reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków – wstępne wyniki

Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków – wstępne wyniki

W Warszawie może jednak dojść do drugiej tury - wynika ze wstępnych wyników, podawanych przez PKW. Dogrywki może nie być w Białymstoku, Gdańsku, a także w Wrocławiu, gdzie Rafał Dutkiewicz deklasuje rywali.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wstępne wyniki, ustalone po przeliczeniu części głosów. W Warszawie druga tura nie jest pewna. W Krakowie zmiana na pozycji lidera. Deklasacja rywali we Wrocławiu.

Pewna reelekcji nie może być Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Powyborczy sondaż TNS OBOP dla TVP dawał jej drugą kadencję, z wynikiem przekraczającym ponad 51 proc. Zgodnie jednak z informacją PKW kandydatka Platformy wysoko wygrywa, jednak do granicy 50 proc. może jednak zabraknąć. Po przeliczeniu 5 proc. oddanych głosów Gronkiewicz-Waltz uzyskała 48,6 proc. głosów. To oznacza, że w stolicy może dojść do drugiej tury, w której rywalem obecnej prezydent będzie Czesław Bielecki. Kandydat wspierany przez PiS zebrał do tej pory ponad 25 proc. głosów.

Zobacz serwis: Wybory samorządowe 2010

W odróżnieniu od stolicy Polski, sytuacja jest jasna w stolicy Dolnego Śląska. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wręcz deklasuje swoich rywali, nie pozostawiając złudzeń co do szans na zmianę władzy w ratuszu. Po przeliczeniu prawie połowy głosów Dutkiewicz uzyskał 72 proc. Drugi w kolejności, Sławomir Piechota z PO, uzyskał zaledwie 10 proc.

Z kolei w Krakowie nastąpiła zmiana lidera. W pierwszych powyborczych sondażach na prowadzenie wysuwał się Stanisław Kracik z PO, który o 2 punkty procentowe wyprzedzał prezydenta Jacka Majchrowskiego. Według danych PKW (po przeliczeniu 42 proc. głosów) na prowadzeniu znajduje się jednak ten drugi z  40 proc. wynikiem. Kandydat Platformy zdobywa 33 proc.

Walka o elekcję w pierwszej toczy się jeszcze w kilku większych miastach. Bez drugiej tury może się obyć w Gdańsku (Paweł Adamowicz z PO – 52 proc.), Gorzowie (bezpartyjny Tadeusz Jędrzejczak z 58 proc. poparciem), Katowicach (Piotr Uszok – 52 proc.), Kielcach (Wojciech Lubawski – 58 proc.), Rzeszowie (Tadeusz Ferenc – 53 proc).

Jasność w zasadzie mają mieszkańcy Białegostoku (Tadeusz Truskolaski – 68 proc.), Torunia (Michał Zaleski – 65 proc.), Zielonej Góry (Janusz Kubicki – 64 proc.) oraz wspomnianego Wrocławia.

Niewiele do wygranej w pierwszej turze zabrakło prezydentowi Poznania Ryszardowi Grobelnemu, który uzyskał 49,5 proc.

Zobacz: Kandydaci na prezydenta Poznania

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama