reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Brexit - koniec okresu przejściowego a klienci banków

Brexit - koniec okresu przejściowego a klienci banków

Koniec okresu przejściowego Brexitu nastąpił wraz z końcem 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania i Irlandia Północna są dla UE państwem trzecim. Co to oznacza dla klientów banków? Co się zmienia? Czy Brexit wpływa na gwarancję depozytów w polskich bankach? Czy nadal można stosować wskaźniki referencyjne (jak LIBOR) opracowane przez podmioty z Wielkiej Brytanii?

Brexit - koniec okresu przejściowego

Od 1 stycznia 2020 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przestało być państwem członkowskim Unii Europejskiej. Jednocześnie z dniem 31 grudnia 2020 r. wygasa okres przejściowy, łączący dotychczas Wielką Brytanię z systemem prawnym UE. Klienci banków mogą spodziewać się kilku zmian.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Wielka Brytania państwem trzecim - co to oznacza?

Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania będzie dla UE państwem trzecim, nie będzie również częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Oznacza to, że podmioty z siedzibą w Wielkiej Brytanii oraz obywatele Wielkiej Brytanii stracą dostęp do rynku wewnętrznego UE na dotychczasowych zasadach, w tym możliwość korzystania ze swobody przepływu towarów, usług, kapitału i osób wewnątrz UE. Obywatele UE oraz podmioty z siedzibą w UE stracą analogicznie dostęp na dotychczasowych zasadach do rynku brytyjskiego.

Umowa dwustronna?

Niewykluczone, że wkrótce zawarta zostanie nowa umowa regulująca dwustronne stosunki Wielkiej Brytanii i UE. Niemniej konsekwencją wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i EOG oraz zakończenie okresu przejściowego, będą pewne zmiany w korzystaniu z usług bankowych, które ze względu na swój transgraniczny charakter mogłyby być powiązane z Wielką Brytanią.

Usługi płatnicze - zmiany

W obszarze usług płatniczych, można się spodziewać zmiany stawek opłat z tytułu realizacji płatności zagranicznych do Wielkiej Brytanii. Kraj ten nadal jednak uznawany będzie za część geograficznego obszaru SEPA, a więc klienci banków z Polski będą mogli realizować przelewy w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro.

Od 1 stycznia dostawcy usług płatniczych będą musieli przedstawiać bardziej szczegółowe informacje o zleceniodawcach i odbiorcach przelewów wykonywanych pomiędzy UE a Wielką Brytanią. W związku z tym można się spodziewać, że klienci będą proszeni o przedstawienie takich danych.

W wyniku Brexitu może również dojść do zmian w zakresie uwierzytelniania transakcji w handlu elektronicznym wykorzystujących karty płatnicze. W przypadku, gdy odbiorca płatności znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii, klient będący płatnikiem może nie zostać objęty procedurą silnego uwierzytelnienia transakcji. W wyjątkowych sytuacjach, taka transakcja płatnicza możne nawet zostać odrzucona.

Po 31 grudnia przestały również obowiązywać dotychczasowe zasady realizowania przelewów do Wielkiej Brytanii z podstawowych rachunków płatniczych, a także korzystanie z usług płatniczych (jak np. wypłaty gotówki, wykonywanie transakcji) przez posiadaczy podstawowych rachunków płatniczych.

Warto pamiętać, że Brexit nie wpływa na gwarancję depozytów w polskich bankach, niezależnie od obywatelstwa lub miejsca zamieszkania klienta (UE lub Wielka Brytania). Wszelkie depozyty, które znajdują się w polskich bankach, są objęte gwarancją Bankowego Funduszu gwarancyjnego do kwoty 100 000 EUR.

Wskaźniki referencyjne

Zgodnie z przepisami przejściowymi, zawartymi w art. 51 ust 5 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/1011, niezależnie od zakończenia okresu przejściowego w umowach finansowych i instrumentach finansowych będą mogły być stosowane wskaźniki referencyjne (jak np. LIBOR) opracowane przez podmioty z Wielkiej Brytanii, na zasadach określonych w treści ww. Rozporządzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Credit Agricole

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brexit - koniec okresu przejściowego - co zmienia się dla klientów banków?
Brexit - koniec okresu przejściowego - co zmienia się dla klientów banków?

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama