REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o 300 plus przez bank

Redakcja
Wniosek o 300 plus przez bank/Fot. Shutterstock
Wniosek o 300 plus przez bank/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

300 plus – kto może złożyć wniosek?

W tym roku wnioski o świadczenie dobry start, nazywane potocznie „300 plus” składa się wyłącznie elektronicznie. Rodzice mogą to zrobić przez:

REKLAMA

 • portal Emp@tia;
 • PUE ZUS;
 • bankowość elektroniczną.

Ważne! Osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem, opiekunowie prawni, opiekunowie faktyczni, osoby uczące się i dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych lub opiekuńczo-terapeutycznych mogą złożyć wniosek tylko za pomocą PUE ZUS.

Co do zasady wniosek o świadczenie dobry start składa jedno z rodziców. Gdy oboje opiekują się dzieckiem i złożą dwa wnioski, to świadczenie zostanie wypłacone temu z nich, który zrobił to jako pierwszy.

Jeżeli jednak dziecko jest - zgodnie z orzeczeniem sądu – pod opieką naprzemienną obojga z rodziców, to każdy z nich może złożyć wniosek. W takiej sytuacji każdy z rodziców otrzyma świadczenie w wysokości 150 zł.

Gdy dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców, to wniosek składa rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek o 300 plus przez bank?

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków uzyskamy na stronie internetowej konkretnego banku:

 • PKO Bank Polski SA (https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/e-urzad/wniosek-dobry-start-przez-internet/) Inteligo (https://inteligo.pl/e-urzad/wniosek-dobry-start/);
 • Bank Pekao SA (https://www.pekao.com.pl/indywidualni/Wsparcie-Rodzin/program300/);
 • mBank SA (https://www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/300/);
 • ING Bank Śląski SA (https://www.ingbank.pl/dobry-start);
 • Alior Bank SA (https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/uslugi/e-urzad/dobry-start.html);
 • Bank Pocztowy SA (https://www.pocztowy.pl/indywidualni/dobry-start-300-plus/);
 • Credit Agricole Bank Polska SA (https://www.credit-agricole.pl/klienci-indywidualni/dobry-start#wniosek);
 • Bank Millennium SA (https://www.bankmillennium.pl/bankowosc-elektroniczna/millenet-dla-klientow-indywidualnych-biznes/program-dobry-start);
 • Getin Noble Bank SA (https://www.getinbank.pl/program-dobry-start);
 • Nest Bank SA (https://www.nestbank.pl/uslugi/300-plus.html);
 • SGB Bank SA (https://www.sgb.pl/oferta/dla-ciebie/dobry-start/);
 • Bank BPS SA (https://www.bankbps.pl/o-grupie-bps/wniosek-w-programie-dobry-start);
 • BNP Paribas Bank Polska SA (https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-internetowa/wniosek-dobry-start);
 • Kasa Stefczyka (https://www.kasastefczyka.pl/);
 • SKOK Śląsk (https://skok.slask.pl/program-300dobry-start/).

Ważne! Bank nie prowadzi dalszych działań dotyczących obsługi wniosku. Weryfikacją wniosku i wydaniem rozstrzygnięcia zajmuje się bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie załączniki do wniosku o 300 plus?

W wielu przypadkach załączniki nie będą potrzebne.

Rodzice załączają jednak m.in. kopię orzeczenia sądu wskazującego na pozostawianie dziecka po opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych powtarzających się okresach, kopię orzeczenia sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, oświadczenia o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem o niepełnosprawności. Cudzoziemcy mogą załączać kopię karty pobytu i decyzję o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który uprawnia do wykonywania pracy.

Co w sytuacji, gdy zapomnimy o załączeniu wymaganych dokumentów? Brakujące załączniki można dosłać za pośrednictwem portalu PUE ZUS.

W tym celu należy zalogować się na swój profil w PUE ZUS, a następnie wejść w zakładkę [Dobry start] > [Szczegóły Twoich wniosków]. Tam korzystamy w funkcji [Uzupełnij wniosek].

Dobry start załączniki PUE ZUS

ZUS

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Jak sprawdzić złożony wniosek o 300 plus?

W PUE ZUS można sprawdzić również szczegóły dotyczące złożonego wniosku m.in. kanale wpływu (np. przez bank) czy statusie wniosku (zarejestrowany, prowadzone postępowanie wyjaśniające, pozostawiony bez rozpatrzenia, obsłużony).

Aby to zrobić, rodzice powinni wybrać zakładkę [Ubezpieczony] lub [Świadczeniobiorca].

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  REKLAMA

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA