reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Zgodnie z Konstytucją termin wyborów do Sejmu i Senatu zarządza prezydent Polski. Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w 2015 roku. Oficjalny termin wyborów ogłosi prezydent w sierpniu 2015 roku.

Wybory parlamentarne zarządza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Zarządza je w drodze postanowienia. Termin wyborów musi być ogłoszony nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Termin wyborów Prezydent ogłasza na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Kadencja Sejmu i Senatu trwa 4 lata. Obecna kadencja parlamentu rozpoczęła się dnia 8 listopada 2011 roku.

Zadaj pytanie na: Forum

Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej podaje się do wiadomości publicznej i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej najpóźniej w 5 dniu od dnia zarządzenia wyborów.

Wybory do Sejmu i do Senatu odbywają się łącznie, w dniu wolnym od pracy.

Zobacz również: Termin wyborów parlamentarnych

Skrócenie kadencji – wcześniejsze wybory

W razie skrócenia kadencji Sejmu Prezydenta zarządza wybory, wyznaczając ich datę na dzień przypadający nie później niż w ciągu 45 dni od dnia wejścia w życie uchwały Sejmu o skróceniu swojej kadencji lub od dnia ogłoszenia postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej o skróceniu kadencji Sejmu. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej o zarządzeniu wyborów podaje się do wiadomości publicznej i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej najpóźniej w 5 dniu od dnia jego podpisania.

Do skrócenia kadencji Sejmu może dojść w ściśle określonych przypadkach. Po pierwsze Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów - czyli 307 głosów. Po drugie Prezydent, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu zarządzić skrócenie kadencji Sejmu w razie:

• nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania w tzw. „trzecim kroku" powoływania rządu lub w razie wypadku udzielenia jej wotum nieufności,
• nieprzedstawienia Prezydentowi ustawy budżetowej do podpisu w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi jej projektu.

Wraz ze skróceniem kadencji Sejmu skrócona zostaje również kadencja Senatu.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama