reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zarząd powiatu > W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd powiatu?

W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd powiatu?

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Kompetencje do powoływania zarządu posiada rada powiatu, która jeżeli nie dopełni swojego obowiązku w określonym terminie, zostanie rozwiązana. W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd?

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu, co oznacza, że wykonuje prawo, które stanowione jest przez radę powiatu. Do jego zadań należy m.in. przygotowywanie projektów uchwał rady i ich wykonywanie czy gospodarowaniem mieniem powiatu.

W skład zarządu wchodzą jego przewodniczący, czyli starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie (mogą być nimi wyłącznie obywatele polscy).

Członkostwa w zarządzie powiatu nie można łączyć z członkostwie w organie innej jednostki samorządu terytorialnego ani mandatem posła czy senatora.

Zarząd wybierany jest w liczbie od 3 do 5 osób (w tym starosta i wicestarosta) w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.

Zobacz również: Jakie zadania ma zarząd powiatu?

Starosta wybierany jest bezwzględną większością głosów przez radę powiatu, w głosowaniu tajnym. Natomiast wicestarosta i pozostali członkowie wybierani są zwykłą większością głosów.

Trzymiesięczny termin wskazany w ustawie o samorządzie powiatowym ma na celu przede wszystkim zdyscyplinowanie rady powiatu do jak najszybszego wyboru zarządu, który jest organem wykonawczym w powiecie. Jest to termin nieprzekraczalny, tzn. że jeśli rada powiatu nie dokona wyboru zarządu w tym terminie, ulega rozwiązaniu z mocy prawa.

Po rozwiązaniu rady powiatu, przeprowadzane są wybory przedterminowe. Jeżeli jednak wybrana w wyborach przedterminowych rada powiatu również nie wybierze zarządu, wówczas procedura wygląda nieco inaczej.

Rada powiatu zostaje rozwiązana, ale nie przeprowadza się kolejnych wyborów przedterminowych. Do czasu wyborów rady powiatu kolejnej kadencji oraz wyboru zarządu powiatu kompetencje rady oraz zarządu przejmuje komisarz rządowy. Komisarz ustanowiony zostaje przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

W przypadku odwołania albo rezygnacji całego zarządu, rada powiatu dokonuje wybory nowego zarządu w ciągu 3 miesięcy od dnia odwołania albo przyjęcia rezygnacji. Podobnie, jak w przypadku wskazanym wcześniej, jeżeli rada powiatu nie powoła nowego zarządu w określonym terminie – zostaje z mocy prawa rozwiązana.

Zobacz również serwis: Powiat

Jeśli odwołany zostaje (lub składa rezygnację) jeden z członków zarządu, rada powiatu dokonuje wyboru nowego członka zarządu w terminie 1 miesiąca od dnia odwołania.

Odwołany zarząd powiatu lub jego poszczególni członkowie pełnią dotychczasowe obowiązki do czasu wyboru nowego zarządu lub poszczególnych jego członków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarząd wybierany jest w liczbie od 3 do 5 osób  w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.
Zarząd wybierany jest w liczbie od 3 do 5 osób w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama