REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z pieniędzy wpłaconych do ZUS? Dla kogo 500 plus z NFZ? Może je dostać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale, czy wiesz jak?

NFZ składka zdrowotna stomatolog dentysta 500 plus
Jak skorzystać z pieniędzy wpłaconych do ZUS? Dla kogo 500 plus z NFZ? Może je dostać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale, czy wiesz jak?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak skorzystać z pieniędzy wpłaconych do ZUS? Dla kogo 500 plus z NFZ? Może je dostać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. I choć nie da się skorzystać ze skomplikowanych i nowoczesnych zabiegów, to jednak są sposoby na to, by odciążyć domowy budżet i wykorzystać swoje pieniądze przeznaczone na składki zdrowotne.

NFZ nie sfinansuje nowoczesnych i skomplikowanych zabiegów

Leczenie stomatologiczne na koszt NFZ należy do świadczeń, z których ubezpieczeni korzystają najmniej chętnie. Składa się na to wiele czynników – począwszy od czasu oczekiwania na wizytę, a skończywszy na liście dostępnych usług, stosowanych metodach leczenia i jakości wykorzystywanych materiałów. Dodatkowo w większości przypadków pacjenci korzystający z tych rzekomo bezpłatnych usług i tak spotykają się w gabinecie z ofertą dopłacenia do usługi w celu podniesienia jej jakości. Nie może dziwić fakt, że w ramach NFZ nie skorzystamy z nowoczesnych i skomplikowanych zabiegów, skoro jak wynika z informacji przekazanych przez NFZ, w 2024 r. na leczenie jednego pacjenta przypada od 62 do 107 zł – w zależności od lokalizacji. Gdy odniesiemy te kwoty do cen, które obowiązują za leczenie stomatologiczne w prywatnych gabinetach, łatwo można nabrać co do jakości leczenia finansowanego przez NFZ. Niepokój może się pogłębić na wieść o tym, że w 2022 r. na leczenie stomatologiczne jednej osoby przypadało z NFZ statystycznie 400 zł! Jasno wynika z tego, że choć ceny idą w górę, NFZ przeznacza mniej środków na leczenie stomatologiczne. Warto wiedzieć, że jest to swego rodzaju błędne koło, bowiem im mniej pacjentów korzysta z tego rodzaju usług w ramach NFZ, tym mniejsza kwota jest na nie przeznaczana w kolejnym roku. W pewnym sensie więc to sami ubezpieczeni doprowadzili do sytuacji, w której finansowanie tego leczenia z NFZ spada, gdy ceny rosną.

REKLAMA

Jak skorzystać z pieniędzy przeznaczonych na składki zdrowotne?

Jeśli nawet pacjenci mają obawy związane z jakością i trwałością leczenia zębów na koszt NFZ, powinni pamiętać, że w ramach opłacanych składek mają również prawo korzystać z usług opieki profilaktycznej, w tym skalingu. W tym wypadku czas oczekiwania nie gra tak istotnej roli i można wizytę zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Każdy, kto opłaca składkę zdrowotną może w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ m.in.: trzy razy w roku wykonać przegląd jamy ustnej, a także raz w roku wykonać skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Biorąc pod uwagę cennik „prywatnych” usług stomatologicznych, za wykonanie skalingu trzeba zapłacić od 150 do 250 zł, a za przegląd jamy ustnej od 80 zł do 100 zł. Oznacza to, że wykonując trzy razy w roku „na NFZ” przegląd zębów i raz czyszczenie z kamienia, można zaoszczędzić niemal do 550 zł. Co więcej, sprawi to, że wartość środków przeznaczonych na leczenie jednego pacjenta w kolejnym roku, wzrośnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

REKLAMA

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

REKLAMA