reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.

Pełnomocnictwo do głosowania

Polecamy:Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz

Od pewnego czasu udział w wyborach może być realizowany za pośrednictwem pełnomocnika. Aby jednak takiego pełnomocnictwa udzielić potrzebna jest szczególna forma. Zgodnie z art. 40c. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Zobacz serwis: Wybory samorządowe 2010

Aby jednak takie pełnomocnictwo można było sporządzić potrzebny jest najpierw wniosek wyborcy, który jest wnoszony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca ma miejsce zamieszkania.

Wniosek taki należy wnieść najpóźniej na 10 dni przed dniem głosowania.

Wniosek powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.

Do wniosku należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, jak również pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania.

Kto może udzielić pełnomocnictwa i komu

Przepisy dotyczące udzielenia pełnomocnictwa do głosowania są jednak przeznaczone dla wąskiego grona osób. Nie jest bowiem tak, że przez pełnomocnika może zagłosować każdy. Przez pełnomocnika może zagłosować wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie organu rentowego.

Samo pełnomocnictwo może być udzielone osobie, która figuruje w spisie wyborców danej gminy.

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania zgłaszani przez komitety wyborcze, jak również kandydaci na radnych.

Zobacz serwis: Pełnomocnictwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama