REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie, Niepełnosprawni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpłatny egzamin praktyczny na prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Podpisana przez Prezydenta ustawa przewiduje całkowite zniesienie opłaty za praktyczną część egzaminu na prawo jazdy w stosunku do osób niepełnosprawnych w przypadku gdy jazda egzaminacyjna odbywa się pojazdem tych osób.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B bez opłat

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B bez opłat dla osób niepełnosprawnych już w 2018 r.

Procedura pobierania opłat abonamentowych od osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami nie powinny być zmuszane do osobistej wizyty na poczcie, aby potwierdzać swe uprawnienia do zwolnienia z opłat – ocenił RPO Adam Bodnar w piśmie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Nabór do Straży Marszałkowskiej w 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę o Straży Marszałkowskiej. W Straży zatrudnionych zostanie 130 nowych pracowników. Ustawa przewiduje także zwiększenie uprawnień.

REKLAMA

Na jakich zasadach pracodawca finansujący posiłki swoim zatrudnionym może skorzystać ze zwolnienia składkowego

Obowiązek opłacania składek ZUS od wartości posiłków zapewnionych pracownikom jest uzależniony m.in. od tego, czy do zapewnienia posiłków zobowiązują pracodawcę przepisy bhp, czy udziela on tego świadczenia bez ciążącego na nim obowiązku. W wielu przypadkach konieczne jest ustalenie wartości pieniężnej udostępnianych posiłków, ponieważ zwolnienie ze składek obowiązuje tylko do określonej kwoty.

Zwolnienie niepełnosprawnych z części opłat za prawo jazdy

Osoby niepełnosprawne będą zwolnione z części opłat za egzamin na prawo jazdy, a konkretnie za praktyczną część egzaminu, jeżeli będą go zdawać w swoim samochodzie. Obecnie osoby niepełnosprawne mogą liczyć na 50 proc zniżkę opłaty za egzamin.

Akta osobowe pracowników - dokumentacja zgromadzona w związku z ubieganiem się osoby o zatrudnienie

Sposób prowadzenia akt osobowych został określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Wada 500 plus - nie zachęca do podejmowania zatrudnienia

Konstrukcja programu 500 plus nie promuje zatrudnienia, a ostatnie dane GUS sugerują nawet, że może ona sprzyjać wzrostowi bierności zawodowej. Prawdopodobnie ok. 2,5 miliona rodziców zastanawia się obecnie, czy warto podjąć zatrudnienie, dłużej pracować, albo poprawiać swoje kwalifikacje, ryzykując przy tym utratę świadczenia rodzinnego - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń w 2018 r.

Jak wynika z informacji GUS w styczniu 2018 wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 7,3 proc. r/r. Z kolei zatrudnienie zwiększyło się o 3,8 proc. r/r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2018 r. - komu przysługuje i ile wynosi?

Specjalny zasiłek opiekuńczy to jedno ze świadczeń rodzinnych. W 2018 r. zasady jego przyznawania się nie zmieniły, podobnie jak wysokość tego świadczenia, co oznacza że specjalny zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 520 zł.

Nowe rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców w Polsce

12 lutego 2018 roku wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw uchwalona 24 listopada 2017 roku (Dz.U. z 2018 r. poz. 107). Ustawa ta przynosi dwa nowe rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy. Zmiany te mają na celu ułatwienie międzynarodowym firmom oddelegowywanie kadry kierowniczej i pracowników do oddziałów, przedstawicielstw lub spółek powiązanych w innych państwach.

Niższe wynagrodzenia dla nauczycieli od 2019 r.

Zmienić ma się system wynagrodzeń nauczycieli. Uproszczenia systemu wynagrodzeń nauczycieli mogą doprowadzić do obniżenia pensji.

Dowóz niepełnosprawnych dzieci do szkół

Dzieci oraz młodzież niepełnosprawna będzie miała zapewniony bezpłatny dowóz do szkół oraz placówek opieki. Resort edukacji planuje także zmiany w kształceniu.

Polityka rodzinna oraz społeczna - najważniejsze zmiany 2018 r.

Łatwiejsze zakładanie instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, Program Opieka 75+, e-zwolnienia lekarskie to tylko niektóre zmiany w polityce rodzinnej i społecznej oraz polityce zatrudnienia.

Nowe zasady finansowania składek za nianie

Od 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie zmiany dotyczące finansowania przez budżet państwa (za pośrednictwem ZUS) składek za nianie opiekujące się dziećmi w wieku do lat 3 na podstawie tzw. umów uaktywniających. Na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach rozliczane będą umowy zawarte do 31 grudnia 2017 r. Nowe przepisy będą się odnosić do umów podpisanych, począwszy od 1 stycznia 2018 r.

W 2018 r. przewidywany jest wzrost zatrudnienia i podwyżki płac

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nasz rynek pracy można nazwać już "rynkiem pracownika". Czy z optymizmem możemy patrzeć na zmiany jakie czekają pracodawców i pracowników w 2018 r.?

Zwrot kosztów wynagrodzenia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej

Problem: Jednostka zatrudnia jednego opiekuna i 5 osób niepełnosprawnych, w związku z czym opiekun może być zatrudniony na pełny etat. Opiekun na pomoc niepełnosprawnemu nie może przeznaczyć więcej niż 20% jego czasu pracy. Czy jeżeli opiekun jest np. na urlopie i nie jest w stanie poświęcić całości tego czasu na opiekę nad podopiecznymi, to kwota refundacji powinna zostać zmniejszona do faktycznie poświęconego czasu na opiekę zgodnie z art. 26d ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Coraz więcej cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Już od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Co jeszcze zmieniło się w nowym roku?

Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. przy ustalaniu wpłat na PFRON w stosunku do pracodawców prowadzących żłobki należy stosować niższy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o PFRON jest modyfikacja składanych przez pracodawców formularzy.

Postulaty pracodawców dot. zatrudniania cudzoziemców

Konfederacja Lewiatan przedstawiła propozycje odnośnie zatrudniania pracowników z zagranicy. Jakie są postulaty pracodawców?

Dyskryminacja w zatrudnieniu z powodu zbyt wysokich kwalifikacji

Prezentowanie w CV zdobytego wykształcenia, umiejętności i kwalifikacji od jak najlepszej strony, a czasem nawet ponad ich rzeczywisty poziom to dość powszechne zjawisko w dziedzinie rekrutacji na niemal każde stanowisko pracy. Co jednak w sytuacji, gdy nasze wykształcenie, umiejętności i doświadczenie naprawdę prezentują się ponadprzeciętnie i zdają się odstraszać potencjalnego pracodawcę? Czy może on odmówić zatrudnienia „przekwalifikowanego” kandydata na dane stanowisko, uzasadniając to faktem zbyt wysokich kompetencji i tym, że nie stać go na tak „dobrego” pracownika?

Zezwolenie na pobyt cudzoziemców w Polsce od 2018 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli cudzoziemcom spoza UE na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju. Zezwolenie na pobyt w Polsce, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, będzie wydawał wojewoda.

Wzrost zatrudnienia w 2018 roku

Prognozowane zatrudnienie w I kwartale 2018 roku wzrośnie o 11 proc. - tak wynika z badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup. Największy wzrost zatrudnienia prognozowany jest w województwie śląskim i małopolskim.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 r.

W dniu 1 stycznia 2018 r. w życie wchodzą zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców z państw spoza UE/EOG. Najważniejsze zmiany zostaną przeprowadzone w zakresie pracy sezonowej i krótkoterminowej.

Składki na Fundusz Pracy - kto nie musi ich opłacać?

Bieżący rok należy zaliczyć do tych z najniższym poziomem bezrobocia od kilku lat. Mimo to jednak przedsiębiorcy oraz pracodawcy nadal zobowiązani są opłacać składki na Fundusz Pracy. Co to za fundusz? W jakim celu został stworzony, ile wynoszą składki i kto jest zwolniony z ich opłacania?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2018 r.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Od kilku lat kwota zasiłku pielęgnacyjnego pozostaje bez zmian. Ile wynosi zasiłek w 2018 r. i kto może ubiegać się o niego ubiegać?

Ochrona pracowników w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Znowelizowane przepisy ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy obowiązują od września tego roku. Nowe regulacje mają przede wszystkim usprawnić pomoc finansową udzielaną pracownikom w sytuacji niewypłacalności pracodawcy, która może prowadzić do pozbawienia ich pracy oraz przysługujących z tego tytułu świadczeń.

Pies asystujący – gdzie można i nie można z nim wejść?

Wrażliwość społeczna na osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa asystującego zwiększa się. Niemniej jednak wciąż zdarzają się przypadki, gdy osobie niepełnosprawnej wraz z psem asystującym odmówiono wstępu do pewnych miejsc, co bywa niezgodne z prawem, jednak nie zawsze. Sprawdź gdzie można wejść z psem asystującym, a gdzie należy zapytać o zgodę.

Dlaczego wizerunek pracodawcy ma znaczenie - 5 głównych powodów

Działania PR i marketingowe wielu firm przypominają dyscyplinę sportu. Jeśli działasz na konkurencyjnym rynku, walczysz zarówno o pozycję, jak i uznanie oraz najlepszych pracowników. Każdy krok, który stawiasz, a czasem unikasz, buduje Twoją reputację.

Zatrudnienie tymczasowe, outsourcing pracowniczy, leasing pracowniczy

W obecnych czasach korzystanie z alternatywnych form zatrudnienia jest coraz bardziej popularne. Wynika to w szczególności ze zmiennego zapotrzebowania pracodawców na pracę. Warto więc umieć rozróżnić poszczególne formy zatrudnienia, aby świadomie i zgodnie z prawem z nich korzystać.

Działania na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2016-2017

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało działania na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2016-2017.

Nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Na początku 2018 r. zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Pracodawcy będą mieli m.in. obowiązek informowania urzędów np. o wszelkich zmianach dotyczących przebiegu zatrudnienia cudzoziemców. Obawy przed wprowadzanymi zmianami wyrażają urzędy pracy i pracodawcy.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2018 r. – wyższa kwota, wniosek (druk)

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku, wzrośnie również kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosić świadczenie pielęgnacyjne w 2018 roku i komu będzie przysługiwało? Pobierz wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na okres zasiłkowy 2017/2018.

Zatrudnianie cudzoziemców – zezwolenie na pracę

Zatrudnienie cudzoziemca na terytorium Polski na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą zazwyczaj wymaga uzyskania zezwolenia na pracę. Kiedy zezwolenie na pracę jest wymagane, a kiedy wystarczy oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi? A także, czy zezwolenie na pracę jest tożsame z zezwoleniem na pobyt czasowy i pracę?

Jakie zmiany czekają lekarzy rezydentów w 2018 roku?

Gdy 2 października 2017 roku młodzi lekarze rezydenci rozpoczęli protest głodowy cała Polska usłyszała o rezydentach, ale kim oni są? Dlaczego protestowali? Czy ich protest spowodował zwiększenie wydatków na Służbę Zdrowia?

Zmiany w zasadach pobytu w placówkach całodobowej opieki 2018 r.

Przepisy dotyczące placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku zaczną obowiązywać z dniem 1 czerwca 2018 r. Co się zmieni?

Czy gmina musi zorganizować uczniowi niepełnosprawnemu dojazd do szkoły

Czy gmina musi zorganizować dojazd ucznia niepełnosprawnego? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odpowiada: tak, gmina musi zapewnić uczniowi niepełnosprawnemu dojazd do szkoły nawet w innym mieście, która zapewni mu odpowiednie warunki rozwoju.

Bezpieczniejsze placówki całodobowej opieki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany dotyczące placówek całodobowej opieki. Nowe przepisy mają zapewnić większe bezpieczeństwo większe bezpieczeństwo osobom korzystającym z pomocy takich ośrodków.

Dziecko z niepełnosprawnością - informator dla rodziców

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.

Jakich rozliczeń podatkowych należy dokonać w związku ze śmiercią zatrudnionego

Śmierć pracownika, zleceniobiorcy lub wykonawcy umowy o dzieło skutkuje wygaśnięciem umów, których stroną był zmarły. Taka sytuacja zobowiązuje podmioty zatrudniające do rozliczenia przychodów z pozostałych po tych osobach praw majątkowych. W tym zakresie może powstać obowiązek pobrania przez płatnika od należnych przychodów zaliczki na podatek dochodowy lub przekazania świadczenia beneficjentom do opodatkowania przez nich podatkiem od spadków i darowizn.

Dokumentacja pracownicza osób zatrudnionych do 31 grudnia 2018 roku

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją skraca okres przechowywania przez pracodawców akt pracowniczych z 50 do 10 lat.

Niekorzystne dla polskich firm zmiany w delegowaniu pracowników

Unijna Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przyjęła wstępne stanowisko w sprawie pracowników delegowanych. Nie przychyliła się do m.in. polskich propozycji, aby dyrektywa nie odnosiła się bezpośrednio do transportu.

Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Kary dla zatrudniających nielegalnie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r. będą wyższe. Poszerzony zostanie także katalog sytuacji, w których powstaje odpowiedzialność karna.

W handlu i sektorze usług najbardziej brakuje pracowników

Jak podaje GUS przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu bieżącego roku było wyższe o 4,5% niż w roku ubiegłym. Natomiast miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6% rok do roku i wyniosło 4473,06 zł.

Nowe prawa dla opiekunów osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mają zyskać nowe uprawnienia w zakresie kształtowania indywidualnego czasu pracy. Dodatkowe prawa będą dotyczyły również kobiet w ciąży z powikłaniami.

Powiatowe urzędy pracy nie rejestrują oświadczeń dla cudzoziemców już od 1 września 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że od 1 września 2017 r. powiatowe urzędy pracy (pup) nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia 2018 r.

Outsourcing pracowniczy – korzyści i ryzyka

Outsourcing pracowniczy jest narzędziem coraz częściej wykorzystywanym przez pracodawców w celu zmniejszenia liczby etatów w zakładzie pracy lub przesunięcia obowiązków związanych z obsługą kadrowo-płacową pracowników na inny podmiot. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowo przeprowadzony outsourcing może zostać zakwestionowany przez organy nadzoru - najczęściej ZUS lub Państwową Inspekcję Pracy – a w konsekwencji rodzić odpowiedzialność finansową po stronie pracodawcy.

Zmiany dla pracujących rodziców dzieci niepełnosprawnych

Wydłużenie okresu zasiłku opiekuńczego, możliwość wykonywania pracy w formie telepracy dla rodziców osób niepełnosprawnych - to tylko niektóre z założeń projektu ustawy przygotowanego w MRPiPS.

Rodzic osoby niepełnosprawnej telepracownikiem

Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rodzice osób niepełnosprawnych powinni pracować z domu. Jest to kolejne ułatwienie w Programie "Za życiem".

Jakie skutki wywołuje utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika?

PROBLEM: Jaki wpływ na pracę ma utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika? Co ma zrobić pracodawca, gdy dotychczasowe orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przestało obowiązywać (pracownik złożył wniosek o kolejne, ale nie zostało jeszcze wydane)?

REKLAMA