymalnie 18 miesięcy (na które składa się maksymalnie 12 miesięcy pobierania dofinansowania i dodatkowe 6 miesięcy),
  • osoby w wieku emerytalnym (tj. która ukończyła 60 lat – w przypadku kobiety lub odpowiednio 65 lat – w przypadku mężczyzny) – pracodawca (lub przedsiębiorca) zobowiązany jest utrzymać ją w zatrudnieniu przez okres kolejnego 1 miesiąca.

W przypadku niewywiązania się z powyższego obowiązku – pracodawcę (lub odpowiednio – przedsiębiorcę) czekają konsekwencje w postaci konieczności zwrotu otrzymanego dofinansowania:

  • w przypadku nieutrzymania zatrudnienia w stosunku do osoby, która ukończyła 50 rok życia, ale nie ukończyła 60 lat – w przypadku kobiety lub odpowiednio 65 lat – w przypadku mężczyzny – w wysokości stanowiącej równowartość otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszego dofinansowania wynagrodzenia i odpowiednio
  • w przypadku nieutrzymania zatrudnienia w stosunku do osoby w wieku emerytalnym (tj. która ukończyła 60 lat – w przypadku kobiety lub odpowiednio 65 lat – w przypadku mężczyzny) – w wysokości stanowiącej równowartość otrzymanych środków za ostatni miesiąc przysługiwania dofinansowania wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od kwoty otrzymanych środków.

Zwrotu otrzymanych środków – pracodawca (lub odpowiednio – przedsiębiorca) zobowiązany jest dokonać w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty w tym przedmiocie.

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie seniora – w jaki sposób należy ubiegać się o przyznanie świadczenia?

W celu uzyskania dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie seniora – pracodawca (lub odpowiednio – przedsiębiorca) musi złożyć w tym przedmiocie wniosek do urzędu pracy. O dofinansowanie może ubiegać się każdy pracodawca i przedsiębiorca z zastrzeżeniem, iż wniosku nie może złożyć podmiot:

  • jeżeli osoby go reprezentujące lub osoby nim zarządzające w okresie ostatnich 2 lat były prawomocnie skazane za przestępstwo składania fałszywych zeznań lub oświadczeń, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów lub przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, przestępstwo skarbowe lub za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego,
  • który na dzień złożenia wniosku zalega z:
    • wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom, z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz z wpłatami na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
    • opłacaniem należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników lub na ubezpieczenie zdrowotne lub
    • opłacaniem innych danin publicznych.

REKLAMA

Do wniosku należy dołączyć oświadczenia o spełnieniu warunków wskazanych powyżej tj. o niezaleganiu z daninami publicznymi i niekaralności za przestępstwo składania fałszywych zeznań lub oświadczeń, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów lub przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym. Oświadczenie to, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a składający oświadczenie obowiązany jest do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta, zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą powoduje obowiązek zwrotu uzyskanego dofinansowania wraz z odsetkami ustawowymi, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

Ustawa z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. z 2025 r., poz. 620), na podstawie której przysługuje świadczenie, weszła w życie z dniem 1 czerwca 2025 r., a zatem – można już wnioskować się o dofinansowanie. Ww. ustawa zastąpiło dotychczas obowiązującą w tej materii ustawę z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która tym samym – z dniem 1 czerwca 2025 r. – utraciła moc obowiązującą.

Jaki jest główny cel wprowadzenia dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie seniora?

Nadrzędnym celem dofinansowania pracodawcy (lub odpowiednio – przedsiębiorcy) wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia i poszukującego pracy który ukończył 60 (lub odpowiednio – 65 rok życia) jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania seniorów (bezrobotnych i poszukujących pracy w tej grupie wiekowej). Co więcej – z uwagi na „trudną sytuację materialną osób starszych” – ustawodawca nie wyłączył nawet możliwości otrzymania dofinansowania z tego powodu, że zatrudniony senior jednocześnie ma ustalone prawo do emerytury lub renty. Jak wynika z informacji kancelarii Prezydenta RP opublikowanej po podpisaniu ustawy z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która od 1 czerwca 2025 r. zmodyfikowała dotychczas obowiązujące przepisy w zakresie ww. dofinansowania – ustawa ta wypełnia założenia Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) i stanowi realizację części kamienia milowego „Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy”.

1 Ponieważ – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12.09.2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. – od 1 stycznia 2025 r., minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4 666 zł brutto

Polecamy: Kodek pracy 2025

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. z 2025 r., poz. 620)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd znalazł sposób na likwidację emerytur groszowych, kto skorzysta na zmianie zasad wypłaty świadczeń z ZUS

Coraz więcej osób, bo setki tysięcy a liczba nieustannie rośnie, otrzymuje z ZUS co miesiąc emeryturę w wysokości kilkuset złotych. Niekiedy jest to jeszcze mniej, bo nawet kilka złotych. Nie bez powodu emerytury te określane są mianem emerytur groszowych.

Orzeczenie o niepełnosprawności a ulga rehabilitacyjna – jakie zasady obowiązują?

Jeżeli masz ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub utrzymujesz osobę niepełnosprawną, możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć od podatku wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem, od adaptacji mieszkania, aż po turnusy rehabilitacyjne, zabiegi leczniczo‑rehabilitacyjne czy opiekę pielęgniarską w domu. Zastanawiasz się, jak obliczyć ulgę rehabilitacyjną, ile wynosi limit na leki i artykuły higieniczne albo jakie dokumenty będą potrzebne do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić PIT/O, by maksymalnie wykorzystać swoje prawo do odliczenia i obniżyć podatek!

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

REKLAMA

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

ZUS ogłosił 7 ważnych zmian dla emerytów od 1 sierpnia 2025!

Sierpień 2025 roku przynosi różne zmiany w świadczeniach emerytalnych - niektóre z nich to działania planowanie, inne to trwające procesy. ZUS informuje o siedmiu zmianach, które mają ułatwić życie seniorom - od nowych zasad wypłat emerytur, aż po projekty ustaw zwiększające realne dochody emerytów. Każda z tych zmian może znacząco wpłynąć na budżet seniorów. Sprawdź, co się zmienia od 1 sierpnia 2025 i jak to może Cię dotyczyć.

ZUS renta wdowia 2025: prawie 90 000 odrzuconych wniosków. Jak prawidłowo złożyć wniosek o rentę wdowią?

Renta wdowia z ZUS to świadczenie, na które wdowy i wdowcy czekali z niecierpliwością. Program ten ruszył od 1 lipca 2025 roku. Jednak do tej pory około 90 000 wniosków o rentę wdowią zostało odrzuconych. Jeśli zastanawiasz się, kto może składać wniosek o rentę wdowią, komu przysługuje renta wdowia i jak poprawnie wypełnić formularz, ten artykuł jest dla Ciebie. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić zainteresowany, jakie pułapki czyhają przy składaniu wniosku o rentę wdowią i jak uniknąć najczęstszych błędów, by otrzymać ten dodatek.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Zmiany w harmonogramie wypłat emerytur w sierpniu 2025. ZUS podał nowe terminy. Niektórzy dostaną pieniądze szybciej!

W sierpniu 2025 roku ZUS wprowadza modyfikacje w harmonogramie wypłat emerytur, które wpłyną na setki tysięcy seniorów w całej Polsce. Powodem tych zmian jest zbieżność terminów wypłat z drugim weekendem sierpnia oraz Świętem Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia. Oto szczegóły.

Wakacje z biurem podróży: co robić, gdy urlop zamienia się w walkę o zwrot pieniędzy?

Coraz więcej Polaków wybiera wakacje zorganizowane przez biura podróży. Choć taka forma wypoczynku daje komfort i oszczędność czasu, niesie też ryzyko rozczarowania. Sprawdź, co zrobić, gdy Twoje wakacje zostaną odwołane, standard hotelu nie zgadza się z ofertą lub firma ogłosi niewypłacalność.

REKLAMA