REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy, Bank

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak radykalna podwyżka stóp procentowych NBP wpłynie na wysokość rat kredytów mieszkaniowych?

Stopy procentowe NBP, a wysokość rat kredytów hipotecznych. Rada Polityki Pieniężnej zadysponowała już siódmą z rzędu, licząc od października ub. roku, podwyżkę stóp procentowych. Tym razem o rekordowe w tym cyklu 100 pb. Co to oznacza dla osób z kredytem hipotecznym? O ile wzrośnie wysokość ich raty? Rynek mieszkaniowy czeka kryzys?

Terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania

Chcąc wypowiedzieć umowę najmu mieszkania należy zachować terminy zgodne z Kodeksem cywilnym. Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia?

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych – marzec/kwiecień 2022 r.

Banki z miesiąca na miesiąc oferują coraz wyższe oprocentowanie depozytów. W marcu swoje oferty lokat i rachunków oszczędnościowych poprawiła ponad połowa badanych banków. Jakie oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych można uzyskać na przełomie marca i kwietnia 2022 roku?

Naruszenie przepisów o wypowiedzeniu umowy a dodatkowe odszkodowanie

Sąd Najwyższy w wyroku z 27 stycznia 2021 r. (II PSKP 1/21) uznał, że w razie naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę może przysługiwać dodatkowe odszkodowanie ponad przyznane wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wyrządzenie szkody przez pracodawcę musi nastąpić wskutek celowego naruszenia przesłanek rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Kiedy bank neguje status konsumenta w sporze

Banki w sprawach frankowych często posługują się argumentacją mającą na celu zakwestionowanie statusu strony powodowej jako konsumenta i tym samym odmówienie jej ochrony z art. 3851 k.c. Taktyka ta stosowana jest zwłaszcza w przypadku osób prowadzących w dacie zawarcia umowy kredytu działalność gospodarczą, w szczególności zaś, gdy działalność została zarejestrowana na kredytowanej nieruchomości lub jest częściowo na niej wykonywana. Argumentację banków w powyższym zakresie, w świetle dotychczasowego orzecznictwa, należy uznać za niezasadną.

Banki będą musiały zwracać kwoty za dodatkowe ubezpieczenie kredytu hipotecznego do czasu wpisu hipoteki – MS przygotowało projekt nowelizacji

Obecne rozwiązania prawna umożliwiają bankom pobieranie wyższego ubezpieczenia od czasu zawarcia umowy kredytu hipotecznego do wpisu hipoteki do księgi wieczystej i jej nie zwracają. A to trwa nawet około roku.

Umowa o pracę na czas określony - zmiany 2022

Umowa o pracę na czas określony - jakie zmiany w 2022 roku przewiduje projekt Kodeksu pracy? Co z wypowiadaniem umów terminowych?

Kiedy urząd skarbowy ma dostęp do informacji bankowych podatnika? Zmiany od 1 lipca 2022 r.

Banki przekazują organom Krajowej Administracji Skarbowej informacje o podatnikach w przypadku uzasadnionego żądania naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. zostaną ujednolicone uprawnienia organów KAS w tym zakresie. KAS nie może żądać od banków informacji bez wszczętego postępowania wobec podatnika.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – przepisy, forma prawna, powody

Wypowiedzenie umowy to formuła prawna pozwalająca na zakończenie najmu mieszkania. Są różne powody, dla których zarówno najemcy jak i wynajmujący chcieliby zakończyć umowę najmu mieszkania. Zmieniło się miejsce pracy lub nauki najemcy, koszty najmu stały się zbyt wysokie albo wynajmujący chciałby korzystać z nieruchomości w inny sposób czy też myśli o jej sprzedaży. To jak może wyglądać wypowiedzenie, a także jaki czas trwać może wynikać zarówno z treści zawartej umowy najmu, jak i z ogólnie obowiązujących przepisów prawa. Nie wszystkie kwestie umowa najmu może traktować w sposób dowolny, dlatego warto wiedzieć jak wygląda od strony formalnej wypowiadanie umów najmu zarówno z perspektywy najemcy jak i wynajmującego lokal mieszkalny.

Jak nie paść ofiarą phishingu?

Jak przebiega phishing? W jaki sposób można dochodzić swoich praw w banku, jeśli już padliśmy ofiarą hakerów?

Przelewy bankowe w Wigilię, Święta i na przełomie roku

W nadchodzącym okresie świąteczno-sylwestrowym banki będą pracowały w innym zakresie czasowym niż zwykle, dlatego świąteczne przelewy warto zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem albo skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

UOKiK o wynagrodzeniu za udostępnienie kapitału przez banki

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia za udostępnienie kapitału.

Propozycje ugodowe banków – na co zwrócić uwagę?

Propozycje, z którymi obecnie wychodzą banki do kredytobiorców banki są znacznie zróżnicowane. Jak ocenić ich realną wartość?Od czego zacząć?

Reorganizacja struktury szkoły i związana z tym likwidacja stanowiska

W związku z licznymi zmianami struktury pracy w szkole przewidujemy likwidację jednego stanowiska sprzątaczki oraz stanowiska referenta. Wszyscy pracownicy administracji i obsługi zatrudnieni są na czas nieokreślony. Jakie regulacje obowiązują szkołę przy wypowiadaniu takich umów?

Wniosek o 300 plus przez bank

Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

Wniosek o 300+ najczęściej składany za pośrednictwem banku

Wnioski o tzw. 300+ w większości są składane poprzez platformy internetowe banków. Co z rodzicami, którzy nie wiedzą jak wysłać wniosek online?

Wypowiedzenie umowy o pracę – co trzeba wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje po złożeniu oświadczenia przez pracownika lub pracodawcę – oczywiście przy zachowaniu określonych wymogów formalnych związanych z okresem wypowiedzenia. Co musi zawierać wypowiedzenie? W jakiej formie należy je przygotować? Jaka jest długość okresów wypowiedzenia? Co należy wiedzieć o świadectwie pracy?

Historia rachunku bankowego zmarłego bez tajemnic dla spadkobiercy?

Historia rachunku bankowego to coraz częściej historia naszego życia. Czy spadkobierca ma nieskrępowany dostęp do wyciągu z rachunku zmarłego?

Trendy w bankowości na 2021 rok

Dziś w bankowości funkcjonuje przekonanie, że ewolucyjna transformacja i znaczące zmiany ostatnich miesięcy będą kontynuowane w jeszcze większym stopniu w 2021 roku. Jaki nowe działania wprowadzą banki komercyjne?

Jak rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na kilka sposobów. Jak można rozwiązać umowę zgodnie z Kodeksem pracy? Jest 5 sposobów. Stosunek pracy rozwiązuje się: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta. Może dojść również do wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy oraz 3-miesięcznej nieobecności w pracy z powodu aresztowania.

Brexit - koniec okresu przejściowego a klienci banków

Koniec okresu przejściowego Brexitu nastąpił wraz z końcem 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania i Irlandia Północna są dla UE państwem trzecim. Co to oznacza dla klientów banków? Co się zmienia? Czy Brexit wpływa na gwarancję depozytów w polskich bankach? Czy nadal można stosować wskaźniki referencyjne (jak LIBOR) opracowane przez podmioty z Wielkiej Brytanii?

Przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze?

Przelew na niewłaściwe konto może być źródłem wielu poważnych problemów. Jak odzyskać pieniądze? Czy odbiorca ma obowiązek zwrócić niewłaściwy przelew?

Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji (COVID-19)

Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji od 24 czerwca 2020 r. przysługuje pracodawcom. Tę możliwość wprowadziły przepisy ustawy covidowej. W związku z tym do RPO napływają liczne skargi.

Czym jest okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia to czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy do rozwiązania umowy. Kodeks pracy wskazuje, ile trwa okres wypowiedzenia dla umowy na czas próbny, umowy na czas określony i umowy na czas nieokreślony. Może być podany w dniach, tygodniach i miesiącach. Jak liczyć ten czas? Czy można go skrócić? Czy trzeba pracować w czasie okresu wypowiedzenia?

Czy opłaca się brać pożyczki w banku?

Pożyczka kojarzy Ci się z koniecznością wybrania się do banku? To nie jedyne miejsce, gdzie możesz uzyskać dodatkowe pieniądze. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się pożyczaniem pieniędzy. Dzięki temu każdy może znaleźć ofertę dopasowaną do swoich potrzeb i sytuacji finansowej. Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z usług banku? A może lepszym wyborem jest firma pożyczkowa? Dowiedz się więcej.

Emerytura na konto - kto najczęściej wybiera rachunek w banku?

Emerytura na konto jest coraz popularniejszą formą otrzymywania świadczeń. Kto najczęściej korzysta z rachunku bankowego? Jakie banki we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oferują konta dla seniorów?

Kredyty frankowe - frankowicze kontra banki

Kredyty frankowe są coraz częstszym przedmiotem postepowań sądowych. Dlaczego rośnie liczba frankowiczów wytaczających powództwa bankom? Większość wyroków z 2020 r. oraz 2021 r. zapadła na korzyść frankowiczów. Czy jest możliwe stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach? Czy można dokonać odfrankowienia kredytu? Czy roszczenia frankowiczów ulegają przedawnieniu?

Jakie umowy pracodawcy wypowiadają najczęściej?

Wypowiedzenie umowy przez pracodawców w czasie epidemii najczęściej dotyka umów czasowych i cywilnoprawnych. Tymczasem aż 20-30% Polaków pracuje na podstawie tego typu umów. O czym świadczy wzrost liczby samozatrudnionych? Jak wyrównać szanse na rynku pracy?

Likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W przypadku jednak gdy będzie to pozorne działanie służące jedynie pozbyciu się pracownika, pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem jego ponownego zatrudnienia.

Banki spółdzielcze oczekują poprawy sytuacji w sektorach rolnych

Obecna sytuacja makroekonomiczna stwarza szczególne wyzwanie dla spółdzielczego sektora bankowego. Spółdzielcy oczekują poprawy sytuacji w sektorze bankowości spółdzielczej oraz uproszczenia wymogów przy tworzeniu organizacji i grup producentów.

Banki spółdzielcze oczekują poprawy sytuacji w sektorach rolnych

Obecna sytuacja makroekonomiczna stwarza szczególne wyzwanie dla spółdzielczego sektora bankowego. Spółdzielcy oczekują poprawy sytuacji w sektorze bankowości spółdzielczej oraz uproszczenia wymogów przy tworzeniu organizacji i grup producentów.

Spłacony kredyt we frankach - czy można dochodzić roszczeń od banku?

Czy wcześniejsza spłata kredytu w całości zamyka możliwość dochodzenia w sądzie roszczeń tytułu zwrotu nadpłaconych rat? Okazuje się, że sporo takich spraw jest w toku, a w wielu przypadkach konsument ma duże szanse na sukces.

Technologia wkracza do banków spółdzielczych

Kolejne cyfrowe ułatwienia w bankach spółdzielczych. Klienci otrzymają możliwość wygodnego dostępu do portali publicznych i e-usług świadczonych przez administrację. Wygodnego, bo za pomocą jednego - bankowego - hasła i loginu.

Prognoza dla bankowości - co zmieniła pandemia COVID-19?

Ekonomiści wskazują, że aby utrzymać płynność finansową po kryzysie związanym z koronawirusem, banki będą musiały przeprowadzić zmiany w kluczowych obszarach. Przyspieszyć ma proces cyfryzacji i rozwój technologiczny, szczególnie w kwestii wykorzystania architektury mikroserwisów, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zmianie ma ulec podejście do zarządzania aktywami, inwestycjami oraz polityki kredytowej. Banki mają też zwiększać konkurencyjność względem coraz bardziej innowacyjnych fintechów, challenger i neo banków.

Rzecznik Finansowy pozywa bank za misseling

Rzecznik Finansowy złożył pozew w imieniu klienta Idea Banku, który zdaniem Rzecznika został wprowadzony w błąd w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack S.A. Na taką inwestycję namówiono osobę, która w momencie nabywania obligacji miała 85 lat. To modelowy przykład tzw. misselingu, czyli oferowania produktu nieodpowiedniego dla danego klienta.

Jak nie zmarnować dobrego kryzysu? Transformacja sektora bankowego

Mniejsze zyski banków? To już się dzieje. Spadek marży odsetkowej wywołany obniżką stóp procentowych, wzrost odpisów na oczekiwane straty kredytowe oraz spadek przychodów z tytułu opłat i prowizji, spowodowany zmniejszonym popytem na usługi bankowe – to w ocenie NBP główne czynniki, które w nadchodzącym czasie wpłyną na spadek zyskowności sektora bankowego.

Robisz mało przelewów? Podstawowy rachunek płatniczy może być dobrym rozwiązaniem

W przypadku firm, które wykonują kilka operacji bankowych miesięcznie podstawowy rachunek bankowy to sposób na maksymalizację oszczędności. To również dobra alternatywa dla ROR-ów oferowanych na komercyjnych zasadach.

