| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów

Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów

Obecnie pełnoletnie dziecko, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może żądać alimentów od swoich rodziców. Niedługo sytuacja taka może ulec zmianie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowywało projekt zmiany przepisów prawa rodzinnego. 

Rodzice mają obowiązek prawny i moralny opiekować się swoim dzieckiem. Moralnie obowiązku takiego nie da się im narzucić. Nie ma natomiast problemu, aby prawnie zmusić rodzica do opieki nad dzieckiem. Wystarczy wyrok sądu zasądzający alimenty na rzecz dziecka od jego rodziców.

Rodzice mają obowiązek płacenia alimentów, jeśli dziecko nie jest w stanie się samo utrzymać. Muszą dostarczać dziecku środków utrzymania i wychowania.

Obecnie obowiązek taki istnieje nawet, jeśli dziecko ukończyło 18 lat, ale nadal się uczy i nie może samemu się utrzymać.

Jednak pełnoletnie dziecko musi wykazać, że nie z własnej winy nie potrafi się utrzymać samodzielnie. Należy pamiętać, że przekroczenie granicy pełnoletności, nie oznacza zaprzestania płacenia alimentów przez rodziców.

Taka regulacja obowiązuje w dzisiejszym prawie rodzinnym. Wszystko wskazuje, że nastąpi zmiana w polskim prawie rodzinnym. Może okazać się, że pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów.

Zobacz też: Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Jakie czekają nas zmiany

Zapowiadane zmiany spowodują, że rodzice pełnoletniego dziecka będą mogli uchylić się od płacenia alimentów. Podstawą uchylenia się będzie nadmierne obciążenie wynikające z płacenia alimentów. Projekt zmian został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nadal rodzice będą mieli obowiązek płacenia alimentów na małoletnie dziecko. W tej kwestii nic się nie zmieni. Zmiana dotyczy alimentów na pełnoletnie dzieci.

Rodzice będą mogli się uchylić od płacenia alimentów na swoje pełnoletnie dzieci, nawet jeśli alimenty zostały orzeczone przez sąd.

Obecnie pełnoletnie dziecko nie może liczyć na alimenty od rodziców jeśli:

  • płacenie alimentów wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica,
  • dziecko nie dokłada żadnych starań, aby samodzielnie się utrzymać.

Zobacz serwis: Zmiana i ustanie alimentów

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów jeśl płacenie ich wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica lub gdy dziecko nie dokłada żadnych starań, aby samodzielnie się utrzymać.
Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów jeśl płacenie ich wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica lub gdy dziecko nie dokłada żadnych starań, aby samodzielnie się utrzymać.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK