reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2011 > Jakie są zasady przeprowadzania dwudniowych wyborów parlamentarnych?

Jakie są zasady przeprowadzania dwudniowych wyborów parlamentarnych?

Podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Kodeks wyborczy, przewiduje możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów.

Kodeks wyborczy określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania wyborów i warunków ich ważności. Obejmuje wybory:

1) do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej; 

2) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; 

3) do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej; 

4) do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego; 

5) wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Zobacz również: Termin wyborów parlamentarnych 2011

Zgodnie z art. 4 tegoż kodeksu, wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy. Organ zarządzający wybory (w przypadku wyborów parlamentarnych – Prezydent Polski) może postanowić, że głosowanie w wyborach przeprowadzone zostanie w ciągu 2 dni. Wówczas, termin głosowania określa się na dzień wolny od pracy oraz dzień go poprzedzający (czyli sobota i niedziela).

4 lipca 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że wybory parlamentarne 2011 będą jednodniowe.

Jeżeli prezydent Bronisław Komorowski zarządziłby dwudniowe wybory parlamentarne, wówczas głosowanie odbywałoby się pierwszego i drugiego dnia bez przerwy od godziny 7.00 do 21.00. Przerwa nastąpiłaby od godziny 21.00 pierwszego dnia do 7.00 dnia drugiego.

Jeżeli głosowanie byłoby przeprowadzane w ciągu dwóch dni, obwodowa komisja wyborcza po zakończeniu głosowania w pierwszym dniu:

1. zapieczętowuje otwór urny;

2. ustala protokolarnie liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, liczbę osób uprawnionych do głosowania oraz liczbę wydanych kart.

Po dokonaniu tych czynności obwodowa komisja wyborcza umieszcza w opieczętowanych pakietach karty niewykorzystane i spis wyborców, które pozostają w lokalu komisji wraz z urną.

Lokal komisji zostaje następnie zamknięty, a wejście do lokalu opieczętowane. 

Przed rozpoczęciem głosowania w drugim dniu, obwodowa komisja wyborcza stwierdza, czy wszystkie pieczęcie są nienaruszone.

Zobacz również serwis: Wybory parlamentarne 2011

Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej, Kazimierz Czaplicki podał, że jeżeli wybory parlamentarne 2011 trwałyby jeden dzień, koszty wyniosłyby budżet państwa 98,5 mln złotych. Jeżeli zostaną zarządzone wybory dwudniowe – 144,7 mln złotych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli prezydent Bronisław Komorowski zarządzi dwudniowe wybory parlamentarne, wówczas głosowanie będzie odbywać się pierwszego i drugiego dnia bez przerwy od godziny 7.00 do 21.00.
Jeżeli prezydent Bronisław Komorowski zarządzi dwudniowe wybory parlamentarne, wówczas głosowanie będzie odbywać się pierwszego i drugiego dnia bez przerwy od godziny 7.00 do 21.00.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama