REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty frankowe - frankowicze kontra banki

Kredyty frankowe - frankowicze a banki
Kredyty frankowe - frankowicze a banki
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty frankowe są coraz częstszym przedmiotem postepowań sądowych. Dlaczego rośnie liczba frankowiczów wytaczających powództwa bankom? Większość wyroków z 2020 r. oraz 2021 r. zapadła na korzyść frankowiczów. Czy jest możliwe stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach? Czy można dokonać odfrankowienia kredytu? Czy roszczenia frankowiczów ulegają przedawnieniu?

Frankowicze - co nowego?

REKLAMA

Kryzys waluty szwajcarskiej zapoczątkowany w 2015 r. spowodował gwałtowny wzrost zobowiązań kredytobiorców posiadających kredyty frankowe. Niemniej jednak dzięki korzystnemu dla fankowiczów wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. w sprawie Państwa Dziubak (sygn. akt C-260/18) oraz orzeczeniu TSUE z dnia 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt C-19/20) w sprawie przeciwko Bankowi BPH S.A., a w konsekwencji również korzystnej linii orzeczniczej polskich sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego frankowicze mogą obecnie liczyć na stwierdzenie nieważności umowy bądź eliminację niekorzystnych dla nich zapisów umów.

REKLAMA

Warto wskazać, iż zdecydowana większość wyroków, która zapadła w sprawach przeciwko bankom w 2021 r. była dla frankowiczów korzystna. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej frankowiczów wytacza powództwa bankom. Notabene dotychczas aż kilkadziesiąt tysięcy frankowiczów zdecydowało się na sądową batalię z bankiem.

Rodzaje kredytów we frankach

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów frankowych: kredyty indeksowane do CHF oraz denominowane w CHF.

REKLAMA

W przypadku kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego w umowie kredytu podana jest kwota udzielonego kredytu w złotych, w tej samej walucie następuje także wypłata kredytu. To co różni umowę indeksowaną do CHF od zwykłej umowy złotowej to sposób ustalenia salda kredytu oraz jego spłaty. Saldo kredytu umowy indeksowanej jest bowiem przeliczane na franka szwajcarskiego niejednokrotnie po kursie kupna stosowanym w banku, spłata kredytu następuje zaś w złotych polskich, lecz wpłacana przez frankowiczów do banku kwota w złotych polskich przeliczana jest następnie na CHF po kursie sprzedaży banku.

Drugim kredytem frankowym jest kredyt denominowany we franku szwajcarskim. Charakteryzuje się on tym, że w samej umowie kwota kredytu wskazana jest w CHF, zaś wypłata kredytu oraz jego spłata następują w walucie polskiej. Kredytobiorca w chwili zawierania umowy denominowanej we franku szwajcarskim, nie wie jaką kwotę kredytu w złotych polskich otrzyma, gdyż przeliczenie z CHF na PLN następuje dopiero w momencie wypłaty kredytu, najczęściej po kursie kupna obowiązującym w banku. A zatem frankowicz do dnia otrzymania kwoty kredytu nie wie, czy otrzymany kredyt wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z nabyciem nieruchomości. Saldo kredytu w banku wyrażone jest zawsze w CHF, zaś spłata kredytu, analogicznie jak w przypadku kredytu indeksowanego do CHF, następuje w złotówkach, które są następnie przeliczane na franka szwajcarskiego według kursu sprzedaży obowiązującego w banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na mocy nowelizacji w 2011 r. ustawy Prawo bankowe umożliwiono kredytobiorcom zawieranie aneksów do umów, na podstawie których spłata kredytów we frankach mogła następować bezpośrednio we franku szwajcarskim. Warto zauważyć, iż nie wszyscy frankowicze z możliwości zawarcia takich aneksów skorzystali.

Cechy wspólne kredytów frankowych

Każdy kredyt we frankach zawiera mechanizm waloryzacji. Przepisy Kodeksu cywilnego wprowadzają możliwość waloryzacji świadczenia, jeżeli w trakcie trwania umowy wartość nabywcza pieniądza ulega zmianom. Co ciekawe w orzecznictwie można spotkać nawet pogląd, iż w zakresie umów kredytu indeksowanych do CHF i denominowanych w CHF nie może być mowy o zmniejszeniu siły nabywczej pieniądza, gdyż przeciwstawiane są sobie dwie waluty – PLN i CHF. Waloryzacja taka w opinii tej części sędziów jest więc sprzeczna z przepisami prawa, co stanowi istotną pomoc dla frankowiczów w ich walce z bankami.

Więcej o frankowiczach i ich kredytach frankowych możesz przeczytać na stronie: https://radkiewicz.net.pl/frankowicze/.

Stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach - czy to możliwe?

Oczywiście, stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach (często błędnie określane jako unieważnienie umowy kredytowej we frankach) jest możliwe i coraz częściej takie wyroki są przez sądy wydawane. Do stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego dochodzi wówczas, gdy zdaniem sądu umowa ta jest sprzeczna z prawem lub w sytuacji, gdy wskutek eliminacji abuzywnych klauzul dotyczących przeliczenia pomiędzy walutami PLN i CHF nie jest możliwe dalsze wykonywanie umowy. W sprawach pozwów frankowych prowadzonych przez radcę prawnego Kamila Radkiewicza z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni przeważają wyroki stwierdzające nieważność umów kredytu we franku szwajcarskim. Tytułem przykładu Sąd Okręgowy w Warszawie uznał za nieważne umowy z mBank S.A. (sygn. akt I C 1368/18 i II C 806/17) oraz umowę z Santander Bank S.A. (sygn. akt XXV C 2395/18). W uzasadnieniach ww. wyroków sądy podkreślały, iż abuzywność klauzul umownych w kredytach indeksowanych do CHF skutkuje ich wyeliminowaniem z umów, co powoduje, że umowy te nie mogą być dalej wykonywane, a jako niewykonalne muszą zostać uznane za nieważne w całości. Warto podkreślić, iż stwierdzenie nieważności umowy kredytu nastąpi jedynie wówczas, gdy frankowicz tego wprost zażąda.

Skutki stwierdzenia nieważności umowy kredytowej we frankach

W przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu we frankach szwajcarskich powstaje konieczność dokonania rozliczeń między stronami. Bank powinien zwrócić wszystko co do tej pory otrzymał od kredytobiorcy, zaś frankowicz zwraca bankowi wyłącznie kwotę otrzymanego kredytu w złotych. Warto wskazać, iż frankowicze nie muszą zwracać bankowi żadnych dodatkowych opłat czy odsetek, w tym na przykład wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Odfrankowienie kredytu - czy jest możliwe?

Zgodnie z ugruntowaną już linią orzeczniczą, drugim z rodzajów rozstrzygnięć sądów rozpoznających sprawy frankowe, jest - obok stwierdzenia nieważności - odfrankowienie kredytu zarówno indeksowanego do CHF, jak i denominowanego w CHF. Wskutek odfrankowienia kredytu z umowy zostają wyeliminowane postanowienia dotyczące waloryzacji, zaś pozostałe postanowienia umowne pozostają bez zmian. W ten sposób frankowicze pozbywają się niekorzystnych dla nich klauzul abuzywnych, jednocześnie mogąc nadal spłacać kredyt oprocentowany w oparciu o stawkę Libor. Nadwyżka w ratach kredytu, jaka została przez nich wpłacona do chwili wydania orzeczenia przez sąd może zostać przeznaczona na zmniejszenie salda kredytu i tym samym zmniejszenie miesięcznych rat pozostałych do spłaty.

Roszczenia frankowiczów a przedawnienie

W pierwszej kolejności warto podkreślić, iż roszczenia o stwierdzenie nieważności umowy kredytu bądź o odfrankowienie umowy kredytowej nie ulega przedawnieniu, co oznacza, że nigdy nie jest za późno na złożenie pozwu. Kwestią sporną było natomiast ustalenie początku biegu terminu roszczeń majątkowych kredytobiorców. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 r. (sygn. akt III CZP 6/21) termin ten zaczyna biec z chwilą powzięcia informacji przez konsumenta o istnieniu niedozwolonych klauzul umownych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kara od UOKiK: dystrybutor karmy zwierzęcej zapłaci prawie pół miliona złotych

Prawie pół miliona złotych kary ma zapłacić dystrybutor karmy dla psów i kotów Empire Brands za narzucanie partnerom handlowym cen odsprzedaży karmy w sklepach online i na platformach zakupowych. Tak zdecydował Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ile podatku od nieruchomości zapłacisz od ogrodzenia? Od 2025 roku przepisy się zmieniły. Sprawdź, jakie zasady obowiązują

Od stycznia 2025 roku nie ma już wątpliwości co do tego, że ogrodzenie jest budowlą na gruncie podatku od nieruchomości. Czy to znaczy, że każdy zapłaci od niego podatek? Sprawdź, jakie zasady obowiązują.

Program 800 plus. Stabilne wsparcie czy kropla w morzu potrzeb?

Program 800 plus, czyli rozwinięcie popularnego świadczenia 500 plus, od lat stanowi istotny element budżetów polskich rodzin. Choć jego założeniem jest pomoc w wychowywaniu dzieci, nie brakuje głosów, że to za mało, by skutecznie wspierać rodziny i przeciwdziałać wyzwaniom demograficznym. Czy 800 plus to teraz stabilna pomoc, czy jedynie doraźne rozwiązanie w obliczu narastających potrzeb?

Dostałeś jedną z 23 tys. decyzji odmownych od ZUS? Sprawdź, jak się odwołać i walczyć o swoje pieniądze. Masz na to 30 dni

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał 23 tys. odmownych decyzji w sprawie wakacji składkowych. Jak się odwołać od decyzji ZUS i walczyć o swoje pieniądze, jeśli jedna z nich trafiła do twojej skrzynki na profilu w PUE ZUS/eZUS?

REKLAMA

MRPiPS: Ciężka niepełnosprawność w Niemczech. W Polsce lekka. Aktualizacja czy nowe orzeczenie o niepełnosprawności?

Osoba niepełnosprawna mająca niemiecką legitymację osoby niepełnosprawnej nie może na podstawie dokumentów niemieckich zaktualizować polskiego orzeczenia o niepełnosprawności.

Od stycznia do końca września 2025 r. niższe ceny prądu. Czy każdy odbiorca energii może skorzystać? Jakich formalności dopełnić?

Zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oznacza niższe rachunki za okres od stycznia do końca września 2025 roku. Będzie mogła skorzystać tylko określona grupa odbiorców energii elektrycznej. Jakich formalności dopełnić?

Sąd: Na wcześniejszą emeryturę przeszły przed 1 stycznia 2013 r., a na powszechną (65 lat i 60 lat) po tej dacie [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Do redakcji infor.pl docierają pytania osób poszkodowanych przez przejście z emerytury wcześniejszej na powszechną. Dotyczą: 1) kto i dlaczego podlega temu wyrokowi i 2) dlaczego sądy okręgowe stosują wyrok TK pomimo braku jego publikacji w Dzienniku Ustaw?

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie. Komu przysługuje? Czy przysługuje cudzoziemcom? Czy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie 1 marca 2025 r.? Kiedy najlepiej złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Umiera od niego 20 razy więcej Polaków niż w wypadkach drogowych. Współsprawcy smogu grozi nawet 5000 zł grzywny. Gdzie zgłosić śmierdzący dym z komina?

Jeżeli widzimy, że z czyjegoś komina wydobywa się cuchnący palonym plastikiem, czarny lub zabarwiony dym – dla dobra swojego, swojej rodziny i ogółu – nie powinniśmy pozostawać obojętni. Spalanie odpadów, będące najczęstszą przyczyną takiego zjawiska – jest w Polsce zakazane, a za naruszenie powyższego zakazu – sprawcy grożą poważne konsekwencje. Nie pozwólmy na rozwój smogu w naszym kraju oraz zatruwanie i skracanie życia naszego i naszych bliskich.

Podwyższenie opłaty za wniesienie prywatnego aktu oskarżenia od lutego 2025 r. 500 zł zryczałtowanej równowartości wydatków

Minister Sprawiedliwości chce podnieść wysokość zryczałtowanej równowartości wydatków w sprawach z oskarżenia prywatnego do kwoty 500 zł. Obecnie jest to kwota 300 zł i obowiązuje od 1998 r. Bez uiszczenia tej opłaty nie można skutecznie wnieść do sądu prywatnego aktu oskarżenia. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

REKLAMA