REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedajesz przez Internet, wynajmujesz przez aplikację mieszkanie - fiskus zbiera dane czy płacisz podatek

Fiskus dostanie raporty o transakcjach prywatnych osób na Allegro, OLX czy korzystających z takich aplikacji jak Yanosik
Fiskus dostanie raporty o transakcjach prywatnych osób na Allegro, OLX czy korzystających z takich aplikacji jak Yanosik
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus w końcu doczeka się informacji o handlujących i zarobkujących w Internecie. Polska jest spóźniona z wdrożeniem dyrektywy DAC7, która nakazuje operatorom marketplace i innych portali pośredniczących w transakcjach raportowanie skarbówce o sprzedawcach. Ostatecznie jest już pewne, że przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Fiskus dostanie jednak dane także za lata poprzednie.

Na posiedzeniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek Ustawę o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw implementującą tzw. Dyrektywę DAC7. To daje fiskusowi narzędzie do kontroli podatkowej handlujących nie tylko na OLX i Allegro, ale także na platformach internetowych w innych krajach.

REKLAMA

Fiskus dostanie dane o prywatnych transakcjach przez Internet: zażąda PIT i VAT, od kogo

REKLAMA

Sprzedajesz ubrania, artykuły spożywcze lub inne rzeczy wykorzystując platformy takie jak Allegro czy OLX? Za pośrednictwem platform marketplace zajmujesz się najmem krótkoterminowym? Sprzedajesz w ten sposób swoje inne usługi np. jako freelenacer. A może dużo jeździsz po Polsce i zabierasz pasażerów korzystając z aplikacji Yanosik i im podobnych?
Nawet jeśli nie prowadzisz formalnie działalności gospodarczej, powinieneś płacić fiskusowi. I to nie tylko podatek dochodowy, ale często i VAT, jeśli nie dopełnisz formalności pozwalających na zwolnienie z tego podatku.
Teraz to wszystko wyjdzie na jaw, na dodatek za półtora roku wstecz, bo kontrola skarbowa dostanie informacje o wszelkich takich zdarzeń podatkowych - i to bez wyjątku, nikt i nic nie jest w stanie tego przed nią ukryć. Operator, który nie udzieli odpowiednich informacji sam słono zapłaci - nawet milion złotych kary!

Jak wyjaśniają eksperci – doradcy podatkowi i prawnicy: Autorzy: Monika Wachowiec, Lidia Peretiatkowicz, Sara Bogacka, zajmujący się podatkami pośrednimi w Deloitte, polska stawa implementująca Dyrektywę DAC7 nakłada na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i raportowania danych o sprzedawcach dokonujących za pośrednictwem tych platform następujących czynności:

  • najem nieruchomości,
  • usługi świadczone osobiście,
  • sprzedaż towarów,
  • udostępnienie środka transportu.

Raportowanie przez operatorów platform nie będzie obejmować sprzedawców, którzy w okresie sprawozdawczym (zasadniczo 12 miesięcy kalendarzowych) dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie nie przekroczyło 2000 euro. Podmioty rządowe, podmioty notowane na giełdzie oraz operatorzy hotelowi, którzy zawarli ponad 2 000 transakcji najmu w ciągu roku (w ramach grupy obiektów), także zostaną wyłączeni z wymogów raportowania.

Brak raportu dla fiskusa o transakcjach na platformie – kara do miliona złotych

Niedopełnienie nowych obowiązków raportowania przez operatorów platform może wiązać się dla nich z dotkliwymi konsekwencjami (kary do 1 mln zł). W przypadku nieudzielenia przez sprzedawców wymaganych przez platformy informacji niezbędnych do raportowania, sami sprzedawcy mogą ponieść negatywne konsekwencje (np. blokada konta sprzedawcy na platformie).
Eksperci Deloitte podkreślają, iż nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Na etapie prac w Senacie rozważano późniejszy termin zapewniający dłuższe vacatio legis przepisów, tj. 1 sierpnia 2024 r., ale ostatecznie projekt przepisów przyjęto w Senacie bez zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fiskus dowie się o twoich transakcjach z przeszłości: za jakie lata

REKLAMA

Operatorzy platform cyfrowych będą obowiązani do zaraportowania danych o sprzedawcach i ich transakcjach także za lata 2023 i 2024 r. (kiedy w Polsce powinny były już obowiązywać regulacje wynikające z dyrektywy DAC7).
Eksperci Deloitte wskazują, że ze względu na opóźnienie implementacji przepisów dyrektywy DAC7 w Polsce, operatorzy platform będą mieli czas do 31 grudnia 2024 roku na przeprowadzenie procedur należytej staranności dotyczących ww. okresów sprawozdawczych. Natomiast termin składania sprawozdań za lata 2023 i 2024 r. wyznaczony został na 31 stycznia 2025 r.

Na koniec Monika Wachowiec i Lidia Peretiatkowicz – doradcy podatkowi w Deloitte – przestrzegają, iż nowe przepisy mogą budzić szereg praktycznych wątpliwości. W tym celu wprowadzone zostały przepisy umożliwiające zwrócenie się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Dzięki temu podatnicy, mogą uzyskać wiążącą interpretację dotyczącą wątpliwych dla nich kwestii związanych z wdrożeniem Dyrektywy DAC7 – doradzają i dodatkowo radzą, by z pytaniami kierować się do specjalistów z zakresu podatku od towarów i usług – VAT.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

REKLAMA

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

REKLAMA