REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z pieniędzy wpłaconych do ZUS? Dla kogo 500 plus z NFZ? Może je dostać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale, czy wiesz jak?

NFZ składka zdrowotna stomatolog dentysta 500 plus
Jak skorzystać z pieniędzy wpłaconych do ZUS? Dla kogo 500 plus z NFZ? Może je dostać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale, czy wiesz jak?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak skorzystać z pieniędzy wpłaconych do ZUS? Dla kogo 500 plus z NFZ? Może je dostać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. I choć nie da się skorzystać ze skomplikowanych i nowoczesnych zabiegów, to jednak są sposoby na to, by odciążyć domowy budżet i wykorzystać swoje pieniądze przeznaczone na składki zdrowotne.

NFZ nie sfinansuje nowoczesnych i skomplikowanych zabiegów

Leczenie stomatologiczne na koszt NFZ należy do świadczeń, z których ubezpieczeni korzystają najmniej chętnie. Składa się na to wiele czynników – począwszy od czasu oczekiwania na wizytę, a skończywszy na liście dostępnych usług, stosowanych metodach leczenia i jakości wykorzystywanych materiałów. Dodatkowo w większości przypadków pacjenci korzystający z tych rzekomo bezpłatnych usług i tak spotykają się w gabinecie z ofertą dopłacenia do usługi w celu podniesienia jej jakości. Nie może dziwić fakt, że w ramach NFZ nie skorzystamy z nowoczesnych i skomplikowanych zabiegów, skoro jak wynika z informacji przekazanych przez NFZ, w 2024 r. na leczenie jednego pacjenta przypada od 62 do 107 zł – w zależności od lokalizacji. Gdy odniesiemy te kwoty do cen, które obowiązują za leczenie stomatologiczne w prywatnych gabinetach, łatwo można nabrać co do jakości leczenia finansowanego przez NFZ. Niepokój może się pogłębić na wieść o tym, że w 2022 r. na leczenie stomatologiczne jednej osoby przypadało z NFZ statystycznie 400 zł! Jasno wynika z tego, że choć ceny idą w górę, NFZ przeznacza mniej środków na leczenie stomatologiczne. Warto wiedzieć, że jest to swego rodzaju błędne koło, bowiem im mniej pacjentów korzysta z tego rodzaju usług w ramach NFZ, tym mniejsza kwota jest na nie przeznaczana w kolejnym roku. W pewnym sensie więc to sami ubezpieczeni doprowadzili do sytuacji, w której finansowanie tego leczenia z NFZ spada, gdy ceny rosną.

REKLAMA

Jak skorzystać z pieniędzy przeznaczonych na składki zdrowotne?

Jeśli nawet pacjenci mają obawy związane z jakością i trwałością leczenia zębów na koszt NFZ, powinni pamiętać, że w ramach opłacanych składek mają również prawo korzystać z usług opieki profilaktycznej, w tym skalingu. W tym wypadku czas oczekiwania nie gra tak istotnej roli i można wizytę zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Każdy, kto opłaca składkę zdrowotną może w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ m.in.: trzy razy w roku wykonać przegląd jamy ustnej, a także raz w roku wykonać skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Biorąc pod uwagę cennik „prywatnych” usług stomatologicznych, za wykonanie skalingu trzeba zapłacić od 150 do 250 zł, a za przegląd jamy ustnej od 80 zł do 100 zł. Oznacza to, że wykonując trzy razy w roku „na NFZ” przegląd zębów i raz czyszczenie z kamienia, można zaoszczędzić niemal do 550 zł. Co więcej, sprawi to, że wartość środków przeznaczonych na leczenie jednego pacjenta w kolejnym roku, wzrośnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

REKLAMA

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Wniosek muszą złożyć rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

REKLAMA