REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile można dorobić do renty i emerytury w grudniu 2023. Ważna zmiana limitów dla zarabiających emerytów

W piątek 10 listopada Prezes Głównego urzędu Statystycznego wydał komunikat, w którym ogłosił nowe limity zarobków dla dorabiających do emerytury lub renty. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie emerytury lub renty albo nawet zawieszenie wypłaty emerytury lub renty. Ile wynoszą nowe limity i jak długo będą obowiązywały?

 

3 181,50 zł tylko tyle zostawi komornik na koncie bankowym od 1 stycznia 2024 r. Ile może zająć z wynagrodzenia za pracę

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że wrasta też wiele wskaźników i stawek pochodnych o najniższej krajowej. Jedną z nich jest kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Za kilka tygodni, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie ona z 2 700 zł – tyle wynosi aktualnie – do 3 181,50 zł.

ZUS: jakie dodatki do emerytur należą się po ukończeniu 65., a jakie 70. lat. Czy trzeba złożyć wniosek? Pieniądze dla emerytów w 2023 i 2024

Osoby, które ukończyły ustawowy wiek emerytalny – 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni – często poza emeryturą wyliczoną z ZUS na podstawie zgromadzonych sum na kontach i subkontach mają prawo do różnego rodzaju dodatków. Niektóre w sposób znaczący mogą podwyższyć kwotę emerytury wypłacaną przez ZUS co miesiąc. Wcześniej jednak trzeba złożyć wniosek o przyznanie i wypłacanie dodatku.

Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

REKLAMA

Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Rewolucyjna zmiana prawa spadkowego. To musisz wiedzieć, bo mogą łatwo pozbawić cię prawa do dziedziczenia nawet po najbliższym krewnym

Kolejna już rewolucja w prawie ma przyspieszyć sprawy spadkowe. Uproszczenie procesu dziedziczenia w trzech newralgicznych miejscach ma odjąć pracy sądom a spadkobiercom ułatwić przejęcie majątku po zmarłym. Jednak tam gdzie uproszczenia często też łatwiej o naciąganie przepisów w nieuczciwych celach, np. pozbycia się konkurentów.

Prezydent: Rząd utworzony przez największe ugrupowanie parlamentarne to dopełnienie konstytucyjnego zwyczaju

Dopełniamy politycznego i historycznego, konstytucyjnego zwyczaju powołując po wyborach parlamentarnych rząd RP, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne – powiedział prezydent Andrzej Duda po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego.

REKLAMA

Prezydent jest zbudowany ogromną reprezentacją kobiet w nowym gabinecie. 10 spośród 18 ministrów to kobiety

Ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie, to element, który mnie cieszy; muszę powiedzieć, jestem tym zbudowany – powiedział w poniedziałek 27 listopada 2023 r. prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężeniami nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Rząd Mateusza Morawieckiego powołany. Musi teraz uzyskać wotum zaufania w Sejmie

Mateusz Morawiecki powołany na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Prezydent Andrzej Duda powołał rząd w składzie zaproponowanym przez premiera i przyjął przysięgę od członków gabinetu. Nowy rząd Mateusza Morawieckiego musi teraz uzyskać wotum zaufania Sejmu. Konieczna jest do tego większość 231 posłów.

Wyrównanie 500+ do kwoty 800 zł w 2023 roku to fake news [Komunikat ZUS-u]. Nie ma czegoś takiego jak wniosek WYR.8P

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że po internecie krąży fałszywa informacja (fake news), dotyczący wyrównania świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. 

Dane ZUS: we wrześniu nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 11,8 tys. osób

We wrześniu 2023 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 11,8 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość kompensówki we wrześniu wyniosła ok. 3,8 tys. zł.

W 2024 wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. Przedsiębiorco ze stratą - nie zapłacisz składek, a nawet dostaniesz zasiłek

Nowy rząd koalicyjny ma w planach realizację obietnic wyborczych dotyczących ulgi w składkach na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy, w tym samozatrudnieni będą mogli skorzystać z wakacji od ZUS. Co zakłada rozważana właśnie przez polityków koncepcja wakacji od ZUS?

Nowość w podatkach. Będzie ulga w podatku Belki? Portfele Polaków wzbogacą się o dodatkowe 6 miliardów złotych

Z dużym prawdopodobieństwem to już ostatnie miesiące z podatkiem od oszczędności, formalnie zwanym podatkiem od zysków kapitałowych, a popularnie – podatkiem Belki. Nowy rząd koalicyjny deklaruje że oszczędności taką daniną nie będą obarczone. To oznacza, że 19 proc. zysków z lokat, obligacji, akcji i im podobnych, które do tej pory zabierał fiskus, zostanie w portfelach oszczędzających.

Od 1000 zł do 100 tys. zł kary za handel w Wigilię 2023 r.? Sejm zajmie się zakazem handlu 24 grudnia 2023 r. już na posiedzeniu 28 listopada

Sejm w najbliższy wtorek, czyli 28 listopada 2023 r. zajmie się zakazem handlu w Wigilię. Tak wynika z harmonogramu Sejmu zamieszczonego na stronie internetowej. Kiedy zrobimy zakupy na Wigilię?

Diety radnych do dziennika urzędowego! Tak orzekł WSA

WSA stwierdził, że „skoro przedmiotowa uchwała stanowi akt prawa miejscowego, to powinna być opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym”. Mowa oczywiście o uchwale dotyczącej diet radnych. Czy gminy przestaną mieć wątpliwości? 

ZUS przypomina: Czas na przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych tylko do 1 stycznia 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Nie będzie wyższych zasiłków chorobowych przez coraz większą liczbę lewych zwolnień lekarskich?

Wolne dzięki zwolnieniu lekarskiemu to patent stary jak świat, w ostatnim czasie jednak to zjawisko przyjmuje patologiczne rozmiary. Co gorsza, cierpią na tym uczciwi pracownicy, zwłaszcza ci, dla których 80 procent zasiłku chorobowego zamiast pełnego wynagrodzenia to duży ubytek w budżecie domowym.

KRS o orzeczeniu ws. skargi L. Wałęsy: ETPC nie ma kompetencji do kreowania norm dot. procedury nominacyjnej sędziów sądów krajowych

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie posiada kompetencji do samodzielnego kreowania norm dot. procedury nominacyjnej sędziów sądów krajowych - to stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa ws. orzeczenia ETPC ws. skargi Wałęsy. ETPC uznał że sposób powoływania sędziów SN w Polsce jest problemem systemowym, wynikającym ze sposobu, w jaki została ustanowiona KRS. Ponadto KRS zauważyła, że w składzie orzekającym ETPC nie brał udziału sędzia wybrany z ramienia Rzeczpospolitej Polskiej jako państwa, przeciwko któremu kierowana jest skarga, czym naruszono art. 26 ust. 4 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Uruchomiono rządowe programy za 70 mln zł - program rozwoju pieczy zastępczej w 2023 r. oraz program "Asystent rodziny w 2023 r."

Uruchomione zostały dwa programy rządowe - program wsparcia powiatów w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2023 r oraz program "Asystent rodziny w 2023 r.". Łącznie na oba programy przeznaczono 70 mln zł.

Prawo do emerytury uzależnione od stażu a nie od wieku. Jest projekt nowelizacji ustawy

Rząd zaproponował zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do emerytury uzależnione od stażu a nie od wieku. Sprawdź szczegóły. 

500 plus na psa i kota. Ostatnie dni na złożenie wniosków

Dofinansowanie dla właścicieli psów i kotów, zwane potocznie "500 plus na psa i kota", to świadczenie, o które można się jeszcze ubiegać. Do otrzymania są pieniądze, które pomogą w opłaceniu niektórych zabiegów weterynaryjnych.

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o skrócenie czasu na przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych. Masz czas tylko do 1 stycznia 2024 r.

Tomasz Lis skazany przez sąd za nielegalną reklamę alkoholu. Musi zapłacić 20 tys. zł grzywny i koszty procesu

Sąd skazał Tomasza Lisa za nielegalną reklamę alkoholu i wymierzył mu grzywnę w wysokości 20 tys. zł oraz zobowiązał go do poniesienia kosztów procesu - wynika z informacji przekazanych PAP przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Kiedy zaczyna się Adwent 2023?

Adwent to czas oczekiwania i przygotowania do świętowania Narodzenia Pańskiego, będący jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych okresów w kalendarzu liturgicznym chrześcijaństwa, szczególnie w tradycji katolickiej. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy rozpoczyna się Adwent w 2023 roku oraz jakie znaczenie ma ten okres dla wiernych.

Dopłaty dla rolników w 2024 r. Aż 65% ze środków budżetu państwa

Rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r. przyjęte przez RM. Sprawdź szczegóły!

1 226 985 zł łącznie na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych w 2023 r. Dla kogo?

1 226 985 zł łącznie na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych w 2023 r. Dla kogo?  Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zaakceptował listę uprawnionych do otrzymania dofinansowania w 2023 roku.

Ile zapłaci odbiorca energii elektrycznej w 2024 r.? Czego się spodziewać?

Rząd przyjął rozwiązania chroniące odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła w 2024 r. Ile zapłaci odbiorca energii elektrycznej w 2024 r.? Czego się spodziewać? 

Jakie są koszty i prowizje na platformach crowfundingowych?

Jakie są prowizje i opłaty na platformach crowfundingowych w Polsce i na świecie? Generalnie trzeba płacić, nawet 15% od zebranych kwot. Gdzie najbardziej opłata się założyć zbiórkę? 

Emerytury stażowe - projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Obecny rząd zamierza wypełnić swoje zobowiązanie z 7 czerwca 2023 r., kiedy to Premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z NSZZ „Solidarność” dotyczące wdrożenia przepisów pozwalających na przejście na emeryturę stażową. Dlatego w dniu 21 listopada 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma być w trybie pilnym przyjęty przez rząd i wniesiony do Sejmu.

Pierwsza w historii kara finansowa za „kosmo-śmieci”

Obserwujemy stopniowe zanieczyszczanie przestrzeni kosmicznej. Dlatego też warto jest zwrócić uwagę na pierwszą w historii karę za zaśmiecanie kosmosu. Pierwsza kara finansowa została skierowana na spółkę DISH Network z USA.

Projekt ustawy obejmujący zakaz handlu w Wigilię wpłynął do Sejmu

W projekcie nowelizacji przewidziano zakaz handlu w Wigilię, która w tym roku przypada w niedzielę. Projekt zakłada, że handel będzie mógł się odbywać w niedzielę 10 grudnia do godz. 14.

Włodzimierz Karpiński opuścił areszt

Włodzimierz Karpiński, polityk podejrzany o korupcję, opuścił dzisiaj po południu areszt w Mysłowicach. Stało się tak po decyzji prokuratury, która uchyliła ten środek zapobiegawczy w związku z postanowieniem marszałka Sejmu stwierdzającym objęcie przez Karpińskiego mandatu europosła.

Zastrzeżenie numeru PESEL już teraz. Integracja banków, notariuszy i innych instytucji do czerwca 2024 roku

Od piątku, 17 listopada obywatele będą mogli zastrzec numer PESEL. Zgodnie z ustawą, której celem jest ograniczanie skutków kradzieży tożsamości. Pełna integracja banków, firm telekomunikacyjnych, notariuszy z tym systemem nastąpi do czerwca przyszłego roku. Przykładowo od czerwca 2024 roku banki będą musiały sprawdzać, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony, zanim np. udzielą kredytu. 

M.Kobosko: Trzynastka i czternastka nie powinny mieć miejsca

Emerytura bez podatku to lepsze rozwiązanie niż 13. i 14. emerytura.

Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości. Numer PESEL można zastrzec już 17 listopada 2023 r.

Obywatele będą mogli zastrzec numer PESEL już od piątku 17 listopada 2023 r. Zgodnie z ustawą, której celem jest ograniczanie skutków kradzieży tożsamości, od czerwca 2024 roku m.in. banki będą musiały sprawdzać, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony, zanim np. udzielą kredytu.

Co z zakazem płacenia gotówką? Czy obejmie transakcje prywatne, jakie limity od 1 stycznia 2024 dla przedsiębiorców

Z wprowadzeniem nowych limitów płatności gotówką w obrocie gospodarczym i dla zwykłych konsumentów jest sporo zamieszania. Najpierw ustawa – Polski Ład przewidywała zaostrzenie limitów dla przedsiębiorców i wprowadzenie ich do obrotu detalicznego. Potem znowelizowano termin wejścia w życie, utrzymując nowe limity, by w końcu odwołać zaplanowane zmiany. Jak więc ostatecznie wejdziemy w 2024 r. z zakazami dotyczącymi płacenia gotówką?

Emerytury stażowe. Solidarność apeluje o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania projektu

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego weszła w życie. Zmiany dotyczą m.in. małoletnich spadkobierców

Lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy - ma na celu nowelizacja Kodeksu cywilnego, która w środę weszła w życie.

prof. Piotrowski: ewentualne uchwały Sejmu o odwołaniu sędziów TK, czy członków KRS byłyby niezgodne z Konstytucją

Ewentualna uchwała Sejmu w przedmiocie odwołania sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją; Konstytucja wyklucza uznanie, że cel uświęca środki, ponieważ instytucje publiczne mają działać rzetelnie i sprawnie - powiedział PAP konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski. Zapytany o ewentualne zmiany w składzie Krajowej Rady Sądownictwa uchwałą Sejmu podkreślił, że "byłaby ona niezgodna z Konstytucją".

Szefowa KRS: Sejm nie może przerwać kadencji sędziów w KRS; kadencje trwają do maja 2026 roku

Sejm nie ma kompetencji odwołać żadnego członka Krajowej Rady Sądownictwa, kadencje zasiadających w niej sędziów trwają do maja 2026 roku - mówi przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Czym są prawa zależne w rozumieniu prawa autorskiego?

Prawa zależne w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509) – dalej „pr. aut.”, stanowią niezwykle istotny element, o którym zawsze należy pamiętać. W dalszej części publikacji wyjaśnimy, czym są prawa zależne i dlaczego ich właściwe uregulowanie pomiędzy stronami jest tak istotne.

W odniesieniu do jakich budynków nie trzeba posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Pomimo tego, że przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497) – dalej „u.c.e.b.”, obowiązują już od dłuższego czasu, w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się pytania odnośnie budynków w stosunku do których nie trzeba sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to istotna kwestia, która wymaga jednoznacznego określenia szczególnie, że regulacja ta wprost wynika z przepisów u.c.e.b.

Podręcznik do HiT. W Krakowie rozpoczął się proces prof. Roszkowskiego. Adwokat: nie pada określenie "in vitro". P. Czarnek: proces jest absurdalny

W dniu 14 listopada 2023 r. przed krakowskim sądem okręgowym odbyła się pierwsza rozprawa w procesie prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość oraz wydawcy książki – Białego Kruka. Pozew złożyła rodzina dziecka poczętego metodą in vitro. Obrońca pozwanego adwokat Artur Wdowczyk ocenił, że pozew jest bezpodstawny, ponieważ w przywoływanym fragmencie książki nie pada określenie "in vitro", nie pada też nazwisko powodów. Proces ten jest absurdalny - ocenił tego samego dnia na antenie Radio Wnet szef MEiN Przemysław Czarnek. Proces nie dotyczy ministerstwa – zaznaczył minister.

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy dotyczące przepisów aborcyjnych

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12 tygodnia jej trwania i wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia.

Państwowa Komisja Wyborcza nie rozpatrzyła sprawozdań partii politycznych. Partie mogą przez to stracić nawet prawie 85 mln zł

Państwowa Komisja Wyborcza nie rozpatrzyła sprawozdań finansowych partii politycznych. Termin, w którym powinna to zrobić upłynął z końcem września. Partie polityczne, którym po wyborach naliczono nową subwencję, stanęły przed ryzykiem utraty grubych milionów. Łącznie kwota subwencji dla partii politycznych wynosi 84,2 mln zł.

Sejm wybrał pięciu wicemarszałków. Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganej większości

Sejm X kadencji wybrał w poniedziałek 13 listopada 2023 r. pięciu wicemarszałków. Zostali nimi: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). Kandydatka PiS Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia.

Małgorzata Kidawa-Błońska marszałkiem Senatu XI kadencji. Będzie pełniła funkcję przez 2 lata

Małgorzata Kidawa-Błońska została wybrana marszałkiem Senatu XI kadencji. Kandydatka KO pokonała zgłoszonego przez PiS Marka Pęka stosunkiem głosów 66 : 33. 

Będzie sześciu wicemarszałków Sejmu. Posłowie zadecydowali jednogłośnie

Sejm zdecydował w poniedziałek 13 listopada 2023 r., że zostanie wybranych sześciu wicemarszałków. Wnioski w tej sprawie wniosły Koalicja Obywatelska i Konfederacja. Za wyborem sześciu wicemarszałków opowiedzieli się wszyscy posłowie obecni na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu.

Sąd we Włoszech: Niemcy mają wypłacić odszkodowania od 50 tys. do 25 tys. euro rodzinom dwóch ofiar zbrodni z czasów II wojny

W dniu 13 listopada 2023 r. Sąd we Florencji wydał wyrok, w którym nakazał Niemcom wypłatę odszkodowań rodzinom dwóch ofiar zbrodni popełnionych podczas drugiej wojny światowej. W uzasadnieniu uznano, że były to zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Sąd nakazał temu krajowi wypłatę odszkodowania w wysokości od 25 do 50 tysięcy euro.

REKLAMA