Zarejestruj się
Czas na dostarczenie do kraju protokołów z głosowania w obwodach za granicą ma zostać wydłużony z 24 do 48 godzin. Taką poprawkę do Kodeksu wyborczego przyjął Senat. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.
Centralny Rejestr Wyborców. Jest to rozwiązanie, które sprawi, że odpowiedzialność za przeprowadzenie wyborów nie będzie już spoczywała na gminach - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
W tej chwili nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które wspierają rodziny. To w praktyce oznacza, że w 2023 r. środki skierowane do rodzin to blisko 87 mld zł - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Do końca kwietnia wójtowie i burmistrzowie mają czas na przekazanie komisarzowi wyborczemu informacji o każdej miejscowości w ich gminie, gdzie zamieszkuje co najmniej 200 mieszkańców, a nie było tam dotąd obwodowej komisji wyborczej.
Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych.
Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
Większość ankietowanych w sondażu SW Research nie wierzy, że ostatnie zmiany w Kodeksie wyborczym mają na celu wyłącznie zwiększenie frekwencji. Jedna czwarta respondentów jest przeciwnego zdania. Prawie 15 proc. badanych w ogóle nie wie o zmianach Kodeksu.
Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację Kodeksu wyborczego. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Na mocy nowelizacji powstanie także Centralny Rejestr Wyborców, który ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania.
Centralny Rejestr Wyborców nie może być testowany w wyborach parlamentarnych. Musi powstać do 1 sierpnia, by można było przetestować jego działanie w wyborach w toku kadencji. Tak twierdzi szefowa Krajowego Biura Wyborczego.
Centralny rejestr wyborców oraz system pozwalający na przekazywanie nagrań z lokali wyborczych – nad tym pracuje resort cyfryzacji. CRW będzie wiarygodny – zapewnia.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego została 14 marca podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Powstanie Centralny Rejestr Wyborczy.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. - My umożliwiamy obywatelom korzystanie ze swojego podstawowego prawa, prawa wyborczego. Kodeks wyborczy, który przyjęliśmy, zakłada tylko kilka istotnych zmian, które oznaczają podwyższenie frekwencji wyborczej – mówił w dzisiaj w Słupsku rzecznik rządu Piotr Müller.
Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju na pewno w jakimś sensie pomoże nabrać społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości; dziś większość społeczeństwa nie darzy go zaufaniem - ocenił we wtorek w Studiu PAP poseł PiS Krzysztof Lipiec.
Senat przyjął w środę uchwałę o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego, która zakłada zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości.
Związek Powiatów Polskich, w skierowanej do Senatu opinii nt. nowelizacji Kodeksu wyborczego, zwraca uwagę na trudności, jakie mogą napotkać gminy przy zapewnianiu transportu osobom z niepełnosprawnościami do obwodu głosowania; apeluje też o oszacowanie kosztów wejścia w życie noweli, w tym dotacji dla samorządów.
Zdaniem szefowej Krajowego Biura Wyborczego nie jest jeszcze za późno na zmiany zwiększające liczbę obwodów do głosowania, które forsuje PiS. Magdalena Pietrzak żałuje natomiast, że kolejny raz nie skorzystano z okazji, by skorygować liczbę mandatów w okręgach wyborczych.
Centralny Rejestr Wyborców, 6 tysięcy nowych lokali wyborczych i bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, co ma służyć zwiększeniu frekwencji – to główne założenia nowelizacji Kodeksu wyborczego, jaką Sejm w czwartek 26 stycznia.
Zmiany w Kodeksie wyborczym, które przewidują utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, a także zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości będą rozpatrywane przez Sejm podczas najbliższego posiedzenia, które rozpocznie się w środę 25 stycznia.
Komitety wyborcze wydadzą na kampanie w kolejnych wyborach więcej niż poprzednio. Limity wydatków na agitację wyborczą zostały zwiększone. Nowe, wyższe limity znajdą zastosowanie po raz pierwszy w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu.