| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Zgodnie z Konstytucją termin wyborów do Sejmu i Senatu zarządza prezydent Polski. Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w 2015 roku. Oficjalny termin wyborów ogłosi prezydent w sierpniu 2015 roku.

Wybory parlamentarne zarządza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Zarządza je w drodze postanowienia. Termin wyborów musi być ogłoszony nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Termin wyborów Prezydent ogłasza na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Kadencja Sejmu i Senatu trwa 4 lata. Obecna kadencja parlamentu rozpoczęła się dnia 8 listopada 2011 roku.

Zadaj pytanie na: Forum

Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej podaje się do wiadomości publicznej i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej najpóźniej w 5 dniu od dnia zarządzenia wyborów.

Wybory do Sejmu i do Senatu odbywają się łącznie, w dniu wolnym od pracy.

Zobacz również: Termin wyborów parlamentarnych

Skrócenie kadencji – wcześniejsze wybory

W razie skrócenia kadencji Sejmu Prezydenta zarządza wybory, wyznaczając ich datę na dzień przypadający nie później niż w ciągu 45 dni od dnia wejścia w życie uchwały Sejmu o skróceniu swojej kadencji lub od dnia ogłoszenia postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej o skróceniu kadencji Sejmu. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej o zarządzeniu wyborów podaje się do wiadomości publicznej i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej najpóźniej w 5 dniu od dnia jego podpisania.

Do skrócenia kadencji Sejmu może dojść w ściśle określonych przypadkach. Po pierwsze Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów - czyli 307 głosów. Po drugie Prezydent, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu zarządzić skrócenie kadencji Sejmu w razie:

• nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania w tzw. „trzecim kroku" powoływania rządu lub w razie wypadku udzielenia jej wotum nieufności,
• nieprzedstawienia Prezydentowi ustawy budżetowej do podpisu w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi jej projektu.

Wraz ze skróceniem kadencji Sejmu skrócona zostaje również kadencja Senatu.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »