Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są bilety okresowe uprawniające do przejazdów środkami lokomocji, przekazywane przez pracodawcę pracownikom?
Od maja 2005 roku pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od czerwca 2006 r. jestem zaś zatrudniony na pół etatu za wynagrodzeniem w wysokości 850 zł miesięcznie. W kwietniu bieżącego roku zawarłem umowę zlecenia z inną firmą. Mam wykonać dla niej projekt techniczny. Czy w związku z umową zlecenia podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dodam, że zgodnie z ustaleniami projekt mam wykonać w swoim domu. 
Pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu w innym zakładzie, zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia. Osoba ta otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 760 zł. Od kwietnia br. pracodawca tej osoby podjął decyzję o wypłacie premii kwartalnych w wysokości 20% wynagrodzenia osiągniętego w poprzednim kwartale – pierwsza zostanie wypłacona w lipcu za II kwartał 2007 r. Czy będzie to miało wpływ na sposób rozliczania przez nas składek na ubezpieczenia tej osoby?
Zatrudniliśmy dwie osoby na podstawie umów zlecenia. Z tego tytułu będą podlegały obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Ich zadaniem będzie pozyskiwanie nowych kontrahentów dla mojej firmy, dlatego zwykle będą pracować w terenie, a jedynie przez kilka godzin jeden lub dwa dni w tygodniu będą musiały pracować w siedzibie firmy. Czy osoby te podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu?
Nasza spółka zamierza wykupić każdemu pracownikowi abonament w prywatnej klinice zapewniający prawo do usług medycznych. W urzędzie skarbowym dowiedzieliśmy się, że od wartości takiego abonamentu (350 zł) musimy zapłacić zaliczki na podatek dochodowy od tych świadczeń. Czy wartość tego abonamentu musimy także doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?
Pracownica naszego zakładu ma udzielony urlop bezpłatny na okres od sierpnia 2005 r. do 30 września br. Poinformowała nas, że w 19 lipca urodziła dziecko, dlatego nie wróci do pracy 1 października. Czy w związku z tym, że pracownica urodzi w trakcie urlopu bezpłatnego, zostanie pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za cały okres?
Nasza spółka ma na terenie kraju kilka filii. Mam pewne wątpliwości co do obowiązku ubezpieczeniowego osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w jednej z tych filii, która będzie wykonywać umowę o dzieło na rzecz innej filii. Czy przychód z tej umowy będzie podlegał składkom na ubezpieczenia społeczne, skoro jest to odrębna filia?
Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.
Przepis art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn.zm.) umożliwia uznanie związku z pracą nie tylko wypadku, który zdarzył się podczas wykonywania przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy,nawet bez polecenia, ale również wypadku, który nastąpił w związku z wykonywaniem tego rodzaju czynności. Związek funkcjonalny z pracą istnieje niezależnie od czasu i miejsca, w którym wypadek nastąpił.
Dopóki nie nastąpi wykreślenie działalności gospodarczej z ewidencji, należy domniemywać, że jest ona prowadzona, a to rodzi obowiązek opłacania składek.
Zawiadomienie o wyrejestrowaniu z ubezpieczenia społecznego ma formę oświadczenia, wobec czego organ ubezpieczenia społecznego nie może odmówić jego przyjęcia, ale może dokonać weryfikacji zasadności i zgodności z prawem czynności podejmowanych przez ubezpieczonego.
Należnościami z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne – zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.) – są: składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia oraz dodatkowa opłata.
Od kilku lat stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe nie jest już jednakowa dla wszystkich płatników składek tak jak stopy procentowe składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.
Do rozpoznania sporów związanych z przekazaniem części składki emerytalnej ubezpieczonych do OFE przez ZUS właściwe są sądy powszechne.