REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Często pracownik ma prawo do bieżącego urlopu wypoczynkowego oraz do urlopu zaległego, a więc tego, którego nie wykorzystał w poprzednim roku kalendarzowym. Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Czas pracy w 2021 – tabela wymiaru czasu pracy

Wymiar czasu pracy w 2021 r. wyniesie 2016 godzin. Dwa święta wypadają w sobotę, a więc każde z nich obniża czas pracy o 8 godzin. Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2021 r.?

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

Pracodawca może przerwać zatrudnionemu urlop, jeżeli nastąpiły szczególne okoliczności nieprzewidziane wcześniej. W takiej sytuacji pracodawca ma jednak obowiązek zwrócić pracownikowi poniesione koszty. Jeśli ten odmówi powrotu z urlopu, w skrajnych przypadkach może zostać zwolniony dyscyplinarnie.

Czy pracownik musi ujawniać dokąd wybiera się na urlop?

Czy pracodawca może pytać pracownika o kierunek wakacyjnego wyjazdu? W jakich przypadkach pracownik powinien poinformować pracodawcę o tym, gdzie wybiera się na urlop?

REKLAMA

Ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego dla pracownika objętego przestojem na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy?

Urlop w czasie COVID-19 - czy pracodawca może pytać pracownika o kraj w którym spędzi urlop?

Jedynie co trzeci Polak wyjedzie w tym roku na urlop, a zdecydowana większość zamierza spędzić go w kraju. Wielu z nich musiało zrewidować swoje wakacyjne plany, które mieli na początku roku. Pandemia SARS-CoV-2 zmieniła nie tylko to, lecz także ilość czasu wolnego. Tarcza antykryzysowa 4.0 wpłynęła na sposób naliczania dni urlopowych, przy okazji dając pracodawcom nowe uprawnienia, m.in. możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop nawet bez jego zgody i oddelegowania go do pracy zdalnej po powrocie z wakacji. Generalnie pracodawca nie ma jednak prawa żądać od pracownika podania destynacji wyjazdu.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy – druk Z-15A, Z-15B i dodatkowe dokumenty

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z ZUS składa się na druku Z-15A lub Z-15B. Pierwszy dotyczy przypadku opieki nad dzieckiem, a drugi opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Czas pracy w 2020 r. – tabela wymiaru czasu pracy

Czas pracy w 2020 r. przedstawia poniższa tabela. Zgodnie z Kodeksem Pracy maksymalna liczba godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracującym wynosi 8 godzin – czyli 40 tygodniowo. Wymiar czasu pracy w 2020 r. różni się jednak od tego z lat poprzednich. Sprawdź, ile dni będzie trzeba przepracować w tym roku i kiedy najbardziej opłaca się wziąć urlop.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy podczas pracy zdalnej?

Kodeks pracy nie precyzuje w jakiej formie należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Dopuszcza się więc wersję papierową i elektroniczną. Będąc na pracy zdalnej wystarczy więc wysłać wiadomość e-mail, która powinna zawierać 3 najważniejsze elementy: kto składa wniosek, termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz rodzaj urlopu.

Obniżenie wynagrodzenia i czasu pracy o 20% - jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wielu pracodawców w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii skorzystało z możliwości przewidzianych w tzw. Tarczy antykryzysowej. Taką możliwością jest zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników o obniżenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie także wynagrodzenia o 20%. W związku z tym pojawiło się wiele problemów w zakresie rozliczania płac, czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych.

Czy organizatorzy spływów kajakowych będą mogli przyjmować płatności bonem turystycznym?

Czy wybierając się na kajaki będziemy mogli zapłacić bonem 500 plus?

Czy pracodawca może pytać o to, gdzie pracownik wyjeżdża na urlop?

Czy ze względu na epidemię koronawirusa pracodawca może pytać pracownika o to, gdzie wyjeżdża na urlop wypoczynkowy? Pracodawca musi zapewnić bowiem bezpieczeństwo pracownikom i prawidłowy tok pracy. Chce unikać kwarantanny.

