REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne powinna być zgodna z listami płac, rachunkami od umów zleceń oraz odzwierciedlać dane wykazane na deklaracjach rozliczeniowych do ZUS, które są składane w comiesięcznych okresach, w terminie do 5 każdego miesiąca.

Ewidencja zaległych składek zdrowotnych

Jednostki budżetowe i zakłady budżetowe zobowiązane są do dokonywania terminowych rozliczeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 5 dnia każdego miesiąca. Zaznaczyć należy, iż odpowiedzialność za terminowe odprowadzenie składek ponosi kierownik jednostki.

Zasady oskładkowania umów zlecenia

Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna atrakcyjna pod wieloma względami dla pracodawców. Przedmiotem umowy zlecenia jest fakt wykonywania pracy na rzecz zleceniodawcy. Wynagrodzenie przysługuje nie za rezultat wykonanej pracy ale za działania wykonywane na rzecz zleceniodawcy.

Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS

Obsługa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych byłych pracowników placówek oświaty, emerytów i rencistów prowadzi zespół ekonomiczno - administracyjny. Związki zawodowe uznały, iż korzystanie ze zbiorowych świadczeń powinno być dofinansowane w równym stopniu. Czy takie dofinansowanie do tych świadczeń podlega oskładkowaniu ZUS?

REKLAMA

Projekt zmian w systemie emerytalnym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w systemie emerytalnym czyli projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Załatwianie spraw z ZUS przez internet

Platforma Usług Zintegrowanych udostępnia obywatelom i przedsiębiorcom usługi z zakresu działalności ZUS oraz usprawnia realizację tychze usług, umożliwiając korzystanie z nich za pośrednictwem nowoczesnych kanałów komunikacji. Jak załatwiać sprawy w ZUS poprzez internet?

Rząd przyjął projekt zmian w OFE

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE. Główna zmiana obejmuje przeniesienie części uprawnień emerytalnych zawartych w obligacjach Skarbu Państwa z OFE do ZUS.

Zmiany w zakresie OFE zatwierdzone przez rząd

19 listopada 2013 r. rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, które dotyczą przede wszystkim funkcjonowania OFE. Zdecydowano, że część uprawnień emerytalnych wyrażonych obligacyjnymi zobowiązaniami Skarbu Państwa zostanie przeniesiona z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS. Zgodnie z projektem, 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje i bony skarbowe.

REKLAMA

Renta rodzinna – osoby uprawnione i wysokość świadczenia

Renta rodzinna to świadczenie pieniężne przysługujące członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego ze wskazanych świadczeń. Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Rząd o zmianach w OFE

Na 10 lat przed emeryturą środki ubezpieczonego mają być przenoszone stopniowo z OFE do ZUS-u. Wcześniej Polacy wybiorą, gdzie chcą lokować swoje składki.

Do jakich świadczeń mają prawo osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak dokonuje się wyrejestrowania pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego?

Wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się w razie wygaśnięcia tytułu do tego obowiązkowego ubezpieczenia. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZWUA.

Jak weryfikowane jest prawo do świadczeń opieki zdrowotnej pracownika?

Osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest karta ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne, ponieważ obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w terminie.

ZUS opublikował wyniki kontroli zwolnień lekarskich

ZUS opublikował wyniki kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Ile osób otrzymało prawo do zasiłku chorobowego? Jakie rozwiązania wprowadza ustawodawca?

Kto będzie płatnikiem zasiłków od 2014 r.

Ustalenie prawa do zasiłków, ich wysokości, a także ich wypłata to obowiązek płatnika zasiłków – pracodawcy lub ZUS. O tym, który z tych podmiotów będzie wypłacał zatrudnionym świadczenia z ubezpieczeń społecznych przez cały 2014 r., decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2013 r.

Odwrócony kredyt hipoteczny - założenia ustawy

Celem założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i rencie dożywotniej jest lepsze zabezpieczone interesy osób starszych oraz zwiększone bezpieczeństwo. Nowe prawo ma chronić przed nadużyciami, na które obecnie narażeni są emeryci. Na chwilę obecną nie wiadomo, od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy.

Opinia Kancelarii Prezydenta w sprawie OFE

Kancelaria Prezydenta nie popiera w całości zmian w ustawie dotyczącej OFE. Swoje zastrzeżenia zgłosiła do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Składki ZUS wspólników spółki jawnej

Wspólnikami spółki jawnej mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. W jaki sposób są zatem odprowadzane składki do ZUS?

Jak stosować nowe formularze i kody ubezpieczeniowe

Od listopada 2013 r. obowiązują zmienione wzory druków ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych, a także niektóre kody wykorzystywane przy wypełnianiu tych dokumentów. Jest to związane przede wszystkim z wprowadzeniem nowych uprawnień rodzicielskich. Osobna grupa zmian wynika z wprowadzenia pól do wykazania należnych składek według wszystkich źródeł ich finansowania.

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" w Lublinie

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" odbędzie się 21 listopada 2013 r. w Lublinie.

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny może otrzymać osoba tracąca zatrudnienie i posiadająca długoletni staż pracy. Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku jest złożenie wniosku w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby.

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" w Gdańsku

Szkolenie "Zmiany w komunikacji z ZUS z użyciem programu Płatnik wersja 9.01.001 – komunikacja dwustronna" odbędzie się dnia 19 listopada 2013 r. w Gdańsku.

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która straciła pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz spełnia warunki określone w przepisach dotyczące wieku i stażu pracy. Konieczne jest przy tym złożenie wniosku we właściwym oddziale ZUS.

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może mu w tym okresie wypowiedzieć umowy. Ochrona ustaje w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy bądź też w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Jak prawidłowo rozliczać emerytury z zagranicy? Co do zasady, emerytury zagraniczne, czyli otrzymywane od zagranicznych instytucji przez polskich rezydentów podatkowych są dla nich przychodem, który podlega opodatkowaniu PIT, podobnie jak ma to miejsce w przypadku świadczeń wypłacanych przez ZUS.

Jak uzyskać umorzenie zaległych składek ZUS

Umorzenie zaległych składek ZUS, o które można się starać od 15 stycznia 2013 r., podlega określonym zasadom. Są kwestie, które budzą pewne wątpliwości. Jakiego rodzaju składki ZUS mogą zostać umorzone? Co z nieuregulowanymi składkami pracowniczymi, których abolicja nie obejmuje, ale ulegają przedawnieniu?

Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej?

Pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Urzędnik państwowy i członek korpusu służby cywilnej, w zależności od stażu pracy, może liczy na odprawę nawet w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Jej wysokość oblicza się jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Dodatki do emerytur i rent

Emeryci i renciści oprócz dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sieroty zupełnej przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS mogą również liczyć m. in. na dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie czy dodatek kompensacyjny.

Emerytury częściowe

Emerytury częściowe to wcześniejsze emerytury, ale tylko w częściowej wysokości. Ustawodawca podwyższając wiek emerytalny umożliwił przejście na takie emerytury. Prawo do nich mają kobiety, które osiągnęły 62 lat i mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy oraz mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.

Wyższy wiek emerytalny

Wyższy wiek emerytalny obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2013 r. Zrównany dla obu płci wiek emerytalny wynosi 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Przed nowelizacją wiek emerytalny kobiet wynosił 60 lat, a mężczyzn 65. Wprowadzone zmiany objęły kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Sporządzenie protokołu powypadkowego przez pracodawcę

Sporządzenie protokołu powypadkowego przez pracodawcę należy do jego obowiązków. Gdyby pracodawca nie sporządził protokołu, pracownikowi przysługuje roszczenie o jego sporządzenie, które nie ulega przedawnieniu z upływem 3 lat jak inne roszczenia wynikające ze stosunku pracy.

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje utratę prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy utrata prawa dotyczy całego okresu zwolnienia jak w przypadku zasiłku chorobowego?

Nowe wzory formularzy ZUS od 1 listopada 2013 r.

Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie dotyczące nowych wzorów formularzy: ZUS ZUA, ZUS ZCNA, ZUS ZZA, ZUS ZIUA, ZUS ZWUA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS DRA, ZUS ZSWA. Nowe wzory formularzy ZUS obowiązują począwszy od 1 listopada 2013 r. Dotychczasowe druki ZUS można stosować jeszcze do końca 2013 r.

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku ciąży na drugim małżonku w przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym, przy czym wysokość renty rodzinnej wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi.

Za opóźnienie w wypłacie ZUS płaci odsetki

Za opóźnienie w wypłacie ZUS płaci odsetki. Dotyczy to przypadku, gdy ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki do przyznania prawa do emerytury, a ZUS wydał decyzję odmowną.

ZUS kontroluje lekarzy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ostatnim czasie dużo uwagi poświęca kontroli prywatnych przychodni i ośrodków świadczących szeroko rozumiane usługi medyczne. Po wejściu w życie tzw. „abolicji dla nakładców” ZUS po raz kolejny ukierunkował swe działania kontrolne w stronę przedsiębiorców korzystających w relacjach biznesowych z formy umowy o dzieło.

Porady ekspertów ZUS

W placówkach ZUS w całej Polsce w dniach 7-11 października 2013 r. będą trwały „Dni Ubezpieczonego”. Przy specjalnych stoiskach zorganizowanych w oddziałach ZUS na zainteresowanych będą czekać eksperci zakładu. Będzie się można m.in. dowiedzieć się czy nasz pracodawca regularnie odprowadza za nas składki ZUS.

IKZE - zmiany od 2014 roku

Rząd proponuje zmiany w zakresie funkcjonowania i opodatkowania Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Roczny limit wpłat rzędu 4000 zł znacznie zwiększyłby atrakcyjność oszczędzania w ramach IKZE, bo każdy, kto wykorzystałby go w całości, mógłby liczyć na zmniejszenie PIT o przeszło 700 zł.

Zasady rozliczania emerytur zagranicznych

Jak prawidłowo rozliczać zagraniczne emerytury? Forma rozliczenia emerytur zależy od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co do zasady emeryt płaci podatki od świadczenia tam, gdzie mieszka.

Opodatkowanie wypłat z IKZE ryczałtem

Rząd przyją propozycje zmian w regulacjach dotyczących Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, w których przewidziano m.in. wprowadzenie opodatkowania wypłat z IKZE zryczałtowanym podatkiem dochodowym zamiast obecnie obowiązującego opodatkowania według skali PIT.

Zatrudnienie współmałżonka we własnej firmie

Zatrudnienie współmałżonka we własnej firmie może wydawać się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku działalności. Taka współpraca może być znacznie bezpieczniejsza, niż zatrudnienie osoby z zewnątrz, a jednocześnie prowadzi do odciążenia przedsiębiorcy, który zyskuje więcej czasu. Jednak zatrudnienie współmałżonka jest kosztowne.

Reforma OFE - założenia

Część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS. Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna. Takie założenia do reformy OFE przedstawił premier Donald Tusk.

Zmiany w OFE niezgodne z konstytucją?

Rząd zaproponował zmiany w OFE. Zdaniem ekspertów, zmiany te mogą naruszać Konstytucję. Rząd będzie mógł wykorzystać bierność ubezpieczonych. Jeśli nie opowiedzą się za kontynuacją oszczędzania w II filarze, trafią automatycznie do ZUS.

Komunikaty ZUS w sprawie kwot przychodu do celów emerytalnych

Prezes ZUS wydał komunikaty w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2013 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Umowa zlecenie z małżonkiem lub innym członkiem rodziny

Czy członkowie rodziny przedsiębiorcy, pomagający w prowadzeniu tej działalności, podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ZUS jako osoby współpracujące, czy też mogą być zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Świadczenie przedemerytalne przysługuje w jednej dla wszystkich uprawnionych kwocie miesięcznie i jest wypłacane przez ZUS. Obecnie wynosi 975,78 zł. Świadczenie podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych w ustawie o rentach i emeryturach z FUS. Oznacza to, że jego wysokość zmienia się w ramach kolejnych waloryzacji.

Wysokość emerytury w 2014 roku

Waloryzacja rent i emerytur w 2014 roku wyniesie 2,14 proc. Emerytury wzrosną więc o ustawowe minimum. Oznacza to, że emeryci nie mają co liczyć wyższe świadczenia. Średnio emerytura wzrośnie o 35 zł.

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach mogą liczyć na wcześniejszą emeryturę. Za pracę w szczególnych warunkach uważa się pracę związaną z czynnikiem ryzyka, która w miarę zwiększania czasu jego działania może powodować trwałe uszkodzenie zdrowia.

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza jest świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, finansowanym w przeważającej części z dotacji budżetowej. Rolnik nabywa do niej prawo po spełnieniu określonych w ustawie warunków. Jednym z nich jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego.

REKLAMA