REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – przewodnik po produkcie

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to dodatkowy, występujący obok Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) produkt dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Od 15 stycznia 2014 roku zryczałtowana stawka opodatkowania dla wypłat z IKZE wynosi 10%.

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2014 r.

W 2014 r. obowiązują wyższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Wzrost składek jest wynikiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyższego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

OFE – zmiany w 2014 roku

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Stanowią tzw. II filar systemu ubezpieczeń emerytalnych. Od lutego 2014 roku oszczędzanie w ramach OFE będzie dobrowolne. Jakie inne zmiany w zakresie funkcjonowania OFE wejdą w życie w 2014 roku?

Emerytury 2014

Emerytura od 2014 roku będzie uzależniona od dobrowolnej decyzji ubezpieczonego dotyczącej wyboru pomiędzy subkontem w ZUS a Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Jakich formalności i w jakich terminach musi dopełnić ubezpieczony by oszczędzać na emeryturę na zasadach wprowadzonych w 2014 roku?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Coroczna waloryzacja emerytur rozumiana jest jako mechanizm, który pozwala przystosować wysokość świadczeń emerytalnych do rosnących kosztów utrzymania oraz rosnących zarobków. Waloryzacja emerytur w 2014 roku spowoduje, że emerytury i renty wzrosną o 1,6%.

Kiedy mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców?

10 dnia każdego miesiąca mija termin zapłaty składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Od 2014r. przedsiębiorcy muszą zapłacić składki ZUS w nowej, wyższej kwocie. Opłacenie składek w dotychczasowej wysokości może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.

Emerytury 2014 – jakie nastąpią zmiany?

Od 1 lutego 2014 r. obowiązują zmiany wprowadzone w niektórych ustawach w związku z zasadami wypłaty emerytur ze środków gromadzonych w OFE. Nastąpi stopniowe przekazywanie całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS. Jakie jeszcze nastąpią zmiany w 2014 r.?

Weszła w życie ustawa zmieniająca funkcjonowanie OFE

1 lutego 2014 r. weszła w życie ustawa zmieniająca funkcjonowanie OFE. Zgodnie z nowelizacją część środków zgromadzonych w OFE będzie stopniowo przekazywana do ZUS, skąd wypłacane będą w całości emerytury.

REKLAMA

OFE przekazują część zgromadzonych środków do ZUS

Weszła w życie ustawa o OFE. Dziś, zgodnie z ustawą, fundusze mają przekazać do ZUS-u 51,5 proc. zgromadzonych środków. Zmniejszenie aktywności OFE na rynku kapitałowym może mieć negatywny wpływ na warszawski parkiet. Z drugiej strony, indeksom giełdowym sprzyjać będzie poprawiająca się koniunktura w gospodarce.

Składki na ubezpieczenia rolnika prowadzącego działalność gospodarczą

Rolnik zamierzający rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej może odprowadzać składki na ubezpieczenia do KRUS. Jedynie w przypadku przekroczenia wymaganych limitów musi opłacać składki do ZUS. Kiedy rolnik powinien rozpocząć opłacanie składek?

Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia?

Czy przy zgłoszeniu do ubezpieczeń osoby, która ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, oraz osoby, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą okoliczności te mają jakieś znaczenie? Z jakiego tytułu i jakim ubezpieczeniom będą podlegać nowo zatrudnieni menedżerowie?

Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2014 r

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

ZUS czy KRUS?

ZUS czy KRUS? Rolnik, który decyduje się na własny biznes lub współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, nie musi rezygnować z ubezpieczenia w KRUS.

OFE - wchodzą w życie nowe przepisy

15 stycznia 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące OFE. Zmiany mają tez zachęcić do oszczędzania w IKZE.

Pomoc dla osób, które straciły świadczenie pielęgnacyjne

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pewne jest, iż czekają nas zmiany w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Opiekunowie będą mogli ponownie uzyskać wsparcie, ale dopiero po nowelizacji przepisów. Do tego czasu mogą składać wnioski o zasiłki z pomocy społecznej.

Weszła w życie część przepisów o OFE

Dziś wchodzi w życie część zmienionych przepisów o OFE, w szczególności dotyczących oszczędzania w Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Mają one na celu zmobilizowanie Polaków do odkładania oszczędności na przyszłe emerytury.

Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego poza służbą cywilną

W jednostce budżetowej rozrachunki z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych ewidencjonuje się na koncie 229 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne”. W jaki sposób tego dokonać?

Zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Zmiany zasad dokumentowania prawa do zasiłków są konsekwencją wejścia w życie z dniem 26 listopada 2013 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Ewidencja zapłaty składek z ubezpieczenia społecznego w jednostce budżetowej

Zapłata wynagrodzenia, składek ZUS, zasiłków finansowanych ze środków ZUS, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ujmowana jest w księgach rachunkowych jednostki na podstawie wyciągu bankowego. Prezentujemy przykład prawidłowej ewidencji księgowej zapłaty składek z ubezpieczenia społecznego w państwowej jednostce budżetowej - korpus służby cywilnej.

Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego w jednostce budżetowej

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego w państwowej jednostce budżetowej? Prześledźmy to na przykładzie korpusu służby cywilnej.

Zmiany w OFE - komentarz Ministerstwa Finansów

27 grudnia 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w OFE i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Wątpliwości konstytucyjne w tym zakresie komentuje Izabela Leszczyna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Pełnomocnik Rządu ds. Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych nastąpiły 1 stycznia 2014 r. ? Wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2014 r. spowodowała wzrost składek na ubezpieczenia społeczne. Na nowych zasadach będzie ustalana podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, która będzie obowiązywała przez cały rok. Obowiązują również nowe druki dokumentów ubezpieczeniowych oraz nowe kody ubezpieczenia i świadczenia (przerwy).

Umowa zlecenia a ubezpieczenie społeczne

W ramach umowy zlecenia częstokroć nie wiadomo czy osoby wykonujące tego typu umowę podlegają ubezpieczeniom społecznym – emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Jakie są obowiązkowe, a jakie dobrowolne ubezpieczenia społeczne przy umowie zlecenia?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r.

Ustalenie podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest istotne, ponieważ od jej wysokości zależy kwota otrzymywanych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Wynagrodzenie i składki ZUS dla sędziującego zawody

Szkoły, które organizują zawody sportowe, muszą wypłacać wynagrodzenie osobom sędziującym zawody. W jaki sposób wynagradzać sędziów, którzy nie są pracownikami szkoły? Skorzystać z formy ekwiwalentu sędziowskiego czy zawrzeć umowę zlecenia? Jak wpływa to na składki ZUS?

Senat przyjął zmiany w OFE

Senat przyjął zmiany w ustawie o OFE bez poprawek. Jak przebiegało głosowanie?

Ubezpieczenie osób wykonujących pracę w kilku państwach członkowskich UE

Pracownik w trakcie jednego roku kalendarzowego może pracować za granicą i w Polsce. Czy pracownik zatrudniony w Polsce w okresie wykonywania pracy za granicą może nadal podlegać polskim ubezpieczeniom? Czy dla wykonujących pracę w niektóre miesiące w roku poza granicami kraju można uzyskać formularze A1 w trybie delegowania?

Reforma systemu emerytalnego

6 grudnia 2013 r. Sejm przyjął reformę systemu emerytalnego. Oznacza to, że pierwszym a zarazem głównym filarem będzie ZUS, a drugim OFE. Co się zmieni w stosunku do obecnych i przyszłych emerytów?

Zmiany w OFE nie poprawią sytuacji sektora finansów publicznych

Projekt zmian w OFE ponownie trafił do Komisji Finansów Publicznych. Wzbudza on wiele kontrowersji, w szczególności w planowanej poprawie sektora finansów publicznych. W dłuższym okresie spowoduje osłabienie wiarygodności finansowej Polski.

Reforma systemu emerytalnego

Proponowana reforma systemu emerytalnego budzi wiele kontrowersji, także w środowisku polityków. Jak oceniane są proponowane zmiany w OFE?

Zmiany w systemie emerytalnym

Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 roku

Ustalenia płatnika zasiłków w danym roku dokonuje się do dnia 30 listopada roku poprzedniego i według stanu na dzień 30 listopada roku poprzedniego. Oznacza to, iż ustalić płatników zasiłków w 2014 roku należy dokonać do dnia 30 listopada 2013 roku.

ZUS Rp-7 – 4 najczęstsze błędy

Jednym z dokumentów, na podstawie którego ustala się wysokość emerytury i renty, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na druku ZUS Rp-7. Błędne informacje w wystawianym przez pracodawcę druku Rp-7 mogą spowodować nadpłatę lub niedopłatę świadczenia należnego ubezpieczonemu.

Bezwzględny zakaz reklamy OFE

Przyjęty przez rząd projekt zmian w OFE wprowadza bezwzględny zakaz reklamy funduszy emerytalnych. Naruszenie zakazu będzie skutkowało nałożeniem stosownych kar z zachowaniem zasady proporcjonalności. Wysokość kary w założeniu będzie wynosić 3 mln zł.

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne powinna być zgodna z listami płac, rachunkami od umów zleceń oraz odzwierciedlać dane wykazane na deklaracjach rozliczeniowych do ZUS, które są składane w comiesięcznych okresach, w terminie do 5 każdego miesiąca.

Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS

Obsługa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych byłych pracowników placówek oświaty, emerytów i rencistów prowadzi zespół ekonomiczno - administracyjny. Związki zawodowe uznały, iż korzystanie ze zbiorowych świadczeń powinno być dofinansowane w równym stopniu. Czy takie dofinansowanie do tych świadczeń podlega oskładkowaniu ZUS?

Rząd przyjął projekt zmian w OFE

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE. Główna zmiana obejmuje przeniesienie części uprawnień emerytalnych zawartych w obligacjach Skarbu Państwa z OFE do ZUS.

Rząd o zmianach w OFE

Na 10 lat przed emeryturą środki ubezpieczonego mają być przenoszone stopniowo z OFE do ZUS-u. Wcześniej Polacy wybiorą, gdzie chcą lokować swoje składki.

Kto będzie płatnikiem zasiłków od 2014 r.

Ustalenie prawa do zasiłków, ich wysokości, a także ich wypłata to obowiązek płatnika zasiłków – pracodawcy lub ZUS. O tym, który z tych podmiotów będzie wypłacał zatrudnionym świadczenia z ubezpieczeń społecznych przez cały 2014 r., decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2013 r.

Zgłoszenie pracownika-urzędnika do ubezpieczeń społecznych

Pracownik, który polega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu musi być obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Zgłoszenie pracownika-urzędnika do ubezpieczeń społecznych

Pracownik, który polega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu musi być obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Obowiązek wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń społecznych

Jednym z obowiązków płatnika składek jest wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych. Wyrejestrowanie następuje w wyniku wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń społecznych, w ściśle określonym przez prawo terminie.

Obowiązek wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń społecznych

Jednym z obowiązków płatnika składek jest wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych. Wyrejestrowanie następuje w wyniku wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń społecznych, w ściśle określonym przez prawo terminie.

Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy urzędów państwowych podlegają ubezpieczeniom społecznym. Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych.

Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy urzędów państwowych podlegają ubezpieczeniom społecznym. Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych.

Opinia Kancelarii Prezydenta w sprawie OFE

Kancelaria Prezydenta nie popiera w całości zmian w ustawie dotyczącej OFE. Swoje zastrzeżenia zgłosiła do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak stosować nowe formularze i kody ubezpieczeniowe

Od listopada 2013 r. obowiązują zmienione wzory druków ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych, a także niektóre kody wykorzystywane przy wypełnianiu tych dokumentów. Jest to związane przede wszystkim z wprowadzeniem nowych uprawnień rodzicielskich. Osobna grupa zmian wynika z wprowadzenia pól do wykazania należnych składek według wszystkich źródeł ich finansowania.

Zleceniobiorca równolegle na etacie - jakie ubezpieczenia

Zleceniobiorca może być równolegle zatrudniony na etacie. Zawieranie umów zlecenia z osobami, które są zatrudnione w innej firmie, może być bardzo korzystne dla zleceniodawcy. Do jakich ubezpieczeń płatnik musi zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego równolegle na etat?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia a składki ZUS w 2014 roku

W związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia, zmianie ulegnie wysokość preferencyjnych składek ZUS w 2014 r. dla nowych firm. Automatycznie podwyższeniu ulegnie też podstawa wymiaru niektórych składek ubezpieczeniowych pracowników, co skutkuje wzrostem zobowiązań pracodawców z tytułu tych składek wobec organu rentowego. Jakie dokładnie skutki finansowe dla pracodawców będzie mieś wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2014 roku?

REKLAMA