REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Znaki drogowe, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

Opłata za odholowanie pojazdu 2022 r. Znamy stawki!

Opłata za odholowanie pojazdu 2022 r. jest już znana. W przypadku osobówki to co najmniej - uwaga! - 588 zł.

24 lipca przypada Święto Policji

24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.

REKLAMA

Bezpieczny autobus i wakacje 2021. Jak sprawdzić autokar?

Bezpieczny autobus 2021, czyli ITD zaczyna akcję sprawdzania autokarów przed wakacyjnymi wyjazdami. Co warto wiedzieć o akcji?

Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

REKLAMA

Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policję

Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jak dostać się do grupy Speed?

Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

Odholowanie samochodu przez policję

Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego?

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego? Podstawą są dokumenty uprawniające do odbioru, ale także... wniesienie opłaty za holowanie i postój.

Zabranie samochodu przez policję. Nowe przepisy w akcji!

Zabranie samochodu przez policję staje się jedną z sankcji w przypadku Danii. Kto musi się go bać? Pijani oraz piraci drogowi.

Policja będzie pilnować przestrzegania obostrzeń

Policja będzie pilnować przestrzegania obostrzeń. Minister Mariusz Kamiński zapowiedział: będziemy działać stanowczo wobec osób, które wyłamują się ze społecznej solidarności.

Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?

Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy. Jak nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

Maseczka w samochodzie 2021 r. Nowe obostrzenia dla kierowców?

Maseczka w samochodzie w 2021 r. będzie konieczna? I jakie obostrzenia oznacza kolejny lockdown? To postanowiliśmy sprawdzić.

Taryfikator mandatów 2021 r.: aktualna wysokość kar

Taryfikator mandatów 2021 r., czyli dziś przedstawimy wszystkie kary, które na kierowców i pieszych czekają na drogach.

Skrzyżowanie równorzędne: co musisz o nim wiedzieć?

Skrzyżowanie równorzędne: jak przebiega na nim pierwszeństwo, gdzie można je spotkać i jaki znak je wyznacza? To pytania, na które odpowiemy dziś.

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie. Czy jest możliwe?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie, czyli sprawdzimy ile czasu ma kierowca na zgłoszenie funkcjonariuszom faktu wystąpienia zdarzenia drogowego.

Jestem sprawcą kolizji: co dalej?

Jestem sprawcą kolizji: Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Jakie dane należy podać poszkodowanemu? I jak powinno wyglądać oświadczenie?

Odmowa przyjęcia mandatu: pokwitowanie konieczne?

Odmowa przyjęcia mandatu: Pokwitowanie czy inny dokument? Jakie potwierdzenie otrzyma ukarany kierowca po wniosku do sądu?

Jaki jest mandat za kolizję? Ile wynosi i ile ma punktów karnych?

Mandat za kolizję może być naprawdę dotkliwy. Kierowcy grozi nawet 6 punktów karnych! Czy zatem zawsze warto wzywać policję?

Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.

Jak napisać odwołanie od mandatu? W tym materiale powiemy też ile na złożenie wniosku ma ukarany oraz jak wygląda postępowanie.

Odmowa przyjęcia mandatu: jak się przygotować na nowe prawo?

Odmowa przyjęcia mandatu: już wkrótce rządzący chcą odebrać kierowcom taką możliwość. Co to oznacza w praktyce i jak się przygotować?

Kiedy kasują się punkty karne?

Kiedy kasują się punkty karne? Czyli dziś zajmiemy się ewidencją kierowców. Sprawdzimy m.in. ile trzeba czekać na przedawnienie punktów karnych.

Sprawdzanie punktów karnych. Jak to zrobić?

Sprawdzanie punktów karnych to obecnie trzy możliwości. Która jest najbardziej intuicyjna i jak konkretnie poznać stan ewidencji kierowcy?

Mandaty dla rowerzystów: taryfikator przewiduje do 500 zł!

Mandaty dla rowerzystów w taryfikatorze często nie są wysokie. Drastyczne przekroczenie przepisów będzie mimo wszystko słono karane!

Taryfikator punktów karnych - jakie kary czekają na kierowców?

Taryfikator punktów karnych dotyczy szeregu wykroczeń popełnianych przez kierowców. Jaka kara czeka na prowadzących w Polsce?

Taryfikator mandatów: aktualna wysokość kar dla kierowców

Taryfikator mandatów, czyli dziś przygotowaliśmy dla was spis wszystkich kar, które czekają na kierowców na polskich drogach.

Nieprzyjęcie mandatu? Rząd chce zmiany przepisów!

Nieprzyjęcie mandatu jest pojęciem, które wkrótce może zniknąć z polskiego porządku prawnego. Czy obowiązkowe mandaty to dobry pomysł?

Środki przymusu bezpośredniego – kiedy mogą być stosowane przez policję?

Środki przymusu bezpośredniego takie jak siła fizyczna, pałka czy gaz są stosowane przez policję wobec obywateli np. na protestach. Czym są środki przymusu bezpośredniego oraz kiedy można ich użyć zgodnie z prawem?

Od 5 grudnia bez prawa jazdy. Co to oznacza?

Już 5 grudnia kierowcy pojadą bez prawa jazdy. Na czym polega nowelizacja przepisów i o czym pamiętać, aby mimo wszystko nie narazić się na mandat?

Zatrzymanie przez Policję – jak i kiedy?

Zatrzymanie przez Policję może być zastosowane tylko wówczas, gdy inne środki okazują się bezcelowe lub bezskuteczne. Jakie prawa przysługują osobie zatrzymanej, a jakie uprawnienia ma policjant? Jak długo trwa zatrzymanie przez Policję?

Dodatki dla policjantów z oddziałów prewencji i kontrterrorystów od 1 stycznia 2021 r.

Policjanci z oddziałów prewencji i kontrterroryści otrzymają dodatki. Jakie warunki będzie trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowe 500 złotych?

Mandat za ostrzeganie przed policją. Czy jest taka kara?

Mandat za ostrzeganie przed policją może być naprawdę słony. Szczególnie że policjanci uzupełnią grzywnę punktami karnymi!

Pierwszeństwo łamane: zasady zachowania się na skrzyżowaniu

Pierwszeństwo łamane dość mocno zmienia zasady obowiązujące na skrzyżowaniu. Jakie są jego zasady i o czym pamiętać? Już odpowiadamy.

Żandarmeria Wojskowa z nowymi uprawnieniami

Żandarmeria Wojskowa, wspierając Policję, będzie miała uprawnienia policjantów. Co to oznacza w praktyce?

Obszar zabudowany a miejscowość - jakie są różnice?

Dziś opowiemy o tym, czym tak właściwie różni się obszar zabudowany od miejscowości i kiedy te pojęcia stają się zbieżne.

Co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Aby wiedzieć jak poruszać się po drogach, kierowca musi patrzeć na oznaczenia. Jaka jest jednak ich hierarchia? O tym właśnie opowiemy dziś. Zobaczcie co ma pierwszeństwo: znaki czy światła?

Czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

Dziś zajmiemy się dość ważnym pytaniem. A więc czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Generalna odpowiedź brzmi nie. Ale prawo przewiduje dwa odstępstwa.

Kolejne znaki drogowe. Ministerstwo rozpoczęło prace.

Wśród nowych pomysłów rządzących pojawiają się takie oznaczenia, jak automatyczna kontrola prędkości, automatyczna kontrola średniej prędkości, śródmiejska strefa płatnego parkowania, zbiorcza tablica informacyjna czy tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

Mandat: płatność kartą na miejscu wykroczenia? Kiedy i jak?

Kontrola drogowa nie zawsze kończy się miło dla kierowców. Często funkcjonariusze w jej trakcie wlepiają mandat. Płatność kartą na miejscu wykroczenia sprawia jednak, że prowadzący może szybciej uregulować karę. Jak wygląda procedura i czemu jest wygodna?

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Strefa zamieszkania: przepisy sprzyjają pieszym!

Kluczowym pojęciem w tym przypadku jest spowolnienie ruchu. Nie chodzi jednak o tamowanie przejazdu aut. Bezpieczeństwo pieszych jest bowiem pojęciem nadrzędnym w strefie zamieszkania. Przepisy mówią o tym dobitnie!

Strefa ruchu a droga wewnętrzna - jakie są różnice?

Dziś wyjaśnimy dość ważną z drogowego punktu widzenia kwestię. Strefa ruchu a droga wewnętrzna - czym się różnią, a jakie mają punkty wspólne? Przeczytajcie nasz materiał, a uniknięcie mandatu!

REKLAMA