Kredyt hipoteczny a utrata pracy – jakie rozwiązania dla konsumentów?

Wielu kredytobiorców boryka się z problemem spłaty należności. Na finanse Polaków wpływa utrata pracy czy zmniejszone wynagrodzenie. Jakie rozwiązania mogą ułatwić konsumentom spłatę kredytu hipotecznego?

Nieautoryzowane transakcje - rośnie liczba skarg klientów banków

Do Biura Rzecznika Finansowego wpływa coraz więcej wniosków o interwencję dotyczących nieautoryzowanych transakcji. Rzecznik podjął decyzję o wystąpieniu do banków. Oczekuje dostarczenia informacji statystycznych dotyczących skali tego problemu. Zwrócił się także o wyjaśnienie procedur działania w takich sytuacjach.

Czy można odwołać ze stanowiska pracownicę w ciąży podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownica, zatrudniona na podstawie powołania na wyższym stanowisku w służbie cywilnej, jest w ciąży, co potwierdza przedłożone przez nią zaświadczenie lekarskie. Czy można ją odwołać z funkcji podczas zwolnienia lekarskiego?

Wakacje kredytowe - jak się z nich wycofać?

Oferta odroczenia spłat może mieć negatywne konsekwencje dla konsumentów. Z wakacji kredytowych można się jednak wycofać. Jak to zrobić?

Koronawirus - które firmy będą zwalniać pracowników?

Koronawirus diametralnie zmienił sytuację finansową polskich firm. Najbardziej negatywnie wypowiadają się mikrofirmy. Chcą jednak utrzymać poziom zatrudnienia. Które firmy będą zwalniać pracowników?

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Umowę zlecenie i jej wypowiedzenie reguluje Kodeks cywilny. Zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jakie mogą być przyczyny wypowiedzenia zlecenia? Co jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu?

Postojowe a umowa zlecenie - 5 pytań do eksperta

Postojowe należy się, gdy z powodu epidemii koronawirusa zostaje rozwiązana umowa zlecenie. Do którego pracodawcy zleceniodawca składa wniosek o świadczenie postojowe, gdy pracował na podstawie dwóch umów zlecenia? Czy przestój u pracodawcy uzasadnia prawo do postojowego, jeśli umowa nie została wypowiedziana? Na te i inne pytania czytelników odpowiada ekspert.

UODO: stop nielegalnemu sprzedawaniu baz danych klientów banków

Prezes UODO zwraca uwagę na nielegalne praktyki pracowników banków, polegające na sprzedawaniu baz danych klientów instytucji.

Obowiązkowa mediacja dla frankowiczów?

Coraz częściej pojawiają się pomysły na wprowadzenie obowiązku mediacji między klientem a bankiem jeszcze przed złożeniem pozwu. To miałoby odciążyć sądy, np. w sprawach frankowych. Jednak prawnicy uważają, że takie rozwiązanie utrudni dochodzenie praw. Wydłuży drogę sądową i zwiększy koszty prowadzenia postępowań. Może też finalnie przynieść gorsze warunki ugodowe. Ponadto jeszcze bardziej sparaliżuje już niewydolny wymiar sprawiedliwości. Eksperci dodają, że sytuacja jest dość niebezpieczna. Dlatego sugerują, że mediacja jednak powinna być dobrowolna.

Banki będą skracają okres, na jaki udzielają kredytów hipotecznych

Według przewidywań Biura Informacji Kredytowej w 2020 r. ma wzrosnąć wartość kredytów hipotecznych - o 10%. Banki mają też skracać okres na jaki udzielają tych kredytów.

Czy można wypowiedzieć umowę na zastępstwo pracownikowi, który choruje

PYTANIE: W dniu 23 kwietnia 2018 r. zawarto umowę o pracę na zastępstwo do czasu powrotu nieobecnego pracownika. Osoba zastępująca długotrwale choruje, co reorganizuje poprawne funkcjonowanie zakładu pracy. Czy z pracownikiem zatrudnionym na zastępstwo można rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

Pozbycie się lokatora po wypowiedzeniu umowy najmu

W jaki sposób pozbyć się lokatora po wypowiedzeniu mu umowy najmu? Czy właścicielowi mieszkania przysługuje odszkodowanie?

REKLAMA