REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 9.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, centrach handlowych i wszystkich sklepach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela handlowa czy z zakazem handlu, warto wybrać się do galerii handlowej 9.06.2024? W miastach w niedziele chętnie składa się wizytę w galerii handlowej - całą rodziną - lub w centrum handlowym. Zazwyczaj gdy pogoda gorsza, ale nie tylko. Zakupy można połączyć z obiadem i zajęciami rekreacyjnymi.
rozwiń >

Takich dodatkowych funkcji w galeriach i centrach jest realizowanych coraz więcej - w takich placówkach z nazwy handlowych propozycji relaksu, wypoczynku a nawet uprawiania sportu jest coraz więcej.
Pierwszą z kolei - zakupy, jednak pod warunkiem, że jest to niedziela handlowa a nie z zakazem handlu. Czy więc dziś w niedzielę 9.06.2024 roku mamy niedzielę handlową czy niedzielę z zakazem handlu?

REKLAMA

Czy 9 czerwca to niedziela handlowa: zakupy w galerii?

Choć zapowiedzi ze strony polityków, a nawet deklaracji konkretnych rozwiązań było wiele, od strony prawnej nic w zasadach handlu w niedziele nic się nie zmieniło. Mamy więc 9.06.2024 roku niedzielę z zakazem handlu i w czynnych co prawda centrach i galeriach handlowych znajdziemy sporo otwartych placówek: cukierni, restauracji, kwiaciarni, ale na pewno nie będą to duże sklepy Carrefoura, Lidla, Biedronki, Stokrotki i im podobnych tańszych lub droższych sieci handlowych.
Owszem, tu i ówdzie czynne będą sklepy Żabki albo formatu Carrefour Express, ale raczej nie są to miejsca przyjazne tanim i dużym zakupom.
Jak więc zdefiniujemy pod względem handlowej lub z zakazem handlu niedzieli tę dzisiejszą, 12 maja 2024 roku?

W piątki po południu czy w soboty sklepy dyskontowe czy galerie handlowe są przepełnione i aby zrobić zakupy trzeba dużo czasu stracić w kolejkach.

Jedni więc wybierają opcję zakupów online – choć generalnie lubimy sklepy internetowe, to jednak niekoniecznie z żywnością – inni tracą czas, który kto jak kto, ale właśnie ci najbardziej zapracowani, przeznaczać powinni na odpoczynek.

Czy w czerwcu 2024 są niedziele bez zakazu handlu,  ile niedziel handlowych w 2024 roku

Niedziel bez zakazu handlu wciąż jest tylko siedem w roku. Choć politycy obiecali zliberalizowanie przepisów dopuszczających do handlu bądź we wszystkie niedziele, bądź czyniących więcej niedziel handlowych, to na razie takie zmiany jeszcze nie są powszechnie obowiązującym prawem.
Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że kolejny rok z rzędu bez zakazu handlu w kalendarzu jest siedem niedziel:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Na próżno więc na tej liście szukać dzisiejszej niedzieli,  9.06.2024 roku.

Na kolejną trzeba będzie znów poczekać, tym razem jednak niezbyt długo –  do 30 czerwca 2024 roku. A potem już w drugiej połowie roku zostaną tylko trzy niedziele handlowe. Dzisiejsza bowiem jest trzecią z siedmiu niedziel handlowych w 2024 roku, dopuszczalnych przez prawo – przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

Zakupy w niedzielę 9 czerwca 2024 roku: które sklepy czynne

Niestety, dziś jest niedziela objęta zakazem handlu. W grę wchodzi więc wariant: jeśli duże zakupy, to z największych sklepów czynne są te działające w ramach stacji benzynowej czy niektóre duże Żabki.

REKLAMA

Do Lidla, Biedronki, Stokrotki, Aldi, Kaufland czy Dino a także działającego w najbliższej galerii handlowej Carrefoura nie ma co się wybierać, bo są zamknięte, podobnie jak w zdecydowaną większość niedziel w roku – 45 lub 46. Kolejny rok z rządu mamy bowiem tylko siedem niedziel, w które handel odbywa się bez zakazu.
W tym względzie, mimo zapowiedzi polityków, nic się nie zmieniło. Owszem, ma się zmienić, w Sejmie rozpatrywana jest ustawa poszerzająca listę niedziel handlowych w roku, być może będzie ich w sumie nawet 30, ale do tego jeszcze daleka droga.

Niedziela dzisiejsza, 9 czerwca jest niedzielą, w którą obowiązuje zakaz handlu. Oznacza on, że nie mogą prowadzić sprzedaży i umożliwiać tym samy robienie zakupów te sklepy, które zatrudniają pracowników. Wyjątkiem są sklepy na stacjach benzynowych, cukiernie, kwiaciarnie i inne placówki handlowe zwolnione z zakazu handlu w niedzielę, a wyszczególnione w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Na tej liście są wszelkie sklepy, włącznie ze spożywczymi, które pracowników nie zatrudniają – są obsługiwane przez właściciela, wspieranego ewentualnie przez członków jego najbliższej rodziny.

Zakupy w niedzielę  9.06.2024 roku: Biedronka, Lidl, Stokrotka, Aldi, Kaufland, Dino, Żabka

REKLAMA

Dlatego dziś 19 maja, jak w większość niedziel w roku (46 lub 47 w sumie) w ten dzień tygodnia obowiązuje ścisły zakaz otwierania sklepów, które zatrudniają pracowników.
Z nielicznymi wyjątkami takimi jak na przykład sklepy na stacjach benzynowych. Jednak tam trudno robić duże zakupy, bo asortyment towarów jest dużo mniejszy niż chociażby w sklepach dyskontowych takich sieci jak Biedronka, Lidl, Dino czy nawet Stokrotka, a poza tym ceny też nie zachęcają do dużych zakupów.

Z sieci można w niedzielę 9 czerwca, jak w każdą inną – niezależnie od tego czy jest na objęta zakazem handlu czy też nie – liczyć na otwarte w bliższej i dalszej okolicy sklepy sieci Żabka. Jak to możliwe? Nie łamią one przepisów ustawy o zakazie handlu w niedzielę – nie zatrudniają pracowników a sprzedaż prowadzi właściciel lub właściciele, bo wiele z nich działa na zasadzie spółki cywilnej. Przepisy dla takich sklepów robią wyjątek w zakazie handlu w niedzielę – mogą one być czynne bez ograniczeń. Dodatkowo właścicieli w sprzedaży mogą w niedziele z zakazem handlu wspierać członkowie najbliższej rodziny.
Nie zrobimy zakupów natomiast w galerii handlowej, choć te w większości są czynne, bo znajdują się w nich restauracje, cukiernie, kwiaciarnie, kina a także różne punkty usługowe.

Czy 9 czerwca można zrobić zakupy z dostawą kuriera

Sklepy internetowe oczywiście dziś też działają. Zresztą ich zakaz handlu w niedziele dotyczy tylko w ograniczonym zakresie więc zazwyczaj dostarczają zakupy także w te niedziele, które formalnie są objęte zakazem handlu.

Jednak zakupy w sklepie internetowym to ryzyko, że owoce lub warzywa będą nieświeże, a ponadto dodatkowy koszt. Nie tylko trzeba najczęściej zapłacić za dostawę – opłata kuriera, ale i więcej za same artykuły, nawet te w promocjach. Wbrew oficjalnym komunikatom marketingowym sklepy internetowe mają wyższe ceny i koszyk zakupowy w nich w porównaniu ze stacjonarnym Lidlem czy Biedronką jest nawet 20 proc. droższy.

Faktem jest, że to cena wygody, choć ta często jest także przereklamowana, bo czekając na kuriera z dostawą marnuje się nie godzinę czy dwie ale pół dnia. Oddzielną sprawą też jest stopień realizacji zamówienia i czas w związku z tym przeznaczany na reklamacje, ale to już oddzielny temat.

Niedziela z zakazem handlu, niedziela handlowa: kiedy powrót niedziel handlowych

Odpowiedz jest prosta: gdy Sejm uchwali ustawę i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wtedy od kolejnego miesiąca zakaz obejmował będzie tylko pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W pozostałe handel będzie dozwolony na dowolnych zasadach.
Ponadto więcej niedziel handlowych będzie tradycyjnie w miesiące świąteczne: marzec lub kwiecień (Wielkanoc) i grudzień (Boże Narodzenie).

Pracownicy Lidla, Biedronki, Stokrotki, Auchan, Kaufland, Aldi, Dino – czy innych sieci, którzy teraz korzystają z prawie wszystkich wolnych niedziel w związku z obowiązywaniem przepisów o zakazie handlu w niedziele w obecnym kształcie, zyskają ochronę – za pracę w niedziele dostaną podwójne wynagrodzenie oraz inny dzień wolny, a poza wszystkim gwarancję co najmniej dwóch niedziel w miesiącu bez pracy.
Takie są zapisy w krótkiej i treściowej ustawie nowelizacyjnej, która z komisji sejmowych trafić ma lada moment do pierwszego czytania na forum całego Sejmu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przed wcześniejszą emeryturą ZUS zapewnił, że nie stracę. Zawiódł też Trybunał Konstytucyjny

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA