REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobre wiadomości dla remontujących mieszkania i budujących domy: ceny materiałów budowlanych wciąż tańsze niż przed rokiem

Remont mieszkania budowa domu: ceny materiałów budowlanych niższe niż przed rokiem
Remont mieszkania budowa domu: ceny materiałów budowlanych niższe niż przed rokiem
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trend w cenach materiałów budowlanych powoli jednak się odwraca. Porównując miesiąc maj 2024 r. do kwietnia br. ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 0,6%. Jednak w maju 2024 r. w odniesieniu do maja 2023 r. dynamika cen wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, natomiast w detalicznym minus 2,6%. 

Analizując zaś dane narastająco (za okres styczeń-maj 2024 do roku 2023) ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%. 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych w maju: jakie zmiany

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów.
Ceny towarów w maju 2024 r., w stosunku do maja 2023 r., wzrosły w 4 grupach towarowych: cement, wapno (+3%), farby, lakiery (+2%), chemia budowlana (+1%) oraz motoryzacja (+0,2%). Spadek cen nastąpił w 16 kategoriach. Do 1% spadły ceny w grupach: ściany, kominy, wyposażenie, AGD i stolarka.
W kolejnych grupach spadki były następujące: dekoracje, płytki, łazienki, kuchnie i otoczenie domu (po -2%), oświetlenie, elektryka, instalacje, ogrzewanie, narzędzia, izolacje wodochronne i termiczne (po -3%), ogród i hobby, sucha zabudowa (po -5%), wykończenia (-6%) oraz dachy, rynny (-7%). Największy spadek miał miejsce w kategorii płyty OSB, drewno (-8%). 

Ceny materiałów budowlanych: zmiany w skali miesiąca

Ceny zaś produktów w maju 2024 r., w stosunku do kwietnia br., minimalnie wzrosły w 13 grupach towarowych.
Największy wzrost miał miejsce w kategorii płyty OSB, drewno (+8%). Do 3% wzrosły ceny w grupach: stolarka, otoczenie domu, motoryzacja, dekoracje, chemia budowlana, oświetlenie, elektryka, narzędzia, dachy, rynny, ogród i hobby, płytki, łazienki, kuchnie, farby, lakiery oraz instalacje, ogrzewanie.

Ceny materiałów budowlanych

Ceny materiałów budowlanych

Dynamika zmian

Materiały prasowe


W 7 grupach spadły ceny do 1%: izolacje wodochronne, wyposażenie, AGD, izolacje termiczne, sucha zabudowa, ściany, kominy, wykończenia oraz cement, wapno. 

Materiały budowlane: ruchy cenowe od początku 2024 roku

Natomiast, za okres styczeń-maj 2024 r. vs do analogicznego okresu 2023 r., odnotowano wzrost cen w 3 grupach towarowych, z największym wzrostem w cemencie, wapnie (+7%) oraz o 3% wzrosły ceny farb, lakierów, a o 1% chemii budowlanej.
Nie zmieniły się ceny w kategorii motoryzacja. Tymczasem, spadki cen miały miejsce w 16 kategoriach. Do 1% spadły ceny w grupach: stolarka i wyposażenie, AGD.
Dalej w kolejności plasowały się: dekoracje, płytki, łazienki, kuchnie i instalacje, ogrzewanie (po -2%), narzędzia i izolacje wodochronne  (po -3%), oświetlenie, elektryka, ogród i hobby (po -4%), ściany, kominy i otoczenie domu (po -5%), wykończenia, izolacje termiczne i sucha zabudowa (po -7%) oraz dachy, rynny (-8%). A największy spadek cen wystąpił w płytach OSB i drewnie (-19%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA