REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych.
Przedsiębiorcy czekają na zmiany ułatwiające prowadzenie biznesu. Liczą przede wszystkim na szybkie zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, która obecnie jest uzależniona od wysokości przychodów. Duża część z nich oczekuje powrotu składki zdrowotnej do stanu sprzed Polskiego Ładu.
Zbliża się termin złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Rozliczenie roczne trzeba przekazać do ZUS w dokumencie za kwiecień 2024 r.
ZUS przypomina przedsiębiorcom, że do 20 maja 2024 r. część płatników składek powinna przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeśli rozliczenie wykaże nadpłatę, to przedsiębiorcy przysługuje jej zwrot, pod warunkiem, że nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
REKLAMA
Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest zróżnicowana. Oblicza się ją w zależności od formy opodatkowania. Jak to wygląda w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne rodzaje ubezpieczeń. Składka zdrowotna zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej NFZ, natomiast składka chorobowa umożliwia otrzymanie różnych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński czy zasiłek opiekuńczy. Co się dzieje z prawami pracownika po tym, jak zostanie wyrejestrowany z ZUS?
Jak skorzystać z pieniędzy wpłaconych do ZUS? Dla kogo 500 plus z NFZ? Może je dostać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. I choć nie da się skorzystać ze skomplikowanych i nowoczesnych zabiegów, to jednak są sposoby na to, by odciążyć domowy budżet i wykorzystać swoje pieniądze przeznaczone na składki zdrowotne.
ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?
REKLAMA
Przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mają czas do 20 maja na złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok.
Zbliża się termin, w którym część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.
Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.
ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.
Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.
Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?
Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.
Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową?
Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.
Składka zdrowotna i zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców 2024 r. Czy coś się zmienia? Co najważniejsze dla przedsiębiorców?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie z 1 lutego 2024 r. przekazał informacje odnośnie podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2024 r. dla poszczególnych grup przedsiębiorców. Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest różna w zależności od formy opodatkowania. Inaczej podstawę ustalają przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych (według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym), inaczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, czy opodatkowani w formie karty podatkowej a w jeszcze inny sposób pozostałe osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.
Rząd przedstawił założenia planowanych zmian w składce zdrowotnej przedsiębiorców. Zmiany maja zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Wtedy to zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Na zmianach zyska 93% wszystkich przedsiębiorców (PIT). Ponadto wszyscy drobni przedsiębiorcy – w zakresie składki na ubezpieczenie zdrowotne – będą mieli równe warunki prowadzenia działalności gospodarczej. System obliczania składek będzie bardziej przejrzysty oraz zlikwidowany zostanie absurd płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych.
Obniżenie i uproszczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców ma nastąpić w 2025 roku. Oto komentarz dotyczący zaproponowanych przez MF zmian w składce zdrowotnej Przemysława Pruszyńskiego, dyrektora departamentu podatkowego Lewiatana.
Składka zdrowotna 2025 - jakie zmiany dla przedsiębiorców? Czy składka zdrowotna będzie niższa? Kto najbardziej skorzysta na zmianach?
Jakie będą zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 roku? Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat w tej sprawie.
Znane są już założenia do zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Nowe zasady będą dotyczyć przedsiębiorców rozliczających PIT w jednej z czterech form: skali podatkowej, 19-procentowym podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub przez kartę podatkową. Mimo zmian w składce zdrowotnej dostępność do świadczeń i jakość leczenia "będzie coraz lepsza".
Ministerstwo Finansów zakłada od 2025 roku obniżenie i uproszczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - poinformował 21 marca 2024 r. na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Biorący udział w konferencji prasowej wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że "nie ma powrotu" do zasad rozliczania składki, które obowiązywały przed "Polskim Ładem", kiedy składka była niewielka i odliczana od podatku. Co proponuje Ministerstwo?
W przypadku podatku liniowego proponujemy składkę zdrowotną wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla dochodu wynoszącego do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia - poinformował minister finansów Andrzej Domański. W 2024 r. wyniosłaby 286 zł zamiast 382 zł - dodał.
Dla ryczałtowców składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od 75-proc. płacy minimalnej – poinformował minister finansów Andrzej Domański.
Dla rozliczających się według skali podatkowej proponujemy składkę zdrowotną wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – poinformował na konferencji prasowej Andrzej Domański, minister finansów.
Zmiany w składce zdrowotnej od 2025 roku. Ministerstwo Finansów podało propozycje zmian w składce zdrowotnej dla podatników na skali podatkowej, podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Na zmianach, które miałyby wejść w życie w przyszłym roku, ma skorzysta do 93 proc. przedsiębiorców.
O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.
Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Zmiany w składce zdrowotnej obiecane w toku ostatniej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu przez Koalicję Obywatelską i Trzecią Drogę są priorytetem przedsiębiorców. Ich zdaniem to niesprawiedliwy parapodatek, który generuje w firmach gigantyczną niepewność. Północna Izba Gospodarcza ponawia apel do Rządu premiera Donalda Tuska, by kwestie składki zdrowotnej potraktować priorytetowo.
Zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców "będzie wymagała odpowiedniego procedowania w Sejmie i odpowiedniego vacatio legis" - powiedział Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szczegóły nowych regulacji mamy poznać za kilka dni lub tygodni.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?
Minimalna składka zdrowotna jest ustalana na rok składkowy trwający od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Jednak jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że od 1 lipca wzrośnie razem z nim?
Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.
Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły.
O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?
Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Finansów analizują różne możliwości i sposoby wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne - poinformował 8 lutego 2024 r. wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Wśród obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej (100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów) pod nr 34 znalazła się zapowiedź powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej.
KRUS przekazał informację o wymiarze składki na ubezpieczenie zdrowotne za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika od 1 kwietnia 2024 roku.
1600,32 zł wyniesie dofinansowanie do składek ZUS ze strony państwa dla każdego przedsiębiorcy, który zechce skorzystać z wakacji składkowych – zwolnienia ze składek ZUS przez jeden miesiąc w roku.
Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej, która jest odliczana od podatku dochodowego, projekt kasowego PIT-u, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców i koniec blokowania kont przez Urzędy Skarbowe i ZUS - to propozycje Konfederacji dla przedsiębiorców przedstawione 30 stycznia 2024 r. w Sejmie.
W poniedziałek 22 stycznia przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w końcu dowiedzieli się w jakiej wysokości będą musieli w 2024 roku płacić składkę zdrowotną. Jednak co z rozliczeniem za 2023 rok? Trzeba uważać, bo można stracić ponad 8000,000 zł.
"Postulat dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł pozostaje aktualny" - czytamy w odpowiedzi na pytania posłów zadane premierowi Donaldowi Tuskowi podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP.
Główny Urząd Statystyczny podał, iż średnie wynagrodzenie za IV kwartał 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7767,85 zł. Jest ono podstawą do ustalenia na kolejny rok składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej dla kartowiczów w 2024 roku?
Wysokość składki zdrowotnej na ryczałcie w 2024 roku jest już znana. GUS podał dzisiaj kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Ile zapłaci ryczałtowiec do ZUS?
REKLAMA