Polak na urlopie ciągle w pracy

Rozpoczyna się sezon urlopowy i choć z urlopów korzystamy chętnie, to jednak część z nas wciąż myślami pozostaje w pracy. Aż 59% Polaków deklaruje, że jest w ciągłym kontakcie ze wszystkimi pracownikami lub przełożonym.

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wypoczynkowy

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z koronawirusem powoduje pomniejszenie liczby dni urlopu wypoczynkowego? Dokonajmy obliczeń na przykładzie obniżenia czasu pracy o 20% czyli do 4/5 etatu.

Bon turystyczny 500 zł na wakacje w 2020 r.

Bon turystyczny w wysokości 500 zł to dofinansowanie na wakacje spędzone w 2020 r. w Polsce. Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia? Jakie warunki należy spełnić?

Lekki, umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności a przywileje w pracy

Pracownik niepełnosprawny jest w sposób szczególny chroniony przez prawo pracy. Jakie przywileje ma osoba posiadająca orzeczenie o lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności?

Przymusowe udzielenie zaległego urlopu w 2020 roku

W 2020 roku, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawcy mają prawo udzielić pracownikom do 30 dni zaległego urlopu - nawet bez zgody pracownika. Pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Mniejsze zainteresowanie koloniami i obozami. Czy COVID-19 pogrąży branżę turystyczną?

Obawa przed koronawirusem i problemy finansowe sprawiają, że rodzice masowo rezygnują z wysyłania dzieci na kolonie i obozy. Ze zorganizowanego wypoczynku w tym roku skorzysta dużo mniej dzieci.

Czy można odwołać ze stanowiska pracownicę w ciąży podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownica, zatrudniona na podstawie powołania na wyższym stanowisku w służbie cywilnej, jest w ciąży, co potwierdza przedłożone przez nią zaświadczenie lekarskie. Czy można ją odwołać z funkcji podczas zwolnienia lekarskiego?

Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można otrzymać dodatek solidarnościowy? Pewne jest, że nie można pobierać jednocześnie zasiłku chorobowego i dodatku solidarnościowego. Ubezpieczony musi wybrać, co jest dla niego bardziej korzystne.

Mniejsze budżety na urlopy i zmiana wakacyjnych planów

Koronawirus,,zamknięte granice i problemy branży turystycznej pokrzyżowały wakacyjne plany. Ponad 65% Polaków zagląda do portfela i rezygnuje z wakacji.

Inteligentna wyszukiwarka wyśle nas na wakacje marzeń

Inteligentny system wyszukiwania ofert turystycznych oparty na algorytmach rozumienia języka naturalnego? To możliwe. Od 1 lipca ruszają prace nad projektem w tym zakresie.

Wpływ obniżenia wymiaru etatu w ramach tzw. tarczy antykryzysowej na wymiar urlopu wypoczynkowego

Nasza spółka zajmująca się sprzedażą mebli w związku z istotnym ograniczeniem działalności oraz wyraźnym spadkiem sprzedaży w kwietniu i maju 2020 r. spowodowanym wprowadzeniem stanu epidemii COVID-19 podpisała z przedstawicielami załogi porozumienie o obniżeniu wymiaru etatu i wynagrodzenia przez 3 miesiące o 20%. Czy w związku z obniżeniem wymiaru etatu na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej zmniejsza się wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika w 2020 r.? Jeśli tak, to jak go wyliczyć?

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. - ile dni, kiedy, gdzie

Urlop wypoczynkowy w 2020 r. przysługuje jak dotychczas w wymiarze 20 lub 26 dni. Tarcza 4.0 wchodzi w życie, więc o terminie wykorzystania urlopu zaległego podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii może jednostronnie zdecydować pracodawca. Dotychczas Kodeks pracy nakazywał wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września roku następnego. Kiedy i gdzie wyjechać na wakacje w 2020 r.?

Przymusowe urlopy wypoczynkowe w Tarczy 4.0

Przymusowe urlopy wypoczynkowe przewiduje Tarcza Antykryzysowa 4.0. Pracodawca nie będzie potrzebował zgody pracownika, ani planu urlopów. Skieruje na urlop we wskazanym przez siebie terminie.

