REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większość Polaków postanowiła w 2025 roku ciąć wydatki lub oszczędzać, a inwestować planuje tylko niewielka grupa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W 2025 roku większość polskich rodzin zamierza ciąć wydatki, tylko nieliczni myślę o tym, by oszczędności zainwestować
W 2025 roku większość polskich rodzin zamierza ciąć wydatki, tylko nieliczni myślę o tym, by oszczędności zainwestować
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że na inwestowanie w 2025 roku pozwalać sobie mogą głównie rodziny, które nie posiadają dzieci. Reszta musi bardzo ostrożnie planować swoje budżety w bieżącym roku, szukając w nich przede wszystkim oszczędności.

56 proc. badanych ma co najmniej jedno postanowienie noworoczne. Więcej niż co czwarty chce ograniczyć wydatki w 2025 roku, co może wiązać się z rosnącymi cenami usług i produktów, które w odczuwalny sposób obciążają portfele.
Niemal co piąta osoba chce natomiast zacząć regularnie oszczędzać lub zwiększyć kwotę, którą regularnie odkłada. Niemała część badanych swoje postanowienia wiąże z życiem zawodowym - chcą oni zacząć więcej zarabiać. Takie są główne wnioski z badania zrealizowanego na zlecenie ANG Odpowiedzialne Finanse.

REKLAMA

Zdecydowana większość rodzin postanowiła ograniczać wydatki w 2025 roku

– Częściej ograniczyć wydatki chcą kobiety (28 proc.) niż mężczyźni (23 proc.). Co istotne, część postanowień dotyczy długu. 7 proc. osób chciałaby szybciej spłacić kredyt lub pożyczkę, a 3 proc. postanowiła szybciej spłacić kredyt hipoteczny – komentuje Natalia Ciecióra, Menedżerka Działu Marketingu w ANG Odpowiedzialne Finanse, firmy pośrednictwa finansowo-ubezpieczeniowego.
Im większe miasto, tym większa chęć cięcia wydatków. Co czwarta osoba na wsi planuje ograniczenia w ponoszonych kosztach. Liczba ta systematycznie się zwiększa wraz z wielkością ośrodków miejskich, z których pochodzą respondenci. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców o zmniejszeniu wydatków myśli nawet 30 proc. Podobnie z wykształceniem – im wyższe, tym większa determinacja w cięciu kosztów i oszczędzaniu.

Postanowienia finansowe

Postanowienia finansowe

/

Postanowienia finansowe

/

Materiały prasowe

Dla kogo ważne jest w 2025 roku oszczędzanie lub nawet inwestowanie nadwyżek finansowych

19 proc. Polek i Polaków planuje budować oszczędności w formie odkładania nadwyżek finansowych na rachunku, lokacie czy nawet “w skarpecie”. Kolejne 9 proc. myśli o inwestowaniu w 2025 r.
– Tu prym również wiodą panie. Zacząć regularnie oszczędzać lub zwiększyć odkładaną kwotę chce 22 proc. kobiet i tylko 15 proc. mężczyzn. O inwestowaniu w akcje, obligacje czy inne produkty inwestycyjne myśli kolejne 10 proc. kobiet i 7 proc. mężczyzn – wskazuje Natalia Ciecióra.
Zarówno w przypadku postanowienia rozpoczęcia oszczędzania czy zwiększenia jej kwoty, jak i inwestowania przeważają osoby z wyższym wykształceniem – odpowiednio 22 proc. i 12 proc.

Rodzice rzadziej inwestują

Pewne różnice w podejściu do oszczędzania widać pomiędzy rodzicami i osobami bezdzietnymi. W 2025 r. oszczędzać planuje 22 proc. osób nie posiadających potomstwa i 18 proc. osób będących rodzicami. Wśród tych ostatnich, są to najczęściej rodzice dzieci w wieku od 2 do 5 lat (34 proc.).
Znacznie większe rozbieżności są w przypadku postanowień dotyczących inwestycji. Tylko 6 proc. spośród tych, którzy planują zakup akcji, obligacji i innych tego typu produktów, ma dzieci (w tym wypadku najczęściej w wieku 2-5 lat). Aż 13 proc. osób, które ma w najbliższym roku plany inwestycyjne, nie ma potomstwa. To blisko dwa razy więcej.

Kobiety i młodzi częściej niż pozostali stawiają sobie cele finansowe na 2025 rok

W ogólnym ujęciu mężczyźni rzadziej niż kobiety mają postanowienia noworoczne związane z finansami - aż 48 proc. panów nie ma żadnych. W przypadku kobiet, odsetek ten wynosi jedynie 41 proc. Co ciekawe, mężczyźni częściej wskazują jako postanowienie zaciągnięcie zobowiązania, kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego lub pożyczki.
Postanowienia na przyszły rok ma z kolei aż 81 proc. osób w wieku 18-24 lat. W kolejnych grupach wiekowych ta liczba maleje - osoby od 25. do 34. roku życia mają przynajmniej jedno postanowienie w 67 proc. przypadków. Podobnie grupa badanych o dziesięć lat starszych. Jeszcze mniej finansowych postanowień mają Polki i Polacy powyżej 55. roku życia - wśród tej grupy respondentów postanawia coś zmienić w zakresie finansów tylko dwie na pięć osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Wiek oszczędzających

Wiek oszczędzających

/

Wiek oszczędzających

/

Materiały prasowe

Jak zauważa Jolanta Grabowska, Menedżerka ESG w ANG Odpowiedzialne Finanse, w kwestii ograniczenia wydatków nie ma diametralnych różnic, jeśli chodzi o grupy wiekowe.
W przypadku innych postanowień – czy to dotyczących oszczędzania, lub inwestowania czy też zaciągania kolejnych zobowiązań – różnice w wieku już są. Im starsza grupa respondentów, tym takich postanowień jest mniej.
– Może to wynikać ze stabilności, którą wiele osób osiąga wraz z biegiem czasu. To naturalne, że aż 38 proc. osób z najmłodszej grupy wiekowej (18-24 l.) chciałaby zarabiać więcej, gdy tylko 17 proc. badanych w wieku 35-44 lata wskazują tę kategorię, nie mówiąc już o najstarszej grupie badanych wskazującej ten cel w 6 proc. przypadków. O zaciągnięciu kredytu hipotecznego również częściej myślą osoby młodsze tj. w wieku 18-24 i 25-34 lat – uważa Jolanta Grabowska.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

REKLAMA

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

REKLAMA

Najsłynniejsze parki narodowe świata - gdzie się znajdują. Test wiedzy
Gdzie jest Park Yellowstone? A Serengeti? Gdzie znajdziemy Park Narodowy Timanfaya? A Fiordland? Sprawdź swoją geograficzną wiedzę w quizie.
Faktury z warsztatu na czas? Nowoczesne podejście do współpracy księgowego z klientem z branży motoryzacyjnej

Branża usług motoryzacyjnych – a w szczególności warsztaty samochodowe – należy do grupy działalności, których ewidencja księgowa bywa szczególnie wymagająca. Różnorodność usług, częste zakupy części, usługi zewnętrzne, obrót gotówkowy, sprzedaż na rzecz osób fizycznych i firm – to wszystko generuje wiele dokumentów, których brak potrafi skutecznie utrudnić prawidłowe rozliczenie podatkowe.

REKLAMA