REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Oto najwięksi wygrani tych wyborów. Zobacz, kto uzyskał największą liczbę głosów

Najwyższą liczbę głosów w skali kraju spośród kandydujących do Parlamentu Europejskiego uzyskali kolejno: Borys Budka (KO) - 334 842 głosów, Bogdan Zdrojewski (KO) - 310 544 głosów oraz Beata Szydło (PiS) - 285 336 głosów - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Tak wyglądała frekwencja

W woj. mazowieckim odnotowano najwyższą (46,95 proc.), a w woj. warmińsko-mazurskim najniższą (33,59 proc.) frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gminą, której najwięcej mieszkańców oddało głosy była Krynica Morska (75,95 proc.), najniższą frekwencję odnotowano z kolei w gminie Radłów (19,81 proc.) - wynika z danych PKW.

PKW: Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła wyniki wyborów do PE ze 100 proc. obwodów.

REKLAMA

Zakończyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Znamy wyniki exit poll

O godz. 21.00 w niedzielę zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wraz z nim zakończyła się cisza wyborcza.

W 2024 r. frekwencja na wyborach do PE niższa niż w 2019 r.

Frekwencja na wyborach do Parlamentu Europejskiego do godz. 17.00 wyniosła 28,20 proc.

Wybory do PE: Frekwencja na godz. 12.00 wyniosła 11,66 proc. To dużo czy mało?

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 12.00 wyniosła 11,66 proc. – podał w niedzielę podczas konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Kiedy oficjalne wyniki wyborów do PE? Znamy termin!

Państwowa Komisja Wyborcza ma nadzieję, że oficjalne wyniki wyborów do PE zostaną podane w podobnym terminie jak przy poprzednich wyborach pięć lat temu. Czyli kiedy?

REKLAMA

Wybory do PE: Odnotowano 13 wykroczeń. Zabrakło prądu

Podczas konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział, że nie było żadnych zakłóceń w lokalach, gdzie odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego, ale odnotowano 13 wykroczeń.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto uzyska mandaty?

Od godz. 7.00 w Polsce trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. W tegorocznych wyborach wybierzemy 53 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio.

Jak oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego

W niedzielę o godz. 7.00 rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyborca, żeby oddać ważny głos, musi postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania.

O godz. 7.00 rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego

W niedzielę o godz. 7.00 rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do godz. 21.00. Polacy wybiorą 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.

Ile siedzib ma Parlament Europejski?

Ile właściwie siedzib ma Parlament Europejski? Gdzie pracują parlamentarzyści? 

Wyniki wyborów europejskich w 2024 r. W jakich krajach wyniki 9 czerwca 2024 r.

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybory, w zależności od państwa, odbywają się od 6 czerwca do 9 czerwca 2024 r. Kiedy dowiemy się o wyniku wyborów europejskich?

Wyniki wyborów europejskich w 2024 r. Gdzie szukać

9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Cisza wyborcza zacznie się o północy z piątku na sobotę i potrwa do końca głosowania. Kiedy i gdzie zostaną ogłoszone wyniki wyborów?

Cisza wyborcza. Od kiedy zakaz agitacji i publikowania sondaży? Jaka kara za złamanie ciszy wyborczej?

Podczas ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży oraz agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Informacja dla wyborców: jak zmienić miejsce głosowania

Czwartek, 6 czerwca, to ostatni dzień, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania.

Wyniki wyborów europejskich. Ustępujący parlament. Mandaty według grupy politycznej i kraju

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się od 6 czerwca do 9 czerwca 2024 r. W Polsce wybory odbędą się 9 czerwca 2024 r. Nowi europosłowie zastąpią parlamentarzystów poprzedniej kadencji. Jak wyglądał skład Parlamentu Europejskiego w latach 2019-2024?

Na jakie partie głosuje się w wyborach europejskich w 2024 r.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co 5 lat. W najbliższych wyborach obywatele Unii Europejskiej wybiorą 720 europosłów. Z tej liczby 53 posłów wybiorą Polacy. Do jakich partii politycznych należą polscy kandydaci na europosłów?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Jak głosować w Polsce. Ile kart do głosowania?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. odbywają się w Polsce w niedzielę 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00. Jak głosować w Polsce? Jak oddać ważny głos? Ile kart do głosowania wręczy nam komisja?

Wybory już 9 czerwca 2024 r. Ile dni wolnego dla członków komisji wyborczej?

Ile dni wolnych przysługuje członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu? Co z wynagrodzeniem?

QUIZ Co wiesz o wyborach do europarlamentu 2024 r.

Wybory do europarlamentu już za chwilę, każdy głos ma znaczenie. Rozwiąż quiz i sprawdź, co wiesz o wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Kandydaci

Wybory do PE 2024. Kto kandyduje w wyborach do europarlamentu? Na kogo oddać swój głos? Warto to dobrze przemyśleć, bo europosłowie mają realny wpływ na wiele decyzji. 

Wybory do PE 2024. Tylko do 4 czerwca można się dopisać do spisu wyborców za granicą

Wybory do PE 2024. Jeszcze tylko dziś Polacy przebywający za granicą mogą dopisać się do spisu wyborców. Gdzie będzie najwięcej obwodów do głosowania? 

Wybory do PE 2024. Kończy się czas na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmianę miejsca głosowania

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zostały 4 dni, aby pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. Można to zrobić tylko do 6 czerwca. 

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

W niedzielę 9 czerwca 2024 r. w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji wyborczej, przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania, przysługuje wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Około 4300 zł wyniesie minimalna emerytura w Polsce? To wzrost o ponad 2500 zł. Nowa propozycja

Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego, proponuje wprowadzenie minimalnej emerytury w wysokości tysiąca euro we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce wyniosła, by około 4300 zł. 

J. Stępień: cisza wyborcza to fikcja; trzeba z niej zrezygnować. PKW proponuje zmiany

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że przepisy o ciszy wyborczej przy dzisiejszym stanie mediów społecznościowych to "fikcja i relikt minionej epoki". Powinniśmy zrezygnować z ciszy wyborczej, bo Polak zawsze znajdzie jakiś sposób na obejście tych norm - powiedział 8 kwietnia 2024 r. w Studiu PAP.

KBW: kandydat skazany, ale nie wpisany do KRK, może brać udział w wyborach, chyba że zrezygnuje

Kandydat skazany, ale nie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, bierze udział w wyborach, chyba że sam zrezygnuje - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik.

Wybory samorządowe 2024: Vademecum wyborcy - jak oddać głos w głosowaniu, kiedy będą otwarte lokale wyborcze, co zabrać ze sobą

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Przedstawiamy vademecum wyborcy – w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze, ile kart do głosowania otrzyma wyborca, jak oddać głos.

Wybory samorządowe. Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas nadchodzących wyborów

3 kwietnia br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa nt. działań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wyborów samorządowych. W konferencji wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Pracownik otrzymał mandat - co z jego stosunkiem pracy

W dniu 7 kwietnia 2024 r. przypadają wybory samorządowe. W tym szczególnym czasie warto zastanowić się na jakich stanowiskach mogą być zatrudniani pracownicy samorządowi. Często powstaje pytanie: co dalej? Zostałem wybrany w wyborach samorządowych ale jestem zatrudniony u pracodawcy: czy mój stosunek pracy ulega zawieszeniu? Czy mam prawo do urlopu? Czy będę miał prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał mnie w chwili wyboru? 

Wybory samorządowe 2024 - terminarz

Wybory samorządowe w 2024 roku odbywają się według ściśle określonego terminarza. Swój głos w wyborach będzie można oddać w niedzielę 7 kwietnia w godz. 7:00 ‑ 21:00.

Jak można wykorzystać plakaty i inne materiały po wyborach?

Plakaty i inne materiały powyborcze to ogromna liczba rzeczy, które po wyborach trafiają do kosza. Jak przyczynić się do ochrony środowiska? Można odpowiednio je zagospodarować i wykorzystać powtórnie. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

7 kwietnia 2024 r.: Wybory samorządowe - jakie uprawnienia przysługują członkom komisji wyborczej?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. W pracach komisji wyborczych zaangażowane są tysiące osób. Z racji pełnienia funkcji członka komisji wyborczej przysługują określone uprawnienia. Jakie to są uprawnienia?

PKW proponuje likwidację ciszy wyborczej. Miesiąc przed wyborami samorządowymi w dniu 7 kwietnia 2024 r.

 Czy to nie wprowadzi zamieszania?

Głosowanie korespondencyjne w Polsce dla wszystkich wyborców. Będą zmiany w Kodeksie wyborczym

Wszyscy wyborcy - w kraju i za granicą - będą mogli głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego - zakłada projekt nowelizacja Kodeksu wyborczego autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Wyborcy z niepełnosprawnością zagłosują korespondencyjnie także w wyborach samorządowych.

Ile może zarobić członek komisji wyborczej? Wybory 2024. Sprawdź, czy to ci się opłaca [wyliczenia]

Przed nami kolejne wybory i kolejna szansa na udział w pracach komisji wyborczej. Jednak czy to zawsze jest korzystne? Warto to przeanalizować indywidualnie.

P. Czarnek: Bardzo chętnie będę przesłuchiwał samorządowców z wielkich miast na okoliczność wyborów kopertowych [komisja śledcza]

P. Czarnek: chciałbym być w komisji ds. wyborów kopertowych

W Sądzie Najwyższym już 849 protestów wyborczych i 1664 referendalne. Kiedy uchwała SN w sprawie ważności wyborów?

W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 849 protestów wyborczych oraz 1664 protesty przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już minął, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą.

Co z tysiącami banerów wyborczych? Nie trzeba ich wyrzucać - można je wykorzystać inaczej

Po kampaniach politycznych w całej Polsce są tysiące, a może nawet miliony banerów wyborczych, które wiszą na płotach, siatkach czy budynkach. Zgodnie z przepisami należy je usunąć maksymalnie w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. Ale co zrobić z niepotrzebnymi materiałami? W jaki sposób je wykorzystać, by nie zmarnowały się? Ekspert z branży reklamowej podpowiada. 

Czy dobrowolny ZUS stanie się faktem? Obietnice i możliwe scenariusze zmian w ZUS

Dobrowolny ZUS: Czy rzeczywiście był obiecany przez partię Trzecia Droga? Chociaż temat dobrowolnego ZUS zyskuje na popularności, warto zaznaczyć, że żadna z głównych partii nie miała tego rozwiązania w swoim programie wyborczym. W mediach pojawiają się spekulacje, że to Trzecia Droga obiecała wprowadzenie dobrowolnego ZUS. Jednak to nie jest prawda. Trzecia Droga proponowała zawieszenie ZUS, a nie jego dobrowolność. To dwie zupełnie różne koncepcje. Dlatego warto być ostrożnym w oczekiwaniach dotyczących wprowadzenia dobrowolności opłacania ZUS w najbliższej przyszłości…

Partyjne subwencje po wyborach. Która partia dostanie 25,9 mln zł?

Partyjne subwencje po wyborach. Wskutek wysokiej frekwencji wyborczej przelewy z budżetu dla ugrupowań politycznych pobiją rekord wszech czasów.

Obwieszczenia o wynikach wyborów parlamentarnych i referendum opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wieczorem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Wybory i referendum odbyły się w ostatnią niedzielę - 15 października.

Protesty wyborcze można składać do SN dopiero po publikacji wyników wyborów w Dzienniku Ustaw

Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw. Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed ogłoszeniem wyników wyborów.

REKLAMA