REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zabraknie pieniędzy na emerytury i renty? Taka jest prawda o stanie kasy ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - ZUS
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Czeka nas demograficzna katastrofa? Do 2060 roku Polska będzie liczyć jedynie 32,9 mln osób. Populacja,  w porównaniu do obecnej, zmniejszy się o prawie 13 procent. Z tą zapaścią musi się zmierzyć także Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przygotował prognozę wydatków na najbliższe lata. Pytanie, czy może zabraknąć pieniędzy na renty emerytury. 

To już demograficzna zapaść? Wedle wyliczeń zawartych w opracowanej przez ZUS „Prognozie wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” w ciągu zaledwie czterech, od 2025 do 2029 roku, populacja naszego kraju zmniejszy się z 35,5 do 36,6 mln osób. To blisko 900 tysięcy. 

REKLAMA

W kasie ZUS może zabraknąć 80 miliardów złotych

REKLAMA

Czy ta populacyjna zapaść oznacza dla ZUS zapaść finansową? Jak wynika z raportu przytaczanego przez „Fakt”, ujemne saldo FUS ma się utrzymywać się przez cały okres przedstawionej prognozy. Tylko w tym roku na wypłaty rent i emerytur ma zabraknąć aż 80 miliardów złotych, alarmuje dziennik. Czy to oznacza, że seniorzy mogą nie dostać swoich pieniędzy? 

Kluczowa dla wyliczeń jest liczba osób w wieku produkcyjnym, czyli mężczyzn mających 18-64 i kobiety od 18 do 59 lat. Ten wskaźnik do 2029 roku zmaleje o 0,61 mln w porównaniu do roku 2024. Nie lepsze są prognozy dla osób w wieku przedprodukcyjnym 0-17), których będzie mniej o 636 tys. Przybędzie natomiast tych, którzy osiągną wiek emerytalny, a więc poprodukcyjny. W 2029 będzie ich 0,35 mln więcej w porównaniu z końcem ubiegłego roku. 

Więcej emerytów niż pracujących 

Te dane wskazują na zaburzenie bezpiecznych proporcji między tymi, którzy pracują i tymi którzy zawodową aktywność już zakończyli. Obecnie, ci w wieku produkcyjnym stanowią 58,1 proc., ale w 2029 będzie to już 57,9 proc. Co gorsza, w tej demograficznej układance stale ma spadać także udział populacji poniżej 18. roku życia. Z kolei osoby w wieku poprodukcyjnym będą stanowić aż 25,3 proc. W 2024 roku wskaźnik ten wynosił 23,7 proc. 

Co to oznacza dla finansowych zasobów ZUS? Nie tylko na bieżąco wpływające składki, ale nawet tal zwany suwak bezpieczeństwa wszystkich wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie pokryją. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z najnowszej prognozy, w wariancie pośrednim deficyt roczny FUS w 2025 roku, w relacji do PKB, wyniesie 2,2 proc. (w kwotach zdyskontowanych inflacją na 2023 r. wyniesie 80,1 mld zł), a w 2029 r. 2,8 proc. PKB (w kwotach zdyskontowanych inflacją na 2023 r. wyniesie 115,3 mld zł). Wydolność FUS (rozumiana jako iloraz wpływów i wydatków) w 2029 r. jest mniejsza niż w 2025 r. o 4,1 pkt. proc. — wyjaśnia „Fakt”.

Czy ZUS może przestać wypłacać emerytury do 2029 roku?

REKLAMA

Jak wygląda mechanizm zależność demografii do sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Tłumaczy to, cytowany przez dziennik, prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. -Istotny wpływ ma liczba osób pobierających emerytury i renty finansowane z FUS oraz liczba ubezpieczonych. Ta ostatnia, zgodnie z publikowanymi prognozami, wyraźnie zmaleje, bo aż o 236 tys., czyli 1,4 proc.

Z drugiej jednak strony z „Prognozy wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029” wynika, że w tym samym okresie zmaleje liczba pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy, a procent uprawnionych do rent rodzinnych będzie stabilny. 

Każdego roku i fundusz rentowy i fundusz wypadkowy mają generować nadwyżki. To pozwoli na pokrycie od 15,7 od 22,5 proc. deficytu rocznego, wynikającego z funduszu emerytalnego i funduszu chorobowego. Deficyt w budżecie ZUS zostanie zasilony rosnącymi transferami z budżetu państwa.

Czarny scenariusz

Od lat mamy w Polsce problem z tak zwaną zastępowalnością pokoleń. To wartość współczynnika dzietności na poziomie 2,1, gwarantującego, że w danym społeczeństwie ludzi ani nie będzie ubywać, ani nie będzie przybywać. Statystycznie, 100 kobiet powinno urodzić 210 dzieci

Jak wynika z danych resortu cyfryzacji przytaczanych przez serwis rankomat.pl, w 2021 roku urodziło się 325 tys. dzieci z Polskim obywatelstwem, w 2022 roku 291 tys., a w 2023 roku już tylko 257 tys. Niecałe 40 lat temu w 1987 roku na świat przyszło ponad 607 tys. dzieci. Nawet jeszcze na początku lat dwutysięcznych nie było tak źle, jak dziś – w 2001 urodziło się ponad 368 tys. dzieci. 

Konieczna jest odpowiednia polityka prorodzinna

Zdaniem ekspertów, do 2060 roku polska populacja będzie liczyć jedynie 32,9 mln osób. Zmniejszy się w porównaniu do obecnej o prawie 13 proc. - Dane demograficzne są nieubłagane i niewiele wskazuje na to, aby dało się powstrzymać starzenie się polskiego społeczeństwa − podają dalej. Jedynymi rozwiązaniami, które mogą poprawić ten stan jest odpowiednia polityka prorodzinna, np. wsparcie dla rodzin z dziećmi, poprawa warunków życia – zwiększenie dostępu do mieszkań czy poprawa jakości opieki zdrowotnej -wskazują eksperci rankomat.pl

 

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

REKLAMA

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

REKLAMA

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA