REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Około 4300 zł wyniesie minimalna emerytura w Polsce? To wzrost o ponad 2500 zł. Nowa propozycja

Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego, proponuje wprowadzenie minimalnej emerytury w wysokości tysiąca euro we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce wyniosła, by około 4300 zł. 

J. Stępień: cisza wyborcza to fikcja; trzeba z niej zrezygnować. PKW proponuje zmiany

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że przepisy o ciszy wyborczej przy dzisiejszym stanie mediów społecznościowych to "fikcja i relikt minionej epoki". Powinniśmy zrezygnować z ciszy wyborczej, bo Polak zawsze znajdzie jakiś sposób na obejście tych norm - powiedział 8 kwietnia 2024 r. w Studiu PAP.

REKLAMA

KBW: kandydat skazany, ale nie wpisany do KRK, może brać udział w wyborach, chyba że zrezygnuje

Kandydat skazany, ale nie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, bierze udział w wyborach, chyba że sam zrezygnuje - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik.

Wybory samorządowe 2024: Vademecum wyborcy - jak oddać głos w głosowaniu, kiedy będą otwarte lokale wyborcze, co zabrać ze sobą

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Przedstawiamy vademecum wyborcy – w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze, ile kart do głosowania otrzyma wyborca, jak oddać głos.

Wybory samorządowe. Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas nadchodzących wyborów

3 kwietnia br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa nt. działań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wyborów samorządowych. W konferencji wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Pracownik otrzymał mandat - co z jego stosunkiem pracy

W dniu 7 kwietnia 2024 r. przypadają wybory samorządowe. W tym szczególnym czasie warto zastanowić się na jakich stanowiskach mogą być zatrudniani pracownicy samorządowi. Często powstaje pytanie: co dalej? Zostałem wybrany w wyborach samorządowych ale jestem zatrudniony u pracodawcy: czy mój stosunek pracy ulega zawieszeniu? Czy mam prawo do urlopu? Czy będę miał prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał mnie w chwili wyboru? 

REKLAMA

Wybory samorządowe 2024 - terminarz

Wybory samorządowe w 2024 roku odbywają się według ściśle określonego terminarza. Swój głos w wyborach będzie można oddać w niedzielę 7 kwietnia w godz. 7:00 ‑ 21:00.

Jak można wykorzystać plakaty i inne materiały po wyborach?

Plakaty i inne materiały powyborcze to ogromna liczba rzeczy, które po wyborach trafiają do kosza. Jak przyczynić się do ochrony środowiska? Można odpowiednio je zagospodarować i wykorzystać powtórnie. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

7 kwietnia 2024 r.: Wybory samorządowe - jakie uprawnienia przysługują członkom komisji wyborczej?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. W pracach komisji wyborczych zaangażowane są tysiące osób. Z racji pełnienia funkcji członka komisji wyborczej przysługują określone uprawnienia. Jakie to są uprawnienia?

PKW proponuje likwidację ciszy wyborczej. Miesiąc przed wyborami samorządowymi w dniu 7 kwietnia 2024 r.

 Czy to nie wprowadzi zamieszania?

Głosowanie korespondencyjne w Polsce dla wszystkich wyborców. Będą zmiany w Kodeksie wyborczym

Wszyscy wyborcy - w kraju i za granicą - będą mogli głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego - zakłada projekt nowelizacja Kodeksu wyborczego autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Wyborcy z niepełnosprawnością zagłosują korespondencyjnie także w wyborach samorządowych.

Ile może zarobić członek komisji wyborczej? Wybory 2024. Sprawdź, czy to ci się opłaca [wyliczenia]

Przed nami kolejne wybory i kolejna szansa na udział w pracach komisji wyborczej. Jednak czy to zawsze jest korzystne? Warto to przeanalizować indywidualnie.

P. Czarnek: Bardzo chętnie będę przesłuchiwał samorządowców z wielkich miast na okoliczność wyborów kopertowych [komisja śledcza]

P. Czarnek: chciałbym być w komisji ds. wyborów kopertowych

W Sądzie Najwyższym już 849 protestów wyborczych i 1664 referendalne. Kiedy uchwała SN w sprawie ważności wyborów?

W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 849 protestów wyborczych oraz 1664 protesty przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już minął, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą.

Co z tysiącami banerów wyborczych? Nie trzeba ich wyrzucać - można je wykorzystać inaczej

Po kampaniach politycznych w całej Polsce są tysiące, a może nawet miliony banerów wyborczych, które wiszą na płotach, siatkach czy budynkach. Zgodnie z przepisami należy je usunąć maksymalnie w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. Ale co zrobić z niepotrzebnymi materiałami? W jaki sposób je wykorzystać, by nie zmarnowały się? Ekspert z branży reklamowej podpowiada. 

Czy dobrowolny ZUS stanie się faktem? Obietnice i możliwe scenariusze zmian w ZUS

Dobrowolny ZUS: Czy rzeczywiście był obiecany przez partię Trzecia Droga? Chociaż temat dobrowolnego ZUS zyskuje na popularności, warto zaznaczyć, że żadna z głównych partii nie miała tego rozwiązania w swoim programie wyborczym. W mediach pojawiają się spekulacje, że to Trzecia Droga obiecała wprowadzenie dobrowolnego ZUS. Jednak to nie jest prawda. Trzecia Droga proponowała zawieszenie ZUS, a nie jego dobrowolność. To dwie zupełnie różne koncepcje. Dlatego warto być ostrożnym w oczekiwaniach dotyczących wprowadzenia dobrowolności opłacania ZUS w najbliższej przyszłości…

Partyjne subwencje po wyborach. Która partia dostanie 25,9 mln zł?

Partyjne subwencje po wyborach. Wskutek wysokiej frekwencji wyborczej przelewy z budżetu dla ugrupowań politycznych pobiją rekord wszech czasów.

Obwieszczenia o wynikach wyborów parlamentarnych i referendum opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wieczorem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Wybory i referendum odbyły się w ostatnią niedzielę - 15 października.

Protesty wyborcze można składać do SN dopiero po publikacji wyników wyborów w Dzienniku Ustaw

Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw. Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed ogłoszeniem wyników wyborów.

Wyniki wyborów 2023. Oficjalne dane PKW

PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 r. W wyborach do Sejmu PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc.

Lista posłów do Sejmu. Wybory 2023

Lista posłów do Sejmu. Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku były nie tylko ważnym wydarzeniem politycznym, ale również świadectwem zaangażowania społeczeństwa w kształtowanie przyszłości kraju. Głosowanie, które miało miejsce 15 października, przyniosło nowy skład Sejmu, odzwierciedlając aktualne preferencje wyborców oraz dynamikę polskiej sceny politycznej. Niniejszy artykuł przedstawia pełną listę osób, które uzyskały mandat poselski w wyniku przeprowadzonych wyborów. Zestawienie to pozwoli czytelnikowi zorientować się, kto będzie reprezentować interesy obywateli w najbliższej kadencji. Większość z tych osób będzie podejmować kluczowe decyzje wpływające na losy naszego kraju, dlatego warto znać ich nazwiska i pochodzenie wyborcze.

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. Wybory 2023

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2023 roku Polacy oddali głosy na swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie. Wyniki tych wyborów, które odbyły się 15 października, wpłyną na kształt polityki krajowej w najbliższych latach. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podała oficjalne wyniki tych wyborów, które odzwierciedlają podział sił politycznych w obu izbach parlamentu.

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma jeszcze 88 dni, aby orzec czy wybory są ważne. Co z protestami wyborczymi?

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma 88 dni, aby orzec o ważności wyborów. Dokładnie 90 dni po wyborach, czyli 13 stycznia 2024 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzygnie o ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP. A co z protestami wyborczymi?

Mandaty poselskie. Jak przeliczane są głosy?

Mandaty poselskie. W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów.

Konstytucja przewiduje trzy kroki wyłonienia rządu. Jakie są możliwości?

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. Jakie są możliwości?

P. Czarnek: Ile zdobył głosów? 20 000? 80 000? 120 000? 180 000?

Sejm/ Minister edukacji z najlepszym wynikiem w okręgu nr 6 (Lubelskie)

Oficjalne wynik wyborów 2023 r.! Dane ze 100% komisji wyborczych! Rekordowa frekwencja!

PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc. po przeliczeniu głosów z 100 proc. obwodów - PKW.

Ryszard Terlecki: Spróbujemy powołać rząd, choć będzie trudno

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego PiS powiedział: Spróbujemy powołać rząd, ale to będzie bardzo trudne; jeśli będziemy opozycją, to z pewnością niełatwą.

Exit poll - co to?

W świecie mediów, szczególnie w okresie wyborów, pojawia się wiele terminów, które mogą być obce dla przeciętnego odbiorcy. Jednym z nich jest "exit poll". Choć brzmi tajemniczo, jest to narzędzie, które pozwala nam wstępnie ocenić wynik wyborów, zanim jeszcze zostaną opublikowane oficjalne dane. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu.

PIS 6,3 mln głosów, KO 5 mln, Trzecia Droga 2,5 mln. Pozostałe partie nie przekroczyły 1,5 mln głosów [Dane na 18.20]

PIS 6,3 mln głosów, KO 5 mln, Trzecia Droga 2,5 mln. Pozostałe partie nie przekroczyły 1,5 mln głosów

Obwód głosowania

Obwód głosowania to określony obszar, na którym mieszkańcy danego terytorium dokonują głosowania w wyborach lub referendach. Każdy obwód głosowania ma przypisaną swoją liczbę wyborców i jest odpowiednio przygotowany do przeprowadzenia procesu głosowania. 

Wybory 2023. Ile mandatów trzeba uzyskać, by rządzić? Jaka może być koalicja?

Wybory 2023. PiS-owi trudno będzie stworzyć rząd, chyba że ostatecznie uzyska ok. 215-220 mandatów. Jednocześnie utrzymanie swojego stanu posiadania, jeśli chodzi o liczbę wyborców po 8. latach rządzenia, to bardzo dobry wynik - mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW.

Wybory 2023. Co z głosami wyborców, którzy stali w kolejkach do późnej nocy?

Wybory 2023. 15 października w niektórych lokalach wyborczych jeszcze długo po 21 stały kolejki wyborców chcących oddać głos. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak i przewodniczący PKW Sylwester Marciniak uspokajają, że "każdy wyborca, który przybył do lokalu wyborczego w niedzielę przed godz. 21 miał możliwość oddania głosu i żaden głos nie został zmarnowany".

Wyniki wyborów 2023. Z zaświadczenia o prawie do głosowania skorzystało ok. 600 tys. osób

Wyniki wyborów 2023. W porównaniu z poprzednimi wyborami liczba osób, które skorzystały z zaświadczenia o prawie do głosowania wzrosła dwukrotnie. Skorzystało z nich ok. 600 tys. osób - poinformował w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Wyniki referendum 2023. Dane ze 100 proc. obwodów: frekwencja 40,91% proc. Jakie były odpowiedzi?

Frekwencja w referendum wyniosła 43,53 proc. To na razie dane z 28,23 proc. obwodów. Jak odpowiadali biorący udział w referendum? 

Wyniki wyborów 2023. Aktualne dane PKW

Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

PIS ma jednak 40,52 %, a Konfederacji rośnie do 7,45 % [Wybory 2023 r. dane z 9.00 16 X 2023 r.}

Dane PKW z 20,38 proc. komisji wyborczych: PiS - 40,52 proc., KO - 26,04 proc., Trzecia Droga - 13,87 proc.

Wyniki wyborów do Sejmu 2023. Dane PKW z 25,97 proc. komisji wyborczych: PiS - 40,06 proc., KO - 26,40 proc., Trzecia Droga - 14,01 proc., Lewica 8,06 proc., Konfederacja 7,40 proc. [Aktualizacja]

Sąd Najwyższy ma 90 dni na wydanie orzeczenia o ważności wyborów

Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwa PKW, kompetencje kontrolne Sądu Najwyższego aktualizują się z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek: nie ma powodów, aby ceny paliw miały rosnąć

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział: Nie ma powodów, aby ceny paliw na stacjach miały rosnąć w kolejnych tygodniach. Jak ocenił, polityka koncernu zakłada stabilizację cen oraz zabezpieczenie dostaw paliwa dla odbiorców – zarówno w hurcie, jak i detalu.

Co decyduje o ważności wyborów? Jak wnieść protest wyborczy?

Ważność wyborów i protesty wyborcze. Nie później niż 90 dni po wyborach Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzyga o ważności wyborów do Sejmu i Senatu. Jednak wcześniej musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. Wyjaśniamy m.in. wymogi i zasady wnoszenia tych protestów.

Wybory 2023. W niedzielę cztery konferencje PKW; po zakończeniu głosowania wyniki exit poll

W niedzielę, w dniu wyborów parlamentarnych i referendum, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zaplanowała cztery konferencje prasowe, na których poinformuje m.in. o frekwencji wyborczej i ewentualnych incydentach. Po zakończeniu głosowania TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll.

QUIZ Pamiętasz, kto wygrywał wybory w Polsce po 1989 r.? 10 pytań

Już w najbliższą niedzielę 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. A dziś sprawdzamy, czy pamiętasz, kto wygrywał wybory w Polsce przez ostatnie ponad 30 lat.

Przewodniczący PKW: chciałbym, żebyśmy poznali wyniki wyborów najpóźniej we wtorek w godzinach przedpołudniowych

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) sędzia Sylwester Marciniak powiedział: Chciałbym, żebyśmy poznali wyniki wyborów i referendum najpóźniej we wtorek w godzinach przedpołudniowych; ucieszyłbym się, gdyby to się udało rano, a nawet w nocy z poniedziałku na wtorek.

W stolicy w dniu wyborów komunikacją miejską pojedziemy za darmo

Wybory 2023. Decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego komunikacja miejska w dniu wyborów będzie darmowa. Obejmuje to autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM. Osoby mające problem z poruszaniem się mogą skorzystać z pomocy Straży Miejskiej. 

Wybory 2023. Tylko do czwartku można zmienić miejsce głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania! Jak to zrobić?

Wybory 2023. Chcesz zagłosować w innym miejscu? Pospiesz się! W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania.

PIS ma 207, KO 156, Konfederacja 36, Lewica i Trzecia Droga po 30 mandatów. Kto z kim zrobi koalicję? [Sondaż z 6-9 października 2023 r.]

W ostatni weekend, czyli tydzień po Marszu Miliona Serc, Ipsos, na zlecenie TOK FM i OKO.press, przeprowadził badanie, na kogo Polacy zagłosowaliby w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Krajowe Biuro Wyborcze - wyniki wyborów 15 X, 16 X czy 17 X? Kiedy do Sejmu i Senatu? Kiedy wyniki referendum?

Szefowa KBW: liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania

REKLAMA