REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Policjanci do premiera D.Tuska o bolączkach w Policji. Liczą na zmiany [list otwarty]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Do premiera D.Tuska list otwarty policjantów: Nie mamy ludzi do służby na granicy. Brakuje nam 25 000 policjantów
Do premiera D.Tuska list otwarty policjantów: Nie mamy ludzi do służby na granicy. Brakuje nam 25 000 policjantów
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Policjanci wysłali do premiera list otwarty: Informują D.Tuska o bolączkach w Policji. M.in. o wakatach w Policji, co utrudnia realizację zadanie wsparcia wojska i SG chroniących granicę Polski z Białorusią. W liście jest też postulat przywrócenia systemu przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

List jest reakcją na informację, że w związku z nasileniem agresywnych ataków nielegalnych imigrantów na żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, została podjęta decyzja rządu o używaniu na dużo większą skalę sił i środków Policji, celem zabezpieczenia granicy Polsko-Białoruskiej, gdzie dochodzi do grupowych prób przełamania granicy.

REKLAMA

Szanowny Panie Premierze, Panie Ministrze,

W nawiązaniu do konferencji prasowej, w Dubiczach Cerkiewnych, podczas której poinformowali Panowie, że w związku z nasileniem agresywnych ataków nielegalnych imigrantów na żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, została podjęta decyzja o używaniu na dużo większą skalę sił i środków Policji, celem zabezpieczenia granicy Polsko-Białoruskiej, gdzie dochodzi do grupowych prób przełamania granicy pragnę uświadomić Panów o paru faktach:

1. Policja jest formacją powołaną do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa oraz jej obywateli, a nie ochrony jej granic.

REKLAMA

2.Obecnie w Policji mamy około 15 tysięcy wakatów wśród funkcjonariuszy do tego należy doliczyć funkcjonariuszy przebywających na urlopach wypoczynkowych, macierzyńskich, wychowawczych, zwolnieniach lekarskich oraz na szkoleniach podstawowych. Łącznie w służbie czynnej brakuje około 25 tysięcy funkcjonariuszy!!!

3. Jesteśmy przeddzień rozpoczęcia sezonu turystycznego, urlopowego oraz wakacyjnego, gdzie będzie potrzeba zwiększenia ilości patroli w miastach turystycznych, miejsc grupowania się młodzieży. Dzisiaj problemem jest zapewnienie przynajmniej dwóch patroli dwuosobowych w miastach lub rejonach obejmujących 100 tysięcy mieszkańców, aby policjanci mogli liczyć na jakiekolwiek wsparcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Zwiększone siły i środki, o których była mowa będą opierać się przede wszystkim na funkcjonariuszach Oddziałów Prewencji Policji – przypominam, że od listopada 2021 roku rotacyjnie z całego kraju są ściągani funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji do wsparcia Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ciągłe wyjazdy na „granicę”, powodują rozłąki trwające po co najmniej dwa tygodnie, a niejednokrotnie i dłużej.

REKLAMA

5. Efektem podjętej decyzji, będzie fakt, iż cała służba wspomagająca policji, którą stanowią w większości pracownicy Policji, będzie miała zwiększoną ilość zadań celem zapewnienia efektywnej obsługi powiększonych sił na granicy o kolejnych funkcjonariuszy. Nadmienić należy, że w większości pracownicy Ci pracują za najniższą krajową oraz to, że za dodatkową pracę nie dostaną dodatkowej gratyfikacji.

Po raz kolejny stawia się zatem na profesjonalizm Policji, która musi udowadniać, że jest od wszystkiego i wykonywać polecenia polityków. Co to za kraj, w którym Żołnierz Wojska Polskiego w celu obrony granic boi się użyć środków, które posiada w zasięgu swoich rąk? Czemu nikt z Rządu nie potrafi powiedzieć otwarcie, że w przypadku ataku ŻOŁNIERZ MA PRAWO SIĘ BRONIĆ, W TYM CELU ZOSTAŁ WYPOSAŻONY W BROŃ SŁUŻBOWĄ!!! 

Odpowiedź jest prosta, stanowisko obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego jest jednoznaczne: SPRAWCY MAJĄ WIĘKSZE PRAWA NIŻ OFIARY i dlatego lepiej zostać rannym niż stawać w obronie własnej!!!

Szanowny Panie Premierze,

W ostatnim czasie wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej poinformowaliście o przeznaczeniu 10 miliardów złotych na budowę „Tarczy wschód” i że na bezpieczeństwie Polski nie można oszczędzać.

Dlatego pytam się: Kiedy w końcu Policja otrzyma środki finansowe i będzie doinwestowana kilkunastoma miliardami złotych w ciągu jednego roku, aby podnieść uposażenia funkcjonariuszy oraz wynagrodzenia pracowników policji, zakupić podstawowe wyposażenie (m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy kevlarowe, porządne radiostacje) oraz wzmocnić flotę pojazdów, aby godnie i profesjonalnie pełnić służbę, dbając o bezpieczeństwo Państwa i Jego obywateli.

Panie Ministrze,

Kiedy w końcu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wsłucha się w głos funkcjonariuszy oraz pracowników Policji, którzy na co dzień widzą błędy w zarządzaniu Policją opartą tylko na tabelkach i zielonych miernikach satysfakcji KGP oraz ciągłym brakiem środków finansowych na skuteczne funkcjonowanie formacji? 

Jak długo musimy czekać na proste rozwiązania ustawowe o zmianie systemu zaopatrzenia emerytalnego i powrotu do 15 lat służby, po których nabywano uprawnienia emerytalne liczone z ostatniej wypłaty, aby przyciągając do służby najlepszych?!! Jak długo będziemy czekać na adekwatne wynagrodzenia za naszą jakże wymagającą codzienną służbę i pracę?!!

Szanowni Panowie,

Wojna na Ukrainie za niedługo się skończy, a do Polski znacznie napływać szerokim strumieniem broń automatyczna, byli żołnierze, z traumą którzy nauczyli się zabijać. Będą oni stanowić zalążki grup przestępczych co w efekcie spowoduje powtórkę z lat 90. 

Jeżeli już dzisiaj nie dojdzie do refleksji wśród Was, decydentów, posiadających narzędzie władzy nadane przez obywateli w ostatnich wyborach parlamentarnych, aby wreszcie wprowadzić konkretne zmiany, to na początku przyszłego roku będziemy świadkami upadku bezpieczeństwa wewnętrznego naszej Ojczyzny.

Dlatego w imieniu Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność” wzywam Pana Premiera i Pana Ministra do pilnego spotkania i powołania zespołu w celu poprawy działania Policji!!!

Poniżej pełna treść listu w formacie PDF 

 

Policjanci z "Solidarności” do premiera: Brakuje 25 000 mundurowych. Nie mamy funkcjonariuszy do patrolowania miast. Nie mamy zasobów do pilnowania granicy z Białorusią [list otwarty, PDF]

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA