REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedajesz przez Internet, wynajmujesz przez aplikację mieszkanie - fiskus zbiera dane czy płacisz podatek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fiskus dostanie raporty o transakcjach prywatnych osób na Allegro, OLX czy korzystających z takich aplikacji jak Yanosik
Fiskus dostanie raporty o transakcjach prywatnych osób na Allegro, OLX czy korzystających z takich aplikacji jak Yanosik
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus w końcu doczeka się informacji o handlujących i zarobkujących w Internecie. Polska jest spóźniona z wdrożeniem dyrektywy DAC7, która nakazuje operatorom marketplace i innych portali pośredniczących w transakcjach raportowanie skarbówce o sprzedawcach. Ostatecznie jest już pewne, że przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Fiskus dostanie jednak dane także za lata poprzednie.

Na posiedzeniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek Ustawę o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw implementującą tzw. Dyrektywę DAC7. To daje fiskusowi narzędzie do kontroli podatkowej handlujących nie tylko na OLX i Allegro, ale także na platformach internetowych w innych krajach.

REKLAMA

Fiskus dostanie dane o prywatnych transakcjach przez Internet: zażąda PIT i VAT, od kogo

REKLAMA

Sprzedajesz ubrania, artykuły spożywcze lub inne rzeczy wykorzystując platformy takie jak Allegro czy OLX? Za pośrednictwem platform marketplace zajmujesz się najmem krótkoterminowym? Sprzedajesz w ten sposób swoje inne usługi np. jako freelenacer. A może dużo jeździsz po Polsce i zabierasz pasażerów korzystając z aplikacji Yanosik i im podobnych?
Nawet jeśli nie prowadzisz formalnie działalności gospodarczej, powinieneś płacić fiskusowi. I to nie tylko podatek dochodowy, ale często i VAT, jeśli nie dopełnisz formalności pozwalających na zwolnienie z tego podatku.
Teraz to wszystko wyjdzie na jaw, na dodatek za półtora roku wstecz, bo kontrola skarbowa dostanie informacje o wszelkich takich zdarzeń podatkowych - i to bez wyjątku, nikt i nic nie jest w stanie tego przed nią ukryć. Operator, który nie udzieli odpowiednich informacji sam słono zapłaci - nawet milion złotych kary!

Jak wyjaśniają eksperci – doradcy podatkowi i prawnicy: Autorzy: Monika Wachowiec, Lidia Peretiatkowicz, Sara Bogacka, zajmujący się podatkami pośrednimi w Deloitte, polska stawa implementująca Dyrektywę DAC7 nakłada na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i raportowania danych o sprzedawcach dokonujących za pośrednictwem tych platform następujących czynności:

  • najem nieruchomości,
  • usługi świadczone osobiście,
  • sprzedaż towarów,
  • udostępnienie środka transportu.

Raportowanie przez operatorów platform nie będzie obejmować sprzedawców, którzy w okresie sprawozdawczym (zasadniczo 12 miesięcy kalendarzowych) dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie nie przekroczyło 2000 euro. Podmioty rządowe, podmioty notowane na giełdzie oraz operatorzy hotelowi, którzy zawarli ponad 2 000 transakcji najmu w ciągu roku (w ramach grupy obiektów), także zostaną wyłączeni z wymogów raportowania.

Brak raportu dla fiskusa o transakcjach na platformie – kara do miliona złotych

Niedopełnienie nowych obowiązków raportowania przez operatorów platform może wiązać się dla nich z dotkliwymi konsekwencjami (kary do 1 mln zł). W przypadku nieudzielenia przez sprzedawców wymaganych przez platformy informacji niezbędnych do raportowania, sami sprzedawcy mogą ponieść negatywne konsekwencje (np. blokada konta sprzedawcy na platformie).
Eksperci Deloitte podkreślają, iż nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Na etapie prac w Senacie rozważano późniejszy termin zapewniający dłuższe vacatio legis przepisów, tj. 1 sierpnia 2024 r., ale ostatecznie projekt przepisów przyjęto w Senacie bez zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fiskus dowie się o twoich transakcjach z przeszłości: za jakie lata

REKLAMA

Operatorzy platform cyfrowych będą obowiązani do zaraportowania danych o sprzedawcach i ich transakcjach także za lata 2023 i 2024 r. (kiedy w Polsce powinny były już obowiązywać regulacje wynikające z dyrektywy DAC7).
Eksperci Deloitte wskazują, że ze względu na opóźnienie implementacji przepisów dyrektywy DAC7 w Polsce, operatorzy platform będą mieli czas do 31 grudnia 2024 roku na przeprowadzenie procedur należytej staranności dotyczących ww. okresów sprawozdawczych. Natomiast termin składania sprawozdań za lata 2023 i 2024 r. wyznaczony został na 31 stycznia 2025 r.

Na koniec Monika Wachowiec i Lidia Peretiatkowicz – doradcy podatkowi w Deloitte – przestrzegają, iż nowe przepisy mogą budzić szereg praktycznych wątpliwości. W tym celu wprowadzone zostały przepisy umożliwiające zwrócenie się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Dzięki temu podatnicy, mogą uzyskać wiążącą interpretację dotyczącą wątpliwych dla nich kwestii związanych z wdrożeniem Dyrektywy DAC7 – doradzają i dodatkowo radzą, by z pytaniami kierować się do specjalistów z zakresu podatku od towarów i usług – VAT.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

REKLAMA