Zaległy urlop wypoczynkowy – zmiany w Tarczy 4.0

Tarcza 4.0 zmienia zaległy urlop wypoczynkowy. Jeśli wejdzie w życie, jeszcze w 2020 r. zacznie obowiązywać zmiana pozwalająca pracodawcy decydować o tym, kiedy pracownik wykorzysta zaległy urlop. Nie będzie do tego wymagana zgoda pracownika.

Wakacje za granicą w dobie koronawirusa - jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Na co zwrócić wagę wybierając ubezpieczenie turystyczne, by zabezpieczyć się na wypadek zakażenia koronawirusem za granicą? Wskazówki dla konsumentów przygotował Rzecznik Finansowy.

Zaległy urlop wypoczynkowy w 2020 r. a Tarcza 4.0

Zaległy urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku następnym do dnia 30 września. Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu? Jakie zmiany przewiduje Tarcza 4.0?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co musisz wiedzieć

Ile czasu maksymalnie może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry oraz jak jest płatne? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat regulacji prawnych dotyczących przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim ze względu na problemy psychiczne.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry – jak długo trwa i jak jest płatne?

Kwestie dotyczące zwolnienia lekarskiego od psychiatry budzą spore zainteresowanie wśród pracowników, ale też wiele wątpliwości. Warto wiedzieć ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku, jak jest ono płatne i w jaki sposób i jak wygląda ewentualna kontrola ZUS.

Zwolnienie od psychiatry – ile dni wstecz, wysokość chorobowego, kontrola ZUS

Zwolnienie od psychiatry to szczególnego rodzaju zwolnienie lekarskie, gdyż wystawiane jest z przyczyn natury psychicznej, a nie fizycznej. Wysokość chorobowego zależy od wysokości wynagrodzenia – jak przy każdym innym zaświadczeniu o niezdolności do pracy. Różnica polega na możliwości wystawienia zwolnienia na większą liczbę dni przed badaniem. Ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku? Czy można w trakcie zwolnienia wykonywać pracę zarobkową? Czy częsta jest kontrola ZUS?

Niższy ZUS dla samozatrudnionych podczas urlopu

W Sejmie pojawił się nowy projekt nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców. Dotyczy częściowego obniżenia ZUS dla samozatrudnionych podczas urlopu. Zgodnie z zaproponowaną zmianą przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z 50% zniżki na obowiązkowe składki społeczne w wybranym przez siebie miesiącu.

Zaległy urlop wypoczynkowy 2020

Jeśli pracownik w 2020 r. posiada zaległy urlop wypoczynkowy z 2019 r., powinien zgodnie z Kodeksem pracy wykorzystać go do 30 września 2020 r. Niewykorzystanie pełnego urlopu do dnia rozwiązania stosunku pracy wiąże się z obowiązkiem wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Tarcza Antykryzysowa 3.0: pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa 3.0 daje możliwość skorzystania z pożyczki w wysokości 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Jakie są warunki otrzymania i umorzenia pożyczki? Jak złożyć wniosek o pomoc?

Czy kierowanie pracowników na zaległy urlop jest zgodne z Kodeksem pracy?

Tarcza Antykryzysowa 4.0 ma zawierać przepisy dotyczące zmian w prawie pracy, m.in. zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy kierowanie pracowników na zaległy urlop jest aktualnie zgodne z Kodeksem pracy?

Kiedy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Wiele osób pyta czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w terminie jednostronnie wskazanym przez pracodawcę. Kiedy w czasie pandemii koronawirusa można wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Niższe odprawy i przymusowe zaległe urlopy czyli Tarcza 4.0

Niższe odprawy i przymusowe zaległe urlopy przewiduje projekt Tarczy 4.0 przyjęty przez rząd. Maksymalna odprawa ma wynosić 10-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. W sposób jednoznaczny nowe przepisy wskażą możliwość jednostronnego wysyłania pracownika na urlop zaległy przez pracodawcę.

Czy pracownik może odwołać urlop?

Pracownik, który rozpoczął korzystanie z urlopu wypoczynkowego, może z różnych powodów zmienić zdanie i chcieć wrócić do pracy. Czy może odwołać urlop w trakcie jego trwania? Czy Kodeks pracy tego zakazuje?

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czy będą zmiany dotyczące urlopów nauczycieli

Projekt Tarczy antykryzysowej 3.0 zakładał możliwość wyłączenia przez ministra edukacji stosowania niektórych przepisów Karty Nauczyciela, dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i ich urlopu wypoczynkowego. Sejm zdecydował jednak o wykreśleniu tych przepisów.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli może zostać skrócony

Minister edukacji będzie mógł wyłączyć w tym roku stosowanie niektórych przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i ich urlopu wypoczynkowego. Tak zakłada jeden z zapisów z projektu zmian w ustawach w zakresie działań osłonowych w związku z epidemią koronawirusa.

Koronawirus: czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia?

Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia, uzasadniając to kryzysem wywołanym koronawirusem. Czy siła wyższa w postaci epidemii zwalnia pracodawcę od obowiązku zapłaty pensji swoim pracownikom? Ile wynosi wynagrodzenie postojowe? Czy można odesłać pracownika na urlop bezpłatny lub wypoczynkowy?

Zatrudnienie w trakcie roku szkolnego a średnia z godzin doraźnych zastępstw w podstawie ekwiwalentu

Nauczyciel był zatrudniony od 1 lutego do 31 marca 2020 r. W lutym zrealizował 38 godzin doraźnych zastępstw, natomiast w marcu 32. Czy w ekwiwalencie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w celu ustalenia przeciętnej z godzin doraźnych zastępstw należało przyjąć luty i marzec, czy tylko godziny lutowe?

Kierowanie pracowników na przymusowy zaległy urlop wypoczynkowy w dobie koronawirusa

Powszechną praktyką w dobie koronawirusa stało się kierowanie pracowników na przymusowy zaległy urlop wypoczynkowy za rok ubiegły. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Ustanie stosunku pracy związane z upadłością lub likwidacją miejsca pracy

Upadłość lub likwidacja firmy oznacza koniec działalności podmiotu zatrudniającego pracowników, czyli pracodawcy. Nie oznacza to jednak automatycznego rozwiązania stosunków pracy podmiotów zatrudnianych, ani braku konieczności rozliczenia się z nimi. Rozwiązanie stosunku pracy musi być zgodne z Kodeksem pracy. Wynika z nich wiele praw i obowiązków pracodawcy, jak i uprawnień pracowników zlikwidowanego pracodawcy.

Praktyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w przypadku koronawirusa

Jak należy zorganizować pracę w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem? Czy pracownik może wnioskować o pracę zdalną? Czy w okresie zagrożenia koronawirusem pracodawca może wysłać pracowników na zaległe urlopy wypoczynkowe? Ministerstwo pracy przygotowało praktyczny poradnik dla pracodawców i pracowników.

Czy opieka na dziecko do lat 8 z powodu koronawirusa może przerwać urlop wypoczynkowy?

Czy opieka nad dzieckiem wynikająca ze specustawy z związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przerywa urlop wypoczynkowy? Odpowiedź poniżej.

Zwolnienie lekarskie przez telefon - będzie nowe rozporządzenie

Nowe rozporządzenie umożliwiające wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon jest już w gotowe. Celem nowych rozwiązań jest ograniczenie zachorowań na choroby zakaźne.

Zwolnienie lekarskie: jak pracodawca może weryfikować L4?

Czy pracodawca może samodzielnie weryfikować fakt przebywania przez swoich podwładnych na zwolnieniu lekarskim? Czy podczas kontroli L4 pracodawca może ingerować w prywatność pracownika?

Urlop sabbatical - na czym polega urlop regeneracyjny?

Urlop sabbatical, zwany też urlopem sabatycznym czy regeneracyjnym jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w korporacjach na całym świecie. Czym jest urlop sabbatical? Czy zlostał uregulowany przez polskie prawo?

Pół miliona kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS

W 2019 roku ZUS zrobił prawie 80 tys. kontroli więcej niż w roku poprzednim oraz wydał prawie 40 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków.

REKLAMA