REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory, Prezydent miasta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może być członkiem zarządu powiatu?

W skład zarządu powiatu wchodzi od 3 do 5 osób, w tym przewodniczący zarządu – starosta oraz wicestarosta. Zarząd powoływany jest przez radę powiatu. Jakie warunki należy spełnić, aby móc zostać członkiem zarządu powiatu?

W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd powiatu?

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Kompetencje do powoływania zarządu posiada rada powiatu, która jeżeli nie dopełni swojego obowiązku w określonym terminie, zostanie rozwiązana. W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd?

Kiedy rada powiatu zwołuje sesję nadzwyczajną?

Rada powiatu powinna zwoływać sesje nie rzadziej niż raz na kwartał, do czego uprawniony jest jej przewodniczący. Jednak zarząd powiatu lub grupa radnych może zwołać sesję nadzwyczajną. Kiedy?

Głosowanie korespondencyjne w wyborach parlamentarnych

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wyraźnie wskazano możliwość głosowania korespondencyjnego. Kto i po spełnieniu jakich formalności będzie mógł głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku?

REKLAMA

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku

Osoba o orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności może zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2015 roku przez pełnomocnika. W celu głosowania przez pełnomocnika należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Jakie są zasady przeprowadzania dwudniowych wyborów parlamentarnych?

Podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Kodeks wyborczy, przewiduje możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów.

Czym zajmuje się Sąd Najwyższy?

Sąd Najwyższy zajmuje szczytowe miejsce w strukturze polskiego sądownictwa. Zasiadają w nim sędziowie o największym prestiżu i doświadczeniu. Zajmuje się m.in. rozpatrywaniem kasacji i środków odwoławczych.

DGP: Kolejna nowela Kodeksu wyborczego

Dopiero co w styczniu 2011 r. posłowie uchwalili nowy Kodeks wyborczy. Zanim wejdzie on jednak w życie, już czekają na niego poprawki. To efekt pośpiechu i niedokładności posłów – konstatuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA

Frekwencja

Pojęcie frekwencji nierozłącznie wiąże się z pojęciem wyborów. Frekwencja jest odsetkiem osób uprawnionych do głosowania, które uczestniczyły w głosowaniu w czasie wyborów.

Sejmik województwa

Sejmik województwa jest organem stanowiącym i kontrolnym województwa.

Kodeks wyborczy: będą jednolite zasady głosowania

Polskie prawo wyborcze będzie opierało się na jednolitych zasadach głosowania. Wszystko z racji uchwalenia Kodeksu wyborczego, który zbierze w jednym akcie wszystkie ustawy wyborcze.

Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Zgodnie z Konstytucją termin wyborów do Sejmu i Senatu zarządza prezydent Polski. Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w 2015 roku. Oficjalny termin wyborów ogłosi prezydent w sierpniu 2015 roku.

Kto może wybierać posłów i senatorów w wyborach parlamentarnych

Prawo wybierania posłów i senatorów ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania skończy 18 lat.

Kto może zostać posłem lub senatorem w wyborach parlamentarnych?

Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się w październiku 2015 roku. Wybierzemy w nich 460 posłów i 100 senatorów. Kto może więc zostać wybranym na reprezentanta narodu w Sejmie lub Senacie?

Kampania wyborcza 2015 w radiu i telewizji

Bez wątpienia kampania wyborcza poprzedzająca wybory parlamentarne w 2015 roku będzie w dużej mierze przeprowadzana w mediach. Prawo reguluje zasady prowadzenia kampanii wyborczej w radiu i telewizji.

Czy prawo reguluje zasady kampanii wyborczej do Parlamentu

Wielu specjalistów uważa, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. To prawda, lecz nie wolno zapominać, że prawo rządzi kampanią. Partie wyborcze muszą przestrzegać określonych nakazów i zakazów, które regulują kampanią.

Jak mogą głosować niepełnosprawni, żołnierze oraz więźniowie?

Prawo do głosowania mają wszyscy obywatele. Nie każdy jednak w dniu wyborów może pójść do urny, w związku z tym prawo umożliwia głosowanie w szpitalach, na statkach morskich lub w więzieniach.

Ustawa o parytetach - będzie więcej kobiet w polityce

Zmiany w ordynacji wyborczej przewidują, że lista kandydatów w wyborach zostanie zarejestrowana, jeżeli znajdzie się na niej minimum 35 procent kobiet i tyle samo mężczyzn. W poniedziałek ustawę ma podpisać prezydent.

II tura wyborów: tryumf niezależnych, sukces Platformy i porażka PiS

Wyniki drugiej tury wyborów zakończyły proces elekcji władz samorządowych w prawie całej Polsce. Prawie, gdyż w jednym z podlaskich miast rezygnacja kandydata sprawiła, że druga tura została przesunięta o dwa tygodnie.

II tura wyborów: tryumf niezależnych, sukces Platformy i porażka PiS

W drugiej turze wyborów samorządowych tryumfowali kandydaci niezależni, którzy wygrali m.in. w Krakowie, Poznaniu, czy Szczecinie. Platforma zdobyła za to bastion Prawa i Sprawiedliwości.

Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

26 listopada 2010 r. Sejm wybrał trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to adwokat Stanisław Rymar, profesor Piotr Tuleja i profesor Marek Zubik.

Ostateczne wyniki: sukces Platformy, porażka PiS

Wybory do sejmików wojewódzkich okazały się klęską Prawa i Sprawiedliwości. Partia straciła palmę pierwszeństwa w trzech województwach, zwyciężając jedynie w dwóch. Tym samym znajdzie się w opozycji w całym kraju. Nawet na Podkarpaciu.

Nieoficjalne wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki głosowania na prezydentów w wybranych miastach.W Warszawie największą liczbę głosów uzyskała Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz.

Frekwencja wyborcza

Na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania z 94 022 protokołów wyników głosowania w obwodzie zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze z 104 008 ogólnej liczby protokołów głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza podała kolejne nieoficjalne wyniki głosowania ustalone o godz. 11:53 w dniu 22 listopada 2010 r.

Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej

Na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania z 34 296 protokołów wyników głosowania w obwodzie zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze z 104 008 ogólnej liczby protokołów głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki głosowania ustalone o godz. 04:52 w dniu 22 listopada 2010 r.

Najnowsze wyniki głosowania do sejmików wojewódzkich

Państwowa Komisja Wyborcza podała najnowsze częściowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych. Bezapelacyjnym zwycięzcą jest PO, dobry wynik PSL.

Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków – wstępne wyniki

W Warszawie może jednak dojść do drugiej tury - wynika ze wstępnych wyników, podawanych przez PKW. Dogrywki może nie być w Białymstoku, Gdańsku, a także w Wrocławiu, gdzie Rafał Dutkiewicz deklasuje rywali.

Kandydaci do sejmiku województwa mazowieckiego

Sejmik województwa to organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa. Tworzą go radni, wybierani w wyborach bezpośrednich. Kadencja sejmiku województwa trwa cztery lata, licząc od dnia wyborów. Sejmik województwa zwany jest potocznie: sejmik wojewódzki.

Zachowanie porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej

Sprawne i zgodne z prawem przeprowadzenie głosowania wymaga między innymi zachowania porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej, gdzie należy wyborcom zapewnić możliwość realizacji ich praw. Temu służą stosowne uregulowania zawarte w ordynacji wyborczej.

Kandydaci na prezydenta Białegostoku

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010. Wybierać w nich będziemy przedstawicieli władz lokalnych. Prezydent miasta wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym.

Kandydaci na prezydenta Kielc

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010. Wybierać w nich będziemy przedstawicieli władz lokalnych.

Kandydaci na prezydenta Gdańska

W miastach powyżej 100 000 mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta. Wybieramy go w wyborach bezpośrednich. Najbliższe wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010.

Kandydaci na prezydenta Krakowa

Prawo wybierania prezydenta miasta ma każdy, kto posiada prawo wybierania do rady danej gminy natomiast prawo wybieralności ma każdy obywatel polski posiadający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat.

Kandydaci na prezydenta Bydgoszczy

Prawo wybierania prezydenta miasta ma każdy, kto posiada prawo wybierania do rady danej gminy natomiast prawo wybieralności ma każdy obywatel polski posiadający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat.

Kandydaci na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego

Prezydent miasta wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada 2010 roku.

Kandydaci na prezydenta Katowic

Prezydent miasta wybierany jest w wyborach bezpośrednich. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada 2010 roku natomiast druga 5 grudnia.

Kandydaci na prezydenta Lublina

Prezydent miasta wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada 2010 roku natomiast druga 5 grudnia.

Kandydaci na prezydenta Łodzi

Prawo wybierania prezydenta miasta ma każdy, kto posiada prawo wybierania do rady danej gminy natomiast prawo wybieralności ma każdy obywatel polski posiadający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje.

Kandydaci na prezydenta Olsztyna

Prezydent miasta wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada 2010 roku natomiast druga 5 grudnia.

Kandydaci na prezydenta Opola

Prawo wybieralności ma każdy obywatel polski posiadający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje.

Kandydaci na prezydenta Poznania

Prezydent miasta wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Prawo wybierania prezydenta ma każdy, kto posiada prawo wybierania do rady gminy.

Kandydaci na prezydenta Rzeszowa

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada 2010 roku natomiast ewentualna druga tura 5 grudnia.

Wybory samorządowe 2010 – czy możemy głosować w dowolnie wybranym miejscu?


Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania?

Kandydaci na prezydenta Torunia

Prezydent miasta jest organem wykonawczym gminy. Prezydenta miasta wybieramy w wyborach bezpośrednich.

Kandydaci na prezydenta Szczecina

W miastach powyżej 100 000 mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta. Wybieramy go w wyborach bezpośrednich. Najbliższe wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010.

Kandydaci na prezydenta Wrocławia

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010. Wybierać w nich będziemy przedstawicieli władz lokalnych.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach samorządowych

Ustawą z dnia 19 listopada 2009r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U. Nr 213, poz.1651) wprowadzono możliwość głosowania w wyborach samorządowych przez pełnomocnika.

Jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców?

Wypełnienie i złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców jest warunkiem udziału w wyborach samorządowych 2014 osoby niezameldowanej w danej gminie. Jakich formalności należy dopełnić, jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców, by wziąć udział w wyborach samorządowych?

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

Drugiego grudnia 2010 zakończy się kadencja czterech spośród 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA