reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?

Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?

Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy. Jak nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

Oszustwo – co to jest?

Przestępstwo oszustwa zostało określone w art. 286 § 1 Kodeksu karnego. Polega ono na tym, iż sprawca w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Często osoby popełniające tego rodzaju oszustwa działają w zorganizowanej grupie przestępczej. Ten typ przestępstwa określa z kolei art. 258 § 1 Kodeksu karnego.

Oszustwo – co grozi?

Oszustwo określone w art. 286 § 1 Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Przestępcy mają różne metody na oszukanie swoich ofiar m.in. przestępstwo „na wnuczka” czy „na policjanta”.

Oszustwo „na policjanta”

Oszustwo „na policjanta” polega na tym, iż oszust w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta i doprowadza do przekazywania pieniędzy w celu rzekomych działań, które mają zmierzać do ochrony środków finansowych.

Przykładowo ofiara może usłyszeć, iż środki są zagrożone kradzieżą w wyniku ataku hakerskiego czy możliwością zaciągnięcia kredytu przez osobę nieuprawnioną. Rzekomi policjanci mogą też przekonywać, iż ktoś z osób bliskich rozmówcy spowodował wypadek, a pieniądze są potrzebne, by sprawca mógł wyjść z aresztu.

Przestępcy instruują rozmówcę, aby ten przelał pieniądze na wskazane konto albo przekazał gotówkę rzekomemu policjantowi.

Oszustwo – jak się bronić?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż policjanci nie żądają przekazania pieniędzy, nie pośredniczą też w ich przekazywaniu. Policja przekonuje również, iż funkcjonariusze nigdy nie informują osób postronnych o swoich działaniach.

W tego typu sytuacjach niewskazany jest pośpiech. W przypadku wątpliwości można zadzwonić na Policję, wcześniej kończąc rozmowę telefoniczną z rzekomym funkcjonariuszem. Dla bezpieczeństwa nie podawajmy innym informacji o zgromadzonych środkach pieniężnych. Często ofiarami fałszywych policjantów padają osoby starsze, dlatego warto rozmawiać z seniorami o takich zagrożeniach.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1444, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 1517)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?/Fot. Shutterstock
Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama